Przed ślubem mąż odziedziczył mieszkanie, w którym potem mieszkaliśmy przesz 3 lata. Już po ślubie, zanim minęło 5 lat, postanowiliśmy to mieszkanie sprzedać i kupić większe. Mąż jako właściciel dopełnił wszystkich formalności, kupił za te pieniądze większe mieszkanie, też jako jedyny właściciel bo tak mówi prawo skarbowe. Kredyt na remont nowego mieszkania wzięliśmy razem. Teraz chcemy wziąć rozwód i powstało pytanie: czy należy mi się połowa za to mieszkanie? Czy ono jest traktowane jak gdyby było kupione przed ślubem?
Mieszkanie było kupione z tego co piszesz z majątku osobistego męża, bo za kasę ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania. I pewnie jest to odnotowane w akcie notarialnym że stanowi majątek osobisty męża. zatem niestety ale mieszkanie jest tylko jego. jedyne co to możesz dochodzić zwrotu polowy kredytu bo rozumiem że spłacaliście go razem z majątku wspólnego? a stanowi nakład na jego majątek osobisty.
Tak, kredyt wzięliśmy razem i spłacamy razem ze wspólnego konta.
anonim cytuj
21-09-2023
możesz dochodzić zwrotu polowy kredytu
Nie jest tak do końca jak piszesz. Przepis art. 45 § 1 kro mówi wyraźnie:
Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
anonim cytuj
21-09-2023
Zgodnie z polskim prawem, majątek zdobyty przed małżeństwem lub majątek zdobyty w trakcie małżeństwa, ale na skutek spadku, dziedziczenia czy darowizny, uznawany jest za majątek osobisty, a nie wspólny. Zatem zasadniczo, jeżeli mieszkanie było nabyte przez męża przed małżeństwem lub było odziedziczone, to jest traktowane jako jego majątek osobisty.
Jednakże, w związku ze wspólnym kredytem na remont mieszkania, mogą powstać pewne kwestie. Jeżeli kredyt był spłacany ze środków pochodzących z majątku wspólnego, to małżonek, który nie jest właścicielem mieszkania, może potencjalnie mieć prawo do pewnej części wartości nieruchomości, równoważnej wartości wniesionych wkładów.
Odpowiedź do Postu 3:
Masz rację, zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. To oznacza, że jeśli kredyt, który był wspólnie spłacany, przyczynił się do zwiększenia wartości majątku, to może być podstawą do roszczeń.
Warto również zauważyć, że choć majątek osobisty pozostaje własnością jednego z małżonków, sądy mogą dokonać podziału majątku w sposób, który uznają za sprawiedliwy, biorąc pod uwagę różne okoliczności, takie jak wkład każdego z małżonków w zdobywanie i utrzymanie majątku oraz dobro wspólnych dzieci.
Przy rozwodzie wartość mieszkania może zostać uwzględniona w podziale majątku, jeżeli środki małżonków były używane na spłatę kredytu i remonty, które zwiększyły wartość nieruchomości. W takiej sytuacji, doradca może pomóc określić wartość roszczeń i ich prawdopodobieństwo powodzenia, bazując na szczegółowych okolicznościach sprawy.
Zalecenie:
Wszystkie powyższe kwestie mogą zależeć od konkretnej sytuacji i okoliczności. Szczegółowy przegląd dokumentów, takich jak umowy kredytowe, akty notarialne, oraz inne dokumenty dotyczące nieruchomości i małżeństwa, może pomóc w dokładnym określeniu praw i obowiązków każdej ze stron. Warto również rozważyć mediację, aby próbować rozwiązać spór w sposób amigdalowy, chociaż to nie jest jedyna droga i sąd może być konieczny w pewnych okolicznościach.
W kwietniu wyprowadziłam się od męża z domu jego matki.
W październiku dostaliśmy rozwód.
Od kwietnia były już mąż nie płaci za prąd i wodę. Umowy prądu i wodociągów są na mnie.
Długi urosły do 2 tys.
Co mam zrobić ? Nie mogę się z nim dogadać w celu przepisania umowy i spłaty......
Da się coś zrobić ?????...
Złożyłem pozew o zachowek. Została nadana sygnatura akt. Zostałem wezwany do uzupełnienia braków w pozwie, nie zdążę zrobić tego w terminie, bo nie wiem jak się za to zabrać. Zapewne pozew zostanie odrzucony.
Czy będę miał szansę złożyć pozew jeszcze raz w komplecie czy zostanie oddalony?...
Witam, pomyliłem dni rozprawy o jeden dzień zamiast 5 czerwca przyjechałem do miasta, w którym miała odbywać się rozprawa 6 czerwca, zostałem wezwany w charakterze świadka. Czy grozi mi coś poza grzywna za niestawiennictwo?...
Witam. Chciałbym się zapytać, czy można coś zrobić w sytuacji, gdy na umowie mam stawkę niższą niż najniższa krajowa. W tej sytuacji jest większość pracowników. Związki próbują się się umówić na rozmowy z prezesem, ale on to normalnie olewa. Nie odpisuje na pisma. Każdy gra głupiego, że nie wie o co chodzi jak pytamy o aneksy do umowy. Dodam, że to firma państwowa. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: