Czy to mobbing?

Czy sugerowanie pracownikowi wzięcia urlopu z powodu braku zadań dla niego w pracy to mobbing ? Moj pracodawca przyznał, ze to normalne i tak się robi. Nikt u mnie w firmie się temu nie sprzeciwia. Jednak mi się to nie podoba i uważam, ze nie powinna być nakładana taka presja. Ostatnio nie zgodziłam się na wzięcie urlopu i usłyszałam poniżającą mnie odpowiedz, która brzmiała ,,co tam Ci teraz Twoj mąż podpowiada?’’. Zgłosiłam to do przełożonego mojej managerki, ale on tez nie widzi w tym problemu. Uważa, że jeśli rozmawiałam z moja menadżerka na prywatne tematy w pracy, to jak najbardziej właściwe jest takie stwierdzenie.
Nie wiem, czy takie zachowanie mogę nazwać mobbingiem?
anonim cytuj
08-09-2023
Czy sugerowanie pracownikowi wzięcia urlopu z powodu braku zadań dla niego w pracy to mobbing ?

Nie , ale należy odmawiać brania urlopu
Nie ma pracy - pracodawca płaci wynagrodzenie przestojowe ( art 81 KP) lub poleca inną prace na ten czas
O urlop występuje pracownik
 
anonim cytuj
08-09-2023
Nie można nazwać tego mobbingiem.
Dlaczego nie można tego nazwać mobbingiem ?

Ponieważ nie wypełnia ustawowej definicji mobbingu (KP art 94^3 par. 2):
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
 
anonim cytuj
08-09-2023
W świetle polskiego prawa, sugerowanie wzięcia urlopu przez pracodawcę, nawet z powodu braku zadań, samo w sobie nie stanowi mobbingu. Kluczowe dla zakwalifikowania danego zachowania jako mobbingu jest to, czy działania te były uporczywe, długotrwałe, polegały na nękaniu lub zastraszaniu pracownika i miały konsekwencje opisane w art. 94^3 par. 2 Kodeksu Pracy. Twoje doświadczenie z komentarzem odnośnie męża, jeżeli jest to izolowany incydent, może nie spełniać definicji mobbingu. Jeśli jednak takie lub podobne zachowania będą się powtarzać i wpływać na Twoje samopoczucie i postrzeganie w miejscu pracy, może to być bardziej zgodne z definicją mobbingu.

@2up
Zgadza się, zgodnie z art. 81 KP, jeśli pracownik nie ma zleconych zadań, pracodawca jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie przestojowe lub polecić pracownikowi inną pracę. Pracodawca nie może wymusić na pracowniku wzięcia urlopu - o urlop musi wystąpić pracownik.

@up
Zgadza się, aby było można mówić o mobbingu, konieczne jest spełnienie ustawowej definicji zawartej w KP art 94^3 par. 2. Dlatego ważne jest, aby analizować całość zachowań pracodawcy i okoliczności w kontekście tej definicji. Jednorazowe nieodpowiednie zachowanie może nie być uznane za mobbing, ale jeśli stanowi część uporczywego i długotrwałego schematu, wówczas może być rozpatrywane w kontekście mobbingu.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Nie można nazwać tego mobbingiem.
Dlaczego nie można tego nazwać mobbingiem ?
Ponieważ nie wypełnia ustawowej definicji mobbingu (KP art 94^3 par. 2):
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

W końcu ktoś, kto rozumie, co to jest mobbing! Tylko dlatego, że ktoś powiedział coś, co Ci się nie spodobało, nie oznacza to od razu, że jest to mobbing. Ludzie muszą przestać używać tego słowa na prawo i lewo. To, że ktoś Ci nie po drodze w pracy, nie oznacza od razu, że jesteś ofiarą mobbingu. Skoncentruj się na prawdziwej definicji, a nie na tym, co byś chciała, żeby to oznaczało.
 
anonim cytuj
08-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy komornik może zająć dodatek węglowy?
Witam. Czy komornik może zająć dodatek węglowy?...
Grobowiec rodzinny.
Dzień dobry. Moja mama jest właścicielem grobu w którym obecnie od 2008 spoczywa mój św. pamięci tata. Przedwczoraj zmarł mąż mojej siostry i mama chce wraz z siostra pochować męża właśnie w tym grobie( 2 kondygnacje ). Pytanie: Czy mama może pochować zięcia w tym grobie mimo iż moje rodzeństwo się na to nie zgadza? Dodam że tata jest pochowany w trumnie a mama chce być skremowana i zięć też będzie....
Dzisiaj kierownik powiedział że mam opróżnić szafkę i iść do domu. Nie dostałam żadnego wypowiedzenia
Mam pytanie pracuje przez agencje pracy xyz w firmie xxx umowa do 16.12.2022 dzisiaj kierownik powiedział że mam opróżnić szafkę i iść do domu. Nie dostałam żadnego wypowiedzenia do podpisu ani z pracy ani z agencji . Moje pytanie brzmi czy mogę iść na l4 problemy z kręgosłupem do końca trwania umowy i czy mi zapłacą za te 16 dni jakbym chorowała...
Jak przebiega otwarcie testamentu u notariusza?
Witam. Mój ojciec zmarł 7 lat temu, mama zmarła teraz zostawiając testament w którym obdarowuje mnie i moją bratanicę, brat pominięty w testamencie. Czy testament powinnam złożyć w sądzie?...

Wyszukiwarka