Wykup mieszkania

Dzień dobry moja babcia miała dwóch mężów ( obydwoje już nie żyją). Drugi jej mąż parę lat temu zmarł. Sprawa wygląda następująco;
Babcia chcę wykupić mieszkanie gdzie obecnie mieszka ( mieszkał tam z nią również mąż, który tak jak napisałam już nie żyje) a następnie mieszkanie od razu po wykupieniu, chcę przepisać na mnie- czyli na swoją wnuczkę. Problem jest taki, że drugi mąż mojej babci miał dwóch synów, nie są to biologiczne dzieci mojej babci, tylko synowie dziadka.
Czy moja babcia ma prawo wykupić mieszkanie, gdzie jest teraz zameldowaną a następnie przez notariusza przepisać je na mnie? Czy Ci dwaj synowie dziadka mogą jakoś walczyć o mieszkanie. Czy jako wnuczka będę musiała np ich spłacać? Czy po wykupieniu mieszkania przez moją babcię i przepisania jego na mnie, synowie dziadka będą mieli do niego jakieś prawo?
Bardzo dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
24-01-2023
Ale przecież mieszkanie obecnie nie jest własnością babci, ani nie było własnością jej i męża w chwili jego śmierci, więc jego dzieci nie mogą rościć do niego żadnych praw.
W chwili wykupu babcia staje się jedynym właścicielem mieszkania i może z nim zrobić co chce.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Babcia chcę wykupić mieszkanie gdzie obecnie mieszka ( mieszkał tam z nią również mąż, który tak jak napisałam już nie żyje) a następnie mieszkanie od razu po wykupieniu, chcę przepisać na mnie- czyli na swoją wnuczkę. Problem jest taki, że drugi mąż mojej babci miał dwóch synów, nie są to biologiczne dzieci mojej babci, tylko synowie dziadka. Czy moja babcia ma prawo wykupić mieszkanie, gdzie jest teraz zameldowaną a następnie przez notariusza przepisać je na mnie? Czy Ci dwaj synowie dziadka mogą jakoś walczyć o mieszkanie. Czy jako wnuczka będę musiała np ich spłacać? Czy po wykupieniu mieszkania przez moją babcię i przepisania jego na mnie, synowie dziadka będą mieli do niego jakieś prawo?


Zgodnie z polskim prawem, osoba, która wykupuje mieszkanie, staje się jego właścicielem. W przypadku, gdy mieszkanie jest własnością Twojej babci, to tylko ona ma prawo decydować o jego przyszłości, czyli sprzedaży, darowiznie lub innych formach rozporządzenia nim.

Kluczowym elementem jest to, kto posiadał prawa do mieszkania przed jego śmiercią. Jeżeli dziadek (drugi mąż babci) nie był współwłaścicielem mieszkania, synowie nie będą mieli do niego żadnych praw. Nawet jeżeli był współwłaścicielem, to prawo do dziedziczenia i roszczenia mogą być ograniczone, jeżeli babcia wykupi mieszkanie jako jedyny właściciel.

Zatem, po wykupieniu mieszkania przez Twoją babcię:

Babcia staje się pełnoprawnym właścicielem mieszkania.
Może swobodnie przekazać Ci mieszkanie w formie darowizny. W tym przypadku, warto dokonać tego u notariusza.
Synowie dziadka nie będą mieli prawa roszczenia względem tego mieszkania, chyba że byłyby konkretne postanowienia w umowie małżeńskiej lub innym dokumencie, które stanowiłyby inaczej. Jednak w oparciu o dostarczone informacje, nie ma takiego ryzyka.
Mam nadzieję, że pomogłem wyjaśnić sytuację.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Odrzucenia spadku przez nieletnich.
Jak wygląda sprawa odrzucenia spadku przez nieletnich? Śmierć dziadka ze strony ojca. Ojciec pozbawiony władzy. Czy trzeba zakładać sprawę w sądzie rodzinnym?...
Środki z przestępstwa.
Witam mam takie pytanie. Mój znajomy około 10 lat temu został skazany za oszustwo, dzisiaj już sprawa jest zamknięta, poszkodowani spłaceni i znajomy jest osoba oficjalnie nie karana (zatarcie wyroku) Po 10 latach otrzymał wiadomość od banku, że posiada u nich kont, które kiedyś zajęła mu prokuratura wraz z środkami. Myślał, że to konto jest zamknięte, ale nie jest. Poszedł do banku aby zamknąć konto, a okazało się, że są tam jeszcze środki z os...
Co zrobić, gdy klient nie odbiera przesyłki za pobraniem?
Mój brat prowadzi sklep internetowy. Rozstał się jakiś czas temu z dziewczyną i ta dziewczyna chcąc zrobić mu na złość zamawia z jego sklepu różne produkty za pobraniem i nigdy ich nie odbierała. Zamawiała też produkty pod fikcyjne nazwiska i adresy. Proszę mi powiedzieć, czy taki czyn jest karalny? Można ją o coś oskarżyć? Dziewczyna tą twierdzi że ma 14 dni na zwrot bez podania przyczyny i może sobie zamawiać ile chce....
Pobyt w areszcie, a egzekucja komornicza.
We wrześniu ojcu dzieci zostały zasądzone alimenty, we wrześniu mi zapłacił ale w październiku już nie, kilka dni później został zatrzymany i obecnie przebywa w areszcie śledczym, w październiku złożone zostały papiery do komornika. Czy w czasie jego pobytu w areszcie jest możliwa egzekucja czy otrzymam jakieś pieniądze?...

Wyszukiwarka