Zadłużenie męża po zmarłej babci

Witam!
Mój mąż ma zadłużenie po zmarłej babci (15 tysięcy) Czy jest możliwość dogadania bądź w ogóle spłacenia 1/3 tej kwoty przez niego i będzie miał tzw , spokój’? Dodam ze dwie inne osoby również to spłacają.
anonim cytuj
17-07-2022
1034kc § 1. Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów.
§ 2. Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów.
 
anonim cytuj
17-07-2022
Nie rozumiem tego drugiego..
 
anonim cytuj
17-07-2022
Po podziale spadku każdy spłaca swój udział. Co oznacza ze jeżeli dług spadkowy wynosi 90.000zł, a spadkobiercy dziedziczą np w udziałach 1/3 każdy, to przed podziałem wierzyciel może zażądać splaty 90.000 od któregokolwiek z nich, a po podziale, każdy spałaca do wysokości odziedziczonego udziału czyli po 30.000zl.
 
anonim cytuj
17-07-2022
Rozumiem, że celowo nikt tu nie wspomina o mozliwosci odrzuceniu spadku, ponieważ poza pasywami są też jakies aktywa w spadku ktore przekraczają sumę długów
 
anonim cytuj
19-07-2022
Mój mąż ma zadłużenie po zmarłej babci (15 tysięcy) Czy jest możliwość dogadania bądź w ogóle spłacenia 1/3 tej kwoty przez niego i będzie miał tzw , spokój’? Dodam ze dwie inne osoby również to spłacają.


Na podstawie art. 1034 Kodeksu cywilnego, który został już przytoczony, spadkobiercy są odpowiedzialni solidarnie za długi spadkowe do momentu działu spadku. Oznacza to, że wierzyciel może domagać się spłaty całego długu od dowolnego spadkobiercy. Jeżeli jeden ze spadkobierców zdecyduje się spłacić cały dług lub jego część, może on potem żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach odpowiadających ich udziałom w spadku.

W praktyce, jeśli mąż zdecyduje się spłacić 1/3 kwoty zadłużenia (czyli 5 tysięcy), nie będzie to oznaczać, że uzyska "spokój" w kontekście odpowiedzialności za pozostałą część długu. Chyba że pozostałe osoby, które również spłacają dług, zdecydują się pokryć pozostałe 2/3 wartości zadłużenia. W przeciwnym razie, wierzyciel może nadal domagać się od męża spłaty pozostałej części długu.

Rozumiem, że celowo nikt tu nie wspomina o mozliwosci odrzuceniu spadku, ponieważ poza pasywami są też jakies aktywa w spadku ktore przekraczają sumę długów


Rzeczywiście, jeśli długi przekraczają wartość majątku wchodzącego w skład spadku, spadkobierca ma prawo do odrzucenia spadku na podstawie art. 1004 Kodeksu cywilnego. Odrzut spadku powinien zostać dokonany w formie oświadczenia złożonego w sądzie w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o przysługiwaniu mu spadku. Jeśli jednak spadkobierca podejmie jakiekolwiek działania w kierunku przyjęcia spadku (np. wystąpi o działy), zostaje uznany za przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co ogranicza jego odpowiedzialność za długi do wartości majątku spadkowego. Jeśli wartość aktywów przekracza sumę długów, spadkobiercy mają prawo do różnicy. W takim przypadku, warto rozważyć przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co pozwala na ograniczenie odpowiedzialności do wartości majątku spadkowego, ale wymaga spełnienia pewnych formalności, takich jak sporządzenie inwentarza majątku.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy nauczyciel może sprawdzić zawartość plecaka dziecka?
Taka sytuacja: dziecku szkole zginely drobne rzeczy. Mama tego dziecka przychodzi do szkoly i karze pokazac innemu dziecku caly swoj plecak przy nauczycelce w celu sprawdzenia czy nie ma tam zaginionych rzeczy. Czy to jeat zgodne z prawem??? Jaki art.? ...
Dziecko nie chce jeżdzić do ojca na widzenia
Dzień dobry. Mamy z byłym mężem ustalone kontakty z dzieckiem ale syn nie chce jeździć do ojca , co przyjedzie po niego to dziecko płacze i mówi że chce zostać w domu. Najchętniej bym go wtedy nie dawała ponieważ bardzo mi go szkoda i wiadomo , wiem też że ojciec będzie delikatnie na niego krzyczał że mówi mi takie rzeczy że tam się go wiecznie czepiają że wszytko jest na niego i on za nim nie stanie . Czy mogę coś z tym zrobić czy już niestety n...
List polecony z sądu
Mam taki problem. Osoba w wieku 93 lat i mająca problemy z poruszaniem czekała na list z Sądu. Pech chciał, że listonosz przyszedł, gdy byla przez krótka chwilę sama i kiedy udało jej się dojść do drzwi domofon przestał dzwonić. Na poczcie usłyszeliśmy, ze opcja dostarczenie powtórne na życzenie za opłatą działa tylko w przypadku zwykłych poleconych. Czy można cos zrobić, żeby pismo z sadu po powrocie do niego nie błąkało się gdzieś w nieskonczon...
Odrzucona płatność w sklepie.
W jednym ze sklepów spożywczych pokazano mi zdjęcie z kamery (możliwe że to byłam ja tak na 70%). Że miesiąc temu gdy kupowałam, płatność została odrzucona a ja odeszłam. Pani odwoływała się do mojego sumienia że mam jej zapłacić. W sklepie byli ludzie ja w szoku i się tylko pytałam jak to możliwe że ona nie zareagowała w sklepie jak odrzuciło transakcje. Tłumaczyła się że dużo ludzi było itp. że strachu i wstydu trochę ( była ze mną córka) zapła...

Wyszukiwarka