Postępowanie wyjaśniające fikcyjność zatrudnienia

Czy ZUS ma prawo żądać od pracownika świadectw pracy, świadectw szkolnych w trakcie postępowania wyjaśniającego fikcyjność zatrudnienia? Zdaje się, że od takich rzeczy Inspekcja pracy.
anonim cytuj
04-12-2020
ma prawo, w końcu jakoś musi potwierdzić zasadność zatrudnienia. Oczywiście można iść w zaparte i nie przedstawić a tym samym ZUS napisze wnioski z kontroli że zatrudnienie jest fikcyjne ponieważ brak jest wykształcenia oraz kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska pracy.
 
anonim cytuj
04-12-2020
Czyli dla świętego spokoju lepiej szybko zrobić xero świadectw pracy, ukończenia szkoły i dostarczyć?
 
anonim cytuj
04-12-2020
Raczej dla udokumentowania że zatrudnienie nie było fikcyjne lepiej przedstawić dokumenty.
Radzę dać do wglądu oryginały bo sama kserokopia nie jest środkiem dowodowym.
 
anonim cytuj
04-12-2020
Dziękuję za informację. Czy coś jeszcze warto dostarczyć? Pytań 26 i księgowa za głowę się łapie czy to ZUS czy Inspekcja Pracy. Nie ma fikcyjnego zatrudnienia, ani zwolnienia, na szczęście są dowody w postaci e-maili, więc podobno to zwykła pro forma sytuacji.
 
anonim cytuj
04-12-2020
Ja nie wnoszę czy zatrudnienie jest fikcyjne czy nie, niby jak mogłabym to ocenić ? A ZUS skoro robi kontrolę to musi mieć protokół z tej kontroli i jakieś dowody.
A czy to taka proforma sytuacji to nie będę komentować. W końcu po coś sprawdzają.
 
anonim cytuj
04-12-2020
To pierwsza tego typu kontrola w tej firmie. Protokół z innej kontroli? Dowody? Na co? Kontrol jest z miejscowego ZUSu.
 
anonim cytuj
04-12-2020
Ale te kontrole to "norma", może w danej firmie nie było podobnego przypadku.
Jaki protokół z innej kontroli ? ja pisałam o tym ze skoro jest kontrola to protokół muszą napisać.
 
anonim cytuj
04-12-2020
Wyszło masło maślane
 
anonim cytuj
04-12-2020
Czy ZUS ma prawo żądać od pracownika świadectw pracy, świadectw szkolnych w trakcie postępowania wyjaśniającego fikcyjność zatrudnienia?


Zgodnie z przepisami prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ma prawo prowadzenia kontroli w zakresie zgodności z prawem przeprowadzenia obowiązków związanych z ubezpieczeniem społecznym przez płatników składek. W tym kontekście, jeśli istnieją wątpliwości co do realności zatrudnienia, ZUS może żądać dokumentów potwierdzających, że pracownik posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia danego stanowiska.

Jednak konkretnie odnosząc się do kwestii świadectw pracy oraz świadectw szkolnych, typowo jest to zakres działania Państwowej Inspekcji Pracy, która kontroluje legalność zatrudnienia.

ma prawo, w końcu jakoś musi potwierdzić zasadność zatrudnienia.

Chociaż ZUS może mieć pewne uprawnienia kontrolne, to ważne jest, aby wiedzieć, że samo brak odpowiedniego wykształcenia nie jest jednoznacznym dowodem na fikcyjność zatrudnienia. Istnieją prace, które nie wymagają formalnego wykształcenia.

Radzę dać do wglądu oryginały bo sama kserokopia nie jest środkiem dowodowym.

Należy zaznaczyć, że kserokopia dokumentu może być używana jako dowód w postępowaniu, jednakże wartość dowodowa kserokopii jest niższa niż oryginału. Jeśli jednak zostanie potwierdzona przez notariusza, jej wartość dowodowa wzrasta.

Dziękuję za informację. Czy coś jeszcze warto dostarczyć? Pytań 26 i księgowa za głowę się łapie czy to ZUS czy Inspekcja Pracy.

Jeśli chodzi o udokumentowanie realności zatrudnienia, warto dostarczyć wszelkie dowody potwierdzające wykonywanie pracy przez pracownika. Mogą to być maile, umowy z klientami, zlecenia, raporty z wykonanych prac itp. Ważne jest, aby dokumenty te były konkretne i jednoznacznie wskazywały na rzeczywiste wykonywanie pracy przez pracownika.

Ja nie wnoszę czy zatrudnienie jest fikcyjne czy nie, niby jak mogłabym to ocenić ? A ZUS skoro robi kontrolę to musi mieć protokół z tej kontroli i jakieś dowody.

Każda kontrola przeprowadzana przez ZUS kończy się sporządzeniem protokołu. Jeśli firma nie zgadza się z ustaleniami kontrolerów, ma prawo wnieść odwołanie od protokołu do sądu.

Podsumowując, warto współpracować z organami kontrolnymi i dostarczać wymagane dokumenty. Jednakże pamiętajmy o tym, że posiadanie odpowiednich kwalifikacji to tylko jeden z aspektów potwierdzających realność zatrudnienia. W razie wątpliwości warto zwrócić się o pomoc prawną.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Testament
Czy jest jakiś czas określony przez prawo na załatwienie sprawy z testamentem po zmarłym? Rozumiem, że termin pół roku na zgłoszenie sprawy w US liczy się od momentu załatwienia sprawy u notariusza a nie od śmierci?...
Brak ubezpieczenia zdrowotnego.
Sytuacja wyglada tak że potrzebuję receptę na tabletki ale nie mam ubezpieczenia zdrowotnego Czytałam że lekarz rodzinny może wystawić mi taka receptę ale leki będę 100% płatne Czy to prawda ?...
Sprzedaż samochodu.
Witam nie wiem czy w odpowiednim miejscu ale próbuję. Mam takie pytanie ponad rok temu sprzedałem samochód na polskich tablicach w Niemczech i dwa tygodnie temu dostałem pismo z Policji że ktoś spowodował kolizję drogową tym samochodem a ja widnieje w Polsce jako ostatni właściciel. Mam umowę sprzedaży(co prawda w tym momencie mam wątpliwości co do prawdziwości danych kupującego).Mam wszystkie dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie samochodu. A...
Czy zgłoszenie gwałtu po 20 latach ma sens?
Czy można zgłosić gwałt po 20 latach od wydarzenia? Jest to w ogóle możliwe, aby sprawca poniósł jeszcze karę?...

Wyszukiwarka