Spadek po mezu w postaci pola (ingerowanie w sprzedaż)

Dzień dobry,
Po mezu odziedziczyłam m.in.spadek w postaci pola. Jest to spadek po teściu. Teść zmarł w marcu 2018r. On dziedziczył z swoim bratem gospodarstwo po rodzicach .Teraz 1/2 ma wuj a druga część jest na rodzeństwo męża na mnie i dzieci oraz teściową. Łącznie z dziećmi mamy 1/ 8 część.
Po śmierci męża ( rok temu ) był nacisk rodziny aby to sprzedać. Miało się to odbyc zaraz po żniwach. Z uwagi na to że posiadam nieletnie dziecko wystąpiłam do sądu o zgodę i ja otrzymałam.
I okazuje się że został sprzedany tylko budynek mieszkalny. Pole na razie nie wiadomo kiedy będzie sprzedane .
Pytanie:
1. Czy z takim udziałem my namy prawo w jakikolwiek sposób ingerować w sprzedaż ( tzn Komu, za ile itp).?
2. Jezeli pole nie będzie sprzedane, a będzie dzierżawione Czy mamy prawo wnioskiwac o adekwatna część z tej dzierżawy ?
Za odpowiedź z góry dziękuję
anonim cytuj
19-07-2022
1. Tak 2. Tak.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Co więcej, pozostali mogą rozporządzać spadkiem tylko do wysokości swojego udziału, bez Pani zgody nie może dojść do sprzedaży całości. I to jest pewnie powód, przez który nie doszło do sprzedaży pola. Jest Pani w tym przypadku stroną ewentualnej transakcji sprzedaży, tak jak pozostali spadkobiercy.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
19-07-2022
Po śmierci męża ( rok temu ) był nacisk rodziny aby to sprzedać. Miało się to odbyc zaraz po żniwach. Z uwagi na to że posiadam nieletnie dziecko wystąpiłam do sądu o zgodę i ja otrzymałam.


Mając udział w spadku, mają Państwo prawo do wpływania na decyzje dotyczące nieruchomości wchodzącej w skład tego spadku, a także do ewentualnych korzyści z niej płynących.

Co do Państwa pytań:

Jeśli chodzi o możliwość ingerencji w sprzedaż, muszą Państwo wyrazić zgodę na sprzedaż tej części nieruchomości, która przypada na Państwa udział. Oznacza to, że nie może dojść do sprzedaży całej nieruchomości bez Państwa zgody.

Jeżeli pole będzie dzierżawione, mają Państwo prawo do otrzymania adekwatnej części z tej dzierżawy, proporcjonalnej do Państwa udziału w nieruchomości. Jeśli dzierżawa przyniesie zysk, to przysługuje Państwu część tego zysku odpowiadająca 1/8 wartości całkowitej dzierżawy.

W związku z powyższym, są Państwo w pełni uprawnieni do uczestniczenia w decyzjach dotyczących sprzedaży czy dzierżawy nieruchomości oraz do korzyści z niej płynących.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

W jaki sposób odzyskać pieniądze od złodzieja za poniesione koszty
Mamie w lutym skradziono tablice rejestracyjne spod zakładu mechanicznego. Znalezli goscia, zapadl wyrok kilka dni temu. Chłopak ma zwrócić jej pieniądze za poniesione koszty. W jaki sposob ma sie to odbyc?...
Reklamacja złożona po upływie 24 miesięcy, lecz zauważona wcześniej
Cześć, czy jeżeli wada (kupujący to osoba prywatna) ujawniona/zauważona została przed upływem 24 miesięcy, a reklamacja zostaje złożona już po upływie tych 24 miesięcy to mieścimy się w terminie? Liczy się data stwierdzenia/zauważenia/wystąpienia czy data złożenia reklamacji? 2. Czy przyjmując reklamację sprzedawca może ją odrzucić tylko i wyłącznie na podstawie tego, że została złożona po upływie 24ch miesięcy (pisze o tym wprost) - bez analiz...
Czy my jako firma musimy fakturę z vatem wystawić?
Witam Serdecznie . Pytanie do ekspertów . Jako firma sprzedajemy auto . Klient jest z Ukrainy ,czy my jako firma musimy fakturę z vatem wystawić? Czy w tym przypadku jest faktura 0 ? ...
Poświadczenie dziedziczenia.
Tata na podstawie poświadczenia dziedziczenia po swej mamie przejął mieszkanie i działkę. Babcia zmarła w 2014 roku. Tata zmarł w 2018. Tata zostawił testament notarialny, w którym zapisami windykacyjnymi przekazał działkę i mieszkanie nieznanym mi osobom. Po jego śmierci podczas sprzątania znalazłam w jego garażu testamenty babci, która zapisała mieszkanie mi a działkę tacie. On je ukrył w swym warsztacie garażowym. Czy można go uznać za niegodn...

Wyszukiwarka