Toksyczny związek. Jak ochronić mieszkanie przed ewentualną sprzedażą?

Dzień dobry. Moja przyjaciółka z mężem kupili córce mieszkanie i dali w darowiźnie. Niestety córka jest w ,,toksycznym" związku z chłopakiem który, nie pracuje piję psychicznie od siebie uzależnił. Przyjaciółką boi się że on będzie chciał sprzedać mieszkanie dla pieniędzy. Jak można taką sytuację załatwić prawnie, żeby mieli możliwość ochronienia przed tym i mieć jakieś prawo do tego mieszkania. Mają też syna ale za granicami kraju.
anonim cytuj
14-09-2022
Mieszkanie należy do córki, która ma prawo - nawet będąc pod czyimś wpływem - sprzedać mieszkanie, podarować je komuś itp.
Na tym właśnie polega prawo własności.
 
anonim cytuj
14-09-2022
Darowizny cofnąć nie można?
 
anonim cytuj
15-09-2022
Można w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowywanego. Chęć zbycia mieszkania nie jest rażącą niewdzięcznością.
 
anonim cytuj
15-09-2022

To, że córka jest z "toksycznym" partnerem też nie jest powodem do cofnięcia.
Córka jest dorosłym człowiekiem może być z kim chce oraz zarządzać nieruchomością zgodnie ze swoją wolą.
 
anonim cytuj
15-09-2022
Jak można taką sytuację załatwić prawnie, żeby mieli możliwość ochronienia przed tym i mieć jakieś prawo do tego mieszkania.


Po pierwsze, faktycznie, na podstawie art. 140 Kodeksu cywilnego (Kc) darowizna może być cofnięta przez darczyńcę w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego. Rażąca niewdzięczność to takie postępowanie obdarowanego wobec darczyńcy, które by usprawiedliwiło odmowę dokonania darowizny, gdyby miało miejsce przed jej dokonaniem. Chęć sprzedaży nieruchomości przez córkę jednak, jak zostało już zauważone, nie jest rażącą niewdzięcznością.

Po drugie, jeżeli darowizna była dokonana na rzecz córki, to rzeczywiście posiada ona pełne prawo własności, które obejmuje możliwość zbycia, obciążenia czy wynajęcia nieruchomości.

Jeśli jednak przyjaciółka chce zabezpieczyć mieszkanie przed ewentualnym działaniem córki czy jej partnera, można rozważyć pewne działania:

Ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego: Można rozważyć ustanowienie na rzecz przyjaciółki prawa dożywotniego użytkowania mieszkania. Dzięki temu mieszkanie nie mogłoby zostać sprzedane bez zgody przyjaciółki.

Umowa cywilnoprawna: Można zawrzeć umowę między córką a jej rodzicami, w której córka zobowiąże się do niezbywania mieszkania bez zgody rodziców. Warto jednak zwrócić uwagę, że taka umowa miałaby charakter tylko zobowiązaniowy, a nie rzeczowy – co oznacza, że nie ograniczałaby prawa własności córki w stosunku do osób trzecich.

Spółka: Można rozważyć założenie spółki cywilnej, która stałaby się właścicielem mieszkania. Córka byłaby jednym ze wspólników, ale decyzje dotyczące nieruchomości wymagałyby zgody wszystkich wspólników.

Warto zaznaczyć, że powyższe propozycje mają różny stopień skuteczności i mogą wiązać się z różnymi konsekwencjami prawnymi i podatkowymi. Ważne jest, aby w każdym przypadku skrupulatnie przeanalizować wszystkie okoliczności i możliwe konsekwencje danego działania.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Przekroczenie dozwolonej prędkości.
Prowadziłem samochód zarejestrowany na mojego tatę. Przekroczyłem prędkość o 51km/h. Wykroczenie zarejestrował fotoradar. Na adres domowy przyszedł mi mandat w wysokości 1500zl (z dopiskiem o wskazaniu osoby, która prowadziła pojazd w momencie zrobienia zdjęcia.) Na zdjęciu mnie nie widać. Moje pytanie brzmi: Czy zabiorą mi za to prawo jazdy, jeżeli tata wskaże mnie jako kierowcę? Czy zabranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości oznacz...
Wypłata środków z OFE po śmierci.
Witajcie. Po śmierci taty złożyłem wniosek w zusie o wypłatę środków z ofe. Tata był rok ma emeryturze i zmarł. Według zusu wypłata środków to Ok 3 miesiące. Zaraz mija 7 miesięcy i ani widu ani słychu. Dzwoniąc do ZUSu dostałem informacje ze wniosek jest złożony ale i tak czeka na weryfikacje a zajmuje się tym firma jedna w Polsce i oczekiwanie jest długie. Czy wypłacał ktoś środki z tego ofe i czy jest sens na to czekać ?...
błąd w sztuce lekarskiej
Moja córka na skutek błędu w sztuce lekarskiej (czynności okołoporodowe) utraciła wzrok w jednym oczku, na drugie widzi słabo. Corka ma 3 latka. Od trzeciego miesiąca życia zauważyliśmy, że lewe oczko zezuje, i od tego czasu błąkamy się po okulistach. Okuliści już na początku mówili, że będzie na to oczko słabo widzieć. Trzy tygodnie temu powiedziała mi, że na to oczko nie widzi w ogóle. Mój świat rozsypał się na milion kawałków... Chcę aby le...
Uzasadnienie wyroku.
Witam dziś minęło 14 dni od momentu złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku. Do dnia dzisiejszego nie mam uzasadnienia. Co dalej Drodzy Państwo ?...

Wyszukiwarka