Rozwód a mieszkanie męża.

Przed ślubem mąż odziedziczył mieszkanie, w którym potem mieszkaliśmy przesz 3 lata. Już po ślubie, zanim minęło 5 lat, postanowiliśmy to mieszkanie sprzedać i kupić większe. Mąż jako właściciel dopełnił wszystkich formalności, kupił za te pieniądze większe mieszkanie, też jako jedyny właściciel bo tak mówi prawo skarbowe. Kredyt na remont nowego mieszkania wzięliśmy razem. Teraz chcemy wziąć rozwód i powstało pytanie: czy należy mi się połowa za to mieszkanie? Czy ono jest traktowane jak gdyby było kupione przed ślubem?
anonim cytuj
21-09-2023
Mieszkanie było kupione z tego co piszesz z majątku osobistego męża, bo za kasę ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania. I pewnie jest to odnotowane w akcie notarialnym że stanowi majątek osobisty męża. zatem niestety ale mieszkanie jest tylko jego. jedyne co to możesz dochodzić zwrotu polowy kredytu bo rozumiem że spłacaliście go razem z majątku wspólnego? a stanowi nakład na jego majątek osobisty.
Tak, kredyt wzięliśmy razem i spłacamy razem ze wspólnego konta.
 
anonim cytuj
21-09-2023
możesz dochodzić zwrotu polowy kredytu

Nie jest tak do końca jak piszesz. Przepis art. 45 § 1 kro mówi wyraźnie:
Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Zgodnie z polskim prawem, majątek zdobyty przed małżeństwem lub majątek zdobyty w trakcie małżeństwa, ale na skutek spadku, dziedziczenia czy darowizny, uznawany jest za majątek osobisty, a nie wspólny. Zatem zasadniczo, jeżeli mieszkanie było nabyte przez męża przed małżeństwem lub było odziedziczone, to jest traktowane jako jego majątek osobisty.

Jednakże, w związku ze wspólnym kredytem na remont mieszkania, mogą powstać pewne kwestie. Jeżeli kredyt był spłacany ze środków pochodzących z majątku wspólnego, to małżonek, który nie jest właścicielem mieszkania, może potencjalnie mieć prawo do pewnej części wartości nieruchomości, równoważnej wartości wniesionych wkładów.

Odpowiedź do Postu 3:
Masz rację, zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. To oznacza, że jeśli kredyt, który był wspólnie spłacany, przyczynił się do zwiększenia wartości majątku, to może być podstawą do roszczeń.

Warto również zauważyć, że choć majątek osobisty pozostaje własnością jednego z małżonków, sądy mogą dokonać podziału majątku w sposób, który uznają za sprawiedliwy, biorąc pod uwagę różne okoliczności, takie jak wkład każdego z małżonków w zdobywanie i utrzymanie majątku oraz dobro wspólnych dzieci.

Przy rozwodzie wartość mieszkania może zostać uwzględniona w podziale majątku, jeżeli środki małżonków były używane na spłatę kredytu i remonty, które zwiększyły wartość nieruchomości. W takiej sytuacji, doradca może pomóc określić wartość roszczeń i ich prawdopodobieństwo powodzenia, bazując na szczegółowych okolicznościach sprawy.

Zalecenie:
Wszystkie powyższe kwestie mogą zależeć od konkretnej sytuacji i okoliczności. Szczegółowy przegląd dokumentów, takich jak umowy kredytowe, akty notarialne, oraz inne dokumenty dotyczące nieruchomości i małżeństwa, może pomóc w dokładnym określeniu praw i obowiązków każdej ze stron. Warto również rozważyć mediację, aby próbować rozwiązać spór w sposób amigdalowy, chociaż to nie jest jedyna droga i sąd może być konieczny w pewnych okolicznościach.
 
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

Podwyższenie alimentów.
Chciałabym wywalczyć większe alimenty dla syna, ojciec ukrywa faktyczny dochód, a ja muszę sama sprostać coraz większym kosztom. Przeprowadziłam się z synem bliżej ojca, więc koszty dojazdu dla niego się zmniejszyły. Nie angażuje się zupełnie w życie syna, ten czuje odrzucony. Pytanie, czy jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi 6 tys. mogę od niego chcieć 1500 zł? Czy mogę także wspomnieć o złym wpływie na psychikę dziecka i konieczność uczęszczan...
Kwota wolna od zajęcia 2024 r.
Dzień dobry, jaka kwotę może z 2024r. pobrać komornik? Umowa o pracę 1/1 wynagrodzenie aneks do umowy 4500 zł. brutto. Wynagrodzenie płacone w całym zakładzie do ręki....
Odprawa
Miałam umowę o pracę na czas określony od 17-02-2022 do 31-10-2022 oraz następna umowa u tego samego pracodawcy od 1-11-2022 już na czas nieokreślony. Rozwiązałam w dniu dzisiejszym 25.09.2923r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Czy należy mi jakieś odszkodowanie albo odprawa? Jeśli tak to za ile miesięcy odszkodowanie albo odprawa?...
Zrzeczenie się alimentów jako dorosłe dziecko.
Dzień dobry, Po rozwodzie rodziców, sąd zasądził alimenty na mnie i braci. Od kilku lat utrzymuje się sam, podobnie bracia. Alimenty są dalej przelewane na konto matki, jeżeli się nie mylę, poprzez zajęcie emerytury ojca. Jesteśmy w dobrym stosunkach z rodzicami i braćmi. Jak polubownie zakończyć alimenty? Z tego co czytałem, ojciec (płacący alimenty) mógłby wystąpić z takim wnioskiem, ale wiąże się to z opłatą w wysokości 5% wartości sporu ro...

Wyszukiwarka