Jak uniknąć spłaty długów?

Mój ojciec ma bardzo dużo kredytów, które płaci regularnie.
Jego obecny stan zdrowa się pogarsza.
Kontakt z ojcem mam, poprawny ( gdy on tego chce).
Słyszałam o możliwości zrobienia " czegoś" że za życia ojca ja nie będę odpowiadała za jego długi gdyby on nie był w stanie już ich spłacać.
Nasza sytuacja prawna wygląda następująco:
Dostałam w darowiźnie od ojca mieszkanie, jest to mieszkanie kupione od miasta z kredytem.
Kredyt na mieszkanie w dniu przepisania mi darowizny przeszedł na mnie. Spłacam go regularnie.
Tata ma dożywotnią służebności aby mieszkał w tym mieszkaniu.
Jest cały czas zameldowany u nas a mieszka razem ze swoją konkubiną.
Wszelkie koszty jakie zostały poniesione z związku z wykupem mieszkania jak i przepisania darowizny na mnie, były pokrywane z moich pieniędzy, potwierdzeniem są przelewy bankowe.
Nie wiem czy to jest istotne ale pisze tak aby nakreślić sytuację.
Ojciec nie mieszka w tym mieszkaniu od 4-5 lat, darowizna była przepisana gdy już nie mieszkał z nami ale cały czas ma stały meldunek.
Obawiam się, że jak coś się stanie wysokość jego emerytury nie starczy na pokrycie kosztów związanych z opłaceniem kredytów i ja mogę być pociągnięta do spłacania jego zadłużeń.
anonim cytuj
17-11-2023
Iść z ojcem do notariusza i podpisać akt zrzeczenia się dziedziczenia.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Zrzeczenie się dziedziczenia. Jednym ze sposobów uniknięcia odpowiedzialności za długi spadkowe jest zrzeczenie się dziedziczenia. Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, osoba uprawniona do dziedziczenia może zrzec się spadku na rzecz sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce otwarcia spadku. Zrzeczenie się spadku jest możliwe po śmierci spadkodawcy i musi być dokonane w formie aktu notarialnego.

Konsekwencje zrzeczenia się dziedziczenia. Zrzeczenie się spadku oznacza, że nie dziedziczy się ani majątku, ani długów spadkowych. W takim przypadku osoba zrzekająca się dziedziczenia nie będzie miała żadnych praw ani obowiązków związanych ze spadkiem.

Odpowiedzialność za długi. W polskim prawie, zasada odpowiedzialności za długi spadkowe opiera się na zasadzie tzw. "sądu inwentarzowego". Zgodnie z art. 1031 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości aktywów spadkowych. Oznacza to, że jeśli wartość długów przekracza wartość majątku spadkowego, spadkobierca nie musi spłacać długów ze swoich środków.

Status mieszkania. Fakt, że ojciec ma dożywotnią służebność mieszkania w darowanym mieszkaniu, nie wpływa bezpośrednio na odpowiedzialność za jego długi. Służebność mieszkania jest prawem osobistym i nie przechodzi na spadkobierców.

Podsumowując, aby uniknąć odpowiedzialności za długi ojca, możliwe jest zrzeczenie się dziedziczenia po nim, co musi być dokonane po jego śmierci w formie aktu notarialnego. Takie działanie zapobiega dziedziczeniu zarówno majątku, jak i długów spadkowych. Warto jednak pamiętać, że przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza również ogranicza odpowiedzialność za długi do wartości majątku spadkowego.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Zakaz konkurencji w umowie o dzieło.
Witam, dostałem do podpisania umowę o dzieło, na której widnieje zapis o zakazie konkurencji. Zastanawiam się dokładnie nad fragmentem który mówi, że przez okres x lat od dnia jej rozwiązania lub odstąpienia muszę powstrzymać się od świadczenia jakichkolwiek usług w jakiejkolwiek formie na rzecz klientów zamawiającego, dla których za pośrednictwem Zamawiającego świadczyłem jakiekolwiek usługi. To oznacza, że mogę nawiązać współpracę z inną firmą...
Ojciec dziecka od kilku lat nie płaci alimentów.
Ojciec dziecka od kilku lat nie płaci alimentów. Sprawa u komornika. Od roku pobieram alimenty z funduszu. Został skazany za nie płacenie alimentów. Odbyła się sprawa w sądzie i na następnej sprawie będzie on ze swoim adwokatem i żąda mediacji. Sprawy zakłada fundusz, ja chodzę jako świadek. Czy muszę zgodzić się na mediacje jak dług nie dotyczy tylko dziecka a też funduszu i komornika ?...
Czy jest jakiś limit, żeby nie płacić podatku od darowizny?
Witam. Czy jest jakiś limit ile matka może darować synowi, żeby nie płacić podatku od darowizny?...
Odziedziczyłam po tacie mieszkanie. Rodzina domaga się oddania obrazu z tego mieszkania. Czy mogą się o niego upominać??
Odziedziczyłam po tacie mieszkanie. W mieszkaniu jest stary obraz - znalazłam podobny w internecie sprzedawany za ok 1000 zl. Odkąd pamiętam czyli od ok 40 lat obraz był w naszym mieszkaniu. Teraz po śmierci taty dalsza rodzina mnie dosłownie osacza ze to ich obraz i chce żebym im go oddała. straszy mnie sądem. Dla mnie obraz ma wartość sentymentalna gdyż zawsze był w domu a poza tym to pamiątka teraz. Ja nic nie wiem na temat pochodzenia tego ob...

Wyszukiwarka