Jestem na urlopie wypoczynkowym od 18.08 bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dzisiaj dzwonił szef żebym przyszła w poniedziałek do pracy bo musimy pogadać, pytałam czy coś się stało, to stwierdził że nie jest to rozmowa na telefon, czy może mnie zwolnić jak przebywam na urlopie? Czy mam obowiązek wogóle tam iść? Czy jeżeli pracodawca da mi jakieś dokumenty do podpisania mogę odmówić ich podpisania?
Zgodnie z polskim prawem pracy:
Nie jesteś zobowiązana pojawiać się w pracy podczas urlopu wypoczynkowego, chyba że pracodawca oficjalnie odwoła Cię z tego urlopu. Jednakże, w przypadku odwołania z urlopu, pracodawca jest zobowiązany wypłacić Ci wynagrodzenie oraz dodatek za nie wykorzystany urlop.
Jeżeli chodzi o możliwość zwolnienia pracownika w trakcie trwania urlopu - pracodawca nie może rozwiązać z Tobą umowy o pracę w czasie trwania urlopu wypoczynkowego (art. 41 Kodeksu pracy).
Jeżeli dostaniesz jakieś dokumenty do podpisania, masz prawo odmówić ich podpisania, ale warto być świadomym treści tych dokumentów. Dokumenty w prawie pracy są formą oświadczenia woli i mogą wpłynąć na Twoje prawa i obowiązki w stosunku do pracodawcy.
To jak się ma to tego, że pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim ale można na drugi dzień go z tego urlopu odwołać?
Pracodawca faktycznie nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Niemniej jednak, istnieją okoliczności wyjątkowe, które pozwalają pracodawcy na odwołanie pracownika z urlopu. Jeśli jednak odwołanie z urlopu nastąpiło bez uzasadnionej przyczyny, pracownik ma prawo do wynagrodzenia oraz ewentualnego odszkodowania za niewykorzystany urlop.
Nie może pani odwołać z urlopu w tej sytuacji. Może po prostu chce z panią ustalić co dalej - czy po wypoczynkowym bezpośrednio przejście na wychowawczy, czy powrót do pracy ale np. zmiana wymiaru etatu itd. Gdy kończy się urlop macierzyński zyskuje pani pewne uprawnienia co do warunków dalszej pracy
Dokładnie tak, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nabywasz pewne uprawnienia, m.in. prawo do powrotu na dotychczasowe stanowisko pracy lub, w przypadku jego braku, na inne stanowisko odpowiadające Twoim kwalifikacjom i wynagrodzeniu. Jeśli masz pytania co do tych uprawnień lub jakichkolwiek innych aspektów związanych z pracą, warto zwrócić się o wsparcie prawników specjalizujących się w prawie pracy.