Użyczenie korzystania z lokalu może zostać zawarta słownie - czyli właściciel zgadza się abyś z nim mieszkała (potocznie mówiąc na gębę). Jeśli razem z nim zamieszkujesz (chłopakiem) to będziecie w konkubinacie więc masz prawo tam przebywać. Oczywiście w momencie zakończenia związku zgodnie z art. 222kc właściciel będzie mógł zadać abyś lokal opuściła. Tutaj przychodzi polskie prawo, które niestety działa na niekorzyść konkubenta i możesz tam przebywać do wydania eksmisji przez sąd. Jeśli chodzi o tytuł prawny w formie użyczenia lokalu musiałby to być małżonek.
Dokładnie nie istnieje ogólna forma, w jakiej powinien być potwierdzony, czy wydany tytuł prawny do lokalu. Tytuł prawny do lokalu może powstać w wyniku różnych czynności prawnych, orzeczeń lub decyzji. Może to być np. umowa kupna, umowa darowizny, umowa dożywocia, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, notarialne stwierdzenie nabycia spadku, przydział lokalu. Tytuł do lokalu może powstać także wskutek umowy najmu, umowy dzierżawy, umowy użyczenia. Zaznaczyć należy, iż umowy powyższe nie zawsze wymagają dla swej ważności formy pisemnej. W przypadku np. umowy najmu na czas krótszy niż rok, możliwe będzie jej zawarcie w ustnej formie. W takim przypadku tytuł prawny do lokalu nie będzie potwierdzony żadnym dokumentem. Kolejnym tytułem prawnym może być służebność mieszkania lub użytkowanie.
Już posiadasz tytuł prawny do lokalu, jest nim umowa użyczenia. Z tego tytułu jako biorąca w użyczenie winnaś odprowadzić podatek od kwoty jaką musiałabyś zapłacić wynajmując podobny lokal na wolnym rynku. Tak w skrócie to wygląda. Tematów na forum jest wiele, proszę poczytać.