Czy jest jakaś opcja, żebym pociągnął do odpowiedzialności owego sprzedającego, wymiana tego auta na pieniądze, które zapłaciłem albo coś w ten deseń czy raczej nic z tym nie zrobię.
Tak, istnieje opcja pociągnięcia sprzedającego do odpowiedzialności na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących rękojmi za wady fizyczne. Skoro samochód został nabyty od osoby prywatnej, to niestety nie obowiązują tutaj przepisy dotyczące praw konsumenta. Niemniej jednak, rękojmia może być wskazana.
Zgodnie z art. 556 § 1 kc sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeśli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli jednak wada zostanie odkryta w ciągu roku od wydania rzeczy, przyjmuje się, że istniała ona w chwili wydania rzeczy (art. 556 § 3 kc).
Pamiętaj jednak, że sprzedawca może być zwolniony z odpowiedzialności, jeżeli Kupujący w chwili zawarcia umowy wiedział o wadzie. Dlatego też ważne jest zgromadzenie odpowiednich dowodów, takich jak opinia mechanika czy paragony z napraw.
Zakup od kogo? Os prywatna, czy przedsiębiorca?
W przypadku zakupu od osoby prywatnej, nie ma tu znaczenia czy wiedziałeś o wadzie czy nie. Chodzi tutaj o to, czy sprzedawca wiedział o istniejącej wadzie i jej nie ujawnił.
Powołaj się może na rękojmie, nie ma tu znaczenia czy od osoby fizycznej czy od przedsiębiorcy nabywałeś pojazd. Pytanie, czy na umowie nie zrzekłeś prawa do rękojmi.
To jest istotny punkt. Jeśli nie zrezygnowałeś z prawa do rękojmi w umowie, możesz ubiegać się o naprawienie wady przez sprzedawcę, obniżenie ceny albo odstąpienie od umowy.
Jeżeli nie jesteś w stanie udowodnić sprzedawcy, że zataił przed Tobą tą wadę (czyli o niej wiedział) to nic nie zrobisz.
To prawda, że w sytuacji kiedy nie jesteś w stanie udowodnić, że sprzedawca wiedział o wadzie, dochodzenie roszczeń może być trudniejsze. Jednakże, zważywszy na to, że wada ujawniła się tak szybko po zakupie, można przypuszczać, że wada istniała już w momencie zakupu.
Podsumowując, masz pewne prawa wynikające z kodeksu cywilnego, lecz ważne jest zgromadzenie odpowiednich dowodów oraz nienaruszalność prawa do rękojmi w umowie zakupu. Jeżeli spełnione są te warunki, możesz dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne.