Dziecko z zaburzeniami depresyjnymi.

Pytanie dotyczy dziecka uczęszczającego do szkoły. Czy nauczyciel ma prawo ośmieszać przed całą klasą dziecko z zaburzeniami depresyjnymi po próbach samobójczych mówiąc słowa ,, co zaspałaś czy twoja mama zaspała ,, po tych słowach cała klasa zaczęła się śmiać. Dodam że dziecko jest od tamtego roku szykanowane przez uczniów, dziecko jest kopane, wyśmiewane, przezywane, rzucali kamieniem, zniszczyli plecak, żaden z uczniów z dzieckiem nie rozmawia, gdy było zgłaszane do pedagoga... Pedagog mówiła że porozmawia z uczniami później po rozmowie z uczniami mówiła pedagog, że uczniowie nie potwierdzają jakoby takie sytuacje mają miejsce. Nie ma świadków, nie ma dowodów. Co można z tym zrobić, żeby dziecko czuło się bezpiecznie w szkole?
anonim cytuj
03-10-2023
Jakimi dowodami dysponuje Pani w sprawie kopania, rzucania kamieniami itp.?
Zgłaszane było do szkoły ustnie przez dziecko i przeze mnie, nie mam innych dowodów.

Czy dziecko miało jakieś obrażenia? Wymagało pomocy medycznej?
Nie miało obrażeń fizycznych, ani nie wymagało pomocy medycznej.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Znieważenie lub ośmieszenie ucznia przez nauczyciela jest absolutnie niedopuszczalne i sprzeczne z przepisami i standardami zawodowymi nauczycieli. Nauczyciel, zgodnie z Kodeksem Etyki Nauczyciela, jest zobowiązany do szanowania godności ucznia oraz zapewnienia mu bezpieczeństwa. Niewątpliwie, zachowanie, o którym mowa, może być uznane za naruszenie praw dziecka.

Aby zareagować prawnie na taką sytuację, warto wiedzieć, że:

Zgodnie z art. 42 ustawy o systemie oświaty, dyrektor szkoły jest zobowiązany do ochrony uczniów przed przemocą i innymi formami agresji. To obowiązek, do którego należy się odnieść, zgłaszając sprawę wyżej, jeśli szkoła nie podejmuje stosownych kroków.

Można również zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy z powołaniem się na art. 94 Kodeksu pracy, który zakłada, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom warunków pracy z poszanowaniem ich godności, a także do przeciwdziałania mobbingowi.

W kontekście mobbingu szkolnego warto również odwołać się do Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Art. 6 tej ustawy mówi, że "szkoła jest obowiązana do podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej".

W odpowiedzi na post drugi:

Gdy chodzi o dowody, warto zwrócić uwagę na możliwość zebrania wszelkich dostępnych świadectw takich jak korespondencja e-mailowa z szkołą, dokumentacja zgłoszeń problemu, a także wszelkie inne formy komunikacji, które mogły mieć miejsce między rodzicem a szkołą.

Mimo braku obrażeń fizycznych, warto zwrócić uwagę, że przemoc nie musi być tylko fizyczna, aby być podstawą do działań prawnych. Przemoc psychiczna, w tym zastraszanie czy drwiny, również jest zakazana i objęta przepisami prawa mającymi na celu ochronę dzieci.

Ponadto, warto zgłosić całą sytuację do Kuratorium Oświaty oraz innych organów nadzoru pedagogicznego, które mogą przeprowadzić kontrolę w danej placówce i zbadać sytuację.

Należy również pamiętać o możliwości skorzystania z pomocy psychologa szkolnego lub innej profesjonalnej pomocy dla dziecka, aby wsparcie było kompleksowe i uwzględniało również skutki psychiczne doświadczonego mobbingu oraz inne problemy.

Powyższe ścieżki działania są generalnymi wytycznymi dotyczącymi możliwych działań i nie zastąpią indywidualnej porady prawnej. Przed podjęciem konkretnych działań prawnych, szczegółowe omówienie sprawy z prawnikiem specjalizującym się w prawie oświatowym jest zawsze zalecane.
 
anonim cytuj
05-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę dalej mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu?
Witam . Jest taka sytuacja że mi się skończyła umowa najmu mieszkania a właściciel nie dał mi nowej umowy najmu a obiecał mi nowa umowe najmu . Jak to wygląda z strony prawnej wynajmującego....
Zrzeczenie się długów w imieniu dziecka.
5 lat temu zmarł mój tata, zostawiając po sobie długi. Od razu się ich zrzekłam notarialnie. Od tego czasu urodziłam dziecko. Właśnie dzisiaj dowiedziałam się, że powinnam również zrzec się długów w imieniu dziecka. 6 miesięcy minęło już dawno, ponieważ syn ma teraz 17 miesięcy...czy da się coś z tym jeszcze zrobić, aby dziecku nie zostały długi po dziadku?...
Sprawa alimentacyja.
Kolega twierdzi, że jego była małżonka (są od 5 lat rozwiedzeni) na pozwie o alimenty na dziecko zażądala pitu z urzędu skarbowego i wyciągów z konta. O ile pit z US jest oczywisty o tyle wyciągi z konta nie jestem pewien. Przecież na tych wyciągach jest wszystko, włącznie z wydatkami, które jednak kolega nie chce aby była małżonka je widziała. Może o takie wyciągi wnioskować? A jeśli może to kolega może się nie zgodzić? Dla jasności - kolega...
Czy wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem muszę podać matce dokładny adres pobytu
Kochani mam pytanie Czy wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem muszę podać matce dokładny adres pobytu czy wystarczy nazwa miejscowości lub najbliższej okolicy. Mam pełne prawo Jesteśmy w trakcie rozwodu ok kilku lat Matka lub ktoś na jej zlecenie hakuje mi mail Szpieguje w necie, boję się że będę miał ogon cały czas za sobą, ma mnóstwo kasy i duże możliwości śledzenia mnie a ja chce z dzieckiem pobyć pouczyć się czegoś nowego tzn dziecko nauczy...

Wyszukiwarka