Przelew pieniędzy na konto wspólne.

Mam takie pytanie, odnośnie przekazania pieniędzy (dział spadku ze zniesieniem współwłasności) pytania są takie:
1. Jeśli znam tylko konto współmałżonka strony to czy można dokonać przelewu na takie konto?
2. Jeśli tak, to czy rodzi to jakieś skutki np. podatkowe?
3. Czy współmałżonek może odesłać nadawcy pieniądze przeznaczone dla drugiego współmałżonka? Co wtedy zrobić jak odeśle zwrotnie taki przelew?
anonim cytuj
31-08-2023
1. Musisz przelać na konto tej osoby, której wisisz kasę.
3. Tak. Może też zatrzymać, a drugi współmałżonek może od Ciebie zacząć egzekwować dług poprzez komornika - bo nie zapłaciłaś właściwej osobie. Od pierwszego współmałżonka będziesz musiał dochodzić tzw. zwrotu świadczenia nienależnego. Oczywiście podany przykład to ekstremum, ale różnie między ludźmi bywa.
Wyślij wezwanie poleconym z prośbą o podanie konta, na które masz wpłacić kasę i tyle.
Dziękuję za informację.
A co zrobić jak strona nie odpisze na list w którym proszę o podanie numeru konta?
Albo odpisze, że nie posiada takowego?

Wezwij do wskazania sposobu przekazania kwoty X z tytułu Y. Wyznacz termin, poinformuj, że po czasie przekażesz kwotę do depozytu sądowego. Art 467 pkt 4 KC
Rozsądnie będzie wezwać i wyznaczyć termin. Nikt Ci później nie zarzuci nadgorliwości czy bezczynności, które mogłyby przyczynić się do powstania szkody.
Problem jest taki, że mam m.in. przekazać 80 zł do osoby mieszkającej w Niemczech, a ona ma mi wypłacić większą kwotę.
Znam jej imię i nazwisko oraz adres w Niemczech art. 467 punk1 mówi, że złożyć do depozytu można gdy: "1) jeżeli wskutek okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności, nie wie, kto jest wierzycielem, albo nie zna miejsca zamieszkania lub siedziby wierzyciela;".
Problem jest w tym, że chciałem wysłać pieniądze pocztą ale okazało się, że do Niemiec nie można wysłać przekazu pocztowego jeśli nie podam numeru konta tej osoby w Niemczech - dziwne.
Wysłałem pismo z potwierdzeniem odbioru w którym proszę o podanie numeru konta oraz czy mogę pieniądze przesłać przez Wester Union ale nie dostałem odpowiedzi.
Problemów jest więcej, bo przy złożeniu do depozytu sąd bada tylko czy spełnia się okoliczności pozwalające na złożenie do depozytu - tu znam adres i tę osobę.
Po za tym mam tej osobie przekazać 80 zł - poniosłem już spore koszty, a złożenie do depozytu to minimum 100 zł (wniosek) plus 20 zł (odpis postanowienia) mało tego strona żeby odebrać depozyt musi zapłacić 100 zł czyli wydać więcej niż wynosi depozyt. .
Najgorsze jest to, że zgodnie z przytoczonym punktem 1 znam dane i adres więc nie wiem czy sąd zgodziłby się na depozyt.
Pytanie też, czy można wnieść do sądu o zwolnienie z opłaty za depozyt?

Skoro ta sama osoba, której masz oddać 80 zł wisi Ci większą kasę, to wyślij jej oświadczenie o potrąceniu i wezwij do zapłaty pozostałej kwoty. Po temacie.
Przeszło mi to przez myśl ale tak się zastanawiam czy to będzie zgodne z postanowieniem sądu w myśl którego mam przekazać 80 zł osobie X.
Czy w razie czego, a wszystko na to wskazuje ponieważ powstał konflikt między nami to czy strona może mnie potem pozwać o nie wykonanie postanowienia?
Odkładam na bok, że też mógłbym wtedy to zrobić gdyby wpłaciła mi tylko różnicę.
Chodzi mi o zasadę i dmuchanie na zimne, a w zasadzie chodzi o to czy trzeba literalnie spełniać postanowienie sądu. To samo dotyczy kilku wpłat czy można je zsumować i sumę przekazać czy musi być tak jak w postanowieniu - jak są podane oddzielne kwoty dla tej samej osoby to można je zsumować czy trzeba je przekazać oddzielnie?

Będzie zgodne. Po skutecznie dokonanym potrąceniu będziesz mógł się w razie czego bronić okazując oświadczenie. Będzie ono działać podobnie jak pokwitowanie czy potwierdzenie przelewu.
Co do kilku wpłat możesz je zsumować, jeśli wszystkie dotyczą tej samej osoby i tej samej waluty. Chyba za bardzo szukasz problemów, zamiast zrobić to "na chłopski rozum".
 
anonim cytuj
31-08-2023
Problem jest taki, że mam m.in. przekazać 80 zł do osoby mieszkającej w Niemczech, a ona ma mi wypłacić większą kwotę.


Możesz skorzystać z potrącenia długów, zgodnie z art. 498 i nast. Kodeksu cywilnego. W skrócie, jeżeli dwie osoby są wzajemnie sobie dłużne, każda z nich może potrącić swoje wierzytelności, pod warunkiem, że obie są wymagalne.

Jeśli chodzi o depozyt sądowy, art. 467 Kodeksu cywilnego mówi o możliwości złożenia długu w depozycie sądowym w określonych sytuacjach. Jeśli znasz adres i dane osoby, złożenie depozytu może być trudniejsze do uzasadnienia.

