Odzyskanie długu od znajomego.

Czy ktoś miał doświadczenia z odzyskiwaniem długów. Pożyczyłem koledze z pracy znaczną kwotę. Posiadam jako dowód bankowe potwierdzenie przelewu .Do tego zachowałem korespondencję w tej sprawie na Mesengerze. Moje pytanie jest czy warto zakładać sprawę cywilną i czy moje dowody są wystarczające aby Sąd orzekł nakaz zwrotu. Czy mogę wnosić o odsetki ?
anonim cytuj
03-10-2023
Jeżeli wysoka kwota to warto założyć sprawę w Sądzie. Koszty sądowe to koszt 1000 zł. Jeżeli sprawa będzie wygrana to będzie zasadzony przez Sąd zwrot kosztów sądowych przez tamtą osobę. Życzę powodzenia.
 
anonim cytuj
03-10-2023
1. Jaka kwota? 2. Jaki tytuł przelewu? 3. Do kiedy miał być zwrot?
 
anonim cytuj
03-10-2023
Na podstawie przedstawionych informacji, można wskazać, że korespondencja oraz potwierdzenie przelewu mogą być użyte jako dowody w procesie sądowym. Zgodnie z art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego, Sąd ocenia wartość dowodów. Zachowania w mediach społecznościowych mogą być istotne (art. 97^1 Kodeksu postępowania cywilnego). Co do odsetek, na podstawie art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego, odsetki od kwoty pieniężnej należnej z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania są naliczane od dnia wymagalności świadczenia, chyba że ustawa, akty wykonawcze wydane na jej podstawie lub umowa stanowią inaczej.


Koszty sądowe mogą być różne w zależności od wartości przedmiotu sporu i rodzaju prowadzonego postępowania. Ważne jest też, aby pamiętać, że jeżeli pozwany przyzna się do długu i zobowiąże się do zapłaty w określonym terminie, koszty postępowania zostaną zmniejszone (art. 102 Kodeksu postępowania cywilnego).


1. Jaka kwota? 2. Jaki tytuł przelewu? 3. Do kiedy miał być zwrot?

Szczegóły dotyczące kwoty, tytułu przelewu oraz daty, do kiedy miał nastąpić zwrot, są istotne do oceny sytuacji prawnej. Tytuł przelewu może być użyty jako dowód, choć jego moc dowodowa może zostać oceniona różnie, zależnie od okoliczności sprawy. Na szczegóły te warto zwrócić uwagę przygotowując ewentualne roszczenie procesowe, aby odpowiednio je umotywować i dostarczyć sądowi jak najwięcej istotnych informacji.

Uwaga: Prawo jest obszarem, który często ulega zmianom, dlatego ważne jest korzystanie z aktualnych danych i przepisów prawnych.
 
anonim cytuj
04-10-2023
Bankowe potwierdzenie przelewu oraz korespondencja to dowody, które mogą być przyjęte przez sąd na podstawie art. 244 § 1 k.p.c., który stanowi, że dowodami w sprawach cywilnych mogą być wszystkie środki służące do wyjaśnienia sprawy.

Odsetki od długu: Zgodnie z art. 481 § 1 k.c., wierzyciel ma prawo do odsetek ustawowych od dnia wymagalności zobowiązania pieniężnego, chyba że z umowy lub ustawy wynika prawo do odsetek w wyższej wysokości.

Koszty sądowe mogą być różne w zależności od wartości przedmiotu sporu i rodzaju prowadzonego postępowania. Ważne jest też, aby pamiętać, że jeżeli pozwany przyzna się do długu i zobowiąże się do zapłaty w określonym terminie, koszty postępowania zostaną zmniejszone (art. 102 Kodeksu postępowania cywilnego).


Koszty sądowe: Rzeczywiście, wartość przedmiotu sporu wpływa na koszty sądowe zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Warto również zauważyć, że sąd oceni dowody zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów (art. 233 k.p.c.). Wartość dowodu przelewu bankowego czy korespondencji będzie oceniana przez sąd indywidualnie w kontekście całości zgromadzonego materiału dowodowego.

Warto również podkreślić, że jeśli dłużnik nie zwróci pożyczonej kwoty pomimo wyroku sądu, będziesz mógł podjąć kolejne kroki, aby wymusić wyrok, np. poprzez wszczęcie egzekucji komorniczej, w której to komornik będzie dążył do zaspokojenia Twoich roszczeń, korzystając z różnych środków prawnych dostępnych na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank.
Czy po wypowiedzeniu umowy przez bank, do zwrotu jest cała kwota z odsetkami? Kredyt 20 000 pozostałe koszty i odsetki ok. 17 000, zawarty 5 miesięcy temu....
Wniosek o zasiedzenie.
Mam pytania o zasiedzenie części nieruchomości sąsiada. Ponad 32 lata temu zakupiłem niewielką działkę (około 20arów), posiadam na nią akt własności, wpisana jest do księgi wieczystej. W tym roku z inicjatywy sąsiada, nowego właściciela nieruchomości, wszczęte zostało rozgraniczenie podczas którego dowiedziałem się że przez ten cały czas użytkowałem część nie swojej nieruchomości. Jest to pas ziemi przy granicy naszych działek. Będąc nie świadomy...
Czy pasierb może dziedziczyć?
Sytuacja przedstawia się następująco : jestem jedynakiem, rodzice nie żyją , dzieci nie mam. Kilka lat temu ożeniłem się, żona ma córkę z poprzedniego małżeństwa, pełnoletnią , samodzielną. Do naszego małżeństwa praktycznie majątek wniosłem ja sam, głównie nieruchomości. I tu moje pytanie, czy w przypadku śmierci mojej małżonki, pasierbica będzie uprawniona do spadku po żonie ? Jeśli tak, to jak można tego uniknąć, nie uśmiecha mi się tracić częś...
Osoba prawnie nie powiązana
Dzień dobry. Proszę bardzo o poradę. Narzeczony ma córkę z inną kobietą. W niedługim czasie ma odbyć się sprawa sądowa z powodu alimentów. Narzeczony jest oskarżony o niepłacenie alimentów (nie dlatego, ze nie chciał zwyczajnie nie mial środków, ledwo starczało mu na życie). Niestety wszystko dzieje się przez komornika. Narzeczony pracuje za granica, lecz niestety nie może zjechać na rozprawę. Po wróceniu chce spłacić całość zaległych alim...

Wyszukiwarka