Wyrzeczenie sie rodzica.

Jest możliwe wyrzec się rodzica? Nie jest on opiekunem prawnym.
anonim cytuj
02-02-2023
Polskie prawo nie przewiduje takiej instytucji. Możliwe jest jedynie zrzeczenie się dziedziczenia, w praktyce - nie przejmuje się spadku i unika płacenia alimentów dwustronnie. Również pewną namiastką odcięcia więzów rodzinnych będzie zmiana nazwiska. Mimo wszystko, prawnie nadal będą figurować jako rodzice.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Jest możliwe wyrzec się rodzica? Nie jest on opiekunem prawnym.

W świetle polskiego prawa cywilnego nie istnieje możliwość "wyrzeczenia się" rodzica w sensie formalnego odcinania się od wszelkich więzów rodzinnych. Prawo przewiduje jednak kilka mechanizmów, które mogą być interpretowane jako kroki w kierunku pewnej "dystansowania się" od rodziny:

Zrzeczenie się dziedziczenia: Zgodnie z art. 1008 i nast. Kodeksu cywilnego, osoba uprawniona do dziedziczenia może zrzec się dziedziczenia przed otwarciem spadku lub po jego otwarciu, ale przed przyjęciem. Zrzeczenie musi nastąpić w formie oświadczenia złożonego przed sądem.

Zmiana nazwiska: W świetle prawa o aktach stanu cywilnego jest możliwość złożenia wniosku o zmianę nazwiska. Procedura nie jest jednak prosta i wymaga spełnienia pewnych przesłanek.

Polskie prawo nie przewiduje takiej instytucji. Możliwe jest jedynie zrzeczenie się dziedziczenia, w praktyce - nie przejmuje się spadku i unika płacenia alimentów dwustronnie. Również pewną namiastką odcięcia więzów rodzinnych będzie zmiana nazwiska. Mimo wszystko, prawnie nadal będą figurować jako rodzice.


Dokładnie, polskie prawo nie przewiduje możliwości całkowitego wyrzeczenia się rodzica w sensie usunięcia go z aktu urodzenia czy innych oficjalnych dokumentów. Nawet w przypadku zmiany nazwiska, takie działanie nie wpływa na faktyczne relacje rodzinne w świetle prawa. Jednakże, ważne jest również zaznaczenie, że unikanie płacenia alimentów jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy nie istnieje obowiązek alimentacyjny na mocy wyroku sądowego lub jeśli nie zostanie on ustalony.
 
anonim cytuj
09-08-2023
Brak formalnej instytucji "wyrzeczenia się rodzica": Polskie prawo cywilne nie przewiduje mechanizmu, który umożliwiałby formalne wyrzeczenie się rodzica w sensie całkowitego zerwania więzów rodzinnych. Nie istnieje procedura prawna, która pozwoliłaby na usunięcie czy zmianę statusu rodzica w dokumentach urzędowych, takich jak akt urodzenia.

Zrzeczenie się dziedziczenia: Zgodnie z art. 1008 i następującymi Kodeksu cywilnego, możliwe jest zrzeczenie się prawa do dziedziczenia. Takie zrzeczenie się dziedziczenia po rodzicu musi nastąpić w formie oświadczenia złożonego przed sądem i jest skuteczne wyłącznie w stosunku do spadku.

Zmiana nazwiska: Polskie prawo umożliwia zmianę nazwiska na wniosek osoby zainteresowanej, jednak procedura ta nie jest równoznaczna z formalnym wyrzeczeniem się rodzica. Zmiana nazwiska nie wpływa na stosunki rodzinne uregulowane prawem.

Alimenty: W kontekście alimentów, istotne jest podkreślenie, że obowiązek alimentacyjny wynika z pokrewieństwa i jest niezależny od tego, czy osoba ma kontakt z rodzicem. Jedynie w sytuacjach szczególnych, np. gdy rodzic w sposób rażący naruszył swoje obowiązki, sąd może uwzględnić takie okoliczności przy ustalaniu alimentów.

Pozostanie w relacji prawnej: Nawet jeśli dokonasz zmiany nazwiska czy zrzeczenia się dziedziczenia, w świetle prawa nadal pozostajesz w relacji prawnej z rodzicem. Oznacza to, że w niektórych aspektach prawa (np. prawo spadkowe, niektóre obowiązki alimentacyjne) nadal będą istnieć pewne powiązania.

Podsumowując, choć polskie prawo nie przewiduje formalnego wyrzeczenia się rodzica, istnieją pewne mechanizmy, które pozwalają na ograniczenie prawnych aspektów tej relacji, takie jak zrzeczenie się dziedziczenia czy zmiana nazwiska. Jednakże, te działania nie przerywają całkowicie prawnych więzów rodzinnych.
 
anonim cytuj
03-01-2024

Sugerowane Tematy

Zlecenie wykonania drogą mailową.
Chcę zlecić wykonanie formatek w płycie MDF pewnej firmie i na prośbę o spisanie zlecenia/umowy dostałem info, że oni przyjmują takie zlecenia drogą mailową. Tzn. trzeba wysłać plik do obróbki na CNC i podać parametry płyty MDF. Czy to wystarczająca forma umowy by móc rozliczyć ich z pracy, tj. jeśli nie wykonają tak jak się umawialiśmy? Np. nie odebrać towaru i zażądać nowej formatki albo zwrotu wpłaty? Wpłatę już zrobiłem na podstawie wcześnie...
Ulga na dziecko przy dobrowolnej składce emerytalnej.
Cześć. Czy mogę odliczyć ulgę na dziecko w przypadku kiedy nie pracowałam tylko dobrowolnie płaciłam składki emerytalną i rentową przez cały rok? Czy z takich składek w ogóle można cokolwiek odliczać a jeśli tak to do jakiej kwoty......
Zwrot kosztów szkolenia.
Podpisałem umowę lojalnościową na szkolenie w którym pracodawca zawarł paragraf mówiący o zwrocie kosztów poniesionych przez pracodawcę w przypadku między innymi nie zdania egzaminu. Ponadto jest paragraf o brzmieniu: Wysokość podlegających zwrotowi kosztów podnoszenia kwalifikacji ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do okresu przepracowanego od dnia zdania egzaminu. Czy to nie stoi w sprzeczności z Art. 103 paragraf 5. KP ? Naprawdę mogę być z...
Spis inwentarza.
Zmarła moja mama. Okazało się że spłacała karty kredytowe. Generalnie dużo rzeczy zatajała. Ciężko teraz powiedzieć czy miała jakieś ubezpieczenie prywatne. Czy my jakoś dzieci możemy się dowiedzieć gdzieś co mama posiadała? Czy bank może nam udzielić jakieś informacji ?...

Wyszukiwarka