Pożyczka od brata.

Mój problem jest taki ze jakiś czas temu pożyczyłam od brata pieniądze . Umowa była taka ze oddam jak będę miała , jestem po rozwodzie od Listopada 2022 nie mamy jeszcze podziału majątku . Brat zna moją sytuacje i wie ze oddam jak będę miała . Ale pojawił się problem , otóż mój brat przygarnął była żonę jest e ciąży i nagle Uwaga ! Kupił mieszkanie wpłacił zaliczkę i zadzwonił do mnie i powiedział ze do końca miesiąca Mam oddać pieniądze bo on musi je wpłacić na mieszkanie . Mieszkanie kupił z dnia na dzień nie ze mówił mi rok temu tylko kupił i już . Teraz straszy mnie sądem wiem ze nic mi nie zrobi ponieważ mam adwokata prowadzi mi sprawy od alimentów po rozwód i podział . Ale jak to może wyglądać ze strony prawnej ?- co mi grozi ? Nie mamy umowy Ani nic ma rozmowy nagrywane i smsy .
anonim cytuj
07-11-2023
To jaki jest dowód na udzielenie pożyczki? Środki przekazane przelewem?
Umowa była taka ze oddam jak będę miała

Jak nie będziesz miała to nie oddasz? Przeczytaj zapis art. 723 kc.
wiem ze nic mi nie zrobi ponieważ mam adwokata

Myślisz, że fakt zatrudnienia pomocy prawnej spowoduje, że roszczenie będzie uznane za niezasadne?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Więc sąd stwierdzi czy nagrane rozmowy i smsy będą wystarczającym dowodem że pożyczka była udzielona.
 
anonim cytuj
07-11-2023
chodzi mi o to co mogę zrobić w tej sprawie.

Ty nic. To brat ma wykazać, że do takiej umowy doszło i kiedy nastąpił termin zwrotu po wypowiedzeniu umowy.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nie ma umowy . Słowna . Ale ja idąc do sądu nie wyprę się powiem ze owszem pożyczyłam . Tylko ze nie stać mnie na już oddać .
 
anonim cytuj
07-11-2023
A to akurat nikogo nie obchodzi. Na pewno masz coś co w drodze egzekucji można Ci zająć. Na pewno masz jakieś dochody lub jakiś majątek. Chociażby stać Cię na adwokata. Jakbyś chciała być ok to byś się z bratem umówiła na spłaty w ratach.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Skoro potwierdzasz że taka pożyczka była udzielona , to musisz zwrócić tyle ile pożyczyłaś - proste i oczywiste.
Jeśli nie chcesz sądu to dogadaj się z bratem.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W kwestii prawa, jeśli brak jest pisemnej umowy o pożyczkę, istotne będą dowody na to, że pożyczka została faktycznie udzielona, takie jak nagrane rozmowy i SMS-y. Artykuł 720 § 1 kodeksu cywilnego (kc) mówi, że przez umowę pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Co do zasady, jeśli termin zwrotu nie został określony, pożyczkobiorca musi zwrócić pożyczkę po upływie terminu wypowiedzenia określonego w art. 720 § 2 kc. Brak ustalonego terminu zwrotu może skutkować tym, że pożyczka będzie wymagalna po upływie sześciu tygodni od wypowiedzenia umowy pożyczki (art. 720 § 2 kc).

Odpowiedź do postu 2:
Zatrudnienie adwokata nie ma wpływu na zasadność roszczenia. Z faktów wynika, że pożyczka została udzielona, więc pożyczkodawca ma prawo dochodzić zwrotu pożyczonych środków.

Odpowiedź do postu 3:
Rzeczywiście, sąd oceni, czy przedstawione przez stronę rozmowy i SMS-y stanowią wystarczający dowód na udzielenie pożyczki. Dowody te mogą być uznane za tzw. dowody niematerialne i na ich podstawie sąd może ustalić istnienie zobowiązania.

Odpowiedź do postu 4:
Brat jako pożyczkodawca ma obowiązek wykazania istnienia umowy pożyczki oraz jej warunków, w tym terminu zwrotu. Jeśli termin zwrotu nie został wyraźnie ustalony, domniemywa się, że pożyczka miała być zwrócona na żądanie pożyczkodawcy po upływie okresu wypowiedzenia.

Odpowiedź do postu 5:
Przyznanie się do zaciągnięcia zobowiązania jest ważnym elementem. Jeżeli nie jesteś w stanie zwrócić pożyczki w umówionym terminie, mogą być stosowane przepisy dotyczące niemożności świadczenia (art. 475 kc).

Odpowiedź do postu 6:
Twoja sytuacja finansowa nie ma wpływu na istnienie zobowiązania do zwrotu pożyczki. Jeśli brak jest możliwości zwrotu pożyczki w jednorazowej wpłacie, warto rozważyć zawarcie porozumienia z pożyczkodawcą w celu ustalenia harmonogramu spłat.

Odpowiedź do postu 7:
Zgadza się, potwierdzenie udzielenia pożyczki zobowiązuje do jej zwrotu. Zasady zwrotu są uregulowane w kodeksie cywilnym, a nieuwzględnienie tych zasad może skutkować wszczęciem postępowania sądowego i w konsekwencji postępowania egzekucyjnego.
 
anonim cytuj
09-11-2023

Sugerowane Tematy

zbiorowy pozew za PPV - clout mma
Witam, potrzbuje podpowiedzi. kilka dni temu odbyla sie gala clut mma. wykupilem PPV, zaplacilem chyba 44 zł, albo cos takiego, a pozniej okazalo sie ze przez 80% transmicji nie bylem w stanie nic zrobic. co chwile wyskakiwaly na stronie z playerem inne komunikaty. raz error 403, raz jakis inny, innym razem w ogole nie bylem w stanie sie zalogowac. juz nie chodzi o te pieniadze, tylko ja po prostu kupe nerwow stracilem. bardzo kibicowalem, mia...
Urlop na żądanie.
Mam następujące pytanie: z 26 dni urlopu wypoczynkowego za chwilę wykorzystam ostatnie dwa w październiku i to będą wszystkie z 22 dni zaplanowanych. Z 4 dni urlopu na żądanie wykorzystałem już 2 i zostały 2 do wykorzystania. Ku mojemu zdziwieniu dostałem wczoraj grafik na listopad z dwoma dniami urlopu pod koniec tegoż miesiąca. Takie pytanie: czy przełożony przed końcem roku może tak od siebie wpisać resztę dni z urlopu na żądanie bez zgody pra...
Witam, co zrobić gdy sąd wysyła pisma pod zły nr domu?
Witam, co zrobić gdy sąd wysyła pisma pod zły nr domu? Adres się zgadza tylko jest zły nr budynku i mieszkania. Czy to odbierać, czy nie?...
Wszczęcie egzekucji za dług
Witam. Dostałam pismo od komornika o wszczęciu egzekucji za dług o którym nie wiedziałam. Zadzwoniłam do kancelarii i dostałam namiar na firmę windykacyjną która przejęła dług od wierzyciela i się okazało że to CYFROWY POLSAT któremu jestem podobno winna 2 tys złotych Owszem miałam podpisaną z nimi umowę ale nie byłam zadowolona i po jej wygaśnięciu zakończyłam ją z nimi i dopelnilam formalności w odpowiednim punkcie. Umowa była zakończona w 2...

Wyszukiwarka