Przekroczenie dozwolonej prędkości.

Prowadziłem samochód zarejestrowany na mojego tatę. Przekroczyłem prędkość o 51km/h. Wykroczenie zarejestrował fotoradar.
Na adres domowy przyszedł mi mandat w wysokości 1500zl (z dopiskiem o wskazaniu osoby, która prowadziła pojazd w momencie zrobienia zdjęcia.) Na zdjęciu mnie nie widać.
Moje pytanie brzmi:
Czy zabiorą mi za to prawo jazdy, jeżeli tata wskaże mnie jako kierowcę?
Czy zabranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości oznacza, że jestem osobą „karana”?
Czy jest możliwość uniknięcia odebrania prawa jazdy?
anonim cytuj
07-11-2023
Niewskazanie kierującego pojazdem podlega karze. Jeśli wskaże Ciebie, najpewniej zabiorą Ci lejce (i słusznie, zwolnij).
 
anonim cytuj
07-11-2023
Jak wskaże Ciebie to Ci zabiorą. Jak nie wskaże, to dostanie sporą grzywnę, chociaż i tak pewnie ustalą kto.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W sytuacji, gdy zostałeś zidentyfikowany jako kierujący pojazdem, który przekroczył dozwoloną prędkość o 51 km/h, konsekwencje prawne będą następujące:

Zgodnie z art. 135 § 2a Prawa o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, grozi obligatoryjne zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Jeśli to Ty byłeś kierowcą i Twój tata wskaże Cię jako osobę prowadzącą pojazd, organy prowadzące postępowanie w sprawie wykroczenia będą miały podstawy do zastosowania wobec Ciebie tej sankcji.

W kontekście prawa karnego, zatrzymanie prawa jazdy w ramach postępowania o wykroczenie nie jest równoznaczne z karalnością w rozumieniu Kodeksu karnego. Jest to administracyjny środek karny, a nie kara w rozumieniu Kodeksu karnego.

Aby uniknąć odebrania prawa jazdy, musiałbyś skorzystać z okoliczności łagodzących, które mogłyby przemawiać za nałożeniem innej sankcji. Zgodnie z art. 42 Kodeksu wykroczeń, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli okoliczności wykroczenia lub właściwości sprawcy uzasadniają takie postępowanie. Oczywiście, takie okoliczności muszą być szczegółowo udowodnione przed sądem.

Pamiętaj jednak, że niezależnie od sankcji karnych, nieprzestrzeganie przepisów drogowych stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Mandat z fotoradaru.
Witam, Otrzymałem zdjęcie z fotoradaru z GITD za przekroczenie prędkości. Z racji sytuacji - chcę wskazać w odpowiedzi innego kierowcę jako sprawcę wykroczenia, jednak osoba ta nie posiada prawa jazdy. Proszę o informację jakie konsekwencje prawne poniesie wskazana osoba? Tj. czy dostanie mandat za popełnione wykroczenie przekroczenia prędkości, czy może też za brak prawa jazdy dodatkowo?...
Czy mogę nie posyłać dziecka do ojca, pomimo ustanowionych spotkań przez sąd?
Proszę o poradę co począć w sytuacji gdy mój 10 letni syn wraca z weekendu od ojca z płaczem. Problem leży w obecnej partnerce mojego byłego męża. Ciągle krytykuje syna, wzbudza poczucie w nim winy typu "to przez ciebie jest mi smutno", ostatnio doszło , że wyzwała go od wieśniaków. Neguje jego wygląd i wagę. Syn jest wrażliwym dzieckiem i wszystko bardzo przezywa. Ojciec nie reaguje ,syn już nie chce tam jeździć i tak ostatnio był tam ...
Czy można dopisać kogoś do aktu notarialnego jeżeli nie jest się małżeństwem?
Witam. Sytuacja wygląda tak: chcieliśmy kupić wspólnie z partnerem mieszkanie skorzystaliśmy z pomocy doradcy kredytowego. Przeanalizował naszą sytuację i stwierdził że najkorzystniej będzie dla nas jeśli kredyt będzie tylko na mojego partnera. Teraz mieszkanie jest już kupione w akcie notarialnym widnieje tylko mój partner. Chciałabym jednak być dopisana do tego aktu notarialnego. Będę w końcu razem z partnerem remontować urządzać mieszkanie i s...
Polisa na życie a darowizna.
Dzień dobry. Po śmierci mamy ,mój brat dostał po niej polisę, która opłacała w TU. Czy taka polisa to jest darowizna? Jeśli tak, to Czy mogę ubiegać się o zachowek od tej polisy ?Tym bardziej ,ze mama nie zostawiła innego majątku, a ja w całości pokryłem koszty pogrzebu....

Wyszukiwarka