Tata zostawił spadek bratu a mnie wydziedziczył. Czy można tak bez powodu wydziedziczyć?

Witam mam problem tata zostawił testament mnie i siostrę nie dostaliśmy nic tylko brat dziś się okazało że jest dopisek na kartce papieru że nas wydziedzicza i będzie sprawa w sądzie czy należy się nam zachowek czy można tak bez powodu wydziedziczyć
anonim cytuj
24-11-2022
Bez powodu wydziedziczyć nie można nikogo. Więc skoro zostałaś wydziedziczona, to musi zostać podany powód.
 
anonim cytuj
24-11-2022
Powód napisał jeden ze go nie odwiedzałam ale to z jego powodu nie dało się żyć z nim
 
anonim cytuj
25-11-2022
Skoro nie utrzymywany był kontakt to też wg mnie nie powinno się oczekiwać nic z jego strony.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Nie wiem kim chcesz rzucać, ale w takiej sytuacji ojciec miał prawo wydziedziczyć dzieci, które uporczywie nie dopełniały względem spadkobiercy obowiązków rodzinnych. Czyli nie miały z nim kontaktu.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Musi być podany powód wydziedziczenia (są one określone w ustawie) jeśli się z nim nie zgadzacie to trzeba założyć sprawę w sądzie. Wtedy będziecie miały prawo do zachowku.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Wam nie ale waszym dzieciom należy się zachowek
 
anonim cytuj
26-11-2022
Nie wprowadzam w błąd bo właśnie płaciłam zachowek dzieciom rodzeństwa bo rodzeństwo zostało wydziedziczone z testamentu A testament taty był właśnie na mnie A rodzeństwo zostało wydziedziczone że względu na brak kontaktu i opieki nad tatą.
 
anonim cytuj
26-11-2022
Nie można wydziedziczyć bez powodu. Jeśli uważasz, że takiego powodu nie było możesz podważyć to i normalnie wystąpić o zachowek.
Ale jeśli macie nieletnie lub niepełnosprawne dzieci to rozważcie wystąpienie o zachowek w ich imieniu, dostaną więcej.
 
anonim cytuj
26-11-2022
Testament musi spełniać określone wymogi. Jeżeli testator chce wydziedziczyć osoby uprawnione ustawowo, to musi wskazać poważną przyczynę. Przyczyny wydziedziczenia są ścisle określone w przepisach. Nie można napisać jedynie, że wydziedziczam np. córkę
 
anonim cytuj
26-11-2022
Wydziedziczenie może nastąpić wyłącznie w testamencie. To od decyzji sądu będzie zależało czy uzna tę kartkę za część testamentu. Poza tym powody wydziedziczenia muszą być w testamencie ujęte. Jeśli sąd uzna wydziedziczenie za skuteczne, to zachowek będzie należał się dzieciom Pani i Pani siostry - jeśli je macie.
Tak czy inaczej, należy złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Wtedy będzie wiadomo co dalej.
 
anonim cytuj
26-11-2022
Zachowek należy sie Waszym dzieciom O ILE NIE ZOSTALI ZAWARCI W TESTAMENCIE, ze sa wydziedziczeni. Jednak jesli nie wykazywaliscie (Ty i Twoja siostra) inicjatywy do odwiedzania zmarlego taty, nie dbaliscie o niego, tym samym wiezi zostaly zerwane, mial prawne prawo Was wydziedziczyc. To, ze nie dało sie z nim wytrzymac jest marnym argumentem.
Możesz podważyć testament i złożyć wniosek do sadu, jednak są szanse, iż jeśli przegracie sprawę, a rzadko takie sprawy można wygrać, będziecie musieli opłacić koszta sadowe i koszta poniesione przez brata, który otrzymał spadek.
 
anonim cytuj
27-11-2022
A co w przypadku kiedy wydziedziczenie nastąpiło długo przed narodzinami tych dzieci?
 
anonim cytuj
27-11-2022
Nie ma znaczenia. Jeśli dzieci wydziedziczonych również nie są wydziedziczone, to są uprawnione do zachowku.
 
anonim cytuj
27-11-2022
Czyli trzeba wydziedziczyć osobno również dzieci czyli wnuki?
 
anonim cytuj
28-11-2022
O ile są ku temu powody.
 
anonim cytuj
28-11-2022
ok. Rozumiem. Dziękuję
 
anonim cytuj
28-11-2022

Sugerowane Tematy

Czy podpisanie wypowiedzenia umowy najmu na podstawie art. 673 kodeksu cywilnego jest dla mnie bezpieczne?
Czy podpisanie wypowiedzenia umowy najmu na podstawie art. 673 kodeksu cywilnego jest dla mnie bezpieczne? Czy nie ma tam zapisu na moją niekorzyść? Wynajmowałam mieszkanie przez rok. Teraz właściciel sprzedaje mieszkanie i dał wypowiedzenie umowy najmu mieszkania do podpisania powołując się na ten art. 673 kc ...
64kw
art.64 kw jest uchylony, stan z dzisiaj lexlege. co za amator tym zatrzadza? do roboty geku... Kodeks wykroczeń Stan prawny aktualny na dzień: 12.02.2024 Dz.U.2023.0.2119 t.j. - Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń link: https://lexlege.pl/szukaj/wszystko/%2520Art.%252064.%2520kodeks%2520wykroczen/#kodeks-wykroczen/...
18 tysięcy przychodu rocznego. Czy mam obowiązek opłacać ryczałt do urzędu skarbowego?
Wynajmuje mieszkanie. Mój roczny przychód to 18 tys zł, 1500 zł miesięcznie. Czy mam obowiązek opłacać ryczałt do urzędu skarbowego?...
Kupno mieszkania z rynku wtórnego.
Planuje kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Sprzedawca powiedział, że jakiś czas temu spółdzielnia/wspólnota wzięła kredyt na termomodernizację budynku. Mieszkanie jest własnościowe. Czy jest jakieś ryzyko, że w momencie jak spółdzielnia/wspólnota nie będzie wywiązywać się z zobowiązań, będzie w stanie zając moje mieszkanie? Jakie ryzyko dla mnie niesie ze sobą taki kredyt?...

Wyszukiwarka