Jak uzyskać zwrot kosztów?

Cześć,
Skazany został zobowiązany przez sąd do zwrotu mi, czyli pokrzywdzonemu, kosztów pełnomocnika. Wyrok jest prawomocny. Jak dochodzić zwrotu takich kosztów? Czy mam samemu wystosować wezwanie do zapłaty?
anonim cytuj
18-08-2023
Cześć,
Skazany został zobowiązany przez sąd do zwrotu mi, czyli pokrzywdzonemu, kosztów pełnomocnika. Wyrok jest prawomocny. Jak dochodzić zwrotu takich kosztów? Czy mam samemu wystosować wezwanie do zapłaty?

Możesz iść do sądu po klauzulę wykonalności i udać się z wyrokiem do komornika.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Jeśli skazany został zobowiązany do zwrotu kosztów pełnomocnika, masz kilka kroków, które warto podjąć, aby skutecznie odzyskać pieniądze:

Wezwanie do zapłaty: Zawsze warto rozpocząć od formalnego wezwania dłużnika do zapłaty. W wezwaniu precyzuj, jaką kwotę ma zwrócić, na jakie konto bankowe oraz w jakim terminie. Często taki formalny dokument może skłonić dłużnika do uregulowania zobowiązania.

Klauzula wykonalności: Jeżeli skazany nie zastosuje się do wezwania do zapłaty, możesz zwrócić się do sądu, który wydał wyrok, o nadanie mu klauzuli wykonalności. Klauzula ta pozwala na przymusowe egzekwowanie wyroku przez komornika. Aby ją uzyskać, należy złożyć wniosek w sądzie wraz z prawomocnym wyrokiem.

Komornik: Gdy uzyskasz klauzulę wykonalności, możesz zwrócić się do komornika o wszczęcie egzekucji na podstawie wyroku z klauzulą. Komornik podejmie odpowiednie czynności mające na celu ściągnięcie należności od dłużnika.

Zatem, podsumowując, jeżeli chcesz odzyskać koszty pełnomocnika od skazanego, warto najpierw wysłać wezwanie do zapłaty, a jeśli to nie przyniesie efektów, skorzystać z pomocy komornika po uzyskaniu klauzuli wykonalności. Jeśli podejmiesz te kroki, masz większą szansę na odzyskanie swoich pieniędzy.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę podjąć prace w nowej firmie?
Witam mam pytanie. Dostałem wypowiedzenie w swojej firmie. Okres wypowiedzenia obowiązuje do końca pazdziernika. Zwolniono mnie że swiadczenia pracy na ten okres. Czy mogę w tym czasie podjąć prace w nowej firmie?...
Jak rozmawiać z UFG?
Wezwaniem z 26-06-2023 UFG nałożyło na mnie maksymalną karę za brak OC na podstawie kontroli w dniu 09-05-2023. Przedmiotowe auto sprzedałem w dniu 14-09-2018. Zbycie auta do ubezpieczyciela zgłosiłem 04-11-2018. Zbycie auta do starosty zgłosiłem dopiero 31-01-2023. Do UFG przesłałem zaświadczenie wydane przez organ rejestracyjny potwierdzające, że zgłosiłem zbycie w dniu 31/01/2023 na podstawie umowy sprzedaży z dnia 14-09-2018. Na to UFG, że...
Firma zakopał kable internetowe na mojej działce bez mojej zgody
Dzień dobry. Mam pytanie. Kupiliśmy dom z działka. Obecnie jesteśmy za granica, a na naszej działce jakaś firma bez mojej zgody i bez poinformowania mnie, weszli na nasza działkę i najzwyklej na świecie wykopali rów na kable internetowe. Przekopali cała działkę po szerokości,włożyli kable zasypali. O całej sytuacji dowiedziałem się od sąsiada który mnie poinformował. Moje pytanie czy jest to zgodne z prawem, czy mogę przyjechać i ten kabel wykopa...
Umowa przedwstępna - obowiązki stron.
Witam, chciałbym się dowiedzieć jakie są obowiązki stron w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej. Kto odpowiada za zorganizowanie spotkania w kancelarii notarialnej w celu podpisania notarialnego ? Wydaje mi się ze kupujący, ale mogę się mylić. Czy kupujący może żądać np.: aneksu do umowy przedwstępnej celem sprostowania, gdyż brak części zapisów dot. nieruchomości uniemożliwia uzyskanie kredytu ?...

Wyszukiwarka