Fanpage na Facebooku chce mnie zgłosić za naruszenie praw autorskich do prokuratury

Dzień dobry,
Na jednej z grup znalazłem post, gdzie jeden z członków wytyka fanpagowi błędy edukacyjne w opiece nad zwierzętami. Potwierdza to screenshotami.
Na drugiej grupie dosłownie cytowałam tekst tamtego chłopaka i wrzuciłam takie same screenshoty z fanpaga (które on zrobił)
Teraz fanpage grozi mi, że pójdzie do prokuratury za naruszenie praw autorskich. Pisze do mnie, że przekazane informację są nieprawdziwe, a udostepnianie bez jej zgody filmów i zdjęć jest karalne.
Fanpage usunął wszystkie swoje poprzednie posty.
"Zdjęcia i filmy na postach mają opis że Zastrzegam sobie do nich prawa. Macie Państwo problem."- jeżeli coś to zmienia to rzadko, które zdjęcia mają taką informację.
Proszę o informację czy jest faktycznie czym się przejmować.
anonim cytuj
25-07-2022
Prawdopodobnie jest to naruszenie praw autorskich.
 
anonim cytuj
25-07-2022
W kwestii zgłoszonego problemu z naruszeniem praw autorskich w kontekście fanpage'u na Facebooku, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

Naruszenie praw autorskich: Aby mówić o naruszeniu praw autorskich, muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim musi istnieć utwór objęty ochroną prawa autorskiego. W świetle prawa autorskiego (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych), nie każde zdjęcie lub film stanowi utwór w rozumieniu tej ustawy. Musi ono mieć pewien stopień oryginalności i indywidualności. Jeżeli zdjęcia czy filmy byłyby jedynie prostym odwzorowaniem faktów, mogą nie podlegać ochronie.
Zdjęcia i filmy na postach mają opis że Zastrzegam sobie do nich prawa. Macie Państwo problem."- jeżeli coś to zmienia to rzadko, które zdjęcia mają taką informację.


Zastrzeżenie praw: Samo umieszczenie informacji o zastrzeżeniu praw do zdjęć czy filmów nie przyznaje twórcy żadnych dodatkowych praw ani nie podnosi stopnia ochrony tych materiałów. Ważniejsze jest to, czy materiały te faktycznie podlegają ochronie jako utwory w rozumieniu prawa autorskiego.

Udostępnianie na Facebooku: Warto również pamiętać, że umieszczając materiały na Facebooku, użytkownik akceptuje regulamin tej platformy, który mówi o udzieleniu Facebookowi licencji na korzystanie z tych materiałów. Jednakże nie daje to innych użytkownikom prawa do ich kopiowania czy udostępniania bez zgody autora.

Nieprawdziwe informacje: Jeśli twierdzenie o nieprawdziwości informacji jest nieuzasadnione, to jest to argument bezpodstawny w kontekście naruszenia praw autorskich.

Podsumowując, jeśli udostępnione przez Ciebie zdjęcia i filmy są faktycznie utworami w rozumieniu prawa autorskiego i nie uzyskałaś na to zgody twórcy, to teoretycznie może dojść do naruszenia praw autorskich. Jednakże jeśli materiały te nie mają wymaganej oryginalności i indywidualności, to mogą nie być objęte ochroną. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na inne przepisy, takie jak np. prawa do wizerunku. Jeśli obawiasz się konsekwencji prawnych, warto dokładnie przeanalizować udostępnione materiały i okoliczności ich udostępnienia.
 
anonim cytuj
23-08-2023
Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Chciałabym jeszcze zapytać, jak to jest z tymi prawami do wizerunku? Bo na jednym ze screenshotów jest zdjęcie właścicielki tego fanpage'u, które ona sama udostępniła publicznie na swoim profilu. Czy umieszczając takie zdjęcie na innej grupie, mogłam naruszyć jej prawa do wizerunku? W jaki sposób to jest uregulowane w polskim prawie?
 
anonim cytuj
23-08-2023
W kontekście prawa do wizerunku w Polsce, kwestia ta jest regulowana przede wszystkim przez art. 81 i 83 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 81 Kc: "Jeżeli wizerunek osoby fizycznej jest rozpowszechniany, wymagana jest na to jej zgoda, chyba że rozpowszechnienie tego wizerunku jest bezinteresowne."
Zatem, jeżeli ktoś rozpowszechnia wizerunek osoby fizycznej bez jej zgody, może to stanowić naruszenie prawa do wizerunku, chyba że działa się bezinteresownie. Jeżeli wizerunek został udostępniony w kontekście krytyki bądź komentarza, może to być traktowane jako działanie bezinteresowne. Niemniej jednak, każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny.

Art. 83 Kc stanowi, że: "Osoba, której wizerunek został rozpowszechniony w sposób sprzeczny z przepisem art. 81, może żądać zaniechania tego naruszenia, wydania uzyskanego przez naruszyciela korzyści majątkowych w rozmiarach odpowiadających korzyściom przez niego uzyskanym oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, niezależnie od żądania zaniechania naruszenia."
Zatem, jeżeli wizerunek właścicielki fanpage'u został udostępniony bez jej zgody i w sposób naruszający jej prawa, może ona żądać zaniechania tego naruszenia oraz odpowiedniego zadośćuczynienia.

Jednakże ważne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że jeśli zdjęcie było publicznie dostępne na Facebooku i zostało udostępnione w ramach komentarza czy krytyki, mogłoby to być uznane za działanie bezinteresowne. Ponadto, jeżeli zdjęcie zostało udostępnione w celach informacyjnych lub edukacyjnych, także mogłoby to być uznane za działanie zgodne z prawem.

Mimo to, należy podkreślić, że każdy przypadek jest unikatowy i może wymagać dokładnej analizy w kontekście konkretnych okoliczności.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Odszkodowanie/Odprawa.
Witam, Miałam umowę o pracę na czas określony od 17-02-2022 do 31-10-2022 oraz następna umowa u tego samego pracodawcy od 1-11-2022 już na czas nieokreślony. Rozwiązałam w dniu dzisiejszym 25.09.2923r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Czy należy mi jakieś odszkodowanie albo odprawa? Jeśli tak to za ile miesięcy odszkodowanie albo odprawa?...
Składanie dowodów o niewinności przez osobę oskarżoną.
Witam wszystkich. Mam druga sprawę 22 sierpnia i pytanie takie. Czy mogę donieść dowód w postaci płytki. Jako dowód o niewinności.. Dodam że pierwsza się odbyła a jeden świadek oskarżający się nie stawił i odroczono ją. Dwóch było oskarżających zeznawali. Sprawa z policją. I czy po prostu sąd uwzględnił mój dowód?...
Zakup działki rolnej.
Witam mam zamiar zakupić działkę rolną 3014m2 chciałem na niej postawić kilka garaży (blaszaki) i wynajmować czy mogę to zrobić jak wygląda to z działką rolna. ?...
Czas pracy a dojazd do klienta
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące wliczenia dojazdu do klienta w ramach czasu pracy. Mieszkam w Poznaniu a na mojej umowie o pracę miejscem wykonywania pracy jest "Cała Polska". Czas pracy - 8 godzin dziennie. Firma zajmuje się obsługą i serwisem systemów bezpieczeństwa. Codziennie wraz z resztą kadry spotykamy się na jednym z obiektów, na których mamy stały kontrakt, gdzie wyznaczono nam magazyn oraz pomieszczenie socjalne (nie jest t...

Wyszukiwarka