Jak uniknąć spłaty długów?

Mój ojciec ma bardzo dużo kredytów, które płaci regularnie.
Jego obecny stan zdrowa się pogarsza.
Kontakt z ojcem mam, poprawny ( gdy on tego chce).
Słyszałam o możliwości zrobienia " czegoś" że za życia ojca ja nie będę odpowiadała za jego długi gdyby on nie był w stanie już ich spłacać.
Nasza sytuacja prawna wygląda następująco:
Dostałam w darowiźnie od ojca mieszkanie, jest to mieszkanie kupione od miasta z kredytem.
Kredyt na mieszkanie w dniu przepisania mi darowizny przeszedł na mnie. Spłacam go regularnie.
Tata ma dożywotnią służebności aby mieszkał w tym mieszkaniu.
Jest cały czas zameldowany u nas a mieszka razem ze swoją konkubiną.
Wszelkie koszty jakie zostały poniesione z związku z wykupem mieszkania jak i przepisania darowizny na mnie, były pokrywane z moich pieniędzy, potwierdzeniem są przelewy bankowe.
Nie wiem czy to jest istotne ale pisze tak aby nakreślić sytuację.
Ojciec nie mieszka w tym mieszkaniu od 4-5 lat, darowizna była przepisana gdy już nie mieszkał z nami ale cały czas ma stały meldunek.
Obawiam się, że jak coś się stanie wysokość jego emerytury nie starczy na pokrycie kosztów związanych z opłaceniem kredytów i ja mogę być pociągnięta do spłacania jego zadłużeń.
anonim cytuj
17-11-2023
Iść z ojcem do notariusza i podpisać akt zrzeczenia się dziedziczenia.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Zrzeczenie się dziedziczenia. Jednym ze sposobów uniknięcia odpowiedzialności za długi spadkowe jest zrzeczenie się dziedziczenia. Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, osoba uprawniona do dziedziczenia może zrzec się spadku na rzecz sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce otwarcia spadku. Zrzeczenie się spadku jest możliwe po śmierci spadkodawcy i musi być dokonane w formie aktu notarialnego.

Konsekwencje zrzeczenia się dziedziczenia. Zrzeczenie się spadku oznacza, że nie dziedziczy się ani majątku, ani długów spadkowych. W takim przypadku osoba zrzekająca się dziedziczenia nie będzie miała żadnych praw ani obowiązków związanych ze spadkiem.

Odpowiedzialność za długi. W polskim prawie, zasada odpowiedzialności za długi spadkowe opiera się na zasadzie tzw. "sądu inwentarzowego". Zgodnie z art. 1031 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości aktywów spadkowych. Oznacza to, że jeśli wartość długów przekracza wartość majątku spadkowego, spadkobierca nie musi spłacać długów ze swoich środków.

Status mieszkania. Fakt, że ojciec ma dożywotnią służebność mieszkania w darowanym mieszkaniu, nie wpływa bezpośrednio na odpowiedzialność za jego długi. Służebność mieszkania jest prawem osobistym i nie przechodzi na spadkobierców.

Podsumowując, aby uniknąć odpowiedzialności za długi ojca, możliwe jest zrzeczenie się dziedziczenia po nim, co musi być dokonane po jego śmierci w formie aktu notarialnego. Takie działanie zapobiega dziedziczeniu zarówno majątku, jak i długów spadkowych. Warto jednak pamiętać, że przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza również ogranicza odpowiedzialność za długi do wartości majątku spadkowego.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Adoptacja psa bez wiedzy właściciela, co zrobić
Chcemy adoptować kilkuletniego psa od osoby prywatnej z innego miasta (400 km). Poprosiliśmy właściciela, żeby dostarczył nam książeczkę zdrowia. Okazało się, że pies jest zarejestrowany na małżonkę (małżeństwo jest w trakcie rozwodu i partnerka utrudnia wszelkie działania) i książeczka jest u niej. Weterynarz nie chce wydać panu żadnych dokumentów. Co my, jako przyszli właściciele mamy zrobić w takiej sytuacji, żeby nie mieć problemów?...
Testament.
Hej, mam dziecko z byłą żoną. Teraz jestem w nowym związku, nie mamy dzieci. Jeśli zapisze w testamencie połowę na dziecko, połowę na moją partnerkę, czy pomimo to dziecko może kiedyś podważyć mój testament? Chodzi o to, że partnerka dużo wniosła w moje życia, nie chcemy ślubu, ale też nie chce żeby po mojej śmierci została bez niczego, bo dokładała się do remont, do samochodu itp... Chcę ich podzielić na pół, jak to będzie wyglądać?...
Odpowiedzialność pracownika za uszkodzenie mienia.
Praca jako kierowca. Samochód nie jest na stałe przypisany do kierowcy. Zdarzają się sytuacje że poruszają się pracownicy różnymi samochodami należącymi do pracodawcy. W przypadku spowodowania wypadku zniszczenia samochodu przez pracownika pracodawca może żądać zwrócenia kosztów takiej naprawy od pracownika? Czy jest to wszystko zależne od tego czy samochód miał AC ale jak ma pracownik sprawdzić czy takie AC ma samochód którego ma pracownik prz...
Przedłużenie umowy w ciąży
Podjęłam zatrudnienie, w nowym miejscu nie wiedząc, że jestem w ciąży (wcześniej pracowałam u innego pracodawcy, ciągłość pracy jest zachowana). W nowej pracy mam 6-miesięczny okres próbny. Aktualnie jestem w 3 miesiącu ciąży. Przed podpisaniem umowy wstępnie ustaliłam z nowym pracodawcą, że po 3-4 miesiącach pracy podejmiemy temat dalszej współpracy. Czy muszę informować pracodawcę o ciąży podczas tej rozmowy? Czy mogę to „przemilczeć” i prosić ...

Wyszukiwarka