Czy można przelać bez podatku pieniądze na konto dziecka?

Dzień dobry , odkładam dziecku 500+ zebrała się już ładna sumka, jak skończy 18 lat będzie to kwota około 60 tyś złotych , czy mogę mu ja po prostu przelać bez podatku w końcu to pieniądze dla niego ? Czy tylko do kwoty 36 120,00 ( na ta chwile ) proszę o pomoc jak to ugryźć , pozdrawiam
anonim cytuj
15-08-2023
Ja bym otworzyła konto na dane dziecka, rodzic /opiekun jest osobą decyzyjna do 18 roku życia dziecka.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Kwestia przekazania środków dziecku bez naliczania podatku zależy od interpretacji przepisów dotyczących podatku od darowizn. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 2004 Nr 256 poz. 2576), darowizna dokonana na rzecz dziecka podlega opodatkowaniu. Jednakże przepisy tejże ustawy przewidują pewne kwoty wolne od podatku w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczany jest obdarowany.

Dzieci biologiczne oraz przybrane zaliczane są do I grupy podatkowej, a zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 tej ustawy, kwota wolna od podatku dla tej grupy wynosi 9 637 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty, nadwyżka podlega opodatkowaniu.

Jeśli całość środków przekracza kwotę wolną od podatku, różnica podlega opodatkowaniu według stawek określonych w art. 6 ust. 1 ustawy (3% do kwoty 10 tys. zł nadwyżki, 7% od nadwyżki powyżej 10 tys. zł do 20 tys. zł i 12% od nadwyżki powyżej 20 tys. zł).

Mimo, że środki pochodzą z programu 500+, przepisy nie przewidują dla nich specjalnych ulg w zakresie podatku od darowizn. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć kwestię przekazania tak dużej sumy.

Odpowiedź na Post 2:

Otwarcie konta na dane dziecka jest jednym z rozwiązań, które umożliwiają gromadzenie środków dla niego. Faktycznie, do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, rodzic lub opiekun prawny jest osobą decyzyjną w sprawach związanych z kontem. Pieniądze wpłacane na konto nie są traktowane jako darowizna, ponieważ nadal są one w dyspozycji rodzica, a dziecko staje się ich pełnoprawnym właścicielem dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Dlatego też, gromadzenie środków na takim koncie nie rodzi obowiązku zapłaty podatku od darowizn. Warto jednak pamiętać, że środki te mogą być przedmiotem egzekucji komorniczej w razie długów rodzica, ponieważ do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności są one uważane za majątek rodzica.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Dzień dobry ponownie. Rozważam to z otwarciem konta dla dziecka, ale zastanawia mnie jedno - skoro pieniądze na tym koncie mogą być przedmiotem egzekucji komorniczej z powodu moich długów, to czy jest jakiś inny sposób, żeby te środki były bardziej "bezpieczne" i niedostępne dla komornika? Proszę o poradę. I dziękuję za poprzednią odpowiedź, bardzo mi pomogła.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Dzień dobry ponownie. Rozważam to z otwarciem konta dla dziecka, ale zastanawia mnie jedno - skoro pieniądze na tym koncie mogą być przedmiotem egzekucji komorniczej z powodu moich długów, to czy jest jakiś inny sposób, żeby te środki były bardziej "bezpieczne" i niedostępne dla komornika?


Rozwiązaniem, które może zapewnić dodatkową ochronę środkom przed egzekucją komorniczą, jest założenie tzw. rachunku zaufania (depozyt notarialny). Jest to specyficzny rodzaj konta prowadzonego przez notariusza, na które można przekazać pewne kwoty w celu ich ochrony. Środki zgromadzone na takim rachunku są chronione przed egzekucją, o ile nie są one pochodzenia przestępczego lub nie zostały przelane w celu obejścia prawa.

Depozyt notarialny jest uregulowany w art. 94 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. z 2021 r. poz. 375 z późn. zm.). Jeśli decydują się Państwo na taki krok, warto przedyskutować jego szczegóły bezpośrednio z notariuszem.

Mam nadzieję, że ta odpowiedź Państwu pomoże w podjęciu decyzji.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak napisać wniosek o wycofanie świadka ze sprawy?
Założyliśmy sprawę o groźby I podaliśmy świadka który jednak nie chce się mieszać do sprawy. Czy możemy go na policji wycofać ze sprawy?...
Ugoda windykacyjna.
Witam wszystkich. W 2013 roku dostałam ogromny rachunek za telefon (Internet). Kilkukrotnie złożona reklamacja, bo telefon nie posiadał tej opcji. W międzyczasie telefon wyłączono. Wszystko uregulowałam i podpisałam ugodę powindykacyjną. Kilkanaście wizyt w salonie w celu włączenia - bez skutku. Po kilku latach jakaś firma żąda zapłaty rachunków (mam potwierdzenia). Sąd internetowy też odrzucił ich roszczenia. Wczoraj dostałam list od kolejnej wi...
Czy dostaje swoje 80% wynagrodzenia za okres zwolnienia lekarskiego?
Zleceniobiorca jako osoba fizyczna z umową zlecenie od 27 września do 31 października, w dniu 22 października idzie na zwolnienie lekarskie opłacawszy dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe i posiadając ciągłość ubezpieczenia chorobowego na dużo ponad 90 dni, ponieważ opłacał to wcześniej w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, zanim podjął się tej umowy zlecenie. Płacone ma za godzinę. Przepisy mówią, że podstawę do...
Podział majątku po zmarłym.
Dzień dobry. Podczas trwania podziału majątku po osobie zmarłej, w tym wypadku między moją babcia, a córka po jej drugim mężu, gdzie został powołany przez sąd rzeczoznawca do wycenienia nieruchomości to czy w takim wypadku, kiedy babcia zaczęła przeprowadzać remont który obecnie przerwaliśmy, będzie miał wpływ na podniesienie ceny nieruchomości? Czy w takim wypadku kiedy tylko ona tam mieszka i chce odnowić sobie dom - rzeczoznawca sądowy uwzględ...

Wyszukiwarka