Urząd nie zgadza się na zmianę mojego imienia.

Witam państwa, piszę tutaj w bardzo ważnej dla mnie sprawie mianowicie od bardzo wielu lat zastanawiam się nad zmianą swojego imienia, którego szczerze nienawidzę byłam w swoim urzędzie stanu cywilnego gdzie kierownik powiedział mi że nie mam o czym marzyć ponieważ imię nie jest ani ośmieszające ani nie widzi innego powodu żeby taki wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Nie ukrywam że jestem szczerze załamana już dwa razy próbowałam rozmawiać z panem kierownikiem na ten temat. Czy wiedzą państwo czy on rzeczywiście ma prawo mi odmówić czy może jest inny sposób żeby zmienić to imię? Przeczytałam że jeżeli mam złe wspomnienia z dzieciństwa i mogę poprosić psychologa o specjalne zaświadczenie czy to prawda? Słyszałam również że mogę wystąpić na drogę sądową ale tego chciałabym uniknąć bardzo proszę o pomoc.
anonim cytuj
30-11-2022
Zmiany imienia mozna dokonać sądownie. Czemu uważa Pani to za ostateczne rozwiązanie?
Należy jednak napisać dość mocne uzasadnienie, żw nigdy to imię z panią nie rezonowało, zawsze wywoływało poczucie wstydu czy złości, było przyczyną kompleksów i hamulcem do rozwijania się, etc. Tu Pani wie najlepiej. Sąd wówczas może oczywiście nie przychylić się do Pani wniosku, ale jeśli ma się mocne argumenty to bez problemu da wyrok, a urząd musi już wówczas na podstawie wyroku sądowego dokonać zmian w aktach.
Nie wiem jak teraz, ale te dwadzieścia kilka lat temu był to koszt jedynie tzw znaczków sądowych, no i wtedy chyba za wydanie dowodu osobistego się płaciło , ale teraz należaloby to sprawdzić. Wówczas takie sprawy sąd rozpatrywał zaocznie.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Witam państwa, piszę tutaj w bardzo ważnej dla mnie sprawie mianowicie od bardzo wielu lat zastanawiam się nad zmianą swojego imienia, którego szczerze nienawidzę byłam w swoim urzędzie stanu cywilnego gdzie kierownik powiedział mi że nie mam o czym marzyć ponieważ imię nie jest ani ośmieszające ani nie widzi innego powodu żeby taki wniosek został pozytywnie rozpatrzony.


W świetle prawa polskiego, osoba mająca ważne powody może wystąpić o zmianę imienia. Przepisy dotyczące zmiany imienia i nazwiska reguluje ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska. W art. 1 ust. 1 tej ustawy podkreślono, że zmianę imienia i nazwiska można dokonać z ważnych powodów. Ustawa nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem "ważnych powodów", więc to do sądu należy ocena, czy powody przedstawione przez wnioskodawcę są ważne.

Jeśli zatem osoba uważa, że posiada ważne powody do zmiany imienia i nazwiska, winna zwrócić się z wnioskiem o to do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Przeczytałam że jeżeli mam złe wspomnienia z dzieciństwa i mogę poprosić psychologa o specjalne zaświadczenie czy to prawda? Słyszałam również że mogę wystąpić na drogę sądową ale tego chciałabym uniknąć bardzo proszę o pomoc.


Tak, zaświadczenie od psychologa lub psychiatry potwierdzające, że obecne imię negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie, stan psychiczny lub relacje z otoczeniem, może stanowić jeden z "ważnych powodów" do zmiany imienia.

Zmiany imienia mozna dokonać sądownie. Czemu uważa Pani to za ostateczne rozwiązanie?


Procedura sądowa jest formalnym krokiem, który gwarantuje, że jeśli sąd uzna Twoje argumenty za przekonywujące, urząd stanu cywilnego będzie zobowiązany do zmiany imienia w dokumentach. Wnioskując do sądu, warto przygotować dobrze uzasadnione argumenty oraz, jeżeli to możliwe, dostarczyć dodatkowe dowody, takie jak wspomniane zaświadczenie od psychologa.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Zawiadomienie do prokuratury.
Dzień Dobry, Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa- niezapłacona faktura. Dłużnik chce złożyć wniosek o restrukturyzację i zorganizował spotkanie z wierzycielami. Czy mogę złożyć jeszcze wniosek do sądu o wydanie nakazu zapłaty ?...
Pożyczka na moje dane.
Cześć. Jak udowodnić że nie Ja wziąłem pożyczkę w parabanku jakimś w Internecie? Ktoś wziął pożyczkę na Mój PESEL i imię i nazwisko prawdopodobnie jakiś haker wykradł te dane i miejsce zamieszkania też. Sprawa zgłoszona na policję. Czy ciężko wygrać sprawę z parabankiem? To oni przecież nie zrobili odpowiedniej weryfikacji. Proszę wypowiedzieć się ktoś kto jest w temacie lub był. Nie ma nawet jak się skontaktować z tym parabankiem bo tylko adre...
Alimenty na rodzica.
Witam, czy pozbawiona praw matka, która nie interesowała się dzieckiem przez ponad 10 lat oraz nie płaciła zasądzonych alimentów, może nagle ubiegać się o alimenty od pełnoletniego dziecka, które dopiero co ukończyło szkołę zawodową ale nadal się uczy ? Ubiega się ze względu na długi oraz sytuację materialną, brak pracy i to, że ma na utrzymaniu dwójkę dzieci. Dziecko zarabia około 2500 zł na rękę uczy się prywatnie, wynajmuje mieszkanie. Jakie s...
Jak najkorzystniej przepisać prawo własności do mieszkania?
Dzień dobry, w 2012 roku moja ciocia (rodzona siostra mojego taty) zakupiła mi mieszkanie, w którym obecnie mieszkam już z moją żoną, na zasadzie umowy najmu. Chcielibyśmy w końcu to uregulować prawnie, to znaczy żeby te mieszkanie było już na mnie, tylko jak najmniejszym kosztem. Rodzą się pytania ? - czy najlepszym rozwiązaniem na zniwelowanie kosztów (zwolnienie z podatków, taksy, etc) jest umowa darowizny tego mieszkania na mojego tate, g...

Wyszukiwarka