Przedłużenie umowy wynajmu mieszkania. (aneks pospisywany co roku)

Witam. Dnia 17 sierpnia kończy się nam umowa najmu mieszkania. Kontaktowałam się już z właścicielką mieszkania czy przedłużamy umowę, odpowiedziała że nie ma żadnych przeciwwskazań, że możemy dalej mieszkać. Tylko musimy podpisać aneks ,który podpisujemy co roku. Wynajmuje u tej Pani mieszkanie już 4lata jest to najem okazjonalny. Do tej pory się nie odezwała w sprawie aneksu,czy się przypomnieć jeszcze raz czy czekać? Nie chce żeby się potem okazało że mieszkam bezprawnie..
anonim cytuj
15-08-2022
Lepiej przypomnieć na wypadek gdybyście się nie dogadali w sprawie przedłużenia.
 
anonim cytuj
16-08-2022
A również co roku zawierasz nowy akt o poddaniu się egzekucji? Jeśli nie, to zapewne nie jest to najem okazjonalny.
Co do samej umowy, to jak chcesz. Po prostu jeśli nie podpiszecie nowej umowy, a będziesz mieszkała tam nadal za zgodą właścicielki, to zgodnie z art 674 k.c. będzie was łączyła umowa na czas nieoznaczony.
 
anonim cytuj
17-08-2022
Miałam powiedziane od początku że to najem okazjonalny, również notariusz podtwierdzil, że przy pierwszym podpisaniu umowy że nie musi być co roku podpisywany akt notarialny o poddaniu się egzekucji tylko wystarczy aneks jak nie ma zmian..rok temu był podpisywany u notariusza znow bo była zmiana czynszu..to realnie rzecz biorąc mam się czym martwić jeśli aneks nie zostanie podpisany do 17 sierpnia? Mam potwierdzenie w wiadomości od właścicielki ,że możemy dalej mieszkać..
 
anonim cytuj
20-08-2022
Co do najmu: w moim odczuciu jeśli w akcie notarialnym nie ma daty końca umowy, to taką umowę faktycznie można aneksować bez konieczności podpisywania nowego aktu. Jeśli natomiast akt notarialny zawiera datę końca umowy, to przy aneksie przedłużającym umowę na nowy okres konieczny byłby i nowy akt, na nowy okres.
A co do samej umowy, to nie ma się czym martwić. Umowa będzie tak czy inaczej: albo formalnie podpisana na ustalony okres, albo domniemana na czas nieoznaczony zgodnie z art. 674 k.c.
 
anonim cytuj
22-08-2022
Witam. Dnia 17 sierpnia kończy się nam umowa najmu mieszkania. Kontaktowałam się już z właścicielką mieszkania czy przedłużamy umowę, odpowiedziała że nie ma żadnych przeciwwskazań, że możemy dalej mieszkać. Tylko musimy podpisać aneks ,który podpisujemy co roku. Wynajmuje u tej Pani mieszkanie już 4lata jest to najem okazjonalny. Do tej pory się nie odezwała w sprawie aneksu,czy się przypomnieć jeszcze raz czy czekać? Nie chce żeby się potem okazało że mieszkam bezprawnie..


Jeśli chodzi o kwestię przedłużenia umowy najmu mieszkania przez podpisanie aneksu, to oto kilka kluczowych kwestii prawnych:

Umowa najmu mieszkania może być przedłużana poprzez podpisywanie aneksu do umowy, chyba że w treści umowy pierwotnej zastrzeżono inaczej. Aneks jest ważny, jeśli zmienia bądź uzupełnia postanowienia zawartej wcześniej umowy.

Jeśli aneks nie zostanie podpisany przed datą wygaśnięcia umowy, ale obie strony postępują tak, jakby umowa była nadal ważna (np. wynajmujący nie wypowiada umowy, a najemca nadal płaci czynsz), wówczas umowa jest traktowana jako przedłużona na czas nieoznaczony. Jest to zgodne z art. 674 k.c.

W kontekście najmu okazjonalnego ważne jest, aby pamiętać, że cechą charakterystyczną takiego najmu jest akt notarialny, w którym najemca poddaje się egzekucji. Zgodnie z tym, co zostało przedstawione, jeżeli nie zachodzi potrzeba zmiany istotnych postanowień umowy (takich jak wysokość czynszu), aneks do umowy wystarcza, by przedłużyć czas jej trwania.

Miałam powiedziane od początku że to najem okazjonalny, również notariusz podtwierdzil, że przy pierwszym podpisaniu umowy że nie musi być co roku podpisywany akt notarialny o poddaniu się egzekucji tylko wystarczy aneks jak nie ma zmian..rok temu był podpisywany u notariusza znow bo była zmiana czynszu..to realnie rzecz biorąc mam się czym martwić jeśli aneks nie zostanie podpisany do 17 sierpnia? Mam potwierdzenie w wiadomości od właścicielki ,że możemy dalej mieszkać..


Jeśli posiadasz potwierdzenie od właścicielki, że możecie dalej mieszkać w mieszkaniu, to nie ma podstaw do obaw. Nawet jeśli nie dojdzie do podpisania aneksu do 17 sierpnia, to zgodnie z art. 674 k.c., umowa najmu będzie traktowana jako przedłużona na czas nieoznaczony. Jeśli jednak chodzi o Twoje spokój sumienia oraz klarowność sytuacji, warto przypomnieć się właścicielce w sprawie aneksu przed wygaśnięciem obecnej umowy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Uporczywi sąsiedzi.
Witam. Posiadam domek letniskowy ze stawem. Wszystko jest ogrodzone, ale uporczywi sąsiedzi nie rozumieją tego, że jest to teren prywatny i nie wolno im wchodzić na swoje widzi mi się. Wchodzą do stawu, kąpią się, pani z psem też nie odpuściła sobie okazji, rozwalili całą dekoracje na stawie: włókninę, rośliny, kamienie. To nie były tanie rzeczy. Również pod domkiem urządzają sobie imprezy podczas mojej nieobecności i zostawiają po sobie po pros...
Gdzie można zgłosić się po świadczenia pieniężne?
Mama po udarze 10 lat otrzymuje tylko zasiłek pielęgnacyjne z gopsu 300 zł. Nie pracowała na umowę o pracę. Tata najniższa krajowa. Czy gdzieś można zgłosić się o pomoc lub uzyskać jakieś inne świadczenie?...
Łączenie urlopu rodzicielskiego i wychowawczego
Dzień dobry, czy jest możliwe łączenie urlopu rodzicielskiego i wychowawczego? Przebywam obecnie na urlopie rodzicielskim (1/2 etatu), który łączę z wykonywaniem pracy (1/2 etatu), ale na tę drugą połowę wzięłam urlop wypoczynkowy (zaległy). Czy jest możliwe po wykorzystaniu całego zaległego urlopu i części bieżącego urlopu z tego roku, zawnioskowanie o urlop wychowawczy do końca okresu urlopu rodzicielskiego w wymiarze 1/2 etatu? A następnie po ...
Zalanie mieszkania.
Witam, już któryś raz z kolei sąsiad zalewa mi łazienkę, zgłaszałam to do swojego ubezpieczyciela, wypłacił mi odszkodowanie, tydzień temu znów zalał mi łazienkę, po rozmowie z sąsiadem zaczynam się trochę obawiać czy mogę znowu to zgłosić, bo sąsiad ma pretensje , że jeśli znów zgłoszę to jemu pójdzie składka do góry, a poza tym powiedział, że wpędzam go w koszty. Obawiam się, że jak to zrobię to sąsiad zacznie być złośliwy, jak powinnam postąp...

Wyszukiwarka