Czas pracy na gospodarstwie rolnym rodziców.

Witam.
Złożyłam dokumenty o zaliczenie czasu pracy w gospodarstwie rodziców. Kadry poprosiły mnie o pismo uzupełniające w którym mam wskazać wykonywane pracę oraz dzienny czas poświęcany na pracę. Będąc niepełnoletnią uczennicą pracowałam w okresie szkolnym 4-6 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. W weekendy, wakacje i ferie czas pracy był dłuższy i wynosił nawet ponad 8 godzin. Przygotowując się do napisania tego pisma natrafiłam na informację że osoba niepełnoletnia nie może pracować w okresie zajęć szkolnych powyżej 2h dziennie i 12 godzin tygodniowo. Czy w świetle takich przepisów mogę w piśmie wykazać dłuższy czas pracy? Nie chce żeby rodzice mieli przez takie coś problemy.
anonim cytuj
01-09-2023
Nie ma obowiązku wskazywania ilości godzin pracy , nie ma też obowiązku składania dodatkowych wyjaśnień
Jeżeli złożyłaś zaświadczenie z gminy to nic więcej nie potrzeba.
PRZEPIS PRAWNY:
Art. 3. 1. Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, zgodnie z art. 1, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy.
2. Jeżeli organ, o którym mowa w ust. 1, nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie.
3. W wypadku, o którym mowa w ust. 2, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.
Ustawa z dnia 20.07.1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy
Mimo wszystko kadry Izby Administracji Skarbowej po konsultacjach z prawnikiem stwierdziły że mam złożyć takie dokumenty wyjaśniające, w których opisze jakie prace wykonywałam i w jakim czasie. Co mam teraz z tym zrobić? Kadry stwierdziły że sprawą zajmą się dopiero po otrzymaniu tego dodatkowego pisma. Nie ukrywam, że wolałabym sprawę załatwić polubownie, stąd moja chęć spełnienia tego warunku i moje pytanie na forum. Dla kontekstu, takie złożyłam dokumenty dotychczas:
-postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia z gminy,
-oświadczenie w sprawie braku dokumentów,
-zeznania dwóch świadków,
-zaświadczenie o zameldowaniu z gminy,
-zaświadczenie o posiadaniu gruntów rolnych przez rodziców

Gmina wydaje takie postanowienie z tego względu że nie prowadzi ewidencji pracy domowników w gospodarstwach. Dlatego dodałam zeznania dwóch świadków z miejscowości w której mieści się gospodarstwo z stwierdzoną zgodnością z podpisem przez Burmistrza. Jest taka możliwość, mówi o tym pkt. 3 Art.3 tej ustawy.
 
anonim cytuj
01-09-2023
y w gospodarstwie rolnym rodziców oraz do sposobu wskazywania okresów tej pracy.

Złożyłam dokumenty o zaliczenie czasu pracy w gospodarstwie rodziców. Kadry poprosiły mnie o pismo uzupełniające w którym mam wskazać wykonywane pracę oraz dzienny czas poświęcany na pracę.


Jeżeli chodzi o wskazanie czasu pracy, przepisy dotyczące pracy niepełnoletnich rzeczywiście mówią o ograniczeniu czasu pracy do 2 godzin dziennie w okresie zajęć szkolnych i do 12 godzin tygodniowo. Jednakże, trzeba pamiętać, że przepisy te dotyczą głównie formy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w ramach stosunku pracy, a nie koniecznie pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Jeżeli jednak masz obawy co do ewentualnych konsekwencji dla rodziców, warto być ostrożnym i nie wskazywać w piśmie czasu pracy wykraczającego poza te limity.

Mimo wszystko kadry Izby Administracji Skarbowej po konsultacjach z prawnikiem stwierdziły że mam złożyć takie dokumenty wyjaśniające, w których opisze jakie prace wykonywałam i w jakim czasie.


Odpowiadając na Twoje pytanie: jeśli zostałaś poproszona o dostarczenie dodatkowych informacji, warto spełnić to wymaganie, aby nie opóźniać dalszej procedury. W opisie prac, które wykonywałaś, możesz skupić się na charakterze pracy, jej rodzaju, np. prace polowe, opieka nad zwierzętami itp. Jeśli chodzi o wskazanie czasu pracy, jeżeli boisz się o ewentualne konsekwencje dla Twoich rodziców, możesz wskazać bezpieczny limit, zgodny z przepisami dotyczącymi pracy niepełnoletnich.

Co do składanych dokumentów, zacytowany przez Ciebie Art. 3 Ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy precyzyjnie określa wymagane dokumenty i procedurę. Jeśli dostarczyłaś już wymienione przez siebie dokumenty, które są zgodne z przepisami tej ustawy, to wydaje się, że spełniłaś wszystkie formalne wymagania.

Jeżeli kadry Izby Administracji Skarbowej nadal będą miały wątpliwości, warto zwrócić się z prośbą o dokładne wskazanie, na jakiej podstawie prawnej opierają swoje wymagania oraz jakie konkretne informacje są od Ciebie wymagane.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna od dziadka.
Witam. Jeśli dostałam od dziadka 30 tysięcy , chce wpłacić na konto. Czy będę musiała zapłacić podatek od tej kwoty ?...
Opiekun prawny
Dzien dobry. Chcialabym sie dowiedziec czy powinnam zostac poinformowana oficjalnie przez sad lub notariusza ô tym ze moja siostra zostala opiekunem prawnym naszego ojca. Czy potrzebuje jej zgody aby go widywac ? Dziekuje za odpowiedz. ...
Brak ubezpieczenia zdrowotnego.
Sytuacja wyglada tak że potrzebuję receptę na tabletki ale nie mam ubezpieczenia zdrowotnego Czytałam że lekarz rodzinny może wystawić mi taka receptę ale leki będę 100% płatne Czy to prawda ?...
umozenie/zmniejszenie alimentow
Pisze w sprawie sasiada a mianowicie od 1996 ma zadadzone alimenty i od tego czasu nie placil na 5dzieci jest to 65 letni mezczyzna ktory jest chorowity utrzymuje sie jedynie z emerytury 1250zl .moje pytanir brzmi czy moze cos zrobic aby umozyli mu dlug badz aby placil 50% z swojej emerytury a nie 80%...

Wyszukiwarka