Spadek po mezu w postaci pola (ingerowanie w sprzedaż)

Dzień dobry,
Po mezu odziedziczyłam m.in.spadek w postaci pola. Jest to spadek po teściu. Teść zmarł w marcu 2018r. On dziedziczył z swoim bratem gospodarstwo po rodzicach .Teraz 1/2 ma wuj a druga część jest na rodzeństwo męża na mnie i dzieci oraz teściową. Łącznie z dziećmi mamy 1/ 8 część.
Po śmierci męża ( rok temu ) był nacisk rodziny aby to sprzedać. Miało się to odbyc zaraz po żniwach. Z uwagi na to że posiadam nieletnie dziecko wystąpiłam do sądu o zgodę i ja otrzymałam.
I okazuje się że został sprzedany tylko budynek mieszkalny. Pole na razie nie wiadomo kiedy będzie sprzedane .
Pytanie:
1. Czy z takim udziałem my namy prawo w jakikolwiek sposób ingerować w sprzedaż ( tzn Komu, za ile itp).?
2. Jezeli pole nie będzie sprzedane, a będzie dzierżawione Czy mamy prawo wnioskiwac o adekwatna część z tej dzierżawy ?
Za odpowiedź z góry dziękuję
anonim cytuj
19-07-2022
1. Tak 2. Tak.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Co więcej, pozostali mogą rozporządzać spadkiem tylko do wysokości swojego udziału, bez Pani zgody nie może dojść do sprzedaży całości. I to jest pewnie powód, przez który nie doszło do sprzedaży pola. Jest Pani w tym przypadku stroną ewentualnej transakcji sprzedaży, tak jak pozostali spadkobiercy.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
19-07-2022
Po śmierci męża ( rok temu ) był nacisk rodziny aby to sprzedać. Miało się to odbyc zaraz po żniwach. Z uwagi na to że posiadam nieletnie dziecko wystąpiłam do sądu o zgodę i ja otrzymałam.


Mając udział w spadku, mają Państwo prawo do wpływania na decyzje dotyczące nieruchomości wchodzącej w skład tego spadku, a także do ewentualnych korzyści z niej płynących.

Co do Państwa pytań:

Jeśli chodzi o możliwość ingerencji w sprzedaż, muszą Państwo wyrazić zgodę na sprzedaż tej części nieruchomości, która przypada na Państwa udział. Oznacza to, że nie może dojść do sprzedaży całej nieruchomości bez Państwa zgody.

Jeżeli pole będzie dzierżawione, mają Państwo prawo do otrzymania adekwatnej części z tej dzierżawy, proporcjonalnej do Państwa udziału w nieruchomości. Jeśli dzierżawa przyniesie zysk, to przysługuje Państwu część tego zysku odpowiadająca 1/8 wartości całkowitej dzierżawy.

W związku z powyższym, są Państwo w pełni uprawnieni do uczestniczenia w decyzjach dotyczących sprzedaży czy dzierżawy nieruchomości oraz do korzyści z niej płynących.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy komornik może zabrać coś z najniższej krajowej?
Mam pytanie odnośnie zajęcia przez komornika. Mam długi z tytułu niespłaconych pożyczek, dostałem też informację o zajęciu części mieszkania. Czy jeśli dostaję najniższą krajową (a więc minimum) to czy komornik może coś z tego ruszyć (zabrać jakąś część)?...
Zakup na odległość.
Pokusiłam się na zakup na odległość na transmisji. Była to tzw. transmisja wyprzedażowa i Pani podkreślała, że towar z wyprzedaży nie podlega zwrotowi bo i tak to są super ceny i możemy odsprzedawać między sobą. Otrzymałam paczkę, połowa zakupionego towaru to poliester, którego nie cierpię. O tym, że to jest poliester sprzedająca nie powiedziała w czasie transmisji. Gdy zapytałam o adres do zwrotu Pani mi odpisała, że towar z wyprzedaży nie podle...
Chcę odrzucić spadek - co powinnam zrobić?
Hej. Może ktoś wie co powinnam zrobić. Zmarł mój ojciec, z którym całe życie nie miałam kontaktu. Nic praktycznie o nim nie wiem, ale raczej pozostawił mi długi (nigdy np. nie spłacił mi alimentów), nie należał do osób majętnych (raczej wolał zajrzeć do butelki niż zainteresować się mną). Chcę odrzucić spadek - co powinnam zrobić? Nie wiem czy mam jakieś rodzeństwo, czy jakąkolwiek rodzinę z jego strony. Mam 3jkę dzieci....
Przerejestrowanie auta po rozwodzie.
Jestem po rozwodzie. W trakcie małżeństwa nabyliśmy dwa pojazdy, oba zarejestrowane na mnie, w tym jeden użytkuje była żona. Jak najrozsądniej "podzielić się" autami? 1. Chciałbym to auto przerejestrować na nią. Jak tego dokonać? 2. Co z autem, które ja użytkuję?...

Wyszukiwarka