Zwrot długu.

Pożyczyłam znajomemu pieniądze, nie mam pisemnej umowy, była to kwota 1000 zł, zwrócił mi 400 zł i reszty nie chce oddać. Jako dowód mam tylko SMS do niego, gdzie potwierdza że jest mi winny te pieniądze. Co mogę teraz zrobić, czy mam szanse w sądzie, czy sama mogę napisać pozew. Mogę prosić o jakieś wskazówki.
anonim cytuj
26-10-2023
1. Masz szansę w sądzie
2. Możesz samemu napisać pozew
Najlepiej kieruj pozew do e-sadu, jeśli nic się nie zmieniło to powinna być jakaś instrukcja jak wnieść pozew.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Ja w podobnym przypadku wysłałam listem poleconym przedsądowe wezwanie do zapłaty i wystarczyło.
Ale liczyłam się z tym, że nie zadziała i przygotowywałam się na pozew do e-sądu.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Pożyczyłam znajomemu pieniądze, nie mam pisemnej umowy, była to kwota 1000 zł, zwrócił mi 400 zł i reszty nie chce oddać. Jako dowód mam tylko SMS do niego, gdzie potwierdza że jest mi winny te pieniądze. Co mogę teraz zrobić, czy mam szanse w sądzie, czy sama mogę napisać pozew. Mogę prosić o jakieś wskazówki.


Nawet jeśli nie posiadasz pisemnej umowy, SMS może być traktowany jako dowód w postępowaniu sądowym. W świetle art. 227 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd ocenia dowody według swojego przekonania, opierając się na całości materiału zgromadzonego w sprawie. Aby podjąć dalsze kroki, rozpocznij od wysłania przedsądowego wezwania do zapłaty, określając w nim termin zwrotu pozostałej kwoty. Jeśli Twój dłużnik nie zareaguje, możesz wnieść pozew do sądu.

Odpowiedź na Post 2:
1. Masz szansę w sądzie

Możesz samemu napisać pozew
Najlepiej kieruj pozew do e-sadu, jeśli nic się nie zmieniło to powinna być jakaś instrukcja jak wnieść pozew.


Zgadza się. Elektroniczny system postępowania w sprawach cywilnych "e-Sąd" jest narzędziem umożliwiającym składanie pozwów drogą elektroniczną. Działa on na podstawie art. 505¹-505²⁴ Kodeksu postępowania cywilnego. Składając pozew poprzez e-Sąd, zmniejszasz formalności oraz skracasz czas oczekiwania na rozpoczęcie postępowania.

Odpowiedź na Post 3:
Ja w podobnym przypadku wysłałam listem poleconym przedsądowe wezwanie do zapłaty i wystarczyło.

Ale liczyłam się z tym, że nie zadziała i przygotowywałam się na pozew do e-sądu.


Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest skutecznym narzędziem, które może przynieść pożądane efekty bez konieczności wnoszenia sprawy do sądu. W świetle art. 455 k.p.c., wezwanie takie powinno zawierać żądanie zapłaty w określonym terminie oraz informację o zamiarze wniesienia pozwu, jeśli dłużnik nie wywiąże się z żądania. Jeżeli nie przyniesie to efektu, pozew do e-Sądu to kolejny krok w dochodzeniu swoich praw.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy dług uległ przedawnieniu?
W 2017 roku przez internet pożyczyłam od pewnej firmy 300zl. Spłaciłam 50zł. Potem nie pracowałam i tak wyszło, że nie spłaciłam do dziś tego długu. Pisma drogą pocztową od tej firmy nigdy nie dostałam, ale dostałam w ostatnim czasie kilka maili i SMSów, zeby spłacić dług. Do sądu sprawa nie była skierowana. Z tego co się orientuję to dług uległ przedawnieniu. Wiem, że dług jest i długi należy spłacać, ale czy w tej sytuacji mogę napisać do nich ...
Czy pełnomocnik może być drugą stroną czynności prawnej?
Witam, druga strona ma pełnomocnika. Czy w tym przypadku tylko pełnomocnik może być na rozprawie czy druga strona też ?...
Niewywiązanie się z umowy.
Usługobiorca nie wywiązał się z umowy, nie wykonał mebli w terminie, długo zbywał tłumacząc opóźnieniami w transporcie. Pobrał zaliczki i nie chce oddać pieniędzy (oczywiście obiecuje, ale nic z tego nie wynika). Czy w takiej sytuacji przedsądowe wezwanie do zapłaty do niego, a później pozew do sądu? Czy trzeba coś na policję zgłosić lub jeszcze inna procedura?...
Renta dla dziecka
Witam, proszę o pomoc. Jestem w ciąży i dziecko zaraz przyjdzie na świat. Mój partner popełnił samobójstwo w Holandii. Chodzi o ustalenie ojcostwa i przyznanie dziecku renty. Sekcja zwłok oraz próbki DNA zostały pobrane przez holenderska policję. Natomiast później został przewieziony do Polski i skremowany, pochowano go w Polsce. 1.Czy holenderska policja wyda próbki DNA aby móc ustalić ojcostwo ? 2. Co robić jeżeli nie wydadzą? Kontak...

Wyszukiwarka