Nie zapłacona faktura Vat, wezwanie do zapłaty nie poskutkowało. Jakie kroki podjąć w dalszej kolejności?

Witam.
Kilka miesięcy temu wykonywałem usługę załadunku i transportu dla jednej z firm .
Wystawiłem fakturę Vat z terminem płatności 14dni ( taka była umowa)
Faktura nie została opłacona do dnia dzisiejszego ,mimo iż po telefonicznych próbach kontaktu przedstawiciel kontrahenta zapewniał mnie że fakturę opłacą.
Bez rezultatu .
6 tygodni temu wysłałem poleconym ,,wezwanie do zapłaty,, ale nadal to nie poskutkowało .
Jakie kroki mogę podjąć w dalszej kolejności ?
Czy jeszcze raz wysłać ,,wezwanie ,, czy ,,wezwanie ostateczne ,, ,,przedsądowe,, czy jak to wygląda ?
Dziękuję za rzetelne podpowiedzi.
anonim cytuj
03-08-2022
Od siebie dodam: skorzystaj także z ulgi za złe dlugi.
 
anonim cytuj
03-08-2022
tzn? Co Pani/Pan ma na myśli ?
 
anonim cytuj
03-08-2022
Proszę wpisać w google "ulga za złe długi". Jeśli uznasz, że temat Cię zainteresował, wtedy wróć z konkretnymi pytaniami.
 
anonim cytuj
03-08-2022
Ok, poczytam
 
anonim cytuj
03-08-2022
Jakie kroki mogę podjąć w dalszej kolejności ?


Na wstępie warto podkreślić, że niewykonanie świadczenia wynikającego z zawartej umowy stanowi naruszenie praw wierzyciela. W związku z tym, mając na uwadze brak zapłaty za wystawioną fakturę, istnieją różne środki prawne dostępne dla wierzyciela w celu odzyskania należności. Oto kilka możliwości:

Wezwanie przedsądowe: Możesz wysłać tzw. "wezwanie przedsądowe" z wyznaczeniem krótkiego, ostatecznego terminu na zapłatę. Taka forma wezwania często jest wymagana przed podjęciem kroków sądowych. Wskazuje się w nim, że jeśli w określonym terminie dług nie zostanie uregulowany, sprawę przekieruje się do sądu.

Postępowanie sądowe: Jeżeli wezwanie przedsądowe nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, możesz skierować sprawę do sądu i wnieść pozew o zapłatę. Należy pamiętać, że z tego tytułu można domagać się również odsetek za opóźnienie oraz zwrotu kosztów postępowania.

Mediacja: To dobrowolna forma rozwiązywania sporów, gdzie obie strony przy wsparciu mediatora starają się dojść do porozumienia. Choć nie jest to sposób egzekwowania długu w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, może być skutecznym sposobem na uregulowanie zaległych płatności bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego.

skorzystaj także z ulgi za złe dlugi.


Ulga za złe długi: Jeśli jesteś płatnikiem podatku VAT, a twój dłużnik nie uregulował zobowiązania, możesz skorzystać z ulgi na tzw. "złe długi". Oznacza to, że możesz skorygować swoje zobowiązanie podatkowe w zakresie podatku VAT od niesciągalnych należności. Aby skorzystać z tej ulgi, musisz spełnić określone warunki, m.in. upłynąć musi 90 dni od terminu zapłaty. Warto zwrócić się do doradcy podatkowego w celu dokładnego ustalenia przesłanek i sposobu skorzystania z tej ulgi.
Reasumując, mając na uwadze powyższe informacje, zalecam w pierwszej kolejności skorzystanie z wezwania przedsądowego, a w przypadku braku reakcji dłużnika – podjęcie kroków sądowych. Jednocześnie warto mieć na uwadze możliwość skorzystania z ulgi za "złe długi", aby zminimalizować ewentualne straty finansowe.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Staż
Witam od 21.01 przebywałam na L4 o czym informowałam organizatora i Urzad,niestety musiałam je wydłużyc ze wzg na mobbing w pracy i skorzystać z lekarza specjalisty w ciągu miałam zwolnienie do 8.03 .W lutym dokładnie 6 organizator zrezygnowal z mojego stażu ,wypłata stażu została ja to Pan mówi wstrzymana Pan twierdzi że należy mi się tylko za 5 dni niewiem co dalej ani wypłaty ani nic tylko dostałam pismo że organizator zrezygnowal tego 6.02 c...
Jak wymeldować syna z mieszkania spółdzielczego?
Jak wymeldować syna z mieszkania spółdzielczego jeżeli wyjechał za granicę, aby już nie płacić za niego mediów....
Koniec umowy najmu.
Moja siostra wynajmuje mieszkanie od 2 lat w jednym miejscu. 8.01 skończyła się umowa i właściciel przedłużył na kolejne 2 lata. Wczoraj właściciel napisał jej smsa ze ma 2 dni na wyprowadzkę bo chce wyremontować i sprzedać mieszkanie. Na umowie ma okres wypowiedzenia najmu 30 dni. Siostra ma 2 dzieci. Nie znajdzie mieszkania tak szybko. Co w takiej sytuacji zrobić? Ma opłacone za miesiąc styczeń....
Jak przeprowadzić rozdzielność majątkową?
Rozdzielność majątkowa. Własność kredytu/mieszkania na męża. Posiadamy dziecko-8 letnie. Jakie dokumenty i gdzie mamy złożyć abym również była właścicielem mieszkania i żeby w razie w, życie bywa przewrotne - nie chodzi o rozwód. Normalnie była spadkobierczynią wraz z synem mieszkania. Proszę o porady....

Wyszukiwarka