Spadek po mezu w postaci pola (ingerowanie w sprzedaż)

Dzień dobry,
Po mezu odziedziczyłam m.in.spadek w postaci pola. Jest to spadek po teściu. Teść zmarł w marcu 2018r. On dziedziczył z swoim bratem gospodarstwo po rodzicach .Teraz 1/2 ma wuj a druga część jest na rodzeństwo męża na mnie i dzieci oraz teściową. Łącznie z dziećmi mamy 1/ 8 część.
Po śmierci męża ( rok temu ) był nacisk rodziny aby to sprzedać. Miało się to odbyc zaraz po żniwach. Z uwagi na to że posiadam nieletnie dziecko wystąpiłam do sądu o zgodę i ja otrzymałam.
I okazuje się że został sprzedany tylko budynek mieszkalny. Pole na razie nie wiadomo kiedy będzie sprzedane .
Pytanie:
1. Czy z takim udziałem my namy prawo w jakikolwiek sposób ingerować w sprzedaż ( tzn Komu, za ile itp).?
2. Jezeli pole nie będzie sprzedane, a będzie dzierżawione Czy mamy prawo wnioskiwac o adekwatna część z tej dzierżawy ?
Za odpowiedź z góry dziękuję
anonim cytuj
19-07-2022
1. Tak 2. Tak.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Co więcej, pozostali mogą rozporządzać spadkiem tylko do wysokości swojego udziału, bez Pani zgody nie może dojść do sprzedaży całości. I to jest pewnie powód, przez który nie doszło do sprzedaży pola. Jest Pani w tym przypadku stroną ewentualnej transakcji sprzedaży, tak jak pozostali spadkobiercy.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
19-07-2022
Po śmierci męża ( rok temu ) był nacisk rodziny aby to sprzedać. Miało się to odbyc zaraz po żniwach. Z uwagi na to że posiadam nieletnie dziecko wystąpiłam do sądu o zgodę i ja otrzymałam.


Mając udział w spadku, mają Państwo prawo do wpływania na decyzje dotyczące nieruchomości wchodzącej w skład tego spadku, a także do ewentualnych korzyści z niej płynących.

Co do Państwa pytań:

Jeśli chodzi o możliwość ingerencji w sprzedaż, muszą Państwo wyrazić zgodę na sprzedaż tej części nieruchomości, która przypada na Państwa udział. Oznacza to, że nie może dojść do sprzedaży całej nieruchomości bez Państwa zgody.

Jeżeli pole będzie dzierżawione, mają Państwo prawo do otrzymania adekwatnej części z tej dzierżawy, proporcjonalnej do Państwa udziału w nieruchomości. Jeśli dzierżawa przyniesie zysk, to przysługuje Państwu część tego zysku odpowiadająca 1/8 wartości całkowitej dzierżawy.

W związku z powyższym, są Państwo w pełni uprawnieni do uczestniczenia w decyzjach dotyczących sprzedaży czy dzierżawy nieruchomości oraz do korzyści z niej płynących.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Dzień Wolny od Firmy
Dzień Dobry, mam takie pytanie odnośnie dnia wolnego który daje firma od siebie, mamy system akordowy i mamy normę godzinową, np 20x8=160h normy, jeżeli firma daje dzień wolny od siebie i wtedy według mnie norma o ten dzień się zmniejsza czyli wychodzi 152h, ale pracodawca sugeruje że ta norma nadal jest 160h mimo tego dnia wolnego od firmy ? jak to wygląda prawnie ? ktoś pomoże ?...
Czy testament w formie ustnej też się liczy?
Wuja chorowal na serce, mial slabszy dzien bal sie ze moze umrzec wiec zawolal do siebie trzech znajomych i powiedzial im swoja wole po śmierci. Jego stan zdrowia sie poprawil jednak nie na dlugo bo w zeszlym tygodniu wuja zmarl nie spisujac swojego innego testamentu. Co w takiej sytuacji? Czy liczy sie taka. Sytuacja jako testament ustny czy nie?...
umowa słowna o alimenty
Jeśli matka dziecka umówi się z ojcem dziecka na daną wysokość alimentów słownie - czy wezmą to pod uwagę w sądzie na sprawie o alimenty, jeśli ojciec dziecka się nie zjawi? (Weźmy też pod uwagę, że matka ma nagranie) Czy po takim umówieniu się trzeba przedstawiać paragony itd (ile wydaje się na dziecko)?...
Odrzucenie spadku po zmarłym.
Witam. Będę pisała do sądu pismo z prośbą o zrzeczenie się spadku w imieniu syna po dziadku. Czy jest może ktoś to by mi podpowiedział w jaki sposób mam takie pismo napisać, byłabym ogromnie wdzięczna....

Wyszukiwarka