Jak uniknąć spłaty długów?

Mój ojciec ma bardzo dużo kredytów, które płaci regularnie.
Jego obecny stan zdrowa się pogarsza.
Kontakt z ojcem mam, poprawny ( gdy on tego chce).
Słyszałam o możliwości zrobienia " czegoś" że za życia ojca ja nie będę odpowiadała za jego długi gdyby on nie był w stanie już ich spłacać.
Nasza sytuacja prawna wygląda następująco:
Dostałam w darowiźnie od ojca mieszkanie, jest to mieszkanie kupione od miasta z kredytem.
Kredyt na mieszkanie w dniu przepisania mi darowizny przeszedł na mnie. Spłacam go regularnie.
Tata ma dożywotnią służebności aby mieszkał w tym mieszkaniu.
Jest cały czas zameldowany u nas a mieszka razem ze swoją konkubiną.
Wszelkie koszty jakie zostały poniesione z związku z wykupem mieszkania jak i przepisania darowizny na mnie, były pokrywane z moich pieniędzy, potwierdzeniem są przelewy bankowe.
Nie wiem czy to jest istotne ale pisze tak aby nakreślić sytuację.
Ojciec nie mieszka w tym mieszkaniu od 4-5 lat, darowizna była przepisana gdy już nie mieszkał z nami ale cały czas ma stały meldunek.
Obawiam się, że jak coś się stanie wysokość jego emerytury nie starczy na pokrycie kosztów związanych z opłaceniem kredytów i ja mogę być pociągnięta do spłacania jego zadłużeń.
anonim cytuj
17-11-2023
Iść z ojcem do notariusza i podpisać akt zrzeczenia się dziedziczenia.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Zrzeczenie się dziedziczenia. Jednym ze sposobów uniknięcia odpowiedzialności za długi spadkowe jest zrzeczenie się dziedziczenia. Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, osoba uprawniona do dziedziczenia może zrzec się spadku na rzecz sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce otwarcia spadku. Zrzeczenie się spadku jest możliwe po śmierci spadkodawcy i musi być dokonane w formie aktu notarialnego.

Konsekwencje zrzeczenia się dziedziczenia. Zrzeczenie się spadku oznacza, że nie dziedziczy się ani majątku, ani długów spadkowych. W takim przypadku osoba zrzekająca się dziedziczenia nie będzie miała żadnych praw ani obowiązków związanych ze spadkiem.

Odpowiedzialność za długi. W polskim prawie, zasada odpowiedzialności za długi spadkowe opiera się na zasadzie tzw. "sądu inwentarzowego". Zgodnie z art. 1031 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości aktywów spadkowych. Oznacza to, że jeśli wartość długów przekracza wartość majątku spadkowego, spadkobierca nie musi spłacać długów ze swoich środków.

Status mieszkania. Fakt, że ojciec ma dożywotnią służebność mieszkania w darowanym mieszkaniu, nie wpływa bezpośrednio na odpowiedzialność za jego długi. Służebność mieszkania jest prawem osobistym i nie przechodzi na spadkobierców.

Podsumowując, aby uniknąć odpowiedzialności za długi ojca, możliwe jest zrzeczenie się dziedziczenia po nim, co musi być dokonane po jego śmierci w formie aktu notarialnego. Takie działanie zapobiega dziedziczeniu zarówno majątku, jak i długów spadkowych. Warto jednak pamiętać, że przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza również ogranicza odpowiedzialność za długi do wartości majątku spadkowego.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Upadłość konsumencka.
Witam czy podpowie mi ktoś, czy jako osoba nie posiadająca firmy, mogę zgłosić upadłość jakąkolwiek z powodu swoich długów zaciągniętych w banku?...
Postępowanie spadkowe
Dzień dobry, Sytuacja wygląda następująco: Babcia zostawiła spisany u notariusza testament. Przepisała wszystko na jedno dziecko. Testament został odczytany u notariusza. Jeden z członków rodziny się z nim nie zgadza. Testament był odczytany już miesiąc temu. Czy jest jakiś termin kiedy ta niezgadzajaca się osoba może się odwołać? Czy jest coś takiego jak uprawomocnienie się testamenu? Co robić dalej, żeby wszystko było zgodne z prawem? (c...
Zaległości alimentacyjne.
Zmarł mój ojciec który żył w konkubinacie z moją mamą, miał zasądzone alimenty nade mną, przez długi czas nie płacił i narosło mu około 20 tysięcy polskich złotych zaległości, część komornik zajął z tej kwoty około 300zł + bieżące alimenty. Wiem że spadkobiercy przejmują długi, lecz zobowiązania alimentacyjne już nie. Spadkobiercami są dwaj bracia którzy mają wysokie emerytury górnicze (5-7tyś zł) + dorabiają, więc żyją dość zamożnie. Dodatkow...
Matka odmawia wyjazdu do moich rodziców w mój dzień lub moich propozycji odbycia spotkania z Synem?
Witam mam ustalone kontakty z dzieckiem w obecności matki na zabezpieczeniu. Jak to wygląda gdy matka odmawia wyjazdu do moich rodziców w mój dzień lub moich propozycji odbycia spotkania z Synem ??...

Wyszukiwarka