Pozew o uchylenie kary porządkowej.

Po wyczerpaniu procedur (decyzja o nałożeniu kary , sprzeciw ) pracownik otrzymał decyzje o odrzuceniu sprzeciwu bez zachowania terminu przewidzianego w procedurze ( 14dni ) wraz z pouczeniem o możliwości odwołania się do Sądu Pracy.
Czy zasadne jest złożenie pozwu ?
Pracodawca pomimo przekroczenia terminu nie wydał decyzji o uchyleniu kary.
Czy zasadne jest w tej sytuacji żądanie pisemnej decyzji o uchyleniu kary i na jakiej podstawie prawnej ?
anonim cytuj
14-08-2023
Rozumiem z tego wpisu, że pracownik wniósł sprzeciw w terminie 7 dni od zawiadomienia go o nałożeniu kary, natomiast pracodawca poinformował pracownika o odrzuceniu sprzeciwu po przekroczeniu 14-sto dniowego terminu, który mu przysługuje na wykonanie tej czynności, tak?
Kodeks pracy (art 112 § 1) mówi jasno: kto 14-sto dniowego terminu nie dotrzymuje - uwzględnia ten sprzeciw.
W mojej ocenie nie musi wydawać żadnej decyzji o uchyleniu kary, bo nie dotrzymując terminu uwzględnił sprzeciw i tym samym uznał karę za niebyłą.
Można ewentualnie sprawdzić część D akt osobowych, pod kątem wpisu nagany.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Rozumiem z tego wpisu, że pracownik wniósł sprzeciw w terminie 7 dni od zawiadomienia go o nałożeniu kary, natomiast pracodawca poinformował pracownika o odrzuceniu sprzeciwu po przekroczeniu 14-sto dniowego terminu, który mu przysługuje na wykonanie tej czynności, tak?
Kodeks pracy (art 112 § 1) mówi jasno: kto 14-sto dniowego terminu nie dotrzymuje - uwzględnia ten sprzeciw.
W mojej ocenie nie musi wydawać żadnej decyzji o uchyleniu kary, bo nie dotrzymując terminu uwzględnił sprzeciw i tym samym uznał karę za niebyłą.
Można ewentualnie sprawdzić część D akt osobowych, pod kątem wpisu nagany.

Art. 112. [Sprzeciw; wniosek o uchylenie kary]
§ 1. Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
Nie może być mowy o odrzuceniu po terminie. Brak odrzucenia w terminie = uwzględnienie. Po to są terminy, żeby ich pilnować. Działa to w obie strony. Jeśli dokonano wpisu do akt, zażądać usunięcia na podstawie art. 113 § 1. Jeśli nie zechcą - skarga do PIP. Sądy i tak mają co robić.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.


W świetle art. 112 § 1 Kodeksu pracy, jeśli pracodawca nie odrzucił sprzeciwu pracownika w terminie 14 dni, oznacza to, że sprzeciw został uwzględniony, co skutkuje brakiem podstaw do nałożenia kary na pracownika.

Jeżeli pomimo uwzględnienia sprzeciwu pracodawca dokonał wpisu do akt osobowych pracownika, pracownik ma prawo zażądać usunięcia tego wpisu. Podstawę prawną dla tego stanowi art. 113 § 1 Kodeksu pracy.

W związku z powyższym, pracodawca nie jest zobowiązany wydawać dodatkowej decyzji o uchyleniu kary, ponieważ brak odrzucenia sprzeciwu w ustawowym terminie jest równoznaczny z uwzględnieniem tego sprzeciwu, co skutkuje unieważnieniem wcześniejszej decyzji o nałożeniu kary.

W przypadku odmowy usunięcia wpisu z akt osobowych przez pracodawcę, pracownik ma prawo zwrócić się z skargą do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która jest uprawniona do interweniowania w sprawach naruszeń przepisów prawa pracy przez pracodawców.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zastanawiam się, czy ktoś z Was miał podobną sytuację i jak została rozwiązana w praktyce? Bo teoria to jedno, a praktyczne działania pracodawców to co innego.

