Odmowa rejestracji samochodu.

Mam problem z rejestracją samochodu zakupionego w Niemczech, jest to import prywatny. Wydział Komunikacji odmawia rejestracji twierdząc że posiadam kserokopię umowy, a nie jej oryginał. Co jest zabawne bo przecież byłem obecny podczas jej spisywania i obie kartki były odręcznie wypełniane. Z tym, że długopisem z czarnym tuszem.
Czy urzędnik może właściwie "na oko" stwierdzić czy dokument jest oryginałem czy kopią? No bo jeśli tak to należałoby zakazać wypełniania dokumentów czarnym długopisem.
Jak mogę udowodnić urzędnikowi że to jest oryginał? Czy jeśli odmawia rejestracji to powinni wydać decyzję administracyjną i czy jest sens się od niej odwoływać. Ponowny wyjazd do komisu w Niemczech w którym kupiłem samochód w obecnej chwili niestety nie wchodzi w grę.
anonim cytuj
20-09-2023
Trochę mało prawna porada, ale czy próbowałeś zrobić kopię tej umowy i zanieść jeszcze raz pokazując jak wygląda faktyczna kserokopia?
Zgłoś sprawę do naczelnika wydziału na piśmie i w przypadku wątpliwości zażądaj by urząd wykonał ekspertyzę przez biegłego.

Też kiedyś miałem podobną sytuację, gdzie urzędniczka stwierdziła, że indywidualna homologacja na sprzęt jest to kolorowe ksero. Akurat miałem przy sobie jakiś perfum i delikatnie prysnąłem na kawałek czerwonej urzędowej pieczęci i zaczęła się rozmywać i to ją przekonało. A teraz masz wkoło pełno preparatów alkoholowych. Toner się nie rozleje, jest termicznie utwardzony. Biegłego nie potrzeba, tylko trochę logiki.
 
anonim cytuj
20-09-2023
Mam problem z rejestracją samochodu zakupionego w Niemczech, jest to import prywatny. Wydział Komunikacji odmawia rejestracji twierdząc że posiadam kserokopię umowy, a nie jej oryginał.


Jeśli chodzi o kwestię "na oko" rozróżnienia oryginału od kopii przez urzędnika, prawo nie precyzuje, jakim sposobem urzędnik ma to zrobić. Jednakże, jeśli urzędnik ma poważne wątpliwości co do autentyczności dokumentu, powinien podjąć odpowiednie czynności w celu weryfikacji autentyczności dokumentu, zamiast odrzucić wniosek na podstawie subiektywnej oceny.

Jeśli Wydział Komunikacji odmawia rejestracji na podstawie przypuszczenia, że dokument jest kopią, a nie oryginałem, to zgodnie z art. 107 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego masz prawo zażądać wydania decyzji administracyjnej w tej sprawie. Jeśli zostanie wydana negatywna decyzja administracyjna, wtedy masz możliwość wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Aby udowodnić, że posiadasz oryginał umowy, możesz, zgodnie z sugestią z drugiego posta, zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez biegłego z zakresu grafologii. Ewentualnie, można zwrócić się do komisu w Niemczech z prośbą o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego, że otrzymałeś oryginał umowy.

Też kiedyś miałem podobną sytuację, gdzie urzędniczka stwierdziła, że indywidualna homologacja na sprzęt jest to kolorowe ksero.


Co do próby przekonania urzędnika poprzez pokazanie, jak reaguje atrament na alkohol czy perfumy - jest to interesująca metoda, ale jej skuteczność zależy od konkretnego przypadku oraz postawy urzędnika. Niemniej, warto mieć na uwadze, że nie jest to oficjalna metoda weryfikacji dokumentu i może nie przynieść pożądanego efektu w każdej sytuacji.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Spłata kredytu hipotecznego po rozwodzie.
Od roku jestem po rozwodzie, wyprowadziłem się ze wspólnego mieszkania, które cały czas jest w wspólnym kredycie, obecnie ten kredyt spłaca była małżonka, która tam mieszka z dziećmi i nowym partnerem. Moja ex żąda ode mnie spłaty połowy tego co zapłaciła po rozwodzie, grożąc sądem i komornikiem. Z racji obecnej słabej sytuacji finansowej, zaproponowałem że spłacę jej to gdy sprzedamy mieszkanie bo jest taki wspólny plan ale ona nie chce czekać. ...
Spadek a zachowek.
Sprawa jest następująca. Babcia umarła w styczniu zostawiając testament. Miała 4 dzieci(3synow, gdzie dwóch nie żyje i 1 córkę, całość przepisała na córkę). Wiadomo o zachowek w tym przypadku należy się synom pominiętym w testamencie. I tu pojawia się pytanie. Jeden z nieżyjących synów miał długu. Jego dzieci notarialnie zrzekły się spadku po nim. Czy w tym przypadku należy im się zachowek po zmarłej babci?...
Co dalej z egzekucją?
Dowiedziałem się, że mój dłużnik zmarł. Ostatnia egzekucja komornicza była bezskuteczna ok. 2 lata temu. Oprócz mnie miał jeszcze długi u innych osób. Dłużnik miał intercyzę z żoną i nie był ściągalny. Miał dwoje dzieci pełnoletnich. Nie wiem czy zostawił testament, czy dzieci były świadome długów ojca. Czy mogę coś w tej sprawie nadal zrobić aby odzyskać swoje pieniądze?...
Aktualizacja treści księgi wieczystej.
Bardzo proszę o pomoc. W wyniku działu spadku zrzekłam się bez obowiązku spłaty domu oraz przynależącej do niej działki na rzecz siostry. I tu mam problem bo nie figuruje jako współwłaściciel tych działek o 2022 roku! A Pani z urzędu dzwoniła ze nie są zmienione księgi wieczyste i jest problem z naliczeniem podatku? A ja nie chce się wpisać jako współwłaściciel bo mim nie jestem. Działka jest na osobnej księdze wieczystej i jest tylko ona w niej...

Wyszukiwarka