Kupiłem samochód z wadą ukrytą, co teraz moge zrobić?

Parę dni kupiłem samochód, gdzie przed kupnem byłem z nim na stacji diagnostycznej.
Wady, które udało się diagnoście wykryć były dla mnie w porządku, obaj wiedzieliśmy, że owe istnieją (no tam z wyjątkiem paru pomniejszych rzeczy), podpisaliśmy umowę wszystko spoko.
Nagle po 1 dniu jazdy zaświecił się check engine, a z rury wydechowej (czego też diagnosta na stacji diagnostycznej nie zauważył) przy ciepłym silniku wydobywa się biały dym.
Po skonsultowaniu z mechanikiem okazało się, że jest uszkodzona uszczelka pod głowicą czyli wada, o której nie zostałem poinformowany, a nie mogła się wydarzyć z dosłownie dnia na dzień.
Czy jest jakaś opcja, żebym pociągnął do odpowiedzialności owego sprzedającego, wymiana tego auta na pieniądze, które zapłaciłem albo coś w ten deseń czy raczej nic z tym nie zrobię.
anonim cytuj
02-02-2023
Zakup od kogo? Os prywatna, czy przedsiębiorca?
 
anonim cytuj
02-02-2023
Osoba prywatna.
 
anonim cytuj
02-02-2023
To nic nie możesz zrobić, Powodzenia w udowodnieniu, że sprzedawca wiedział o wadzie. To czy istniała w momencie zakupu nie ma znaczenia.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Zanim postawisz jakakolwiek diagnozę, to zrób testy na uszczelkę pod głowicą.
Niekoniecznie biały dym musi to oznaczać.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Powołaj się może na rękojmie, nie ma tu znaczenia czy od osoby fizycznej czy od przedsiębiorcy nabywałeś pojazd. Pytanie, czy na umowie nie zrzekłeś prawa do rękojmi. Jeżeli nie, to ogólnie jeżeli wada została wykryta przed upływem roku od jego wydania, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili wydania auta kupującemu. Biorąc pod uwagę że jest to uszczelka pod głowicą i o ile masz rację to możesz poinformować tego kogoś, że taka wada miała miejsce i ubiegać się od niego zapłatę za naprawę tego czegoś, obniżenie ceny, bądź przyjęcie zwrotu pojazdu powołując się na art 556 kc. Oczywiście musisz to szybko wszystko załatwiać, zgromadź dowody, paragony, nie korzystaj z pojazdu najlepiej. Spróbuj to z nim dogadać, generalnie staraj się mieć na wszystko kwit, pisz do niego pismo listownie poleconym najlepiej go też o tym poinformuj, jak będzie się ociągał z odpowiedzią to tylko będzie to na jego niekorzyść. Jeżeli nie będzie reagował to wytocz mu powództwo cywilne. Z mojej perspektywy masz dość duże szanse na załatwienie sprawy z korzyścią dla Ciebie. Tutaj mogą być ogólnie zdania podzielone na tej grupce, bo rzeczywiście z handlem samochodami mieli wszyscy do czynienia i to że ktoś kogoś opierdala na transakcji jest dość znanym zjawiskiem, ale mimo wszystko biorąc pod uwagę to, że tak szybko to zostało wykryte to ja bym tego tak nie zostawił. Jakby doszło do powództwa, to niech pismo sporządzi prawnik.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Miałem podobny problem, spróbuj załatwić to ugodowo ze sprzedawcą. Jeśli będzie szedł zaparte to powołaj się na rękojmię no chyba, że oświadczyłeś przed zakupem, że jesteś świadom wad auta to wtedy rękojmia nie obejmuje.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Jeżeli nie jesteś w stanie udowodnić sprzedawcy, że zataił przed Tobą tą wadę (czyli o niej wiedział) to nic nie zrobisz.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Czy jest jakaś opcja, żebym pociągnął do odpowiedzialności owego sprzedającego, wymiana tego auta na pieniądze, które zapłaciłem albo coś w ten deseń czy raczej nic z tym nie zrobię.


Tak, istnieje opcja pociągnięcia sprzedającego do odpowiedzialności na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących rękojmi za wady fizyczne. Skoro samochód został nabyty od osoby prywatnej, to niestety nie obowiązują tutaj przepisy dotyczące praw konsumenta. Niemniej jednak, rękojmia może być wskazana.

