Rozwód a mieszkanie męża.

Przed ślubem mąż odziedziczył mieszkanie, w którym potem mieszkaliśmy przesz 3 lata. Już po ślubie, zanim minęło 5 lat, postanowiliśmy to mieszkanie sprzedać i kupić większe. Mąż jako właściciel dopełnił wszystkich formalności, kupił za te pieniądze większe mieszkanie, też jako jedyny właściciel bo tak mówi prawo skarbowe. Kredyt na remont nowego mieszkania wzięliśmy razem. Teraz chcemy wziąć rozwód i powstało pytanie: czy należy mi się połowa za to mieszkanie? Czy ono jest traktowane jak gdyby było kupione przed ślubem?
anonim cytuj
21-09-2023
Mieszkanie było kupione z tego co piszesz z majątku osobistego męża, bo za kasę ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania. I pewnie jest to odnotowane w akcie notarialnym że stanowi majątek osobisty męża. zatem niestety ale mieszkanie jest tylko jego. jedyne co to możesz dochodzić zwrotu polowy kredytu bo rozumiem że spłacaliście go razem z majątku wspólnego? a stanowi nakład na jego majątek osobisty.
Tak, kredyt wzięliśmy razem i spłacamy razem ze wspólnego konta.
 
anonim cytuj
21-09-2023
możesz dochodzić zwrotu polowy kredytu

Nie jest tak do końca jak piszesz. Przepis art. 45 § 1 kro mówi wyraźnie:
Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Zgodnie z polskim prawem, majątek zdobyty przed małżeństwem lub majątek zdobyty w trakcie małżeństwa, ale na skutek spadku, dziedziczenia czy darowizny, uznawany jest za majątek osobisty, a nie wspólny. Zatem zasadniczo, jeżeli mieszkanie było nabyte przez męża przed małżeństwem lub było odziedziczone, to jest traktowane jako jego majątek osobisty.

Jednakże, w związku ze wspólnym kredytem na remont mieszkania, mogą powstać pewne kwestie. Jeżeli kredyt był spłacany ze środków pochodzących z majątku wspólnego, to małżonek, który nie jest właścicielem mieszkania, może potencjalnie mieć prawo do pewnej części wartości nieruchomości, równoważnej wartości wniesionych wkładów.

Odpowiedź do Postu 3:
Masz rację, zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. To oznacza, że jeśli kredyt, który był wspólnie spłacany, przyczynił się do zwiększenia wartości majątku, to może być podstawą do roszczeń.

Warto również zauważyć, że choć majątek osobisty pozostaje własnością jednego z małżonków, sądy mogą dokonać podziału majątku w sposób, który uznają za sprawiedliwy, biorąc pod uwagę różne okoliczności, takie jak wkład każdego z małżonków w zdobywanie i utrzymanie majątku oraz dobro wspólnych dzieci.

Przy rozwodzie wartość mieszkania może zostać uwzględniona w podziale majątku, jeżeli środki małżonków były używane na spłatę kredytu i remonty, które zwiększyły wartość nieruchomości. W takiej sytuacji, doradca może pomóc określić wartość roszczeń i ich prawdopodobieństwo powodzenia, bazując na szczegółowych okolicznościach sprawy.

Zalecenie:
Wszystkie powyższe kwestie mogą zależeć od konkretnej sytuacji i okoliczności. Szczegółowy przegląd dokumentów, takich jak umowy kredytowe, akty notarialne, oraz inne dokumenty dotyczące nieruchomości i małżeństwa, może pomóc w dokładnym określeniu praw i obowiązków każdej ze stron. Warto również rozważyć mediację, aby próbować rozwiązać spór w sposób amigdalowy, chociaż to nie jest jedyna droga i sąd może być konieczny w pewnych okolicznościach.
 
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

urlop macierzyński i wychowawczy
Jestem w 38tc, termin na 20 paź. Umowę mam na czas określony do końca roku. Po porodzie przechodzę na macierzyńskie, pracodawca nie musi mi przedłużać umowy tak słyszałam . Czyli do grudnia będę miała wynagrodzenie z pracy a później ZUS? Ile procent wypłaty jak to wygląda? Jeśli mi nie przedłuży umowy to urlop wychowawczy już mi nie przysługuje ?...
Odrzucenie spadku.
Dziś rano dowiedzieliśmy się, że żony wujek zmarł zostawiając długi, żona zgubiła dowód. Co robić by zrzec się spadku? Zostało niewiele czasu. Czy da się to zrobić u notariusza bez dowodu bądź jakoś inaczej? Nie ma innego dokumentu ze zdjęciem....
Wyrok bez dowodów.
Witam mam krótkie pytanie. Za kilka dni ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie o zapłatę. Zostałem pozwany o zapłatę. Powód nie miał żadnych dowodów na rzekoma pożyczkę. Sprawa ciągnęła się 3 miesiące. Byli wzywani świadkowie moi oraz powoda. Obie strony były tez przesłuchiwane. Powód gubił się w zeznaniach a mimo wszystko Sędzia patrzy na mnie dziwnie jak na złodzieja. Wyrok miał zostać ogłoszony już w ubiegłym miesiącu ale Sędzia zdecydowała ze og...
Czy w czasie l4 jak wypada ono w wolny dzień (odbiór za sobotę) przysługuje on w innym terminie?
Witam Czy w czasie l4 jak wypada ono w wolny dzień jaki ma się w grafiku (odbiór za sobotę) przysługuje on w innym terminie? Mój pracodawca twierdzi, że nie wręcz powinnam poinformować lekarza, że na ten dzień nie potrzebuję l4 bo i tak nie będę w pracy....

Wyszukiwarka