Zachowek.

Dzień dobry. Moja mama ponad 30 lat temu przepisała mieszkanie nowe w bloku mojemu bratu. Posiada ona jeszcze jedną nieruchomość - mieszkanie w starej kamienicy.- wymaga ono generalnego remontu ( wymiany : instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wodociągowej, drzwi , podłogi , wyrównania ścian) Mama zrobiła testament u notariusza , w którym do całości spadku powołała moją córkę. Mimo ,że mama jeszcze żyje mój brat już mi zapowiedział że będzie chciał zachowek. Jak mu powiedziałam, ze mu się nie należy bo dostał nowe mieszkanie to stwierdził, że to się nie liczy. Posiadam akt notarialny- testament mamy. Niestety nie posiadam żadnych dokumentów odnośnie mieszkanie , które otrzymał brat - znam tylko adres mieszkania. Mama tez nie może w tej sprawie nic powiedzieć bo jest bardzo chora ( na ogół nie poznaje osób bliskich i trudno się z nią porozumieć) Brat sprzedał mieszkanie i wyprowadził się do innej miejscowości. Jak mogę udowodnić, że brat otrzymał mieszkanie od mamy.
anonim cytuj
14-08-2023
Najlepiej ustalić numer księgi tego mieszkania. Wówczas na stronie https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl będzie widać, że brat je dostał w darowiźnie, będą dane umowy darowizny, notariusza itp. W razie wystąpienia przez brata z pozwem będzie można wnosić do sądu o przeprowadzenie stosownych dowodów. Numer księgi przypisanej do adresu też można poznać, niestety odpłatnie.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Mimo ,że mama jeszcze żyje mój brat już mi zapowiedział że będzie chciał zachowek.

A tu jest niesamowita ciekawostka. Jeżeli na moment śmierci mamy będziesz nadal żyła, to technicznie to ty będziesz poszkodowana i pominięta w dziedziczeniu. I to ty będziesz mogła się domagać zachowku od brata (i swojej córki, ale to oczywiście można pominąć). Oczywiście zakładam, że nie jesteś wydziedziczona. Może warto brata uświadomić.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jak mogę udowodnić , że brat otrzymał mieszkanie od mamy?

W sprawie sądowej o zapłatę zachowku trzeba też udowodnić wartość takiej darowizny i w tym celu można zgłoscić wniosek dowodowy o przesłanie do akt sprawy sądowej przez właściwego miejscowo Naczelnika Urzędu Skarbowego/Dyrektora Archiwum Państwowego o informację odnośnie ewentualnego wymiaru podatku od darowizny lub zwolnienia pani brata z jego zapłaty.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Kwestia zachowku odnosi się do sytuacji, gdy osoba bliska (dziecko, małżonek, czasami wnuk) została pominięta w testamencie. W takim przypadku ma prawo domagać się od spadkobiercy wyznaczonego w testamencie tzw. zachowku, który stanowi część wartości spadku.

Jak mogę udowodnić, że brat otrzymał mieszkanie od mamy?

Jeżeli chodzi o udowodnienie, że brat otrzymał mieszkanie w formie darowizny od mamy, istnieją pewne kroki, które warto podjąć:

Jak wspomniano w poście 2, kluczowym jest sprawdzenie Ewidencji Gruntów i Budynków za pośrednictwem przeglądarki ewidencji gruntów dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeśli mieszkanie zostało nabyte przez darowiznę, w księdze wieczystej powinien figurować wpis odnośnie tej transakcji, w tym dane notariusza, który sporządzał akt notarialny.
Dodatkowo, warto zgłosić się do urzędu skarbowego w celu sprawdzenia, czy brat zapłacił podatek od darowizny od tego konkretnego mieszkania. Jeśli tak, będzie to kolejny dowód potwierdzający transakcję.
W odpowiedzi na post 3:
Zgadza się, jeżeli na moment śmierci mamy spadkodawczyni, jej córka (osoba pisząca post 1) nadal żyje i nie była wydziedziczona, ma prawo do zachowku. Warto jednak pamiętać, że wysokość zachowku będzie zależeć od wartości spadku oraz od tego, czy wcześniejsza darowizna (mieszkanie dla brata) będzie wliczana do wartości spadku.

W odpowiedzi na post 4:
Zgadza się, jeżeli sprawa trafi do sądu, warto zgłosić wniosek dowodowy o przesłanie informacji od Naczelnika Urzędu Skarbowego lub Dyrektora Archiwum Państwowego odnośnie wymiaru podatku od darowizny lub ewentualnego zwolnienia z jego zapłaty.

Podsumowując, kluczowe w tej sprawie jest zebranie wszystkich dostępnych dowodów, które potwierdzają, że brat otrzymał mieszkanie w formie darowizny oraz ustalenie rzeczywistej wartości spadku, by określić ewentualną wysokość zachowku.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Co grozi za niestawienie się w sądzie jako świadek?
Co można zrobić, jakie podjąć kroki gdy Sad Rejonowy wydział cywilny wzywa na przesłuchanie dotyczące wyjawienia majątku tyle ze osoba mieszka za granica a wezwanie odbiera w swoim Sadzie Rejonowym i okazuje się, że w momencie odbioru wezwania przesłuchanie odbyło się prawie 3 tygodnie temu. Chodzi o unikniecie konsekwencji niestawiennictwa....
Dziedziczenie darowanego mieszkania.
Mieszkam w mieszkaniu jakie żona otrzymała od rodziców jako darowizna. Żona mówi abyśmy poszli do notariusza i przepisali jako wspólne. Mi to nie robi, ale ona argumentuje, że gdy się z nią coś stanie to mi się nic nie należy. Tylko dziedziczą dzieci…Czy tak jest, że w przypadku darowizny małżonek nie otrzyma nic? Mamy dwójkę wspólnych dzieci (10 i 14 lat)....
rozwiązanie umowy o pracę
czy umowa zawarta w dniu 1 listopada 1990 roku z urzędem gminy reprezentowanej przez wójta gminy z pracownikiem socjalnym bez podania miejsca wykonywania pracy może być rozwiązana przez Gminny Ośrodek pomocy społecznej reprezentowany przez kierownika Ośrodka ...
Zabezpieczenie alimentów a wspólne mieszkanie.
Mieszkamy cały czas razem.Zgodnie z wyliczeniami rozliczałem się z żoną za koszty domu i dzieci. Jedno jest pełnoletnie. Na drugie koszt miesieczny wychodził średniorocznie ok 1300 zl. Na mnie 650. Dla prostoty analizy załużmy że całą kwotę wysyłałem w gotówce. Część kwoty wydawałem i przedstawiałem paragony a część przelewalem na konto. Nie sprzeciwiała się wysłanemu jej mojemu wyliczeniu a nawet okazywała zadowolenie na messengerze. Jednak nadm...

Wyszukiwarka