Zachowek.

Dzień dobry. Moja mama ponad 30 lat temu przepisała mieszkanie nowe w bloku mojemu bratu. Posiada ona jeszcze jedną nieruchomość - mieszkanie w starej kamienicy.- wymaga ono generalnego remontu ( wymiany : instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wodociągowej, drzwi , podłogi , wyrównania ścian) Mama zrobiła testament u notariusza , w którym do całości spadku powołała moją córkę. Mimo ,że mama jeszcze żyje mój brat już mi zapowiedział że będzie chciał zachowek. Jak mu powiedziałam, ze mu się nie należy bo dostał nowe mieszkanie to stwierdził, że to się nie liczy. Posiadam akt notarialny- testament mamy. Niestety nie posiadam żadnych dokumentów odnośnie mieszkanie , które otrzymał brat - znam tylko adres mieszkania. Mama tez nie może w tej sprawie nic powiedzieć bo jest bardzo chora ( na ogół nie poznaje osób bliskich i trudno się z nią porozumieć) Brat sprzedał mieszkanie i wyprowadził się do innej miejscowości. Jak mogę udowodnić, że brat otrzymał mieszkanie od mamy.
anonim cytuj
14-08-2023
Najlepiej ustalić numer księgi tego mieszkania. Wówczas na stronie https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl będzie widać, że brat je dostał w darowiźnie, będą dane umowy darowizny, notariusza itp. W razie wystąpienia przez brata z pozwem będzie można wnosić do sądu o przeprowadzenie stosownych dowodów. Numer księgi przypisanej do adresu też można poznać, niestety odpłatnie.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Mimo ,że mama jeszcze żyje mój brat już mi zapowiedział że będzie chciał zachowek.

A tu jest niesamowita ciekawostka. Jeżeli na moment śmierci mamy będziesz nadal żyła, to technicznie to ty będziesz poszkodowana i pominięta w dziedziczeniu. I to ty będziesz mogła się domagać zachowku od brata (i swojej córki, ale to oczywiście można pominąć). Oczywiście zakładam, że nie jesteś wydziedziczona. Może warto brata uświadomić.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jak mogę udowodnić , że brat otrzymał mieszkanie od mamy?

W sprawie sądowej o zapłatę zachowku trzeba też udowodnić wartość takiej darowizny i w tym celu można zgłoscić wniosek dowodowy o przesłanie do akt sprawy sądowej przez właściwego miejscowo Naczelnika Urzędu Skarbowego/Dyrektora Archiwum Państwowego o informację odnośnie ewentualnego wymiaru podatku od darowizny lub zwolnienia pani brata z jego zapłaty.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Kwestia zachowku odnosi się do sytuacji, gdy osoba bliska (dziecko, małżonek, czasami wnuk) została pominięta w testamencie. W takim przypadku ma prawo domagać się od spadkobiercy wyznaczonego w testamencie tzw. zachowku, który stanowi część wartości spadku.

Jak mogę udowodnić, że brat otrzymał mieszkanie od mamy?

Jeżeli chodzi o udowodnienie, że brat otrzymał mieszkanie w formie darowizny od mamy, istnieją pewne kroki, które warto podjąć:

Jak wspomniano w poście 2, kluczowym jest sprawdzenie Ewidencji Gruntów i Budynków za pośrednictwem przeglądarki ewidencji gruntów dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeśli mieszkanie zostało nabyte przez darowiznę, w księdze wieczystej powinien figurować wpis odnośnie tej transakcji, w tym dane notariusza, który sporządzał akt notarialny.
Dodatkowo, warto zgłosić się do urzędu skarbowego w celu sprawdzenia, czy brat zapłacił podatek od darowizny od tego konkretnego mieszkania. Jeśli tak, będzie to kolejny dowód potwierdzający transakcję.
W odpowiedzi na post 3:
Zgadza się, jeżeli na moment śmierci mamy spadkodawczyni, jej córka (osoba pisząca post 1) nadal żyje i nie była wydziedziczona, ma prawo do zachowku. Warto jednak pamiętać, że wysokość zachowku będzie zależeć od wartości spadku oraz od tego, czy wcześniejsza darowizna (mieszkanie dla brata) będzie wliczana do wartości spadku.

W odpowiedzi na post 4:
Zgadza się, jeżeli sprawa trafi do sądu, warto zgłosić wniosek dowodowy o przesłanie informacji od Naczelnika Urzędu Skarbowego lub Dyrektora Archiwum Państwowego odnośnie wymiaru podatku od darowizny lub ewentualnego zwolnienia z jego zapłaty.

Podsumowując, kluczowe w tej sprawie jest zebranie wszystkich dostępnych dowodów, które potwierdzają, że brat otrzymał mieszkanie w formie darowizny oraz ustalenie rzeczywistej wartości spadku, by określić ewentualną wysokość zachowku.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

problem z deweloperem
Witam Mam problem z deweloperem . Zakupiłam nowe mieszkanie na osiedlu, na którym po dwóch latach założyli szlaban. Pilot otrzymali tylko Ci mieszkańcy co mają wykupione miejsca postojowe pod blokiem. Uniemożliwili mi tym wjazd pod mój bezpośrednio blok, gdzie nie chce korzystać z miejsc parkingowych Ale podjechać np pod klatkę z zakupami i małym dzieckiem. Miejsc do wykupienia już nie ma pod blokiem, deweloper zaproponował wykup miejsca dla ...
Jakie zaświadczenie z ZUS do urzędu pracy po macierzyńskim?
Mam pytanie czy jeśli byłam zatrudniona o umowę o pracę i rozwiązana została ona za porozumienie stron (ponieważ zaszłam w ciążę) to co mi przysługuje po macierzyńskim ? Wychowawcze czy zasiłek dla bezrobotnych ? Czy mogę to i to ?...
Wspólne mieszkanie, raty kredytu (podział majątku)
Witam, można prosić o wsparcie w tej kwestii? Żona (razem z dzieckiem) mieszka w naszym wspólnym mieszkaniu (mamy rozdzielność majątkową). Ja się na jej prośbę wyprowadziłem, ona opłaca kredyt, do którego byłem dopisany. Aktualnie ja nie korzystam z mieszkania. Jak z punktu widzenia prawa wygląda kwestia korzystania z mieszkania opłacania rat kredytu przy podziale majątku? Jak to może być rozliczone przy podziale majątku?...
Dług ZUS po zmarłym a spadkobiercy.
W skrócie, ja i 6 innych osób nie odrzuciliśmy spadku (ja z głupoty) po nieznanym mi nawet Wujku. Wujek zmarł w grudniu 2016r, sprawa spadkowa miała miejsce w maju 2023. Teraz z ZUSu przychodzą mi upomnienia o zapłacenie zaległych składek z 2 czy 3 miesięcy z lat 2008 i 2009. Czy tutaj nie mamy do czynienia z przedawnieniem? Czy ZUS może zrobić mi windykacje komorniczą? Pisać do nich pismo?...

Wyszukiwarka