Przepisanie majątku za życia na jedno z dzieci.

Moja mama poinformowała mnie, że chce wszystko przepisać na mojego brata i nic mi i siostrze nie zostawić. Siostra dostała za życia od niej już dom, ja mam swoje mieszkanie na kredyt, który spłacam, natomiast brat ze względu na długi i problemy z prawem mieszka pół Polski od mamy i nie utrzymuje z nią kontaktu. Ja mieszkam najbliżej mamy i to ja mam z nią ciągły kontakt z całego rodzeństwa. Czy można coś zrobić w takiej sytuacji jakby okazało się, ze mama spisze testament na mojego brata? Wiem, ze w przypadku nie spisania testamentu obowiązuje prawomocny wyrok sądu o spadkobraniu i otrzymujemy wszystko w równej kwocie, a jak to wygląda jakby moja mama spisała testament tylko na mojego brata? Nie wiem co robić, a wiem, że jakby przyszło do sprawy w sądzie to nie udałoby mi się uzyskać zachowka, ponieważ brat jest niewypłacalny.
anonim cytuj
14-11-2023
Mama może zarządzać swoim majątkiem jak jej się podoba. Równie dobrze może całość przekazać w testamencie obcej osobie. Tobie co najwyżej pozostanie zachowek.
 
anonim cytuj
14-11-2023
Jeżeli taka jest jej decyzja to co najwyżej możesz zapytać czemu tak i że to z Twojego punktu widzenia jest niesprawiedliwe. Oznajmij że w takim razie brat niech wraca na ojcowiznę i mamą się zajmuje a Pani niech zajmie się swoim życiem. Zrozumiałbym tą decyzję jak brat by siedział tam i inwestował we wszystko i opiekował się.
Jestem jedna osoba, która się nią opiekuje. Porozmawiałam już z mama i powiedziałam, ze w takim razie niech prosi brata o opiekę nad nią i ogarnięciem jej pochówku. Zadzwoniła przy mnie do niego a okazało się, ze on zablokował numer mamy, mój i siostry. Wyraźnie dał do zrozumienia, ze nie chce mieć z rodzina kontaktu, ale moja mama nadal go broni. Niestety, ja nic już na to nie poradzę. Pozostaje wnieść kiedyś sprawę o zachowek i to wszystko..

No niby tak tylko to będzie szarpania i nic z tego. A jak brat ma długi to nigdzie indziej to nie pójdzie jak do komornika żeby pospłacać wszystko o ile starczy. Bo nie wiadomo jaka to kwota może być. No szkoda ale tak już jest że się nie przetłumaczy. U Nas było podobnie ze strony mamy. Brat dostał wszystko a mama z siostrą nic. Brat sprzedał wszystko ale jedna siostra się zaparła i coś tam wywalczyły. Oczywiście groźby sądu były. Wtedy brat by więcej stracił niż siostry chciały.
 
anonim cytuj
14-11-2023
Dostaniesz zachowek czyli równowartość, chyba, że mama cię wydziedziczy, ale skoro macie kontakt nie ma ku temu podstaw. Porozmawiaj z nią i powiedz co myślisz.
 
anonim cytuj
14-11-2023

Sugerowane Tematy

Ubezpieczenie PZU.
Dzień dobry, mam dodatkowe ubezpieczenie PZU grupowe, które opłacam w pracy. Jest tam zawarty wariant odszkodowania w wypadku śmierci bliskich. Czy należy mi się odszkodowanie z tytułu śmierci teścia - zmarł w XI 2022 r., gdy jestem po rozwodzie z jego synem już od 15 lat? Z teściem utrzymywałam przyjazne kontakty....
Wszczęcie egzekucji za dług
Witam. Dostałam pismo od komornika o wszczęciu egzekucji za dług o którym nie wiedziałam. Zadzwoniłam do kancelarii i dostałam namiar na firmę windykacyjną która przejęła dług od wierzyciela i się okazało że to CYFROWY POLSAT któremu jestem podobno winna 2 tys złotych Owszem miałam podpisaną z nimi umowę ale nie byłam zadowolona i po jej wygaśnięciu zakończyłam ją z nimi i dopelnilam formalności w odpowiednim punkcie. Umowa była zakończona w 2...
Dofinansowanie na działalność z PUP a negatywna historia kredytowa.
Dzień dobry, Czy podczas starania się o dofinansowanie pierwszej działalności gospodarczej może mieć wpływ negatywna historia kredytowa? (Mam na myśli brak długów, ale długi które istniały w przeszłości) czy to powód do eliminacji takiego wniosku?...
Czy testament napisany własnoręcznie jest ważny?
Cześć. Moja babcia sama spisała w domu testament, przepisując cały spadek na mnie. Nie wie tylko, czy musi go zanieść do notariusza? Musi być on jakoś formalnie sporządzony, mieć jakąś pieczątkę aby być po jej śmierci ważnym?...

Wyszukiwarka