Witam państwa, piszę tutaj w bardzo ważnej dla mnie sprawie mianowicie od bardzo wielu lat zastanawiam się nad zmianą swojego imienia, którego szczerze nienawidzę byłam w swoim urzędzie stanu cywilnego gdzie kierownik powiedział mi że nie mam o czym marzyć ponieważ imię nie jest ani ośmieszające ani nie widzi innego powodu żeby taki wniosek został pozytywnie rozpatrzony.
W świetle prawa polskiego, osoba mająca ważne powody może wystąpić o zmianę imienia. Przepisy dotyczące zmiany imienia i nazwiska reguluje ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska. W art. 1 ust. 1 tej ustawy podkreślono, że zmianę imienia i nazwiska można dokonać z ważnych powodów. Ustawa nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem "ważnych powodów", więc to do sądu należy ocena, czy powody przedstawione przez wnioskodawcę są ważne.
Jeśli zatem osoba uważa, że posiada ważne powody do zmiany imienia i nazwiska, winna zwrócić się z wnioskiem o to do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.
Przeczytałam że jeżeli mam złe wspomnienia z dzieciństwa i mogę poprosić psychologa o specjalne zaświadczenie czy to prawda? Słyszałam również że mogę wystąpić na drogę sądową ale tego chciałabym uniknąć bardzo proszę o pomoc.
Tak, zaświadczenie od psychologa lub psychiatry potwierdzające, że obecne imię negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie, stan psychiczny lub relacje z otoczeniem, może stanowić jeden z "ważnych powodów" do zmiany imienia.
Zmiany imienia mozna dokonać sądownie. Czemu uważa Pani to za ostateczne rozwiązanie?
Procedura sądowa jest formalnym krokiem, który gwarantuje, że jeśli sąd uzna Twoje argumenty za przekonywujące, urząd stanu cywilnego będzie zobowiązany do zmiany imienia w dokumentach. Wnioskując do sądu, warto przygotować dobrze uzasadnione argumenty oraz, jeżeli to możliwe, dostarczyć dodatkowe dowody, takie jak wspomniane zaświadczenie od psychologa.