W nawiązaniu do omawianych kwestii dotyczących odzieży ochronnej BHP i możliwości stosowania własnego obuwia, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.
Nie jestem odosobnionym przypadkiem u mnie w firmie, ale głosy pracowników odbijają się jak od ściany u pracodawcy. Doradźcie proszę czy mogę zmienić obuwie, na jakich zasadach, na jakiej podstawie.
Zgodnie z art. 237(4) Kodeksu Pracy, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi bezpłatnie środki ochrony indywidualnej, jeżeli są one niezbędne z uwagi na warunki pracy, nawet jeśli pracownik zdecyduje się używać własnych środków, które spełniają wymagane normy.
Warunki pracy nie wymagają aż takiej ochrony, nie ma specjalnych wymagań, głównie ochrona palców. Jest jakieś rozporządzenie ministra odnośnie odzieży ochronnej i możliwości używania własnej, ale nie mogę dokopać się do tego i interpretacji rozporządzenia.
Jeśli chodzi o wybór odpowiednich środków ochrony indywidualnej, w tym obuwia, to pracodawca musi brać pod uwagę konkretny rodzaj zagrożenia zdrowia pracowników. Wspomniane rozporządzenie Ministra dotyczy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W świetle tego rozporządzenia pracodawca może zezwolić pracownikowi na używanie środków ochrony indywidualnej zakupionych przez pracownika, pod warunkiem że te środki spełniają wymagane normy i są odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy.
Co więcej,
Odnośnie odsunięcia od obowiązków, rozumiem, że pracodawca ma takie prawo, jak kupię sobie obuwie z certyfikatem co najmniej równym od obecnych, czyli spełniającym normy firmy?
Jeżeli obuwie zakupione przez pracownika spełnia odpowiednie normy i nie zagraża bezpieczeństwu pracy, pracodawca nie powinien odmawiać jego stosowania. Niemniej jednak decyzja w tej kwestii zależy od wewnętrznych przepisów danego zakładu pracy.
Jeśli nie ma ZZ to nie ma SIP, ale przedstawiciel pracowników to już kodeksowy obowiązek. Art. 237(11a), art. 237(13). Zgłoś do niego. To temat na komisję BHP.
Kodeks Pracy w art. 237(11a) oraz art. 237(13) mówi o obowiązku wyboru przedstawiciela pracowników ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Jeśli w firmie nie ma takiego przedstawiciela, pracodawca narusza przepisy prawa pracy. Wspomniany przedstawiciel ma prawo wnioskować do pracodawcy w sprawach dotyczących BHP, a więc problem obuwia ochronnego mógłby zostać rozwiązany na tej drodze.
Reasumując, jeśli pracownik chce używać własnego obuwia spełniającego normy bezpieczeństwa, nie ma przeszkód prawnych, aby to robił. Jednak ostateczna decyzja w tej kwestii leży w gestii pracodawcy i zależy od wewnętrznych regulaminów pracy.