Nie zapłacona faktura Vat, wezwanie do zapłaty nie poskutkowało. Jakie kroki podjąć w dalszej kolejności?

Witam.
Kilka miesięcy temu wykonywałem usługę załadunku i transportu dla jednej z firm .
Wystawiłem fakturę Vat z terminem płatności 14dni ( taka była umowa)
Faktura nie została opłacona do dnia dzisiejszego ,mimo iż po telefonicznych próbach kontaktu przedstawiciel kontrahenta zapewniał mnie że fakturę opłacą.
Bez rezultatu .
6 tygodni temu wysłałem poleconym ,,wezwanie do zapłaty,, ale nadal to nie poskutkowało .
Jakie kroki mogę podjąć w dalszej kolejności ?
Czy jeszcze raz wysłać ,,wezwanie ,, czy ,,wezwanie ostateczne ,, ,,przedsądowe,, czy jak to wygląda ?
Dziękuję za rzetelne podpowiedzi.
anonim cytuj
03-08-2022
Od siebie dodam: skorzystaj także z ulgi za złe dlugi.
 
anonim cytuj
03-08-2022
tzn? Co Pani/Pan ma na myśli ?
 
anonim cytuj
03-08-2022
Proszę wpisać w google "ulga za złe długi". Jeśli uznasz, że temat Cię zainteresował, wtedy wróć z konkretnymi pytaniami.
 
anonim cytuj
03-08-2022
Ok, poczytam
 
anonim cytuj
03-08-2022
Jakie kroki mogę podjąć w dalszej kolejności ?


Na wstępie warto podkreślić, że niewykonanie świadczenia wynikającego z zawartej umowy stanowi naruszenie praw wierzyciela. W związku z tym, mając na uwadze brak zapłaty za wystawioną fakturę, istnieją różne środki prawne dostępne dla wierzyciela w celu odzyskania należności. Oto kilka możliwości:

Wezwanie przedsądowe: Możesz wysłać tzw. "wezwanie przedsądowe" z wyznaczeniem krótkiego, ostatecznego terminu na zapłatę. Taka forma wezwania często jest wymagana przed podjęciem kroków sądowych. Wskazuje się w nim, że jeśli w określonym terminie dług nie zostanie uregulowany, sprawę przekieruje się do sądu.

Postępowanie sądowe: Jeżeli wezwanie przedsądowe nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, możesz skierować sprawę do sądu i wnieść pozew o zapłatę. Należy pamiętać, że z tego tytułu można domagać się również odsetek za opóźnienie oraz zwrotu kosztów postępowania.

Mediacja: To dobrowolna forma rozwiązywania sporów, gdzie obie strony przy wsparciu mediatora starają się dojść do porozumienia. Choć nie jest to sposób egzekwowania długu w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, może być skutecznym sposobem na uregulowanie zaległych płatności bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego.

skorzystaj także z ulgi za złe dlugi.


Ulga za złe długi: Jeśli jesteś płatnikiem podatku VAT, a twój dłużnik nie uregulował zobowiązania, możesz skorzystać z ulgi na tzw. "złe długi". Oznacza to, że możesz skorygować swoje zobowiązanie podatkowe w zakresie podatku VAT od niesciągalnych należności. Aby skorzystać z tej ulgi, musisz spełnić określone warunki, m.in. upłynąć musi 90 dni od terminu zapłaty. Warto zwrócić się do doradcy podatkowego w celu dokładnego ustalenia przesłanek i sposobu skorzystania z tej ulgi.
Reasumując, mając na uwadze powyższe informacje, zalecam w pierwszej kolejności skorzystanie z wezwania przedsądowego, a w przypadku braku reakcji dłużnika – podjęcie kroków sądowych. Jednocześnie warto mieć na uwadze możliwość skorzystania z ulgi za "złe długi", aby zminimalizować ewentualne straty finansowe.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Partner na dziecko z innego związku. Po małżeństwie jakie będę miała zobowiązania do tego nieletniego dziecka?
Witam Chciałabym zasięgnąć porady od ludzi lepiej znających się na prawie ode mnie, bo meczy mnie cała ta sprawa przez moje niewiedzę. Jestem młoda kobieta, która związała się z mężczyzna z dzieckiem z poprzedniego związku. Nasz związek nie jest formalny (tj. konkubinat). Zastanawiam się jak fakt, że mój partner posiada dziecko wpłynie na naszą przyszłość. W pełni rozumiem obowiązek alimentacyjny oraz spotkań z nieletnim. Co mnie męczy to kwest...
Odsetki z alimentów a uszczerbek na zdrowiu.
Dzień dobry, Bardzo proszę o pomoc. Mąż spłaca odsetki z alimentów. W sierpniu przeszedł zawał i jest na L4. Jak wygląda teraz sprawa z ich płaceniem jeśli po 30-stu dniach przejmuje ZUS? Kto wtedy płaci, mąż na konto komornika? Nigdy nie był na tak długim L4 więc nie mamy już takiej wiedzy, a chciałby być na bieżąco z opłatami. Z góry dziękuję za odpowiedź....
zatrzymanie sprzętu elektronicznego
W grudniu ubiegłego roku funkcjonariusze CBŚP przeszukali moje mieszkanie i zatrzymali sprzęt elektroniczny, który trafił w ręce biegłego z zakresu informatyki. Głównym zainteresowanym prokuratury i prowodyrem całego zamieszania był członek rodziny, który nie mieszka ze mną od wielu lat. Jego obecny dom również przeszukano, a on sam trafił do aresztu śledczego, w którym przebywa do dziś. Z dokumentu postanowienia wynika, że moje mieszkanie został...
Słup energetyczny na działce.
Zakupiłem nieruchomość w 2016 roku od dewelopera, na którym stał słup energetyczny. Chce teraz zrobić z tym porządek. Co mogę zrobić? Z tego słupa rozchodzi się prąd linka napowietrzna do sąsiadów w najbliższej okolicy. ...

Wyszukiwarka