Odmowa rejestracji samochodu.

Mam problem z rejestracją samochodu zakupionego w Niemczech, jest to import prywatny. Wydział Komunikacji odmawia rejestracji twierdząc że posiadam kserokopię umowy, a nie jej oryginał. Co jest zabawne bo przecież byłem obecny podczas jej spisywania i obie kartki były odręcznie wypełniane. Z tym, że długopisem z czarnym tuszem.
Czy urzędnik może właściwie "na oko" stwierdzić czy dokument jest oryginałem czy kopią? No bo jeśli tak to należałoby zakazać wypełniania dokumentów czarnym długopisem.
Jak mogę udowodnić urzędnikowi że to jest oryginał? Czy jeśli odmawia rejestracji to powinni wydać decyzję administracyjną i czy jest sens się od niej odwoływać. Ponowny wyjazd do komisu w Niemczech w którym kupiłem samochód w obecnej chwili niestety nie wchodzi w grę.
anonim cytuj
20-09-2023
Trochę mało prawna porada, ale czy próbowałeś zrobić kopię tej umowy i zanieść jeszcze raz pokazując jak wygląda faktyczna kserokopia?
Zgłoś sprawę do naczelnika wydziału na piśmie i w przypadku wątpliwości zażądaj by urząd wykonał ekspertyzę przez biegłego.

Też kiedyś miałem podobną sytuację, gdzie urzędniczka stwierdziła, że indywidualna homologacja na sprzęt jest to kolorowe ksero. Akurat miałem przy sobie jakiś perfum i delikatnie prysnąłem na kawałek czerwonej urzędowej pieczęci i zaczęła się rozmywać i to ją przekonało. A teraz masz wkoło pełno preparatów alkoholowych. Toner się nie rozleje, jest termicznie utwardzony. Biegłego nie potrzeba, tylko trochę logiki.
 
anonim cytuj
20-09-2023
Mam problem z rejestracją samochodu zakupionego w Niemczech, jest to import prywatny. Wydział Komunikacji odmawia rejestracji twierdząc że posiadam kserokopię umowy, a nie jej oryginał.


Jeśli chodzi o kwestię "na oko" rozróżnienia oryginału od kopii przez urzędnika, prawo nie precyzuje, jakim sposobem urzędnik ma to zrobić. Jednakże, jeśli urzędnik ma poważne wątpliwości co do autentyczności dokumentu, powinien podjąć odpowiednie czynności w celu weryfikacji autentyczności dokumentu, zamiast odrzucić wniosek na podstawie subiektywnej oceny.

Jeśli Wydział Komunikacji odmawia rejestracji na podstawie przypuszczenia, że dokument jest kopią, a nie oryginałem, to zgodnie z art. 107 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego masz prawo zażądać wydania decyzji administracyjnej w tej sprawie. Jeśli zostanie wydana negatywna decyzja administracyjna, wtedy masz możliwość wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Aby udowodnić, że posiadasz oryginał umowy, możesz, zgodnie z sugestią z drugiego posta, zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez biegłego z zakresu grafologii. Ewentualnie, można zwrócić się do komisu w Niemczech z prośbą o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego, że otrzymałeś oryginał umowy.

Też kiedyś miałem podobną sytuację, gdzie urzędniczka stwierdziła, że indywidualna homologacja na sprzęt jest to kolorowe ksero.


Co do próby przekonania urzędnika poprzez pokazanie, jak reaguje atrament na alkohol czy perfumy - jest to interesująca metoda, ale jej skuteczność zależy od konkretnego przypadku oraz postawy urzędnika. Niemniej, warto mieć na uwadze, że nie jest to oficjalna metoda weryfikacji dokumentu i może nie przynieść pożądanego efektu w każdej sytuacji.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Nieuczciwa konkurencja.
Pracowałem przez dłuższy czas na zasadzie umowy o współpracę (świadczyłem usługi jako jednoosobowa działalność gospodarcza). Bez zapisów o zakazie konkurencji, ale z klauzulą poufności. Jakiś czas temu nasze drogi z pracodawcą się rozeszły (umowa o współpracy wypowiedziana). Ja świadczyłem sobie usługi dalej we już na własną rękę dla nowych klientów. Ostatnio jednak jeden z klientów mojej starej firmy, którego bardzo zaniedbano po moim odejściu ...
Kwarantanna
Dobry wieczór, bardzo proszę o pomoc. Niestety nigdzie nie umiem znaleźć odpowiedzi. Mieszkam z narzeczonym i teściami. Jest to dom dwurodzinny z klatką schodową i dwoma osobnymi mieszkaniami (parter i piętro) jednak adres jest jeden, nie prowadzimy wspólnie gospodarstwa domowego. Teściowa jest chora na covid (pozytywny wynik) została zgłoszona do sanepidu na izolację, mój partner został skierowany na kwarantanne, gdyż był przy mamie w trakcie j...
Czy USC może odmówić wydania aktu zgonu w celu zrzeknięcia się spadku po zmarłym.
Dzień dobry.Czy USC może odmówić wydania aktu zgonu w celu zrzeknięcia się spadku po zmarłym. Mąż ma problem gdyż jego stryj ( brat jego taty) zmarł na początku września. Był pod opieką gosp i to oni zajęli się pochówkiem. Nie miał już nikogo był kawalerem ,bez dzieci, a jedyną najbliższą rodziną był mój mąż,i jego dwaj bracia. Stryj zmarł w innej miejscowości niż mieszkał. W USC powiedzieli że nie wydadzą owego odpisu bo nie są w linii prostej....
Zawieszenie postępowania komorniczego.
Jakiś czas temu spadł na mnie niespodziewany wyrok, na mocy którego miałam zapłacić pewnej spółce wysoką kwotę (to nie był mój dług). Wierzyciel szybko uzyskał dokumenty i skierował sprawę do komornika, po czym niezwłocznie doprowadziłam do podpisania ugody i w I miesiącu wpłaciłam na jego konto żądaną częściową kwotę. Złożył on wniosek do komornika o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Całkowita spłata została dokonana zgodnie z umową, trwał...

Wyszukiwarka