Jeśli chodzi o opłatę za depozyt, możliwe jest wniesienie o zwolnienie z opłaty zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego dotyczącymi opłat sądowych.

Na temat zgodności potrącenia długów z postanowieniem sądu:

Przeszło mi to przez myśl ale tak się zastanawiam czy to będzie zgodne z postanowieniem sądu w myśl którego mam przekazać 80 zł osobie X.


Jeżeli postanowienie sądu nakazuje Ci przekazanie konkretnej sumy pieniężnej określonej osobie, to należy to postanowienie wykonać. Potrącenie długów zgodnie z art. 498 i nast. Kodeksu cywilnego jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy obie wierzytelności są wzajemnie sobie dłużne i obie są wymagalne. Jeżeli potrącenie jest dokonane prawidłowo, stanowi ono skuteczny środek zaspokojenia wierzytelności i nie jest sprzeczne z postanowieniem sądu.

Jeśli chodzi o sumowanie kilku wpłat: jeśli wszystkie dotyczą tej samej osoby i tej samej waluty, można je zsumować, nie ma przeciwwskazań prawnych przeciwko temu.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Tak się zastanawiam:

Przeszło mi to przez myśl ale tak się zastanawiam czy to będzie zgodne z postanowieniem sądu w myśl którego mam przekazać 80 zł osobie X.


To samo dotyczy kilku wpłat czy można je zsumować i sumę przekazać czy musi być tak jak w postanowieniu - jak są podane oddzielne kwoty dla tej samej osoby to można je zsumować czy trzeba je przekazać oddzielnie?


Zważywszy na powyższe, jakie jest ryzyko, jeśli potrącenie nie jest dokonane prawidłowo? Czy sąd może wtedy uznać, że nie spełniłem postanowienia? I czy jest jakaś możliwość odwołania się od takiej decyzji sądu, jeśli strona druga spróbuje wykorzystać to przeciwko mnie? I jeszcze jedno - czy przepisy prawa innych krajów, takich jak Niemcy, mają jakieś znaczenie w tej sytuacji, czy powinienem kierować się wyłącznie polskim prawem?
 
anonim cytuj
02-09-2023
Zważywszy na powyższe, jakie jest ryzyko, jeśli potrącenie nie jest dokonane prawidłowo?


Jeśli potrącenie nie jest dokonane zgodnie z przepisami, ryzykujesz, że nie zostanie ono uznane za skuteczny sposób zaspokojenia wierzytelności. Oznacza to, że nadal będziesz zobowiązany do zapłaty określonej kwoty w myśl postanowienia sądu.

Czy sąd może wtedy uznać, że nie spełniłem postanowienia?


Tak, jeżeli potrącenie zostanie uznane za nieskuteczne, sąd może uznać, że nie spełniłeś postanowienia.

I czy jest jakaś możliwość odwołania się od takiej decyzji sądu, jeśli strona druga spróbuje wykorzystać to przeciwko mnie?


Tak, jeśli strona przeciwna wniesie pozew o niewykonanie postanowienia sądu, a Ty zostaniesz skazany, masz prawo do odwołania się od tej decyzji zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego.

czy przepisy prawa innych krajów, takich jak Niemcy, mają jakieś znaczenie w tej sytuacji, czy powinienem kierować się wyłącznie polskim prawem?


Jeśli umowa czy postanowienie sądu nie wskazuje inaczej, a sprawa dotyczy spełnienia zobowiązania w Polsce, to powinieneś kierować się przede wszystkim polskim prawem. Jeśli jednak w grę wchodzi wykonanie zobowiązania za granicą (np. w Niemczech), warto jest wziąć pod uwagę również przepisy obowiązujące w danym kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość egzekucji długu. W takich sytuacjach dobrze jest skonsultować się z ekspertem prawa międzynarodowego prywatnego.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

nazwisko dziecka ze związku nieformalnego
Witam. Pytaniem odnośnie nazwiska dziecka ze związku nieformalnego. Rodzice nie mogą dojść do porozumienia czyje nazwisko ma mieć dziecko po urodzeniu- więc będzie miało długie dwuczłonowe. Kiedy matka może administracyjne zmienić na swoje nazwisko i czy argument identyfikacji z matką przez pozostanie przy niej dziecka wystarczy?...
Czy mam prawo odmówić wykonywania dodatkowych obowiązków np obsługi gotówki skoro nie mam tego obecnie w zakresie obowiązków i nikt mi nie zapłaci dodatkowo?
Od przyszłego miesiąca zatrudnia mnie i koleżanki nowa firma (rejestracja medyczna) dochodzi obowiązków w tym pobieranie płatności u nas.Pracodawca ustalił że płatność będzie u nas na rejestracji po wizytach.Nie wyobrażam sobie sytuacji gdzie musze gonić Pacjenta żeby zapłacił lub dokładać ze swojej kieszeni jeśli ktoś nie zapłaci a są to duże pieniądze.Czy jeśli Pracodawca chce abyśmy my w razie takiej sytuacji składały się na 'braki' to powinie...
Ile mam czasu na dostarczenie zwolnienia lekarskiego ?
Mam pytanie odnośnie zwolnienia lekarskiego. Jak długo mam czas na dostarczenie czy powiadomienie o zwolnieniu lekarskim? Czy moim obowiązkiem jest koniecznie poinformowanie? Czy nie ma takiej konieczności? Jak długo ma się czas na dostarczenie tego L4?...
niepłacenie alimentów
Mam pytanie czy za nie placenie alimentow przez 6 lat moze isc do wiezienia ??? Maz kolezanki 6 lat juz jej nie placi czy moze byc mozliwosc ze go zamkna...

Wyszukiwarka