Budowa domu

Dzień dobry. Jeśli chcę wybudować dom (którego budowę w całości ja finansuję) na działce ktorej jest współwłaścicielem wraz z narzeczoną (50/50) to co się staje z potencjalnie wybudowanym domem powiedzmy za kilka lat jakby nam się nie układało i postanowilibyśmy się rozstać? Czy wtedy dom "z automatu" staje się jej współwłasnoscią? Dziękuję
anonim cytuj
16-11-2020
Ten dom od początku będzie współwłasnością, Pan będzie miał roszczenie o zwrot 1/2 nakładów
 
anonim cytuj
16-11-2020
Dlaczego 1/2 nakładów? Jeżeli dojdzie do podzialu, biegły wyceni nieruchomość i każdy otrzyma tyle ile wniósł proporcjonalnie w jej powstanie. Trzeba zbierać i kolekcjonować faktury na swój wkład w powstanie tej nieruchomości.
 
anonim cytuj
16-11-2020
Otrzyma 1/2 nakładów wycenionych przez biegłego oraz będzie współwłaścicielem w 1/2 nieruchomości bowiem narzeczon miała 1/2 działki i nie wniosła żadnych nakładów - wy budownie domu to nakłąd na nieruchomość
 
anonim cytuj
16-11-2020
Zasada jest prosta, czyja działka, tego dom. Czyli dom będzie należał do Was obojga. Na podstawie przelewów i faktur będzie Pan mógł żądać zwrotu kosztów w przyszłości.
 
anonim cytuj
16-11-2020
Zgodnie z art. 46 Kodeksu Cywilnego, jeżeli jeden ze współwłaścicieli dokonuje nakładów na rzecz wspólną w celu zwiększenia jej wartości, przysługuje mu roszczenie zwrotu tych nakładów od pozostałych współwłaścicieli, proporcjonalnie do udziału każdego z nich w prawie współwłasności.

W przypadku budowy domu na działce będącej współwłasnością, dom staje się również współwłasnością wszystkich współwłaścicieli działki, niezależnie od tego, kto finansował budowę. Jest to wyrazem zasady „superficies solo cedit”, czyli to, co jest trwale połączone z gruntem, staje się jego częścią składową.

W sytuacji rozstania i podziału majątku, można domagać się zwrotu nakładów w oparciu o dokumentację finansową, taką jak faktury czy potwierdzone przelewy bankowe, które potwierdzają udział finansowy jednej osoby w procesie budowy.

W sytuacji sporu, biegły rzeczoznawca majątkowy może zostać powołany do dokonania wyceny wartości nieruchomości. Jego opinia pomoże ustalić, jaka część wartości nieruchomości przypada każdemu ze współwłaścicieli, w oparciu o udokumentowane nakłady każdej ze stron.

Podsumowując, jeśli budujesz dom na działce będącej współwłasnością, dom staje się współwłasnością obojga współwłaścicieli działki. Jednak w przypadku podziału, możesz domagać się zwrotu dokonanych nakładów proporcjonalnie do udokumentowanego wkładu finansowego w proces budowy. Warto więc prowadzić dokładną dokumentację wszystkich kosztów związanych z budową.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

22podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych
¡GSA Content Generator es una herramienta increíble! Con ella, los marketeros pueden crear contenido de alta calidad de manera automática. ¡Ahorra tiempo y esfuerzo! Prueba GSA Content Generator antes de comprarlo....
Umowa o dożywocie.
Witam w 2016roku została mi przepisana działka z domem .Siostra mamy nie posiada dzieci z mężem są tylko we dwoje. Z racji tego iż moi rodzice całe Życie pomagali finansowo mamy siostrze np. w spłacie rat kredytu na dach wymianę okien zrobienie tarasy wymiana odrodzenia oto zgodziłam się podpisać umowę o dożywocie z ciotka i wujkiem. Niestety od jakiegoś czasu nasze relacje się pogorszyły ciotka ciągle chciała więcej i więcej oczywiście nie pomoc...
Spadek po siostrze.
Siostra nie miała dzieci, zmarła , dziedziczy rodzeństwo. Zostawiła testament chcąc celowo aby jeden z braci (brat D) nic nie dostał z mieszkania, które posiadła. Ale ujęła to w testamencie tak: 47 % siostra A 43 % siostra B 10% brat C Zmarła chciała celowo wydziedziczyć brata D, ale ani nie ujęła w testamencie aby brat D był wydziedziczony, ani nie napisała brat D 0%. Czy w tej sytuacji brat D ma prawo do zachowku. Jak zostanie wezwany do t...
Czy to oszustwo?
Hej, jakiś czas temu moja mama poznała pewnego mężczyznę w internecie, nigdy się nie widzieli, a ich kontakt sprowadza się tylko do rozmów telefonicznych i pisania SMSów. Okazało się, ze ten mężczyzna wysłał mojej mamie przekazem pocztowym 700zł(pieniądze dotarły dzisiaj) i teraz chce wysyłać 2000zł miesięcznie. Jest to dla mnie bardzo podejrzane, dlatego pisze post na grupie i proszę o rady. Czy w ten sposób moja mama może paść ofiarą jakiegoś o...

Wyszukiwarka