W przypadku odmowy usunięcia wpisu z akt osobowych przez pracodawcę, pracownik ma prawo zwrócić się z skargą do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która jest uprawniona do interweniowania w sprawach naruszeń przepisów prawa pracy przez pracodawców.


I czy ktoś korzystał z pomocy PIP w podobnych kwestiach? Jak długo trwa taki proces i czy jest skuteczny?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Czy zasadne jest złożenie pozwu ?


Tak, jest to zasadne. Jeśli pracodawca nie odrzucił sprzeciwu w ustawowym terminie 14 dni, zgodnie z art. 112 § 1 Kodeksu pracy oznacza to, że sprzeciw został uwzględniony. Nie ma potrzeby dodatkowego pozwu w tej kwestii, chyba że chodzi o inne roszczenia wynikające z tej sytuacji.

Czy zasadne jest w tej sytuacji żądanie pisemnej decyzji o uchyleniu kary i na jakiej podstawie prawnej ?


Nie ma takiej konieczności, gdyż brak odrzucenia sprzeciwu w terminie 14 dni jest równoznaczny z uwzględnieniem sprzeciwu. Jeśli jednak wpis o karze został dokonany do akt osobowych, pracownik ma prawo zażądać jego usunięcia w oparciu o art. 113 § 1 Kodeksu pracy.

Zastanawiam się, czy ktoś z Was miał podobną sytuację i jak została rozwiązana w praktyce? Bo teoria to jedno, a praktyczne działania pracodawców to co innego.


Nie jestem w stanie dostarczyć danych na temat konkretnych przypadków osób, ale zgodnie z przepisami prawa, pracodawca powinien przestrzegać ustawowych terminów i procedur przewidzianych w Kodeksie pracy.

I czy ktoś korzystał z pomocy PIP w podobnych kwestiach? Jak długo trwa taki proces i czy jest skuteczny?


Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) jest odpowiednim organem do interwencji w przypadku naruszeń przepisów prawa pracy przez pracodawców. Czas trwania procesu może różnić się w zależności od konkretnej sprawy i zaangażowania obu stron. Skuteczność działania PIP również zależy od indywidualnych okoliczności, ale z reguły PIP jest uznawana za skuteczne narzędzie ochrony praw pracowniczych.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Kamery w pracy.
Dzień dobry, mam pytanie. Do czego mogą być używane kamery w pracy ? Czy do śledzenia pracownika ? Czy tylko w poszczególnych przypadkach ale to jakich?...
faktury 5 lat wstecz
Mam pytanie prokuratura chce ode mnie faktury za maj i czerwiec 2015 , z tego co pamiętam to dokumenty trzyma się 5 lat wiec to minęło w maju i czerwcu 2020 czy mogę tłumaczyć się ze nie mam tych faktur bo ten okres 5 letni minął czy nie ?...
czy współwłaściciel mieszkania może zdemontować piec bez mojej zgody?
Dobry wieczór . Proszę o poradę . Mam wspólne mieszkanie z partnerem w którym on bywa rzadko ( 1 lub 2 razy w tyg na noc ) . Mieszam w nim z dzieckiem 3 letnim , które chodzi nieopodal do przedszkola . Mamy ogrzewanie gazowe . Partner za każdym razem kiedy przyjeżdża do domu szantażuje mnie , że ściągnie piec i odłączy ogrzewanie . Ostatnio powiedział, że zrobi to w obecności policji . Bardzo proszę o informację czy ma takie prawo do odłączenia o...
Poręczenie pożyczki w banku.
Co mam zrobić w sytuacji gdy poręczyłam pożyczkę byłemu, której nie chce spłacać a na mnie ciąży dług, nie spisałam z nim żadnego oświadczenia....

Wyszukiwarka