Zwrot kosztów za naprawe samochodu.

3 tygodnie temu sprzedałam samochód, skontaktował się ze mną kupujący (handlarz jeśli ma to znaczenie) twierdząc, że rozwaliła się skrzynia biegów (automat) i żąda zwrotu połowy kosztów za naprawę samochodu, w przeciwnym razie grozi sądem.
Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy pieniądze mu się należą? Kto wygra jeśli sprawa trafi do sadu?
Z góry bardzo dziękuje za wszelka pomoc.
anonim cytuj
13-02-2023
W takiej sytuacji warto przede wszystkim ustalić, czy skrzynia biegów faktycznie uległa uszkodzeniu w wyniku wady ukrytej lub niezgodności towaru z umową. W Polsce istnieje ustawowe prawo do rękojmi za wady sprzedanego samochodu, które chroni nabywcę. W przypadku stwierdzenia wady ukrytej, kupujący może żądać usunięcia wady, obniżenia ceny albo odstąpienia od umowy.
Jeśli chodzi o odpowiedzialność za koszty naprawy, to jest ona uzależniona od tego, czy wada ujawniła się w okresie rękojmi. W takim przypadku odpowiedzialność za naprawę ponosi sprzedający. Jeśli jednak wada ujawniła się po upływie okresu rękojmi, to odpowiedzialność za jej usunięcie ponosi już kupujący.
W przypadku konfliktu, sprawa może trafić do sądu. Z reguły w takich sprawach decyzja sądu jest uzależniona od okoliczności konkretnej sprawy, takich jak np. data zakupu samochodu, istnienie gwarancji, czy stan samochodu przed sprzedażą. Warto zgłosić się do prawnika, który będzie mógł ocenić sytuację i doradzić dalsze kroki.
 
anonim cytuj
13-02-2023
W Polsce okres rękojmi wynosi 2 lata dla rzeczy używanych, takich jak samochód. Oznacza to, że jeśli wada ujawniła się w ciągu 2 lat od daty jej zakupu, to kupujący może skorzystać z prawa do rękojmi i dochodzić swoich roszczeń względem sprzedającego.
Warto zaznaczyć, że w przypadku samochodu, aby skorzystać z prawa do rękojmi, kupujący musi dostarczyć sprzedającemu dowód zakupu oraz udowodnić, że wada istniała w momencie przekazania samochodu. W przypadku konfliktu, sąd będzie brał pod uwagę takie okoliczności jak stan samochodu w chwili sprzedaży, wiek i przebieg pojazdu, czy były wcześniej prowadzone naprawy itp.
 
anonim cytuj
13-02-2023

Sugerowane Tematy

stalking
Mam pytanie. Ile czasu ma osoba, która została ofiarą stalkingu SMS na zawiadomienie o tym zajściu Policji?...
Czy mogę dalej mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu?
Witam . Jest taka sytuacja że mi się skończyła umowa najmu mieszkania a właściciel nie dał mi nowej umowy najmu a obiecał mi nowa umowe najmu . Jak to wygląda z strony prawnej wynajmującego....
Firma sprzątająca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Gdzie szukać pomocy kiedy firma sprzątająca zatrudniona w naszym bloku nie wywiązuje się ze swoich obowiązków? Notorycznie lekceważą swoje obowiązki. Nie przychodzą wcale a jeśli już to pracują po łebkach. Na klatkach jest syf, okna nie myte kilka lat. Sprawą zainteresowaliśmy media a i tak nic się nie zmienia. Setki skarg do zarządcy, który zatrudnia firmę niczego nie zmienia. Firma wciąż wygrywa przetargi. PIP twierdzi, że takimi sprawami się n...
Czy na zwolnienie lekarskim mogę wyjechać za granicę?
Witam czy jeżeli jestem na L4 od psychiatry i potrzebuję się oderwać na jakiś czas to czy mogę wyjechać za granicę? ...

Wyszukiwarka