Dlaczego 1/2 nakładów? Jeżeli dojdzie do podzialu, biegły wyceni nieruchomość i każdy otrzyma tyle ile wniósł proporcjonalnie w jej powstanie. Trzeba zbierać i kolekcjonować faktury na swój wkład w powstanie tej nieruchomości.
Zasada jest prosta, czyja działka, tego dom. Czyli dom będzie należał do Was obojga. Na podstawie przelewów i faktur będzie Pan mógł żądać zwrotu kosztów w przyszłości.
Zgodnie z art. 46 Kodeksu Cywilnego, jeżeli jeden ze współwłaścicieli dokonuje nakładów na rzecz wspólną w celu zwiększenia jej wartości, przysługuje mu roszczenie zwrotu tych nakładów od pozostałych współwłaścicieli, proporcjonalnie do udziału każdego z nich w prawie współwłasności.
W przypadku budowy domu na działce będącej współwłasnością, dom staje się również współwłasnością wszystkich współwłaścicieli działki, niezależnie od tego, kto finansował budowę. Jest to wyrazem zasady „superficies solo cedit”, czyli to, co jest trwale połączone z gruntem, staje się jego częścią składową.
W sytuacji rozstania i podziału majątku, można domagać się zwrotu nakładów w oparciu o dokumentację finansową, taką jak faktury czy potwierdzone przelewy bankowe, które potwierdzają udział finansowy jednej osoby w procesie budowy.
W sytuacji sporu, biegły rzeczoznawca majątkowy może zostać powołany do dokonania wyceny wartości nieruchomości. Jego opinia pomoże ustalić, jaka część wartości nieruchomości przypada każdemu ze współwłaścicieli, w oparciu o udokumentowane nakłady każdej ze stron.
Podsumowując, jeśli budujesz dom na działce będącej współwłasnością, dom staje się współwłasnością obojga współwłaścicieli działki. Jednak w przypadku podziału, możesz domagać się zwrotu dokonanych nakładów proporcjonalnie do udokumentowanego wkładu finansowego w proces budowy. Warto więc prowadzić dokładną dokumentację wszystkich kosztów związanych z budową.