Wyrzeczenie sie rodzica.

Jest możliwe wyrzec się rodzica? Nie jest on opiekunem prawnym.
anonim cytuj
02-02-2023
Polskie prawo nie przewiduje takiej instytucji. Możliwe jest jedynie zrzeczenie się dziedziczenia, w praktyce - nie przejmuje się spadku i unika płacenia alimentów dwustronnie. Również pewną namiastką odcięcia więzów rodzinnych będzie zmiana nazwiska. Mimo wszystko, prawnie nadal będą figurować jako rodzice.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Jest możliwe wyrzec się rodzica? Nie jest on opiekunem prawnym.

W świetle polskiego prawa cywilnego nie istnieje możliwość "wyrzeczenia się" rodzica w sensie formalnego odcinania się od wszelkich więzów rodzinnych. Prawo przewiduje jednak kilka mechanizmów, które mogą być interpretowane jako kroki w kierunku pewnej "dystansowania się" od rodziny:

Zrzeczenie się dziedziczenia: Zgodnie z art. 1008 i nast. Kodeksu cywilnego, osoba uprawniona do dziedziczenia może zrzec się dziedziczenia przed otwarciem spadku lub po jego otwarciu, ale przed przyjęciem. Zrzeczenie musi nastąpić w formie oświadczenia złożonego przed sądem.

Zmiana nazwiska: W świetle prawa o aktach stanu cywilnego jest możliwość złożenia wniosku o zmianę nazwiska. Procedura nie jest jednak prosta i wymaga spełnienia pewnych przesłanek.

Polskie prawo nie przewiduje takiej instytucji. Możliwe jest jedynie zrzeczenie się dziedziczenia, w praktyce - nie przejmuje się spadku i unika płacenia alimentów dwustronnie. Również pewną namiastką odcięcia więzów rodzinnych będzie zmiana nazwiska. Mimo wszystko, prawnie nadal będą figurować jako rodzice.


Dokładnie, polskie prawo nie przewiduje możliwości całkowitego wyrzeczenia się rodzica w sensie usunięcia go z aktu urodzenia czy innych oficjalnych dokumentów. Nawet w przypadku zmiany nazwiska, takie działanie nie wpływa na faktyczne relacje rodzinne w świetle prawa. Jednakże, ważne jest również zaznaczenie, że unikanie płacenia alimentów jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy nie istnieje obowiązek alimentacyjny na mocy wyroku sądowego lub jeśli nie zostanie on ustalony.
 
anonim cytuj
09-08-2023
Brak formalnej instytucji "wyrzeczenia się rodzica": Polskie prawo cywilne nie przewiduje mechanizmu, który umożliwiałby formalne wyrzeczenie się rodzica w sensie całkowitego zerwania więzów rodzinnych. Nie istnieje procedura prawna, która pozwoliłaby na usunięcie czy zmianę statusu rodzica w dokumentach urzędowych, takich jak akt urodzenia.

Zrzeczenie się dziedziczenia: Zgodnie z art. 1008 i następującymi Kodeksu cywilnego, możliwe jest zrzeczenie się prawa do dziedziczenia. Takie zrzeczenie się dziedziczenia po rodzicu musi nastąpić w formie oświadczenia złożonego przed sądem i jest skuteczne wyłącznie w stosunku do spadku.

Zmiana nazwiska: Polskie prawo umożliwia zmianę nazwiska na wniosek osoby zainteresowanej, jednak procedura ta nie jest równoznaczna z formalnym wyrzeczeniem się rodzica. Zmiana nazwiska nie wpływa na stosunki rodzinne uregulowane prawem.

Alimenty: W kontekście alimentów, istotne jest podkreślenie, że obowiązek alimentacyjny wynika z pokrewieństwa i jest niezależny od tego, czy osoba ma kontakt z rodzicem. Jedynie w sytuacjach szczególnych, np. gdy rodzic w sposób rażący naruszył swoje obowiązki, sąd może uwzględnić takie okoliczności przy ustalaniu alimentów.

Pozostanie w relacji prawnej: Nawet jeśli dokonasz zmiany nazwiska czy zrzeczenia się dziedziczenia, w świetle prawa nadal pozostajesz w relacji prawnej z rodzicem. Oznacza to, że w niektórych aspektach prawa (np. prawo spadkowe, niektóre obowiązki alimentacyjne) nadal będą istnieć pewne powiązania.

