Podpisanie umowy najmu u notariusza.

Koleżanka chce wynająć mieszkanie. Właściciel chce, aby umowę podpisać u notariusza. Czy to jest normalne postępowanie, Znajoma pierwszy raz będzie podpisywać taką umowę? Jak to się odbywa czy u notariusza stawiają się wynajmujący i najemca. Na co zwrócić uwagę zarówno z punktu widzenia najmującego jak i wynajmującego?
anonim cytuj
22-04-2023
Raczej mowa o umowie o najem okazjonalny. U notariusza podpisuje się akt o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz przedstawia się miejsce, do którego można być eksmitowanym. Osoba, która przyjmie, potwierdza, że przyjmie.
 
anonim cytuj
22-04-2023
To w tych czasach normalne. Najem okazjonalny.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Wynajmowanie mieszkania przez umowę notarialną jest praktykowane w Polsce, ale nie jest to wymagane prawem. Notariusz może jedynie potwierdzić podpisanie umowy i poświadczyć tożsamość stron.
Podczas podpisywania umowy najemca i wynajmujący powinni być obecni i podpisać umowę w obecności notariusza. Notariusz może pomóc w interpretacji klauzul umowy oraz zapewnić, że każda ze stron wie, czego się podejmuje.
Z punktu widzenia najemcy ważne jest, aby dokładnie przejrzeć umowę i zwrócić uwagę na wszelkie klauzule dotyczące opłat, terminów płatności, prawa do mieszkania, itp. Przed podpisaniem umowy warto także zrobić szczegółową wizytę w mieszkaniu i sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z opisem w umowie.
Z punktu widzenia wynajmującego ważne jest, aby dokładnie opisać wszystkie zasady najmu, takie jak opłaty za czynsz i media, depozyt, czas trwania umowy, itp. Ważne jest również, aby umowa była jasna i zrozumiała dla obu stron.
Podsumowując, podpisanie umowy najmu u notariusza jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie praw obu stron. Warto jednak dokładnie przejrzeć umowę przed podpisaniem i zwrócić uwagę na wszystkie klauzule, które mogą mieć wpływ na nasze prawa i obowiązki.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Wynajem mieszkania z umową podpisaną u notariusza nie jest najbardziej powszechną praktyką, ale nie jest również niezwykłe. W niektórych przypadkach właściciele mieszkań mogą woleć umowy notarialne, aby zapewnić dodatkowe zabezpieczenia prawne dla obu stron.
Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wynajmu mieszkania z umową notarialną:
1. Koszty notarialne: Umowy notarialne zwykle wiążą się z wyższymi kosztami niż standardowe umowy, ponieważ notariusz pobiera opłatę za sporządzenie i uwierzytelnienie umowy. Przed podpisaniem umowy z notariuszem, warto omówić z właścicielem, kto pokryje koszty notarialne.
2. Obecność obu stron: Zarówno wynajmujący, jak i najemca powinni być obecni u notariusza podczas podpisywania umowy. W razie potrzeby można także poprosić o wsparcie prawnika, który może pomóc w zrozumieniu warunków umowy i ewentualnych konsekwencji prawnych.
3. Szczegóły umowy: Przed podpisaniem umowy, dobrze jest dokładnie sprawdzić jej treść, zwłaszcza warunki dotyczące wynajmu, takie jak wysokość czynszu, okres najmu, opłaty za media, kaucja, warunki odstąpienia od umowy czy zwrotu kaucji.
4. Prawa i obowiązki: Ważne jest, aby obie strony – wynajmujący i najemca – były świadome swoich praw i obowiązków wynikających z umowy. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady prawnej.
5. Ewentualne klauzule dodatkowe: W umowie mogą być zawarte klauzule dotyczące np. zakazu podnajmu, zwierząt domowych czy przeprowadzania remontów. Przed podpisaniem umowy warto omówić z właścicielem wszelkie specjalne potrzeby i upewnić się, że są one uwzględnione w umowie.
6. Rejestracja meldunkowa: W przypadku wynajmu mieszkania, najemca może być zobowiązany do dokonania meldunku na pobyt czasowy. Warto zapytać właściciela o to i sprawdzić, czy jest to uwzględnione w umowie.
7. Zabezpieczenia: Podpisanie umowy notarialnej może dawać dodatkowe zabezpieczenia prawnego dla obu stron. W przypadku problemów z wynajmem, notarialne uwierzytelnienie umowy może ułatwić dochodzenie swoich praw w sądzie.
Podsumowując, podpisanie umowy najmu u notariusza nie jest niezwykłe, ale warto dobrze przygotować.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Ja podpisywałam taką umowę w tamtym roku, najem okazjonalny. Byłam ja jako najemca, właściciel mieszkania i moja mama do podpisania i potwierdzenia gdy w przypadku niepłacenia będę miała gdzie się wyprowadzić. Oczywiście koszty notariusza były po mojej stronie, zapłaciłam wtedy 400 zł.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Strasznie dużo. Już dokładnie nie pamiętam ile płaciliśmy, ale pewnie z 10% tej kwoty, o której Pani pisze.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Pewnie tak, ja dokładnie nie wiem, jedynie co to strasznie się cenią za sam podpis i kawałek kartki i nic więcej.
 
anonim cytuj
22-04-2023
W Pani przypadku jakoś strasznie drogo. My w Lublinie zapłaciliśmy 30 zł dwa lata temu.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Ja w tamtym roku tyle płaciłam, tego notariusza akurat wybrał właściciel, więc wydaje mi się, że do tanich nie należał niestety.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Tym bardziej że ja wynajmowałam z dziećmi mieszkanie, ale fakt, że drogo to mnie wtedy wyszło.
 
