Toksyczny związek. Jak ochronić mieszkanie przed ewentualną sprzedażą?

Dzień dobry. Moja przyjaciółka z mężem kupili córce mieszkanie i dali w darowiźnie. Niestety córka jest w ,,toksycznym" związku z chłopakiem który, nie pracuje piję psychicznie od siebie uzależnił. Przyjaciółką boi się że on będzie chciał sprzedać mieszkanie dla pieniędzy. Jak można taką sytuację załatwić prawnie, żeby mieli możliwość ochronienia przed tym i mieć jakieś prawo do tego mieszkania. Mają też syna ale za granicami kraju.
anonim cytuj
14-09-2022
Mieszkanie należy do córki, która ma prawo - nawet będąc pod czyimś wpływem - sprzedać mieszkanie, podarować je komuś itp.
Na tym właśnie polega prawo własności.
 
anonim cytuj
14-09-2022
Darowizny cofnąć nie można?
 
anonim cytuj
15-09-2022
Można w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowywanego. Chęć zbycia mieszkania nie jest rażącą niewdzięcznością.
 
anonim cytuj
15-09-2022

To, że córka jest z "toksycznym" partnerem też nie jest powodem do cofnięcia.
Córka jest dorosłym człowiekiem może być z kim chce oraz zarządzać nieruchomością zgodnie ze swoją wolą.
 
anonim cytuj
15-09-2022
Jak można taką sytuację załatwić prawnie, żeby mieli możliwość ochronienia przed tym i mieć jakieś prawo do tego mieszkania.


Po pierwsze, faktycznie, na podstawie art. 140 Kodeksu cywilnego (Kc) darowizna może być cofnięta przez darczyńcę w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego. Rażąca niewdzięczność to takie postępowanie obdarowanego wobec darczyńcy, które by usprawiedliwiło odmowę dokonania darowizny, gdyby miało miejsce przed jej dokonaniem. Chęć sprzedaży nieruchomości przez córkę jednak, jak zostało już zauważone, nie jest rażącą niewdzięcznością.

Po drugie, jeżeli darowizna była dokonana na rzecz córki, to rzeczywiście posiada ona pełne prawo własności, które obejmuje możliwość zbycia, obciążenia czy wynajęcia nieruchomości.

Jeśli jednak przyjaciółka chce zabezpieczyć mieszkanie przed ewentualnym działaniem córki czy jej partnera, można rozważyć pewne działania:

Ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego: Można rozważyć ustanowienie na rzecz przyjaciółki prawa dożywotniego użytkowania mieszkania. Dzięki temu mieszkanie nie mogłoby zostać sprzedane bez zgody przyjaciółki.

Umowa cywilnoprawna: Można zawrzeć umowę między córką a jej rodzicami, w której córka zobowiąże się do niezbywania mieszkania bez zgody rodziców. Warto jednak zwrócić uwagę, że taka umowa miałaby charakter tylko zobowiązaniowy, a nie rzeczowy – co oznacza, że nie ograniczałaby prawa własności córki w stosunku do osób trzecich.

Spółka: Można rozważyć założenie spółki cywilnej, która stałaby się właścicielem mieszkania. Córka byłaby jednym ze wspólników, ale decyzje dotyczące nieruchomości wymagałyby zgody wszystkich wspólników.

Warto zaznaczyć, że powyższe propozycje mają różny stopień skuteczności i mogą wiązać się z różnymi konsekwencjami prawnymi i podatkowymi. Ważne jest, aby w każdym przypadku skrupulatnie przeanalizować wszystkie okoliczności i możliwe konsekwencje danego działania.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy po rozwodzie zonie będzie się cos należało?
Zamierzam się rozwieść. Przed ślubem uległem wypadkowi, za pieniądze z odszkodowania kupiłem dom. Później go sprzedałem, a w zamian kupiłem 2 mieszkania już po ślubie. Zone uczyniłem współwłaścicielka obu z nich. W akcie notarialnym nie ma wzmianki o tym skąd pochodziły pieniądze na ich zakup. Zona dołożyła do remontu, ale nie ma na to żadnych dowodów w postaci umów, faktur.. Czy po rozwodzie zonie będzie się cos należało?...
174kpc
[url=https://bitlygl.mystrikingly.com/]Glory Casino[/url] house предлагает гостям в номерах зону ожидания и обеденную зону, а кроме этого письменный стол. в отдельных доступен электрочайник, посуда и посудомоечная машина....
Spadek
Witam. Dostałam 5/8 mieszkania po babci w spadku. 1/8 już wcześniej była moja(po dziadku) 1/8 jest ciotki, 1/8 wujka. Jeśli wujek wystąpi o zniesienie współwłasności i spłatę to jakie są szanse bym spłaciła wujka w ratach? Będę remontować to mieszkanie, chce tam mieszkać....
Oszustwo przy kupnie mieszkania.
Sprawa jest dość skomplikowana. Chcieliśmy kupić mieszkanie. W ogłoszeniu widniał metraż 63m². W akcie notarialnym oraz księgach wieczystych również widniał metraż 63m2. Podpisaliśmy umowę wstępną, później musieliśmy znaleźć rzeczoznawcę i odpis przekazać do banku bo staramy się o kredyt. Okazało się że w rzeczywistości mieszkanie ma 51m². Właściciel podwyższył podłogi, napchał styropianu w ścianę i metraż się zmniejszył. Nie zgłosił tego nigdzie...

Wyszukiwarka