Wyrzeczenie sie rodzica.

Jest możliwe wyrzec się rodzica? Nie jest on opiekunem prawnym.
anonim cytuj
02-02-2023
Polskie prawo nie przewiduje takiej instytucji. Możliwe jest jedynie zrzeczenie się dziedziczenia, w praktyce - nie przejmuje się spadku i unika płacenia alimentów dwustronnie. Również pewną namiastką odcięcia więzów rodzinnych będzie zmiana nazwiska. Mimo wszystko, prawnie nadal będą figurować jako rodzice.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Jest możliwe wyrzec się rodzica? Nie jest on opiekunem prawnym.

W świetle polskiego prawa cywilnego nie istnieje możliwość "wyrzeczenia się" rodzica w sensie formalnego odcinania się od wszelkich więzów rodzinnych. Prawo przewiduje jednak kilka mechanizmów, które mogą być interpretowane jako kroki w kierunku pewnej "dystansowania się" od rodziny:

Zrzeczenie się dziedziczenia: Zgodnie z art. 1008 i nast. Kodeksu cywilnego, osoba uprawniona do dziedziczenia może zrzec się dziedziczenia przed otwarciem spadku lub po jego otwarciu, ale przed przyjęciem. Zrzeczenie musi nastąpić w formie oświadczenia złożonego przed sądem.

Zmiana nazwiska: W świetle prawa o aktach stanu cywilnego jest możliwość złożenia wniosku o zmianę nazwiska. Procedura nie jest jednak prosta i wymaga spełnienia pewnych przesłanek.

Polskie prawo nie przewiduje takiej instytucji. Możliwe jest jedynie zrzeczenie się dziedziczenia, w praktyce - nie przejmuje się spadku i unika płacenia alimentów dwustronnie. Również pewną namiastką odcięcia więzów rodzinnych będzie zmiana nazwiska. Mimo wszystko, prawnie nadal będą figurować jako rodzice.


Dokładnie, polskie prawo nie przewiduje możliwości całkowitego wyrzeczenia się rodzica w sensie usunięcia go z aktu urodzenia czy innych oficjalnych dokumentów. Nawet w przypadku zmiany nazwiska, takie działanie nie wpływa na faktyczne relacje rodzinne w świetle prawa. Jednakże, ważne jest również zaznaczenie, że unikanie płacenia alimentów jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy nie istnieje obowiązek alimentacyjny na mocy wyroku sądowego lub jeśli nie zostanie on ustalony.
 
anonim cytuj
09-08-2023
Brak formalnej instytucji "wyrzeczenia się rodzica": Polskie prawo cywilne nie przewiduje mechanizmu, który umożliwiałby formalne wyrzeczenie się rodzica w sensie całkowitego zerwania więzów rodzinnych. Nie istnieje procedura prawna, która pozwoliłaby na usunięcie czy zmianę statusu rodzica w dokumentach urzędowych, takich jak akt urodzenia.

Zrzeczenie się dziedziczenia: Zgodnie z art. 1008 i następującymi Kodeksu cywilnego, możliwe jest zrzeczenie się prawa do dziedziczenia. Takie zrzeczenie się dziedziczenia po rodzicu musi nastąpić w formie oświadczenia złożonego przed sądem i jest skuteczne wyłącznie w stosunku do spadku.

Zmiana nazwiska: Polskie prawo umożliwia zmianę nazwiska na wniosek osoby zainteresowanej, jednak procedura ta nie jest równoznaczna z formalnym wyrzeczeniem się rodzica. Zmiana nazwiska nie wpływa na stosunki rodzinne uregulowane prawem.

Alimenty: W kontekście alimentów, istotne jest podkreślenie, że obowiązek alimentacyjny wynika z pokrewieństwa i jest niezależny od tego, czy osoba ma kontakt z rodzicem. Jedynie w sytuacjach szczególnych, np. gdy rodzic w sposób rażący naruszył swoje obowiązki, sąd może uwzględnić takie okoliczności przy ustalaniu alimentów.

Pozostanie w relacji prawnej: Nawet jeśli dokonasz zmiany nazwiska czy zrzeczenia się dziedziczenia, w świetle prawa nadal pozostajesz w relacji prawnej z rodzicem. Oznacza to, że w niektórych aspektach prawa (np. prawo spadkowe, niektóre obowiązki alimentacyjne) nadal będą istnieć pewne powiązania.

Podsumowując, choć polskie prawo nie przewiduje formalnego wyrzeczenia się rodzica, istnieją pewne mechanizmy, które pozwalają na ograniczenie prawnych aspektów tej relacji, takie jak zrzeczenie się dziedziczenia czy zmiana nazwiska. Jednakże, te działania nie przerywają całkowicie prawnych więzów rodzinnych.
 
anonim cytuj
03-01-2024

Sugerowane Tematy

Zwrot pieniędzy na złe konto bankowe.
Dzień dobry, klient zwrócił pieniądze na inne konto wpisując moje imię i nazwisko i nr konta w tytule. Pieniądze poszły nie wiadomo gdzie do Citi Bank ... Nic nie mogę w tej sprawie zrobić, bo to nie ja przesyłałem pieniądze. Czuję się oszukany z o klient twierdzi, że pieniądze wysłał przesyłając mi potwierdzenie na którym widać, że nr konta jest wpisany inny niż mój. Podobno zrobił przelew zwrotny przez bank pekao i automatycznie wystąpiło taki...
Witam, czy mogę zgodnie z prawem mogę zabrać swoj samochód od mechanika?
Witam, czy mogę zgodnie z prawem mogę zabrać swój samochód od mechanika? Sytuacja wygląda tak że oddałem samochód do warsztatu, na serwis skrzyni biegów (rutynowa wymiana sprzęgła/olej/filtry) Podczas jazdy próbnej/ testowej pojawiły się problemy. Nie odebrałem wtedy auta i od 3 tygodni samochód stoi w krzakach a ja jestem zbywany. Kontakt został praktycznie znikomy Chce zabrać auto do innego serwisu. Jednak jak wygląda to z perspektywy prawne...
Najem lokalu a podatek od nieruchomości.
Mam pytanie, czy jako wynajmująca dom mam obowiązek płacenia podatku rocznego od nieruchomości, którą wynajmuje ?...
Mieszkanie spółdzielcze, dziedziczenie.
Dzień dobry. Oboje z mężem jesteśmy właścicielami mieszkania ( spółdzielcze ) nie własnościowe. Co w przypadku gdy mąż umrze. Mieszkanie dalej będzie należało do mnie....

Wyszukiwarka