Urząd nie zgadza się na zmianę mojego imienia.

Witam państwa, piszę tutaj w bardzo ważnej dla mnie sprawie mianowicie od bardzo wielu lat zastanawiam się nad zmianą swojego imienia, którego szczerze nienawidzę byłam w swoim urzędzie stanu cywilnego gdzie kierownik powiedział mi że nie mam o czym marzyć ponieważ imię nie jest ani ośmieszające ani nie widzi innego powodu żeby taki wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Nie ukrywam że jestem szczerze załamana już dwa razy próbowałam rozmawiać z panem kierownikiem na ten temat. Czy wiedzą państwo czy on rzeczywiście ma prawo mi odmówić czy może jest inny sposób żeby zmienić to imię? Przeczytałam że jeżeli mam złe wspomnienia z dzieciństwa i mogę poprosić psychologa o specjalne zaświadczenie czy to prawda? Słyszałam również że mogę wystąpić na drogę sądową ale tego chciałabym uniknąć bardzo proszę o pomoc.
anonim cytuj
30-11-2022
Zmiany imienia mozna dokonać sądownie. Czemu uważa Pani to za ostateczne rozwiązanie?
Należy jednak napisać dość mocne uzasadnienie, żw nigdy to imię z panią nie rezonowało, zawsze wywoływało poczucie wstydu czy złości, było przyczyną kompleksów i hamulcem do rozwijania się, etc. Tu Pani wie najlepiej. Sąd wówczas może oczywiście nie przychylić się do Pani wniosku, ale jeśli ma się mocne argumenty to bez problemu da wyrok, a urząd musi już wówczas na podstawie wyroku sądowego dokonać zmian w aktach.
Nie wiem jak teraz, ale te dwadzieścia kilka lat temu był to koszt jedynie tzw znaczków sądowych, no i wtedy chyba za wydanie dowodu osobistego się płaciło , ale teraz należaloby to sprawdzić. Wówczas takie sprawy sąd rozpatrywał zaocznie.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Witam państwa, piszę tutaj w bardzo ważnej dla mnie sprawie mianowicie od bardzo wielu lat zastanawiam się nad zmianą swojego imienia, którego szczerze nienawidzę byłam w swoim urzędzie stanu cywilnego gdzie kierownik powiedział mi że nie mam o czym marzyć ponieważ imię nie jest ani ośmieszające ani nie widzi innego powodu żeby taki wniosek został pozytywnie rozpatrzony.


W świetle prawa polskiego, osoba mająca ważne powody może wystąpić o zmianę imienia. Przepisy dotyczące zmiany imienia i nazwiska reguluje ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska. W art. 1 ust. 1 tej ustawy podkreślono, że zmianę imienia i nazwiska można dokonać z ważnych powodów. Ustawa nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem "ważnych powodów", więc to do sądu należy ocena, czy powody przedstawione przez wnioskodawcę są ważne.

Jeśli zatem osoba uważa, że posiada ważne powody do zmiany imienia i nazwiska, winna zwrócić się z wnioskiem o to do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Przeczytałam że jeżeli mam złe wspomnienia z dzieciństwa i mogę poprosić psychologa o specjalne zaświadczenie czy to prawda? Słyszałam również że mogę wystąpić na drogę sądową ale tego chciałabym uniknąć bardzo proszę o pomoc.


Tak, zaświadczenie od psychologa lub psychiatry potwierdzające, że obecne imię negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie, stan psychiczny lub relacje z otoczeniem, może stanowić jeden z "ważnych powodów" do zmiany imienia.

Zmiany imienia mozna dokonać sądownie. Czemu uważa Pani to za ostateczne rozwiązanie?


Procedura sądowa jest formalnym krokiem, który gwarantuje, że jeśli sąd uzna Twoje argumenty za przekonywujące, urząd stanu cywilnego będzie zobowiązany do zmiany imienia w dokumentach. Wnioskując do sądu, warto przygotować dobrze uzasadnione argumenty oraz, jeżeli to możliwe, dostarczyć dodatkowe dowody, takie jak wspomniane zaświadczenie od psychologa.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Stawka godzinowa na umowę zlecenie.
Witam pracuje na umowę o pracę za najniższa krajowa, a do tego na umowę zlecenie w innej spółce. I tu pojawia się problem gdyż np. mój kolega pobiera wypłatę w wysokości 16.40 zł netto na godzinę a ja 13.29zl netto wykonując ta sama pracę i te same godziny pracy? Jak to jest możliwe? W kadrach nie potrafią mi tego wytłumaczyć. I w ogóle ile teraz wynosi netto najniższa stawka godzinowa na umowę zlecenie na rękę?...
Pomówienie.
Witam, miało miejsce zdarzenie w szkole. Podobnież Pani od ojca dziecka wyczuła alkohol, nie zachowała się zgodnie z tym co mają w przepisach, wydała dziecko ojcu, następnego dnia dopiero zgłosiła do opieki społecznej że niby ojciec dziecka przyszedł pod wpływem, pisze „niby” bo nie sprawdziła tego w żaden sposób, nawet nic nie powiedziała mi matce dziecka, ani partnerowi że takie coś miało miejsce. Oczywiście opieka społeczna wysłała pismo do Są...
Zasiedzenie mojej działki.
Ponad 20 lat temu kupiłem 50% udział w domu z działką. Pozostali współwłaściciele nie żyją. Część działki była nie ogrodzona (z niewiadomych przyczyn ogrodzenie było poprowadzone przez środek działki), co jakiś czas kosił ją nasz sąsiad. Po pewnym czasie sąsiad ogrodził od drogi asfaltowej swoja i jednocześnie część mojej działki, na której zasadził świerki. Teraz przyszedł do mnie i oświadczył, że będzie chciał ją zasiedzieć. Z tego co dowiedzia...
Przepisanie majątku na jedno z dzieci.
Dzień dobry mam pytanie. W jaki sposób mama powinna przepisać na mnie mieszkanie, aby rodzeństwo nie miało co do tego żadnych praw do spłaty....

Wyszukiwarka