wzór pisma do Plusa o anulowanie kary umowej za niezdanie sprzętu w czasie

Proszę o napisanie wzoru wniosku do Plusa o anulowanie kary umownej w związku z niezdaniem dekodera w terminie. Kara wynosi tysiąc złotych. W uzasadnieniu proszę o napisanie, że nie dokonałam zwrotu ze względu na moją nieobecność w Polsce. Dodatkowo proszę uwzględnić, że jestem wieloletnim klientem, płacę rachunki na czas oraz korzystam również z innych produktów/usług Plusa. Proszę uwzględnić, że jestem zadowolona z usług sieci Plus i będę dalej korzystała z ich usług. Proszę uwzględnić, że zwrócony sprzęt został oddany z opóźnieniem, ale w nienagannym stanie.
anonim cytuj
01-09-2023
Oto propozycja wzoru pisma:

[Imię i nazwisko nadawcy]
[Adres nadawcy]
[Telefon kontaktowy]
[Adres e-mail]

Plus Bank S.A.
z siedzibą w Warszawie
ul. Postępu 17c
02-676 Warszawa

[Data, np. 2 września 2023 r.]

Dotyczy: wniosku o anulowanie kary umownej za niezdanie dekodera w terminie

Szanowna Pani / Szanowny Panie,

w nawiązaniu do kary umownej w kwocie 1000 złotych nałożonej na mnie za niezdanie dekodera w wyznaczonym terminie, składam niniejszym wniosek o jej anulowanie.

W uzasadnieniu chciałabym podkreślić, że nie dokonałam zwrotu sprzętu w wyznaczonym terminie z powodu mojej nieobecności w Polsce. Niemniej jednak, zwrócony sprzęt został oddany, choć z pewnym opóźnieniem, lecz w nienagannym stanie.

Jestem wieloletnim klientem Plusa, zawsze terminowo regulującym swoje zobowiązania finansowe. Korzystam nie tylko z usług telewizyjnych, ale również z innych produktów oferowanych przez Plus. Mimo zaistniałej sytuacji, jestem bardzo zadowolona z jakości świadczonych przez Państwa usług i mam zamiar dalej korzystać z oferty Plusa.

Wierzę, że moja dotychczasowa bezproblemowa współpraca z Plus, jak również fakt, że sprzęt został zwrócony w idealnym stanie, przekonają Państwa do uwzględnienia mojego wniosku i anulowania nałożonej kary umownej.

Z wyrazami szacunku,
[Podpis]
[Imię i nazwisko nadawcy]
 
anonim cytuj
02-09-2023
Zgodnie z art. 5 Kodeksu cywilnego, który zakazuje nadużywania prawa podmiotowego, można w określonych sytuacjach żądać modyfikacji skutków wynikających z rygorystycznego stosowania zapisów umownych, zwłaszcza gdy ich egzekwowanie pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.

W przypadku umów zawieranych przez konsumenta z przedsiębiorcą, zastosowanie ma również art. 385¹ § 1 k.c., który przewiduje, że postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie, rażąco naruszające jego interesy i kształtujące jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, są niewiążące (tzw. klauzule abuzywne). Kara umowna za nieterminowy zwrot sprzętu może być oceniana w tym kontekście, jeżeli jest rażąco wygórowana, niewspółmierna do stopnia uchybienia lub nieproporcjonalna do wartości urządzenia.

Wniosek o anulowanie kary powinien zatem wskazywać:

– przyczynę opóźnienia (np. pobyt za granicą, działanie niezawinione),

– fakt, że sprzęt został zwrócony w stanie nienaruszonym,

– długotrwałe i bezproblemowe korzystanie z usług operatora,

– zarzut niewspółmierności kary do charakteru naruszenia (art. 385¹ § 1 k.c.),

– odwołanie do zasad współżycia społecznego (art. 5 k.c.).

Jeśli operator odmówi, możliwe jest dochodzenie roszczenia o stwierdzenie nieważności lub bezskuteczności kary umownej przed sądem powszechnym.
 
anonim cytuj
04-05-2025
Zgodnie z art. 385¹ § 1 Kodeksu cywilnego, konsument nie jest związany postanowieniami umowy, które nie zostały z nim indywidualnie uzgodnione, jeśli rażąco naruszają jego interesy i są sprzeczne z dobrymi obyczajami. Kara umowna za niezwrócenie sprzętu w terminie może być uznana za klauzulę abuzywną, jeśli jest niewspółmierna do wartości urządzenia i nie uwzględnia okoliczności konkretnego przypadku.

Z kolei art. 5 k.c. pozwala na ograniczenie wykonywania prawa (np. egzekwowania kary umownej), jeżeli jego wykonywanie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, np. w przypadku niezawinionego opóźnienia i zwrotu sprzętu w stanie nienaruszonym.

Należy powołać się również na art. 385³ pkt 17 k.c., zgodnie z którym niedozwolonym postanowieniem może być zastrzeżenie rażąco wygórowanej kary umownej za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania.

W razie odmowy anulowania kary przez operatora, możliwe jest dochodzenie jej bezskuteczności w sądzie, podnosząc zarzuty abuzywności oraz nadużycia prawa podmiotowego.
 
anonim cytuj
04-05-2025

Sugerowane Tematy

Jak zakończyć obowiązek alimentacyjny?
Witam. Rzuciłam studia, pracuję na pełen etat, mieszkam na swoim. Chciałabym zdjąć obowiązek alimentacyjny z taty, ponieważ nie kontynuuję już nauki. Wystarczy jakaś ugoda między nami czy potrzebny będzie sąd?...
Pobyt w Domu Opieki.
Wujek przebywa od paru dni w prywatnym DPS-ie w kiepskim stanie fizycznym i psychicznym, nie jest w tej chwili zdolny na samodzielnej egzystencji. Zakładalismy , że nie bedzie tam długo przebywał, że jego stan się poprawi (wczesniej przebywał 2 tygodnie w szpitalu) ale teraz liczymy się z tym, że czeka go dłuższy pobyt i co za tym idzie spore opłaty. Jego emerytura jest w stanie pokryć ok. 50% wszystkich kosztów. Gmina nie chce dopłacać do pob...
Zwolnienie chorobowe.
Jeśli uzyskałam zwolnienie chorobowe w trakcie zatrudnienia, ale podczas zwolnienia nastąpił koniec zatrudnienia to czy zwolnienie chorobowe może być przedłużone pod koniec trwania obecnego?...
Czy będąc na wypowiedzeniu mogę podpisać umowę z nowym pracodawcą?
Czy będąc na wypowiedzeniu mogę podpisać umowę z nowym pracodawcą? Jeśli tak to na jakich warunkach? W trakcie wypowiedzenia nie będę wykonywać dotychczasowej pracy u obecnego pracodawcy. ...

Wyszukiwarka