Urząd nie zgadza się na zmianę mojego imienia.

Witam państwa, piszę tutaj w bardzo ważnej dla mnie sprawie mianowicie od bardzo wielu lat zastanawiam się nad zmianą swojego imienia, którego szczerze nienawidzę byłam w swoim urzędzie stanu cywilnego gdzie kierownik powiedział mi że nie mam o czym marzyć ponieważ imię nie jest ani ośmieszające ani nie widzi innego powodu żeby taki wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Nie ukrywam że jestem szczerze załamana już dwa razy próbowałam rozmawiać z panem kierownikiem na ten temat. Czy wiedzą państwo czy on rzeczywiście ma prawo mi odmówić czy może jest inny sposób żeby zmienić to imię? Przeczytałam że jeżeli mam złe wspomnienia z dzieciństwa i mogę poprosić psychologa o specjalne zaświadczenie czy to prawda? Słyszałam również że mogę wystąpić na drogę sądową ale tego chciałabym uniknąć bardzo proszę o pomoc.
anonim cytuj
30-11-2022
Zmiany imienia mozna dokonać sądownie. Czemu uważa Pani to za ostateczne rozwiązanie?
Należy jednak napisać dość mocne uzasadnienie, żw nigdy to imię z panią nie rezonowało, zawsze wywoływało poczucie wstydu czy złości, było przyczyną kompleksów i hamulcem do rozwijania się, etc. Tu Pani wie najlepiej. Sąd wówczas może oczywiście nie przychylić się do Pani wniosku, ale jeśli ma się mocne argumenty to bez problemu da wyrok, a urząd musi już wówczas na podstawie wyroku sądowego dokonać zmian w aktach.
Nie wiem jak teraz, ale te dwadzieścia kilka lat temu był to koszt jedynie tzw znaczków sądowych, no i wtedy chyba za wydanie dowodu osobistego się płaciło , ale teraz należaloby to sprawdzić. Wówczas takie sprawy sąd rozpatrywał zaocznie.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Witam państwa, piszę tutaj w bardzo ważnej dla mnie sprawie mianowicie od bardzo wielu lat zastanawiam się nad zmianą swojego imienia, którego szczerze nienawidzę byłam w swoim urzędzie stanu cywilnego gdzie kierownik powiedział mi że nie mam o czym marzyć ponieważ imię nie jest ani ośmieszające ani nie widzi innego powodu żeby taki wniosek został pozytywnie rozpatrzony.


W świetle prawa polskiego, osoba mająca ważne powody może wystąpić o zmianę imienia. Przepisy dotyczące zmiany imienia i nazwiska reguluje ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska. W art. 1 ust. 1 tej ustawy podkreślono, że zmianę imienia i nazwiska można dokonać z ważnych powodów. Ustawa nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem "ważnych powodów", więc to do sądu należy ocena, czy powody przedstawione przez wnioskodawcę są ważne.

Jeśli zatem osoba uważa, że posiada ważne powody do zmiany imienia i nazwiska, winna zwrócić się z wnioskiem o to do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Przeczytałam że jeżeli mam złe wspomnienia z dzieciństwa i mogę poprosić psychologa o specjalne zaświadczenie czy to prawda? Słyszałam również że mogę wystąpić na drogę sądową ale tego chciałabym uniknąć bardzo proszę o pomoc.


Tak, zaświadczenie od psychologa lub psychiatry potwierdzające, że obecne imię negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie, stan psychiczny lub relacje z otoczeniem, może stanowić jeden z "ważnych powodów" do zmiany imienia.

Zmiany imienia mozna dokonać sądownie. Czemu uważa Pani to za ostateczne rozwiązanie?


Procedura sądowa jest formalnym krokiem, który gwarantuje, że jeśli sąd uzna Twoje argumenty za przekonywujące, urząd stanu cywilnego będzie zobowiązany do zmiany imienia w dokumentach. Wnioskując do sądu, warto przygotować dobrze uzasadnione argumenty oraz, jeżeli to możliwe, dostarczyć dodatkowe dowody, takie jak wspomniane zaświadczenie od psychologa.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Umowa darowizny samochodu.
Ojciec chce przekazać mi samochód poprzez spisanie ze mną umowy darowizny. Obecnie samochód jest zarejestrowany na poprzedniego właściciela. Zostało zgłoszone jedynie kupno oraz opłacone OC. Czy nie będę miał problemu z rejestracją tego auta? Czy po spisaniu takiej umowy będę miał możliwość rejestracji tego auta na współwłasność z dziadkiem? Nie mogę zarejestrować go na współwłasność z ojcem przez "napiętą sytuację"....
Podział działki na mniejsze.
Witam, rozeznaję temat podziału mojej działki rolno budowlanej, prośba o wsparcie w temacie. Posiadam działkę rolno - budowlaną powierzchni 0,63 ha, część działki o powierzchni 0,14 ha jest oznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę jednorodzinną. Chciałbym podzielić tą działkę na trzy części. Część pierwsza działka rolna o powierzchni 0,32 ha, część druga rolno-budowlana o pow. 0,17 ha oraz część trzecia rolno - budowlana ...
Okres wypowiedzenia przy likwidacji działalności.
Właściciele firmy kilka dni temu poinformowali pracowników, że 31.03 zamykają działalność. Chcieli rozwiązać umowy za porozumieniem stron, jednak większość się nie zgodziła ze względu na fakt, że mają umowy na czas nieokreślony, zgodnie z którym przysługuje im miesięczne wypowiedzenie, które powinno rozpocząć się 1.04, kiedy firma nie będzie już istniała. Czy pracownikom należy się wypłata za miesięczny okres wypowiedzenia nawet wtedy, gdy w prak...
Problemy z najemcą.
Jestem właścicielem kawalerki I mam umowę najmu okazjonalnego z jedną osobą. Ta osoba teraz pracuje za granicą od dwóch lat a w tym mieszkaniu hula towarzystwo na zmianę. Tydzień syn , tydzień siostra, miesiąc ciotka, dwa miesiące koleżanka po rozwodzie itd. W umowie napisane, że podnajem i zgoda na zamieszkanie osób innych, tylko za pisemną zgodą właściciela. Ja takiej zgody nie wyrażam, by mieszkanie było hotelem. Najemca wrócił na święta i ju...

Wyszukiwarka