Zgodnie z art. 556 § 1 kc sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeśli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli jednak wada zostanie odkryta w ciągu roku od wydania rzeczy, przyjmuje się, że istniała ona w chwili wydania rzeczy (art. 556 § 3 kc).

Pamiętaj jednak, że sprzedawca może być zwolniony z odpowiedzialności, jeżeli Kupujący w chwili zawarcia umowy wiedział o wadzie. Dlatego też ważne jest zgromadzenie odpowiednich dowodów, takich jak opinia mechanika czy paragony z napraw.

Zakup od kogo? Os prywatna, czy przedsiębiorca?

Osoba prywatna.


W przypadku zakupu od osoby prywatnej, nie ma tu znaczenia czy wiedziałeś o wadzie czy nie. Chodzi tutaj o to, czy sprzedawca wiedział o istniejącej wadzie i jej nie ujawnił.

Powołaj się może na rękojmie, nie ma tu znaczenia czy od osoby fizycznej czy od przedsiębiorcy nabywałeś pojazd. Pytanie, czy na umowie nie zrzekłeś prawa do rękojmi.


To jest istotny punkt. Jeśli nie zrezygnowałeś z prawa do rękojmi w umowie, możesz ubiegać się o naprawienie wady przez sprzedawcę, obniżenie ceny albo odstąpienie od umowy.

Jeżeli nie jesteś w stanie udowodnić sprzedawcy, że zataił przed Tobą tą wadę (czyli o niej wiedział) to nic nie zrobisz.


To prawda, że w sytuacji kiedy nie jesteś w stanie udowodnić, że sprzedawca wiedział o wadzie, dochodzenie roszczeń może być trudniejsze. Jednakże, zważywszy na to, że wada ujawniła się tak szybko po zakupie, można przypuszczać, że wada istniała już w momencie zakupu.

Podsumowując, masz pewne prawa wynikające z kodeksu cywilnego, lecz ważne jest zgromadzenie odpowiednich dowodów oraz nienaruszalność prawa do rękojmi w umowie zakupu. Jeżeli spełnione są te warunki, możesz dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy zadatek jest zwrotny mimo rozwiązania/zerwania umowy?
Czy to prawda że jeżeli minie mniej niż 7 dni od podpisania umowy to zadatek jest zwrotny mimo rozwiązania/zerwania umowy przez klienta?...
Wynajem mieszkania od mamy.
Wynajmuję od 2 lat mieszkanie, które należy do mojej matki. Nie ma żadnej umowy najmu, nie mogę się jej doprosić. Miała początkowo być, ale matka ciągle zwlekała, ponieważ nie chce odprowadzać podatku do skarbówki. Tak na prawdę nie mam pojęcia ile czasu w tym mieszkaniu mogę mieszkać, czy muszę ponosić wszystkie koszty bierzących napraw itp. Oczywiście co miesiąc kasuje ode mnie czynsz + media. Oczywiście gotówką bo przecież „skarbówka się dowie...
Nabycie spadku.
Mąż w drodze dziedziczenia poprzez wpisanie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza nabył spadek po ojcu. Spadek ten zgłosił do urzędu skarbowego zgodnie ze stanem faktycznym. W późniejszym terminie okazało się, że w tym samym akcie jest dziedziczenie po dziadku i babci w skład czego wchodzi dom - mąż nieświadomy tego wszystkiego nie wykazał tego w zeznaniu. Czy jedyne co pozostaje to złożyć zeznanie i liczyć się z koniecznością zapłaty? Kw...
Umowa przedwstępna - obowiązki stron.
Witam, chciałbym się dowiedzieć jakie są obowiązki stron w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej. Kto odpowiada za zorganizowanie spotkania w kancelarii notarialnej w celu podpisania notarialnego ? Wydaje mi się ze kupujący, ale mogę się mylić. Czy kupujący może żądać np.: aneksu do umowy przedwstępnej celem sprostowania, gdyż brak części zapisów dot. nieruchomości uniemożliwia uzyskanie kredytu ?...

Wyszukiwarka