Niezwrócone pieniądze za faktury opłacane z własnych pieniędzy.

Dzień dobry,
Chciałabym prosić o rade do kogo i do jakiej instytucji można się zwrócić o niezwrócone pieniądze za faktury. Już tłumacze: latem w 2022 kolega pracował w restauracji nad Wisłą, przeprowadzał prace konserwatorskie i remontowe. Kolega kupował niezbędne materiały i narzędzia z własnych pieniędzy umawiając się z przełożonym, ze wszystko zostanie mu zwrócone. Kolega brał faktury na firmę. Do dziś księgowość nie zwróciła wszystkich pieniędzy, zostało 2 000 zł długu. Co więcej kolega nigdy nie podpisał umowy zlecenia, ale na początku 2023 otrzymał PIT11. Będę wdzięczna za pomoc.
anonim cytuj
15-08-2023
Umawiając się z przełożonym, ze wszystko zostanie mu zwrócone. Kolega brał faktury na firmę.

Jakie ma na to dowody? Czy zleceniodawca wypiera się tego lub potwierdził istnienie długu w jakiś sposób?
Dowodem są faktury wystawione na firmę, w której niby pracował oraz kwoty zwrotów, które otrzymał na konto. Brakuje 2000 zł. Zleceniodawca przestał się odzywać i odpisywać na maile/smsy.

Czy Zleceniobiorca potrafi udowodnić, że miał pozwolenie na zakup materiałów w imieniu Zleceniodawcy? Jakieś e-maile, smsy? Czy tylko słowo przeciwko słowu? Wspominasz o tym, że jakaś część poniesionych kosztów była zwrócona. Tylko jak one były opisane na rachunku wystawionym przez Zleceniobiorcę?
Czy zleceniobiorca potrafi udowodnić, ze miał pozwolenie na zakup materiałów w imieniu zleceniodawcy? po to został 'zatrudniony', żeby wykonywać prace remontowo-konserwatorskie, są świadkowie, inni pracownicy, manager, którzy mogą poświadczyć, że zleceniobiorca kupował materiały w imieniu zleceniodawcy. Czy to wystarczy? Są też sms-y, w których zleceniobiorca informuje co zostało zrobione, co zakupił, co jest do zrobienia. Zleceniobiorca kupował materiały w imieniu zleceniodawcy i brak faktury na firmę zleceniodawcy, następnie dostarczał faktury do księgowej zleceniodawcy i księgowa robiła przelew zwracając poniesione koszty. To są faktury wystawione na zleceniodawcę, które posiada zleceniobiorca. Co masz na myśli 'jak były opisane na rachunku wystawionym przez zleceniobiorcę'? Pytanie do jakiej instytucji można się zwrócić po pomoc oraz czy zgłoszenie sprawy do PIP może coś pomóc?
 
anonim cytuj
15-08-2023
Posiadając faktury wystawione na firmę zleceniodawcy, zleceniobiorca ma już dowód zakupu materiałów w imieniu firmy. Ponadto, jeżeli ma też dowód przelewów dokonanych przez księgową firmy na jego konto, stanowi to kolejny dowód potwierdzający ustalenia.
SMS-y z informacjami o zakupach i wykonanych pracach są kolejnym dowodem na to, że zleceniobiorca działał w porozumieniu z zleceniodawcą.
Świadectwa innych pracowników czy managera, którzy potwierdzają zakupy materiałów w imieniu zleceniodawcy, są również ważnym dowodem w tej sprawie.
W związku z tym, jeśli zleceniodawca nie chce zwrócić długu:

Zleceniobiorca może rozważyć wystąpienie z wezwaniem do zapłaty w stosunku do zleceniodawcy, opierając się na dostępnych dowodach. Jeżeli wezwanie do zapłaty nie przyniesie efektu, kolejnym krokiem może być wytoczenie powództwa cywilnego o zapłatę.
Co do braku umowy zlecenia i otrzymania PIT-11:

Otrzymanie PIT-11 wskazuje, że zleceniobiorca został potraktowany jako osoba fizyczna wykonująca czynności na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Jeżeli nie podpisał żadnej umowy, a mimo to otrzymał PIT-11, może to sugerować nieprawidłowości w rozliczeniach.
Jeżeli zleceniobiorca podejrzewa, że zleceniodawca naruszył przepisy prawa pracy, może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). PIP ma kompetencje do prowadzenia kontroli w zakresie stosowania przepisów prawa pracy, w tym dotyczących umów cywilnoprawnych.
Podsumowując, zleceniobiorca ma wiele dowodów potwierdzających zakup materiałów i narzędzi w imieniu firmy oraz fakt, że nie otrzymał wszystkich należnych mu środków. W związku z tym powinien podjąć odpowiednie kroki prawne, by dochodzić swoich praw.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Wysokość kwoty wolnej od zajęcia komorniczego w roku 2023.
Jaka jest kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2023r.?...
Dwie umowy o pracę a zajęcie komornicze.
Poproszę o poradę ponieważ nie mogę znaleźć odpowiedzi. Mam komornika, w jednej firmie pracuję na 20% etatu. Od sierpnia zatrudniam się na cały etat w innej firmie za najniższą krajową, wypłata wypłacana do ręki. Jak do tego podejdzie komornik? Będzie zabierał z dwóch firm? Dziękuję bardzo za odpowiedź....
Zrzeczenie się spadku przez niepełnoletnią
Cześć, mam dwie siostry, jedna nie pełnoletnia. Jakiś czas temu zmarł mój ojciec. auto podzielone jest między mnie, dwie siostry i matką na 1/4 własności. Uzgodniliśmy, że auto będzie używać pierwsza siostra. Chciała ono je przepisać na siebie, lub w niedalekiej przyszłości wymienić na nowsze. Jednak problemem jest to, że druga z sióstr jest poniżej 18roku życia i nie może się zrzec swojej części. 1.Czy można jeździć normalnie autem, które je...
Podział majątku po rozwodzie.
Posiadam mieszkanie zakupione przed ślubem wzięte na kredyt, na moim prywatnym koncie gdzie przelewana jest wypłata. Od 2015 roku jestem po ślubie, a teraz żona chce się rozwieść i zapowiada że będzie żądać spłaty za opłacany kredyt w tym czasie. Dodam że dopiero od dwóch lat ma stałą pracę, a wcześniej tylko stypendium 1600 zł. Przez większość czasu miałem dwa razy większe dochody, i oprócz spłaty kredytu ze swojego konta i często jeszcze czynsz...

Wyszukiwarka