anonim cytuj
22-04-2023
To na pewno nie było podpisanie dobrowolnego poddania się egzekucji, może było to poświadczenie podpisu u notariusza.
 
anonim cytuj
22-04-2023
A w jakim celu byłoby to poświadczenie podpisu? Podpisywałam się jako osoba, która przyjmie młoda z powrotem, jakby miała zaległości w opłatach.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Tzn. ze notariusz poświadczył pani podpis na dokumencie, „młoda„zapewne podpisywał jeszcze dobrowolne podanie się egzekucji z par.777
 
anonim cytuj
22-04-2023
Możliwe.
 
anonim cytuj
22-04-2023
30 zł to może być poświadczenie podpisu, a około 400 kosztuje akt poddania się egzekucji w zakresie opuszczenia lokalu. Standard przy najmie okazjonalnym.
 
anonim cytuj
22-04-2023
I ona zapłaciła ok. 400 zł, wiec razem wychodzi tyle samo co pani.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Dwa lata temu 300 zł.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Kwota, która pani zapłaciła to standardowa kwota przy podpisaniu dobrowolnego podania się egzekucji.
 
anonim cytuj
22-04-2023
My byliśmy już z umową od właścicieli sami. Umowa okazjonalna. To normalne postępowanie.
Koszty u notariusza pokryliśmy na pół z właścicielami.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Czy to prawda, że ta umowa okazjonalna nie do końca chroni wynajmującego?bo np. za dwa dni po jej podpisaniu ktoś, kto niby ma zapewnić najemcy kąt w razie wyprowadzki, wycofuje swoją zgodę na przygarnięcie go do siebie i wtedy wynajmujący ma problem.
 
anonim cytuj
22-04-2023
To jednak nie do końca prawda. Zakładając, że wycofanie takiej zgody będzie skuteczne (co też nie jest tak oczywiste jak się niektórym wydaje), to eksmisja nastąpi do noclegowni lub schroniska dla bezdomnych, zgodnie z art. 1046 §5 [1] k.p.c.
 
anonim cytuj
22-04-2023
W umowie jest pkt, że najemca zobowiązany jest powiadomić o takim fakcie wynajmującego.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Wynajmując mieszkanie na wynajem okazjonalny, byłam ja właścicielką i moja mama. Podpisałam umowę najmu. Koszty pokryła właścicielka mieszkania
 
anonim cytuj
22-04-2023
Zrobić zdjęcia wszędzie, żeby nie było, że zniszczyłaś i będziesz za to płacić.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Wynajmuje swoje mieszkanie, pierwsze 2 umowy również robiłam okazjonalne. Jest to zabezpieczenie właściciela mieszkania, że masz się gdzie wyprowadzić w momencie zakończenia umowy i nie będziesz zalegać w mieszkaniu bez możliwości eksmisji. Koszt notariusza pokrywałam ja, bo to mi zależało na tej umowie. Istotne że jeśli umowa się skończy i będziesz chciała przedłużyć, to musisz od nowa powtórzyć procedurę. Chyba że właściciel mieszkania zechce już podpisać normalną umowę. Jest to tez potwierdzenie dla Ciebie, że właściciel świadomie wynajmuje mieszkanie i z pieniądze z najmu będzie odprowadzał podatek. Uważam, że to dobra forma umowy i w niczym nie zagraża w przypadku normalnego wynajmu.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Normalne. Ja też tak robię. Umowa u notariusza.
 
anonim cytuj
22-04-2023
Najem okazjonalny, podpisy u notariusza. Wszystkie opłaty ponosił właściciel.
 
anonim cytuj
22-04-2023

Sugerowane Tematy

Jak zakończyć obowiązek alimentacyjny?
Witam. Rzuciłam studia, pracuję na pełen etat, mieszkam na swoim. Chciałabym zdjąć obowiązek alimentacyjny z taty, ponieważ nie kontynuuję już nauki. Wystarczy jakaś ugoda między nami czy potrzebny będzie sąd?...
Podwójne obciążenie karty płatniczej.
Dobry wieczór, zatankowałam auto i po sprawdzeniu konta (po dwóch dniach) okazało się że pobrało dwa razy pieniądze z karty co powinnam zrobić aby odzyskać pieniądze?...
Wyłudzanie na Vinted co zrobic?
Sprzedałam na Vinted perfumy, osobiście przeze mnie kupione we Francji. Perfumy były zdekodowane (odklejona naklejka z kodem), o czym kupująca została dokładnie poinformowana. Dostała wszystkie zdjęcia, łącznie ze zdjęciami butelki itd. Dostała towar. Napisała do Vinted ze się nie zgadza. Vinted uznało jej rację. Nie mam paragonu (kupione były na użytek własny). Osoba dostała dokładnie te perfumy, po czym wysłała zdj ze ma swój oryginał, który ...
Wpis w księdze wieczystej a prawo do dziedziczenia.
Dziedziczenie nieruchomości: 1. status prawny nieruchomości - własność 2. Kto figuruje jako właściciel w KW - siostra 3. Czy nieruchomość jest wyłączną własnością spadkodawcy, czy współwłasnością? - obecnie w kw figuruje jedynie siostra Moje pytanie dotyczy dziedziczenia spadku przez rodzeństwo, w przypadku gdzie tylko jedno z rodzeństwa jest wpisane w kw. Czy po śmierci matki nieruchomość dziedziczy jedynie siostra, która jest wpisana w kw ...

Wyszukiwarka