Pożyczka od brata.

Mój problem jest taki ze jakiś czas temu pożyczyłam od brata pieniądze . Umowa była taka ze oddam jak będę miała , jestem po rozwodzie od Listopada 2022 nie mamy jeszcze podziału majątku . Brat zna moją sytuacje i wie ze oddam jak będę miała . Ale pojawił się problem , otóż mój brat przygarnął była żonę jest e ciąży i nagle Uwaga ! Kupił mieszkanie wpłacił zaliczkę i zadzwonił do mnie i powiedział ze do końca miesiąca Mam oddać pieniądze bo on musi je wpłacić na mieszkanie . Mieszkanie kupił z dnia na dzień nie ze mówił mi rok temu tylko kupił i już . Teraz straszy mnie sądem wiem ze nic mi nie zrobi ponieważ mam adwokata prowadzi mi sprawy od alimentów po rozwód i podział . Ale jak to może wyglądać ze strony prawnej ?- co mi grozi ? Nie mamy umowy Ani nic ma rozmowy nagrywane i smsy .
anonim cytuj
07-11-2023
To jaki jest dowód na udzielenie pożyczki? Środki przekazane przelewem?
Umowa była taka ze oddam jak będę miała

Jak nie będziesz miała to nie oddasz? Przeczytaj zapis art. 723 kc.
wiem ze nic mi nie zrobi ponieważ mam adwokata

Myślisz, że fakt zatrudnienia pomocy prawnej spowoduje, że roszczenie będzie uznane za niezasadne?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Więc sąd stwierdzi czy nagrane rozmowy i smsy będą wystarczającym dowodem że pożyczka była udzielona.
 
anonim cytuj
07-11-2023
chodzi mi o to co mogę zrobić w tej sprawie.

Ty nic. To brat ma wykazać, że do takiej umowy doszło i kiedy nastąpił termin zwrotu po wypowiedzeniu umowy.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nie ma umowy . Słowna . Ale ja idąc do sądu nie wyprę się powiem ze owszem pożyczyłam . Tylko ze nie stać mnie na już oddać .
 
anonim cytuj
07-11-2023
A to akurat nikogo nie obchodzi. Na pewno masz coś co w drodze egzekucji można Ci zająć. Na pewno masz jakieś dochody lub jakiś majątek. Chociażby stać Cię na adwokata. Jakbyś chciała być ok to byś się z bratem umówiła na spłaty w ratach.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Skoro potwierdzasz że taka pożyczka była udzielona , to musisz zwrócić tyle ile pożyczyłaś - proste i oczywiste.
Jeśli nie chcesz sądu to dogadaj się z bratem.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W kwestii prawa, jeśli brak jest pisemnej umowy o pożyczkę, istotne będą dowody na to, że pożyczka została faktycznie udzielona, takie jak nagrane rozmowy i SMS-y. Artykuł 720 § 1 kodeksu cywilnego (kc) mówi, że przez umowę pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Co do zasady, jeśli termin zwrotu nie został określony, pożyczkobiorca musi zwrócić pożyczkę po upływie terminu wypowiedzenia określonego w art. 720 § 2 kc. Brak ustalonego terminu zwrotu może skutkować tym, że pożyczka będzie wymagalna po upływie sześciu tygodni od wypowiedzenia umowy pożyczki (art. 720 § 2 kc).

Odpowiedź do postu 2:
Zatrudnienie adwokata nie ma wpływu na zasadność roszczenia. Z faktów wynika, że pożyczka została udzielona, więc pożyczkodawca ma prawo dochodzić zwrotu pożyczonych środków.

Odpowiedź do postu 3:
Rzeczywiście, sąd oceni, czy przedstawione przez stronę rozmowy i SMS-y stanowią wystarczający dowód na udzielenie pożyczki. Dowody te mogą być uznane za tzw. dowody niematerialne i na ich podstawie sąd może ustalić istnienie zobowiązania.

Odpowiedź do postu 4:
Brat jako pożyczkodawca ma obowiązek wykazania istnienia umowy pożyczki oraz jej warunków, w tym terminu zwrotu. Jeśli termin zwrotu nie został wyraźnie ustalony, domniemywa się, że pożyczka miała być zwrócona na żądanie pożyczkodawcy po upływie okresu wypowiedzenia.

Odpowiedź do postu 5:
Przyznanie się do zaciągnięcia zobowiązania jest ważnym elementem. Jeżeli nie jesteś w stanie zwrócić pożyczki w umówionym terminie, mogą być stosowane przepisy dotyczące niemożności świadczenia (art. 475 kc).

Odpowiedź do postu 6:
Twoja sytuacja finansowa nie ma wpływu na istnienie zobowiązania do zwrotu pożyczki. Jeśli brak jest możliwości zwrotu pożyczki w jednorazowej wpłacie, warto rozważyć zawarcie porozumienia z pożyczkodawcą w celu ustalenia harmonogramu spłat.

Odpowiedź do postu 7:
Zgadza się, potwierdzenie udzielenia pożyczki zobowiązuje do jej zwrotu. Zasady zwrotu są uregulowane w kodeksie cywilnym, a nieuwzględnienie tych zasad może skutkować wszczęciem postępowania sądowego i w konsekwencji postępowania egzekucyjnego.
 
anonim cytuj
09-11-2023

Sugerowane Tematy

brat chory na schizofrenię
Proszę o poradę. Brat znęcał się nad rodziną, sprawa trafiła do sądu, w trakcie postępowania wykryto u niego schizofrenię. Został on skierowany do szpitala psychiatrycznego gdzie przebywał prawie rok, później zostało orzeczone wobec niego leczenie ambulatoryjnie. Od tego momentu minęło już prawie 3 lata, na początku chodził co miesiąc na wizyty (leków i tak nie przyjmował), później przestał chodzić, po jakimś czasie psychiatra zgłosił do sądu, że...
Zaległy urlop.
Z końcem kwietnia kończy mi się UOP na czas określony. Nie będę przedłużał umowy i tu moje pytanie: czy pracodawca ma obowiązek udzielenia mi zaległego urlopu?...
Darowizna od rodziców do majątku osobistego. Czy powinna być przez notariusza?
Mam pytanie dotyczące darowizny od rodziców do majątku osobistego. Czy powinna być przez notariusza? Czy wystarczy jak przelew ze wspólnego konta rodziców będzie zatytułowany: "darowizna od rodziców dla córki do majątku osobistego" Czy w takim brzmieniu wystarczy aby mąż nie miał nic do tego w razie ewentualnego rozwodu? Rozumiem też, że wtedy ja zgłaszam w US darowiznę. Nie rozumiem różnicy pomiędzy zwykłym przelewem, a darowaniem u...
Czy mogę udostępnic na FB informacje o innej osobie
Witam ! Proszę o konkretna informacje co mi grozi jak udostępnię zdjęcie i imię osoby która poszukuje na fb ? Chce dać nagrodę za podanie jego miejsca zamieszkania i gdzie pracuje ....

Wyszukiwarka