Zmiana umowy o pracę na umowę zlecenie.

Pracuje w firmie ponad 3 lata na UOP na czas nieokreślony w pełnym wymiarze. Przez cały ten okres nie miałem urlopu, poprosiłem o ten urlop i wywiązała się z tego kłótnia z pracodawcą. W efekcie, której pracodawca postawił warunek albo przechodzę na umowę zlecenie albo się żegnamy. Czy może tak postąpić ? W internecie znajduje sprzeczne informacje. Moja praca polega na wykonywaniu danej czynności zależnej od klientów. Przez 5-6 miesięcy pracuje bez żadnego dnia wolnego łącznie z weekendami i w różnym czasie raz 2h, raz 6h. Przez następne pół roku pracy jest znacznie mniej i pracuje ok 16h w tygodniu razem z weekendami. Ale od początku pracodawca godził się na UOP i nie była to najniższa krajowa. Po przejściu na umowę zlecenie praca się nie zmieni, znacząco spadnie pensja wpisana na umowie (o kilka tysięcy).
Aktualnie trwa ten bardziej intensywny okres pracy, mimo wszystko chciałbym zostać w tej obecnej pracy jeszcze parę miesięcy, licząc się że strata urlopów i L4. Czy jeżeli pracodawca po paru miesiącach po przejściu na nową umowę zwolni mnie z dnia na dzień to czy mam jakiekolwiek szanse na wygranie sporu w sądzie pracy skoro się na to zgodziłem i podpisałem umowę zlecenie ? Czy mogę po tak długim czasie dochodzić roszczeń że zostałem zmuszony do przejścia na gorsza umowę ? Dodam, że prace wykonuje dobrze, szef nie ma zastrzeżeń, sytuacja wywiązała się wyłącznie z kłótni.
anonim cytuj
15-08-2023
Ile osób zatrudnia pracodawca?
Jaki okres rozliczeniowy obowiązuje w firmie, i jaki system czasu pracy - podstawowy, równoważny?
 
anonim cytuj
15-08-2023
Ile osób zatrudnia pracodawca?
Jaki okres rozliczeniowy obowiązuje w firmie, i jaki system czasu pracy - podstawowy, równoważny?
Pensja stała co miesiąc, w firmie zatrudnionych jest 5 osób, nikt z nas nie ma stałych godzin pracy, zazwyczaj pracujemy między godzinami 7-18, ale różną ilość godzin ( czy przyjdziemy na 8 czy na 10 to każdy robi swoją robotę na dany dzień i wychodzi, bo już w tym dniu nie ma co więcej robić)
Na umowie mam wpisane 40h tygodniowo w godz 8-16
Najbardziej nurtuje mnie pytanie czy jeśli zgodzę się na umowę zlecenie, a po miesiącu czy dwóch zostanę zwolniony z dnia na dzień to czy mam jakieś prawo, dochodzic w sądzie, że pracodawca zmienił mi UOP na zlecenie tylko po to żeby obejść prawo i zwolnić mnie złośliwie bez okresu wypowiedzenia ? A ja godząc się na to zlecenie tym samym straciłem cały zaległy urlop z 3 lat ?
 
anonim cytuj
15-08-2023
Pensja stała co miesiąc.

To nie jest okres rozliczeniowy , okresy rozliczeniowe nie muszą się pokrywać z miesięcznym terminem wypłaty wynagrodzenia
Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o prace należy się urlop . Pracownik nie może się tego urlopu zrzec , a pracodawca nie może powiedzieć ze nie da lub za urlop nie płaci . Jeżeli tak robi to naraża się na spore kary finansowe
Wymiar urlopu zależy od stażu pracy do 10 lat ( wliczana jest szkoła ) należy się 20 dni urlopu w roku powyżej 10 lat 26 dni urlopu - urlop jest płatny tak jakby pracownik pracował w tym dniu Ty możesz się starać o urlop zaległy jeszcze z 2019 roku
Nie można zastąpić umowy o prace umową zlecenie - która dotyczy tych samych obowiązków co umowa o prace = za to też grożą kary
Jeżeli pracodawca tak chce to niech sam wypowie ci umowę o prace , ty nie masz takiego obowiązku.
Zawarcie umowy zlecenia wiąże się tym ze taką umowę zleceniodawca może ci wypowiedzieć bardzo szybko , wszystko zależy od jej zapisów , po drugie nie masz żadnych praw pracowniczych na tej umowie
po miesiącu czy dwóch zostanę zwolniony z dnia na dzień to czy mam jakieś prawo, dochodzić w sądzie, że pracodawca zmienił mi UOP na zlecenie

