Umowa najmu czy użyczenia.

Dzień dobry. W związku z rejestracją działalności gospodarczej potrzebuje tytułu prawnego do nieruchomości, w której będzie wykonywana działalność. Od kilku lat mieszkam z chłopakiem. Dwa lata temu kupowaliśmy mieszkanie, ale wszystko jest na niego. Jak w najłatwiejszy sposób bez ponoszenia kosztów uzyskać tytuł prawny do nieruchomości? W przypadku podpisania umowy najmu nawet na jakąś małą kwotę, to i tak on będzie musiał rozliczać podatek, a więc niesie to za sobą nie tyle koszty, co niepotrzebne nam formalności. A jak jest w przypadku umowy użyczenia? Czy mój chłopak może mi użyczyć mieszkanie bezpłatnie? Czy to wymaga jakichś formalności albo opłat? Czy tylko spisuje się umowę użyczenia i koniec?
anonim cytuj
03-11-2023
Użyczenie korzystania z lokalu może zostać zawarta słownie - czyli właściciel zgadza się abyś z nim mieszkała (potocznie mówiąc na gębę). Jeśli razem z nim zamieszkujesz (chłopakiem) to będziecie w konkubinacie więc masz prawo tam przebywać. Oczywiście w momencie zakończenia związku zgodnie z art. 222kc właściciel będzie mógł zadać abyś lokal opuściła. Tutaj przychodzi polskie prawo, które niestety działa na niekorzyść konkubenta i możesz tam przebywać do wydania eksmisji przez sąd. Jeśli chodzi o tytuł prawny w formie użyczenia lokalu musiałby to być małżonek.
Dokładnie nie istnieje ogólna forma, w jakiej powinien być potwierdzony, czy wydany tytuł prawny do lokalu. Tytuł prawny do lokalu może powstać w wyniku różnych czynności prawnych, orzeczeń lub decyzji. Może to być np. umowa kupna, umowa darowizny, umowa dożywocia, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, notarialne stwierdzenie nabycia spadku, przydział lokalu. Tytuł do lokalu może powstać także wskutek umowy najmu, umowy dzierżawy, umowy użyczenia. Zaznaczyć należy, iż umowy powyższe nie zawsze wymagają dla swej ważności formy pisemnej. W przypadku np. umowy najmu na czas krótszy niż rok, możliwe będzie jej zawarcie w ustnej formie. W takim przypadku tytuł prawny do lokalu nie będzie potwierdzony żadnym dokumentem. Kolejnym tytułem prawnym może być służebność mieszkania lub użytkowanie.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Już posiadasz tytuł prawny do lokalu, jest nim umowa użyczenia. Z tego tytułu jako biorąca w użyczenie winnaś odprowadzić podatek od kwoty jaką musiałabyś zapłacić wynajmując podobny lokal na wolnym rynku. Tak w skrócie to wygląda. Tematów na forum jest wiele, proszę poczytać.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Co grozi za niestawienie się w sądzie jako świadek?
Co można zrobić, jakie podjąć kroki gdy Sad Rejonowy wydział cywilny wzywa na przesłuchanie dotyczące wyjawienia majątku tyle ze osoba mieszka za granica a wezwanie odbiera w swoim Sadzie Rejonowym i okazuje się, że w momencie odbioru wezwania przesłuchanie odbyło się prawie 3 tygodnie temu. Chodzi o unikniecie konsekwencji niestawiennictwa....
Źle naliczone koszty uzyskania przychodów w PIT-11.
Witam, pracowałem na umowę zlecenie przez okres 3 miesięcy. Otrzymałem PIT- dochody znacznie się różnią od rzeczywistych. Wypłata była do ręki. Co teraz zrobić ? Pracodawca twierdzi ze tak ma być....
Sąsiad chce podłączyć się do mojego odpływu, który jest w ścianie nośnej
Witam serdecznie. Jestem najemca mieszkania w którym sama przeprowadzałam gruntowne remonty. Sąsiad który wynajął mieszkanie za ścianą chce abym pozwoliła mu przekłuć się przez ścianę nośną do mojej łazienki w celu podłączenia się do mojego odpływu. Na tą chwilę sąsiad na odpływ ale chce zwiększyć średnicę rury i przenieść go w inne miejsce. Do odpływu chce podłączyć WC i prysznic. Mam obawy ze skutkowało by to zapychaniem się rury lub wybiciem d...
Brak płatności za alimenty.
Witam jeżeli ojciec nie płaci alimentów fundusz też nie płaci bo matka poszła do pracy to kto może jeszcze płacić. Czy dziadkowie mogą taki obowiązek spełnić. Dodam że dług wynosi 50 tys. i nawet prokuratura umywa ręce....

Wyszukiwarka