Toksyczny związek. Jak ochronić mieszkanie przed ewentualną sprzedażą?

Dzień dobry. Moja przyjaciółka z mężem kupili córce mieszkanie i dali w darowiźnie. Niestety córka jest w ,,toksycznym" związku z chłopakiem który, nie pracuje piję psychicznie od siebie uzależnił. Przyjaciółką boi się że on będzie chciał sprzedać mieszkanie dla pieniędzy. Jak można taką sytuację załatwić prawnie, żeby mieli możliwość ochronienia przed tym i mieć jakieś prawo do tego mieszkania. Mają też syna ale za granicami kraju.
anonim cytuj
14-09-2022
Mieszkanie należy do córki, która ma prawo - nawet będąc pod czyimś wpływem - sprzedać mieszkanie, podarować je komuś itp.
Na tym właśnie polega prawo własności.
 
anonim cytuj
14-09-2022
Darowizny cofnąć nie można?
 
anonim cytuj
15-09-2022
Można w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowywanego. Chęć zbycia mieszkania nie jest rażącą niewdzięcznością.
 
anonim cytuj
15-09-2022

To, że córka jest z "toksycznym" partnerem też nie jest powodem do cofnięcia.
Córka jest dorosłym człowiekiem może być z kim chce oraz zarządzać nieruchomością zgodnie ze swoją wolą.
 
anonim cytuj
15-09-2022
Jak można taką sytuację załatwić prawnie, żeby mieli możliwość ochronienia przed tym i mieć jakieś prawo do tego mieszkania.


Po pierwsze, faktycznie, na podstawie art. 140 Kodeksu cywilnego (Kc) darowizna może być cofnięta przez darczyńcę w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego. Rażąca niewdzięczność to takie postępowanie obdarowanego wobec darczyńcy, które by usprawiedliwiło odmowę dokonania darowizny, gdyby miało miejsce przed jej dokonaniem. Chęć sprzedaży nieruchomości przez córkę jednak, jak zostało już zauważone, nie jest rażącą niewdzięcznością.

Po drugie, jeżeli darowizna była dokonana na rzecz córki, to rzeczywiście posiada ona pełne prawo własności, które obejmuje możliwość zbycia, obciążenia czy wynajęcia nieruchomości.

Jeśli jednak przyjaciółka chce zabezpieczyć mieszkanie przed ewentualnym działaniem córki czy jej partnera, można rozważyć pewne działania:

Ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego: Można rozważyć ustanowienie na rzecz przyjaciółki prawa dożywotniego użytkowania mieszkania. Dzięki temu mieszkanie nie mogłoby zostać sprzedane bez zgody przyjaciółki.

Umowa cywilnoprawna: Można zawrzeć umowę między córką a jej rodzicami, w której córka zobowiąże się do niezbywania mieszkania bez zgody rodziców. Warto jednak zwrócić uwagę, że taka umowa miałaby charakter tylko zobowiązaniowy, a nie rzeczowy – co oznacza, że nie ograniczałaby prawa własności córki w stosunku do osób trzecich.

Spółka: Można rozważyć założenie spółki cywilnej, która stałaby się właścicielem mieszkania. Córka byłaby jednym ze wspólników, ale decyzje dotyczące nieruchomości wymagałyby zgody wszystkich wspólników.

Warto zaznaczyć, że powyższe propozycje mają różny stopień skuteczności i mogą wiązać się z różnymi konsekwencjami prawnymi i podatkowymi. Ważne jest, aby w każdym przypadku skrupulatnie przeanalizować wszystkie okoliczności i możliwe konsekwencje danego działania.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy drogą mailową.
Moja sytuacja wygląda następująco. Dostałem wczoraj ofertę pracy. Pracuje zdalnie w Łodzi mój obecny pracodawca ma siedzibę w Warszawie. Potrzebuję złożyć wypowiedzenie do końca tego miesiąca ale ze względów zdrowotnych nie będę mógł się pojawić w Warszawie. Czy wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony w formie maila i załączonego do niego pliku pdf bez podpisu elektronicznego będzie skuteczne?...
Podział majątku wspólnego.
Razem z partnerem wybudowaliśmy dom na moim gruncie. Kredyt na dom wzięliśmy razem i nadal go spłacamy. W KW widnieje tylko ja jako jedyny właściciel. Rozstaliśmy się i planujemy sprzedaż domu żeby spłacić zaciągnięty kredyt. Reszta pieniędzy chcemy podzielić się po równo a były partner swoją część przeznaczy na zakup mieszkania. Jak to zrobić prawnie by uniknąć opłat od spadków i darowizn....
kolidujący termin rozprawy
Dzien dobry dostalam wezwanie na sprawę, jako świadek stawiennictwo obowiązkowe. Godzina i termin rozprawy koliduje mi z zakończeniem zajęć lekcyjnych syna . Nie mogę się stawić. Jeżeli sama nie przyjadę to coś się stanie?...
Rozwiązanie umowy o pracę przed jej rozpoczęciem.
Miałam stabilną pracę w pewnej firmie przez prawie 6 lat ale niezbyt dobrze płatną. Znalazłam kolejna pracę, firma złożyła mi ofertę, naciskała na skrócenie wypowiedzenia z 3 do 2 ms. Obecna firma się zgodziła. Z nową firmą podpisałam umowę jeszcze przed rozpoczęciem stosunku pracy. Kilka tygodni przed rozpoczęciem nowej pracy nowa firma dała wypowiedzenie umowy dodając zapis, że w ciągu 3 tygodni mogę odwołać się do sądu. W starej firmie kończy ...

Wyszukiwarka