Tak istnieje możliwość domagania sie uznanie tej umowy za umowę o prace
Wtedy musiał byś wystąpić do sadu o to zeby były pracodawca wypłacił ci ekwiwalent , przy dłuższej pracy urlop sie przedawni
Jeżeli pracujesz 3 lata to w najgorszym razie masz 60 dni urlopu = prawie 3 miesięczne pobory Nie ma znaczenia ze czasami nie wypracujesz godzin z normy = o to żebyś pracował 40 h tygodniowo powinien zadbać pracodawca
Moja rada to nie zgadzaj się na zmianę umowy , szukaj powoli innego pracodawcy chyba ze ten ci odpowiada.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Zasadniczo, pracodawca nie ma prawa jednostronnie zmieniać umowy o pracę na umowę zlecenie bez zgody pracownika. Zmiana formy umowy wymaga obustronnej zgody.

Jeżeli po przejściu na umowę zlecenie pracownik wykonywałby te same czynności, które wykonywał na podstawie umowy o pracę, to taka umowa zlecenie miałaby charakter fikcyjny. W takiej sytuacji pracownik mógłby wystąpić na drogę sądową, domagając się uzyskania praw przysługujących na podstawie umowy o pracę, w tym ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Jeśli pracownik zdecyduje się na przejście na umowę zlecenie i zostanie później zwolniony, może być trudno udowodnić w sądzie, że decyzja pracodawcy była motywowana złośliwością. Jednak w kontekście wcześniejszych zdarzeń (np. kłótni) pracownik mógłby starać się udowodnić, że zmiana formy umowy była próbą obejścia przepisów prawa pracy.

Co do zaległego urlopu: każdy pracownik na umowie o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracownik pracował przez 3 lata bez urlopu, przysługuje mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop, co w przypadku stażu pracy 3 lat wynosi minimum 60 dni urlopu (przy założeniu 20 dni urlopu rocznie).

Należy również zwrócić uwagę na kwestie godzin pracy. Jeśli w umowie określono 40h tygodniowo w godzinach 8-16, a pracownik pracuje inaczej, może to stanowić naruszenie umowy. W sytuacji, gdy pracodawca nie zapewnia pracownikowi odpowiedniej liczby godzin pracy, to odpowiedzialność za to spoczywa na pracodawcy.

Jeżeli pracodawca nie przestrzega przepisów Kodeksu pracy dotyczących godzin pracy, urlopu czy zmiany formy umowy, naraża się na odpowiedzialność karą.

Podsumowując, pracownik ma prawa wynikające z Kodeksu pracy, które chronią go przed jednostronnymi decyzjami pracodawcy. Zmiana formy umowy bez zgody pracownika czy niewypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop to naruszenia praw pracownika, przeciwko którym może on wystąpić na drogę sądową.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna dla siostry po sprzedaży samochodu (spadek). Czy zgłosić w US?
Brat kawaler sprzedał samochód, który zmarła mama przekazała mu w spadku w testamencie. Brat chce połowę kwoty uzyskanej ze sprzedaży darować siostrze - 3000 zł. Czy brat lub siostra powinni zgłosić darowiznę w Urzędzie Skarbowym?...
Wniosek o podwyższenie alimentów.
Złożyłam wniosek o podwyższenie alimentów. Odezwał się do mnie ojciec córki i chcę się dogadać. Proponuje spisanie ugody u notariusza na kwotę wyższą niż dostałam zabezpieczenie. Myślicie, że warto się zgodzić i wycofać pozew ? Wiem, że jak podpisze ugodę a by nie płacił to mogę iść z tym do komornika. On chce w ugodzie zawrzeć zapis, że już więcej nie będę podnosić alimentów . Czy takie coś można w ogóle ująć w takiej ugodzie ???...
Jakie mogą być najniższe przysądzone alimenty na dziecko?
Jakie mogą być najniższe przysądzone alimenty na dziecko? Czy Czy jeśli jest przysądzone 500zl to ojciec może wystąpić do sądu o obniżenie?...
Co zrobić jeśli pracodawca nie wysłał PITu?
Poprzedni pracodawca nie wysłał PIT 11. Co można zrobić? Prośby o wysyłkę mailem nie odniosły skutku....

Wyszukiwarka