Budowa domu

Dzień dobry. Jeśli chcę wybudować dom (którego budowę w całości ja finansuję) na działce ktorej jest współwłaścicielem wraz z narzeczoną (50/50) to co się staje z potencjalnie wybudowanym domem powiedzmy za kilka lat jakby nam się nie układało i postanowilibyśmy się rozstać? Czy wtedy dom "z automatu" staje się jej współwłasnoscią? Dziękuję
anonim cytuj
16-11-2020
Ten dom od początku będzie współwłasnością, Pan będzie miał roszczenie o zwrot 1/2 nakładów
 
anonim cytuj
16-11-2020
Dlaczego 1/2 nakładów? Jeżeli dojdzie do podzialu, biegły wyceni nieruchomość i każdy otrzyma tyle ile wniósł proporcjonalnie w jej powstanie. Trzeba zbierać i kolekcjonować faktury na swój wkład w powstanie tej nieruchomości.
 
anonim cytuj
16-11-2020
Otrzyma 1/2 nakładów wycenionych przez biegłego oraz będzie współwłaścicielem w 1/2 nieruchomości bowiem narzeczon miała 1/2 działki i nie wniosła żadnych nakładów - wy budownie domu to nakłąd na nieruchomość
 
anonim cytuj
16-11-2020
Zasada jest prosta, czyja działka, tego dom. Czyli dom będzie należał do Was obojga. Na podstawie przelewów i faktur będzie Pan mógł żądać zwrotu kosztów w przyszłości.
 
anonim cytuj
16-11-2020
Zgodnie z art. 46 Kodeksu Cywilnego, jeżeli jeden ze współwłaścicieli dokonuje nakładów na rzecz wspólną w celu zwiększenia jej wartości, przysługuje mu roszczenie zwrotu tych nakładów od pozostałych współwłaścicieli, proporcjonalnie do udziału każdego z nich w prawie współwłasności.

W przypadku budowy domu na działce będącej współwłasnością, dom staje się również współwłasnością wszystkich współwłaścicieli działki, niezależnie od tego, kto finansował budowę. Jest to wyrazem zasady „superficies solo cedit”, czyli to, co jest trwale połączone z gruntem, staje się jego częścią składową.

W sytuacji rozstania i podziału majątku, można domagać się zwrotu nakładów w oparciu o dokumentację finansową, taką jak faktury czy potwierdzone przelewy bankowe, które potwierdzają udział finansowy jednej osoby w procesie budowy.

W sytuacji sporu, biegły rzeczoznawca majątkowy może zostać powołany do dokonania wyceny wartości nieruchomości. Jego opinia pomoże ustalić, jaka część wartości nieruchomości przypada każdemu ze współwłaścicieli, w oparciu o udokumentowane nakłady każdej ze stron.

Podsumowując, jeśli budujesz dom na działce będącej współwłasnością, dom staje się współwłasnością obojga współwłaścicieli działki. Jednak w przypadku podziału, możesz domagać się zwrotu dokonanych nakładów proporcjonalnie do udokumentowanego wkładu finansowego w proces budowy. Warto więc prowadzić dokładną dokumentację wszystkich kosztów związanych z budową.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Wada ukryta zakupionego auta.
Witam, wraz z zona zakupiliśmy u handlarza auto za 30 tysięcy, po przejechaniu 700km (normalna jazda) wysypała się turbina, czy można to podpiąć pod wadę ukryta? Handlarz w rozmowie telefonicznej się bulwersował i się rozłączył, co robić dalej?...
Kaucja rezerwacyjna.
Dzień dobry, wpłaciłem jakiś czas mniej więcej 2 tygodnie temu kaucje rezerwacyjną połowę za mieszkanie. Niestety straciłem pracę przez co zadzwoniłem i powiedziałem, że niestety nie mogę podpisać umowy najmu mieszkania i proszę o zwrot kaucji, bo mam nie łatwą sytuację teraz. Kobiety z którą rozmawiała zaczęła się zasłaniać, że musi ogłoszenie ponownie wystawić i szukać kogoś i że nie chce mi zwrócić, a na pewno nie te kwotę. To jest duże miast...
Problem ze spółdzielnia mieszkaniową. Starsza osoba chce przekazać swoje mieszkanie i garaż, który posiada, umowa o dożywocie.
Dzień dobry. Mamy problem ze spółdzielnia mieszkaniową. Starsza osoba chce przekazać swoje mieszkanie i garaż, który posiada, umowa o dożywocie. Żadna z nieruchomości nie ma kw, nie jest wyodrębniona własność, wykupiony grunt. Mieszkanie nabyte w latach 60, na zasadach jakie wówczas obowiązywały przy nabywaniu lokali ze spółdzielni. O ile z mieszkaniem spółdzielnia nie robi problemów i przyjęła wniosek o wyodrębnienie i założenie kw, o tyle z...
86prawo-o-notariacie
Bardzo wygodny przepis dla notariusza... ...

Wyszukiwarka