Podsumowując, choć polskie prawo nie przewiduje formalnego wyrzeczenia się rodzica, istnieją pewne mechanizmy, które pozwalają na ograniczenie prawnych aspektów tej relacji, takie jak zrzeczenie się dziedziczenia czy zmiana nazwiska. Jednakże, te działania nie przerywają całkowicie prawnych więzów rodzinnych.
 
anonim cytuj
03-01-2024
Polskie prawo nie przewiduje instytucji „wyrzeczenia się” rodzica ani procedury, która skutkowałaby prawnym zerwaniem więzi rodzinnych z osobą, która nie została pozbawiona władzy rodzicielskiej i figuruje jako rodzic w akcie urodzenia. Rodzicielstwo w sensie prawnym jest ustalane na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i nie podlega „odrzuceniu” przez dziecko.

Nie istnieje także procedura sądowa umożliwiająca usunięcie rodzica z aktu urodzenia, o ile nie zostało obalone ojcostwo lub macierzyństwo w postępowaniu sądowym na podstawie art. 67 lub art. 72 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Samo zerwanie kontaktów, zmiana nazwiska (na podstawie art. 2 ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska) czy brak relacji nie prowadzą do ustania więzi prawnych.

Jeśli celem jest uniknięcie dziedziczenia, możliwe jest zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia (art. 1048 k.c.) lub odrzucenie spadku po śmierci rodzica (art. 1012 k.c.). W kontekście obowiązku alimentacyjnego – można domagać się oddalenia powództwa o alimenty, jeśli rodzic rażąco naruszył obowiązki wobec dziecka, co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego (m.in. uchwała SN z 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86).
 
anonim cytuj
04-05-2025

Sugerowane Tematy

Czy po zwolnieniu lekarskim mogę iść na urlop?
Do 15.04 zwolnienie lekarskie. Umowa terminowa kończy się 30.04 Nie będzie kontynuacji. Czy pracodawca może wypisać urlop na drugą połowę kwietnia? Prawo mu na to pozwala? Czy najpierw badania ze względu na chorobowe ponad 30 i dopiero urlop? Wydaje się nie celowe robienie badań tym bardziej że kilka dni może być samego oczekiwania na badania. A więc robić badania na kilka dni pracy... Tez niecelowe że względu że to pracodawca musi ponieść kos...
Koszty zastępstwa procesowego.
Czy jeśli w sprawie cywilnej sama się reprezentuję (nie mam pełnomocnika) to Sąd przyzna mi koszty zastępstwa procesowego? Oczywiście zakładając że "wygram" sprawę. Musiałam poświęcić mnóstwo czasu na przestudiowanie prawa w tym zakresie, doszkolenie się. Czy jest jakiś sposób aby sąd jednak koszty zastępstwa procesowego mi zasądził?...
Obiekt handlowy na dzierżawionej działce.
Witam, wydzierżawiłam od miasta teren na którym miałam ustawić obiekt handlowy zgodnie z przedstawiona przeze mnie wizualizacją .postawiłam przyczepę co odbiega od wizualizacji nie jest dokładnie takie ale w podobnym stylu. Stwierdzili ze jest to nieestetyczne. Cały sezon handlowałam teraz napisali mi ze mam to zabierać ,bo jest brzydkie. Zagospodarowanie terenu nie odbiega od innych zagospodarowań w tym mieście ,w czasie sezonu spotkało się z ...
Kupuje dom z zameldowanymi tam osobami, czy można je wymeldować? czy to jest problem przy zakupie domu?
Witam, Stoję przed decyzją zakupu nieruchomości. Dotychczas dom był zamieszkany przez ojca właściciela, ale zameldowanie posiada również jego (ojca) była partnerka i jej dzieci. Osoby te mieszkają aktualnie pod innym adresem, jednak odmawiają zgody na wymeldowanie. Według aktu notarialnego oraz księgi wieczystej jedynym właścicielem jest syn pana, który tam mieszkał. Właściciel podjął próbę wymeldowania administracyjnego, które zakończyło się ni...

Wyszukiwarka