Dziedziczenie mieszkania, a nowe małżeństwo seniora.

Witam,
Moi dziadkowie będąc w małżeństwie posiadają mieszkanie. Babcia zmarła parę lat temu i przed śmiercią testamentem spisała mieszkanie na moją mamę i ciocię. Na testamencie jest również podpisany dziadek.
Dziadkowi załatwiliśmy opiekunkę, która jak się okazało namawia dziadka na małżeństwo, do czego sama się przyznała. Dziadek ma blisko 90 lat i jest nie do końca poczytalny - nie zdaje sobie sprawy z wielu rzeczy i konsekwencji, zapomina i co za tym idzie jest podatny na manipulacje.
Dodatkowo bardzo ciężko mu coś wytłumaczyć, bo on zawsze "wie lepiej" oraz ma przeświadczenie, że rodzina czeka na jego śmierć i poluje na mieszkanie.
1. Co się może stać z mieszkaniem, jeśli by takie małżeństwo doszło do skutku?
2. Jak do tego ma się "umowa dożywocia" tj. umowa mieszkanie za opiekę? Biorę pod uwagę scenariusz, że opiekunka mogła by podsunąć mu taką umowę, a on nieświadomie to podpisze.
3. Jak można się uchronić, żeby mieszkanie nie trafiło w ręce nieuczciwej opiekunki?
4. Czy można się powoływać jakoś na niepoczytalność dziadka? Nie ma żadnych papierów i raczej też ciężko by było namówić go na zrobienie jakichś badań, bo on twierdzi, że jest w pełni sił i w pełni świadomy.
5. Jak do tego wszystkiego ma się spisany testament przez babcię i dziadka?
Jeśli potrzeba jeszcze jakichś dodatkowych informacji to oczywiście udzielę. Jutro chcę też porozmawiać z prawnikiem, ale pytam również Was o zdanie co można w tej sytuacji zrobić.
Pozdrawiam
anonim cytuj
14-08-2023
Zakładając, że mieszkanie stanowiło współwłasność małżeńską to pani dziadek generalnie może rozporządzać tylko swoim udziałem. Udział pani babci wszedł do masy spadkowej po niej.
1. Co się może stać z mieszkaniem, jeśli by takie małżeństwo doszło do skutku?

Samo małżeństwo nie ma żadnego wpływu poza tym, że żona w celu zaspokajania potrzeb rodziny ma prawnorodzinny tytuł do zamieszkiwania w mieszkaniu, do którego tytuł prawny ma jej mąż.
2. Jak do tego ma się "umowa dożywocia" tj. umowa mieszkanie za opiekę? Biorę pod uwagę scenariusz, że opiekunka mogła by podsunąć mu taką umowę, a on nieświadomie to podpisze.

Umową dożywocia pani dziadek może rozporządzić tylko tą częścią udziału w prawie własności mieszkania, który mu przysługuje. Na mocy umowy dożywocia, nabywca staje się właścicielem udziału w dniu zawarcia umowy w zamian za dożywotnią opiekę nad zbywcą.
3.Jak można się uchronić, żeby mieszkanie nie trafiło w ręce nieuczciwej opiekunki?

Nie można, pani dziadek ma prawo rozporządzać udziałem jakiego jest właścicielem. Żeby utracić zdolność do tego musiałby zostać ubezwłasnowolniony.
4. Czy można się powoływać jakoś na niepoczytalność dziadka? Nie ma żadnych papierów i raczej też ciężko by było namówić go na zrobienie jakichś badań, bo on twierdzi, że jest w pełni sił i w pełni świadomy.

W takim razie ewentualnie świadkowie.
5. Jak do tego wszystkiego ma się spisany testament przez babcię i dziadka?

Podpis pani dziadka pod testamentem pani babci raczej nie powinien wpłynąć na ważność tego testamentu o ile testament zawiera wyłącznie wolę pani babci i został przez nią spisany.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeszcze mała aktualizacja tematu, bo wyszły przed chwilą nowe okoliczności.
Opiekunka sama o tym powiedziała mojej mamie, mówiąc że to dziadek ją namawia na małżeństwo... Prawdopodobnie licząc na darmową opiekę, a opiekunka to rozważa, ponieważ dziadek ma dużą emeryturę i podobno ona by po jego śmierci z racji małżeństwa miała też podwyższoną.

Więc możliwe, że ona nie ma nieczystych zamiarów, bo sama to powiedziała mojej mamie.

6. Czy jakby doszło do małżeństwa to spisanie jakiejś rozdzielności majątkowej by załatwiało sprawę?
 
anonim cytuj
14-08-2023
6. Czy jakby doszło do małżeństwa to spisanie jakiejś rozdzielności majątkowej by załatwiało sprawę?

Rozdzielność majątkowa nie ma wpływu na dziedziczenie (małżonek z rozdzielnością dziedziczy tak samo jak bez rozdzielności) a przez samo zawarcie małżeństwa żona nie staje się właścicielką udziału pani dziadka.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Reklamacja towaru
Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie reklamacji towaru. W dniu 04.01 wysłałam zgodnie z formularzem reklamacyjnym uszkodzony produkt. Został dostarczony do magazynu pośrednika sprzedaży OleOle 05.01 (zgodnie z internetowym potwierdzeniem dostarczenia) natomiast maila, że sprzęt został przyjęty do weryfikacji dostałam 12.01. Jednocześnie OleOle przekazało informacje, że ze względu na covid rozpatrzenie reklamacji może trwać dłużej. Moje pyt...
Podatek od darowizny.
Mama zmarła w 2020r. Posiadała udział w działce leśnej, w której udziały ma 30 osób. Jest to taka wspólnota całej wsi. Obecnie jest możliwość sprzedaży tej działki. Wszyscy wykazują chęć sprzedaży. Moje pytanie, czy ja mogę przekazać obecnie swoje udziały bratu. Jak wygląda kwestia podatku po sprzedaży. Ja z bratem według postanowienia spadkowego na podstawie testamentu odziedziczyliśmy po 1/2. Postepowanie spadkowe było w 2021 r....
Szef bezpodstawnie wypowiada UOP z art.52
Dzien dobry mam takie pytanie odnosnie prawa pracy a mianowicie mialam wczoraj taki incydent w miejscu pracy ze szef wezwał policje do mnie ze jestem pod wpływem alkoholu policja mnie zawiozla alkomat wykazal 00 dzis ze łzami w oczach ze wstydu poszlam do pracy cały dzien przepracowałam a na koniec zaprosił mnie do biura mówiąc ze cała załoga sie skarży na mnie itd i mógłby mi dać wypowiedzenie z art.52 mobing przeciwko jego pracownikami niby ja ...
Odpowiedzialność pracownika za szkodę.
Dzień dobry, proszę o poradę, w jaki sposób rozwiązać sytuację . Firma posiada samochody służbowe jednak zdarzyło się tak, że osoba zajmująca się polisami przeoczyła termin na wznowienie OC, w związku z czym UFG nałożył na firmę wysoką karę w kwocie 10800 zł Firma chce przerzucić ten koszt na pracownika. Czy w ogóle ma do tego prawo? Pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę na czas nieokreślony, relacje z pracodawcą w porządku. W umowie ni...

Wyszukiwarka