kto moze przejrzec akta w prokuraturze?

Moja siostra jest podejrzana o popelnienie przestępstwa. Nie ma jej aktualnie w kraju, ale rozmawialem z nią przez WhatsApp, i ona nie wie czego oni w ogole moga od niej chciec z tej prokuratury. W zwiazku z tym moje pytanie. Czy moge ja pojsc do prokuratury i czy udostepnia mi akta sprawy do przejrzenia?
anonim cytuj
06-08-2023
Witam,

W nawiązaniu do Twojego pytania, odpowiedź zależy od konkretnej sytuacji, ale istnieje kilka kluczowych punktów, które warto podkreślić.

Najważniejsze jest to, że dostęp do akt sprawy w toku postępowania przygotowawczego jest ograniczony. Zgodnie z art. 156 § 1 Kodeksu postępowania karnego, stronom oraz ich pełnomocnikom udostępnia się akta sprawy po zakończeniu czynności procesowych, które mogłyby być utrudnione w przypadku wcześniejszego udostępnienia akt.

To oznacza, że w tym momencie, jeżeli postępowanie jest w toku, dostęp do akt może nie być możliwy. Prokuratura decyduje o tym, kiedy uznaje, że przesłuchania i inne czynności są zakończone.

Jeżeli chodzi o możliwość działania jako pełnomocnik, to jest to możliwe, ale wymaga to formalnego pełnomocnictwa. Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu postępowania karnego, pełnomocnictwo do prowadzenia obrony udziela się na piśmie. Jednakże pełnomocnik nie musi być adwokatem czy radcą prawnym - może nim być każda osoba, która ukończyła 18 lat i nie jest pozbawiona praw publicznych.
 
anonim cytuj
06-08-2023
Aby dostać dostęp do akt, muszę poczekać, aż prokuratura zakończy wszystkie czynności procesowe? Ale co jeśli te czynności potrwają miesiącami, a moja siostra nie wie, czego się od niej oczekuje? Czy jest jakikolwiek inny sposób, aby dowiedzieć się, co jest w tych aktach, zanim prokuratura zakończy swoje czynności? I jakie są konsekwencje dla mojej siostry, jeśli nie stawi się na wezwanie prokuratury, ponieważ jest za granicą? Czy można to jakoś przełożyć? W końcu, jeśli chcę zostać pełnomocnikiem mojej siostry, czy muszę to zrobić osobiście, czy mogę to zrobić online? I czy muszę coś konkretnego napisać w tym pełnomocnictwie? Z góry dziękuję za pomoc, wiem, że to dużo pytań, ale naprawdę nie wiem, co robić w tej sytuacji.
 
anonim cytuj
06-08-2023
Nie jestem w stanie określić, jak długo potrwa to postępowanie, ponieważ zależy to od konkretnej sprawy.

Jeśli chodzi o nieobecność twojej siostry na wezwaniu, zgodnie z art. 132 Kodeksu postępowania karnego, brak stawiennictwa na wezwanie może skutkować wydaniem nakazu doprowadzenia przez policję. W przypadku dłuższej nieobecności w kraju, zalecałbym skonsultowanie tego z prawnikiem w miejscu pobytu twojej siostry, aby zrozumieć tamtejsze konsekwencje prawne.

W kwestii pełnomocnictwa, zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu postępowania karnego, musi ono być na piśmie. Nie jestem pewien, czy można to zrobić online, to zależy od konkretnej prokuratury. Najlepiej skontaktować się z prokuraturą w tej sprawie. Pełnomocnictwo musi zawierać jednoznaczne oświadczenie twojej siostry, że wyznacza cię na swojego pełnomocnika, a także musi zawierać twoją zgodę na to pełnomocnictwo.
 
anonim cytuj
06-08-2023
Z pewnością warto dodać, że istotne jest, aby Twoja siostra była świadoma całego postępowania. Powinna być informowana o wszelkich postępach, wszelkich decyzjach sądu lub prokuratury dotyczących jej sprawy.

Chociaż jesteś w stanie pełnić rolę pełnomocnika, zalecałbym skonsultowanie sprawy z profesjonalnym prawnikiem lub adwokatem, który ma doświadczenie w tego typu sprawach. Mimo, że prawo umożliwia Ci pełnienie tej roli, to jednak prawo karne jest skomplikowane i może być trudne do zrozumienia bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.

Jeśli Twoja siostra zdecyduje się na powrót do kraju w celu stawiennictwa przed prokuraturą, powinna to zrobić z pełnym zrozumieniem swojej sytuacji prawnej. Zawsze warto znać swoje prawa i obowiązki w postępowaniu karnym.
 
anonim cytuj
06-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy testament w formie ustnej też się liczy?
Wuja chorowal na serce, mial slabszy dzien bal sie ze moze umrzec wiec zawolal do siebie trzech znajomych i powiedzial im swoja wole po śmierci. Jego stan zdrowia sie poprawil jednak nie na dlugo bo w zeszlym tygodniu wuja zmarl nie spisujac swojego innego testamentu. Co w takiej sytuacji? Czy liczy sie taka. Sytuacja jako testament ustny czy nie?...
Urlop na wypowiedzeniu.
Witam mam taką sytuacje zmieniam prace i w starej mam zapisany planowy urlop ,ostatniego dnia przyjeżdżam się tylko rozliczyć i sczytać kartę do tachografu. W nowej firmie jest szkolenie na bazie i 3 kursy ze starym kierowcą (takie przyuczenie ) i tu mam pytanie czy w nowej firmie mogę śmiało jeździć skoro nie mam zakazu pracy na wypowiedzeniu i wpisaniu planowanego urlopu?...
brak zwrotu kaucji przez wlasciciela i umorzony pozew
Witam. Wlasciciel mieszkania nie zwrocil kaucji,na wezwanie do zapłaty brak reakcji i złożyłem pozew przez e-sad i zostalo umorzone bo "uzasadnienie moje budzi watpliwosci" a dowodow nie kazali przedstawiac, co w tej sytuacji moge zrobic?...
Darowizna działek rolnych
Mężczyzna dostał w darowiźnie działki rolne o powierzchni 2,5 ha. Chce przekazać je swoim dwóm synom w darowiźnie po 1,25 ha każdemu. Synowie nie są rolnikami, nie mają kwalifikacji rolniczych, pracują na UoP, mieszkają w innym mieście. Czy otrzymanie takich działek wiąże się dla nich z jakimiś konsekwencjami? Czy wtedy nabywają wtedy jakieś obowiązki? Czy będą jakieś problemy związane z ubezpieczeniem? Czy w przypadku straty pracy będą podlegać...

Wyszukiwarka