Udostępnianie danych na etykiecie

Witam, firma wysyła towar do klienta firmami kurierskimi. Na etykiecie podaje dane teleadresowe oraz telefon i mail do konkretnej osoby. Macie jakiś szablon zgody na udostępnienie takich danych?
anonim cytuj
04-12-2020
Jak rozumiem - tą osobą jest klient, który coś od tej firmy zakupił?
 
anonim cytuj
04-12-2020
Tak, firma zakupiła towar który musimy wysłać kurierem i podać te dane na etykiecie
 
anonim cytuj
04-12-2020
Tzn. jeszcze raz, bo to istotne.
Czy dane na tej etykiecie dotyczą strony umowy (czyli - kupił Kowalski - jest Kowalski. Kupiła X sp. z o.o. - jest X sp. z o.o.) czy np. osoby upoważnionej do odbioru przesyłki u odbiorcy (czyli - kupiła X sp. z o.o., ale na etykiecie jest Jan Kowalski, który jest uprawniony do odbioru w imieniu spółki)?
 
anonim cytuj
04-12-2020
Niestety to jest bardzo różnie. Bywa tak że ze np towar kupila firma X dla firmy Y i jego dane są na etykiecie.
 
anonim cytuj
04-12-2020
No więc to są dwie różne sytuacje, i to drastycznie różnie.
Jeśli dane klienta to dane na etykiecie to nie ma problemu - nie ma potrzeby uzyskiwania zgody, podstawą do przetwarzania i powierzenia danych firmie kurierskiej jest art. 6 ust. 1 pkt b RODO, czyli sama umowa sprzedaży.
Jeśli dane klienta i odbiorcy na etykiecie są różne, to sytuacja się komplikuje, ponieważ:
1. Jeśli dane odbiorcy to dane np. spółki to nie ma w ogóle przetwarzania danych osobowych;
2. Jeśli dane odbiorcy to dane osoby fizycznej to żeby być całkowicie "w prawie" to należałoby zawrzeć z kupującym umowę powierzenia danych osobowych, złożyć formularz obowiązku informacyjnego klientowi i wylegitymować się podstawą prawną przetwarzania - np. uzasadnionym interesem prawnym realizowanym przez administratora lub osobę trzecią (w tym przypadku osobę trzecią, moim zdaniem sam fakt konieczności zrealizowania umowy na ręce osoby trzeciej jest dla Was uzasadnioną podstawą przetwarzania danych osobowych). W praktyce warto to uregulować w regulaminie sklepu, wskazując na konieczność oznaczenia, że zamówienie jest realizowane na rzecz innej osoby oraz przynajmniej wymagać w takim przypadku oświadczenia, że osoba kupująca posiada podstawę prawną przetwarzania danych osoby, na rzecz której zawiera umowę. Do paczki powinni Państwo dołączyć formularz z informacją o przetwarzaniu danych osobowych (art. 14 RODO)
Reasumując — nie widzę podstaw do wymagania od kogokolwiek podpisywania zgód na doręczenie zamówionej przesyłki, ale problemy dotyczące RODO pojawiają się, gdy ktoś kupuje u Państwa na cudze dane.
 
anonim cytuj
04-12-2020
Dziękuję za informację
 
anonim cytuj
04-12-2020

Sugerowane Tematy

Opublikowałam zdjęcie twarzy mojego znajomego na aplikacji badoo z dopiskiem że jest oszustem. Straszy mnie policją i że mnie zgłosi i że będę miała duże problemy.
Opublikowałam zdjęcie twarzy mojego znajomego na aplikacji badoo z dopiskiem że jest oszustem. Zrobiłam to w złości bo nakryłam go na kłamstwie. Jednak to zdjęcie skasowałam po niecałych 5 minutach, a ten zescreenował to i straszy mnie policją i że mnie zgłosi i że będę miała duże problemy. Zaznaczam, że on tam miał profil i rozsyłał zdjęcia twarzy oraz przyrodzenia w rozmowach prywatnych , Zrobiłam to wszystko w nerwach i dużych emocjach i byłam...
Pomówienia ze strony byłego partnera
Art. 212kk, mój ex partner w kolejnym piśmie do sądu pomawia mnie o zaburzenia psychiczne jako sposób na kontratak, wcześniej pomawiał o przemoc wobec dzieci (bicie i głodzenie) przez co miałam nadzór kuratora, sprawozdania wszystkie na moją korzyść, ani szkoła która widziała odwrotne działania z mojej strony ani przedszkole i kuratorka nie dopatrzyli się niczego złego, biegli również wykluczyli przemoc z mojej strony. Jednak występując do sądu z...
Klauzula wykonalności
Dzień dobry. 22 września miałam rozprawę alimentacyjną. Wszystko skończyło się na ugodzie, jednak mąż dostał do spłaty zaległe alimenty oraz koszta adwokackie. Moje pytanie. Czy ja muszę składać do sądu jakiś wniosek, klauzulę wykonalności żeby mieć pewność że on mi to spłaci czy że będzie spłacał? Doszły mnie takie głosy a adwokat mi nic o takim czymś nie mówił. Jak długo czeka się na postanowienie, które przyjdzie mi pocztą jak sądzę do d...
Czy przysługują mi 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem czy 1?
Dzień dobry, mam takie pytanie z zakresu kodeksu pracy. Otóż od czerwca pracuje na umowę o pracę. Czy przysługują mi 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem czy 1? Szefowa powiedziała, że przysługuje mi jeden ponieważ zaczęłam pracę w czerwcu, że 1 dzień to jest jakby na pół roku i drugi na drugie półrocze ? Czy to prawda?...

Wyszukiwarka