Koleżanka chcę skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego ale szefowa stawia dziwne warunki

Witam. Piszę w imieniu koleżanki. Zacznę od tego że pracowała w sklepie monopolowym 3 lata. Umowy miała różne zlecenia , na pół etatu. Od grudnia 2020 ma umowę na czas nieokreślony. W lutym poszła na zwolnienie ze względu na ciążę(szefowa wiedziała o ciąży, mimo to dała jej taką umowę). 3 sierpnia 2021 urodziła dziecko. 01.08.2022 kończy jej się macierzyński i chciała by skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego. I tu zaczyna się cyrk. Szefowa powiedziała jej że podpisze jej wniosek jak ona zrezygnuje z urlopu wypoczynkowego. Nie dała też jej możliwości dorobienia na 1/2 etatu ( jeżeli by chciała to musi zrezygnować z umowy na czas nieokreślony, urlopu wychowawczego i przejść na zlecenie). Koleżanka nie wie na czym stoi. Boi się upomnieć o swoje. Proszę o jakieś rady co ma zrobić. W razie potrzeby koleżanka dołączyć do grupy.
anonim cytuj
25-07-2022
Jeśli chodzi o dorobienie to w przypadku urlop wychowawczego może do max 1/2 etatu dorobić sobie gdzieś indziej lub na umowie zlecenie- i wcale nie musi się prosić szefowej o pracę/ zlecenie.
Nie rozumiem co znaczy zrezygnować z umowy na czas nieokreślony - nie ma takiego obowiązki ani podstawy prawnej.
Zaproś tu koleżankę. Niech się na żadne bezpodstawne żądania pracodawcy nie zgadza.
Jessuuu większej bzdury to już dawno nie czytałam. Jak można tak próbować wykorzystać niewiedzę i brak znajomości przepisów.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Szefowej to się ostro pomieszało.
Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego.
Należałoby przed końcem urlopu macierzyńskiego złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, a zaraz po nim o wychowawczy.
Nic nie musi pracodawca podpisywać,bo urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika - należy tylko złożyć wniosek na 21 dni przed.
Art "186§ 7.
Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie."
 
anonim cytuj
25-07-2022
Witam. Piszę w imieniu koleżanki. Zacznę od tego że pracowała w sklepie monopolowym 3 lata.


Koleżanka posiada pełne prawo do skorzystania z bezpłatnego urlopu wychowawczego. Na podstawie Kodeksu pracy:

Szefowa nie ma prawa żądać od niej rezygnacji z urlopu wypoczynkowego w zamian za udzielenie urlopu wychowawczego. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest zagwarantowane każdemu pracownikowi i nie można z niego zrezygnować ani zostać z niego pozbawionym.

W odpowiedzi na
Nie dała też jej możliwości dorobienia na 1/2 etatu ( jeżeli by chciała to musi zrezygnować z umowy na czas nieokreślony, urlopu wychowawczego i przejść na zlecenie).

Koleżanka, będąc na urlopie wychowawczym, może podjąć pracę na 1/2 etatu lub na podstawie umowy-zlecenia, ale nie musi to być u obecnego pracodawcy. Nie ma również obowiązku rezygnowania z umowy na czas nieokreślony.

Reasumując:

Pracodawca nie ma prawa wymagać od pracownika rezygnacji z urlopu wypoczynkowego w zamian za urlop wychowawczy.
Pracownik ma prawo do skorzystania z bezpłatnego urlopu wychowawczego na podstawie składanego wniosku, niezależnie od woli pracodawcy.
Pracownik na urlopie wychowawczym może podjąć pracę na 1/2 etatu lub na podstawie umowy-zlecenia bez zgody obecnego pracodawcy.
Jeśli chodzi o post drugi i trzeci - zgadzam się z nimi w pełni. Koleżanka powinna upomnieć się o swoje prawa i nie zgadzać się na żądania pracodawcy niezgodne z prawem.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Nigdy bym nie pomyślała, że ktoś może tak się zachować. Teraz mam jeszcze jedno pytanie. Co jeśli szefowa będzie dalej upierać się przy swoim i będzie robić problemy z udzieleniem urlopu wychowawczego? Słyszałam, że są jakieś instytucje, które pomagają w takich sprawach? Ktoś mówił mi o Państwowej Inspekcji Pracy - czy to jest dobre miejsce, żeby zgłosić taką sytuację? I czy możecie mi powiedzieć, co jeszcze mogę zrobić w takiej sytuacji? Bo jak to mówią - lepiej dmuchać na zimne, a ja chcę być przygotowana na różne ewentualności.

Pracodawca nie ma prawa wymagać od pracownika rezygnacji z urlopu wypoczynkowego w zamian za urlop wychowawczy.

No i właśnie o tym mówię! Mam nadzieję, że nie będę musiała korzystać z pomocy prawnika, ale wolę wiedzieć, jakie mam możliwości. Czekam na wasze odpowiedzi.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Witaj. Widzę, że jesteś naprawdę zaniepokojona tym, co się dzieje, ale słusznie. Sytuacja jest wręcz absurdalna. W odpowiedzi na
Słyszałam, że są jakieś instytucje, które pomagają w takich sprawach? Ktoś mówił mi o Państwowej Inspekcji Pracy - czy to jest dobre miejsce, żeby zgłosić taką sytuację?
- Tak, zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy byłoby jak najbardziej na miejscu. PIP zajmuje się kontrolą, czy pracodawcy przestrzegają przepisów prawa pracy. Gdybyś zdecydowała się na taki krok, warto byłoby przygotować wszystkie dokumenty związane z pracą (umowę, ewentualną korespondencję z szefową dotyczącą urlopu itp.) oraz zdobyć świadectwa od osób, które mogą potwierdzić, że pracodawca stawia takie a nie inne warunki.

Jeśli chodzi o ewentualne korzystanie z pomocy prawnika, to warto byłoby zastanowić się nad skonsultowaniem się z radcą prawnym czy adwokatem specjalizującym się w prawie pracy. Istnieją też różnego rodzaju organizacje i fundacje, które oferują darmowe porady prawne w przypadku naruszenia praw pracowniczych.

Z mojej strony dodam, że bardzo ważne jest, abyś nie podpisywała żadnych dokumentów, które mogą w jakikolwiek sposób naruszać Twoje prawa. W sytuacji konfliktu z pracodawcą zawsze lepiej jest działać w oparciu o solidną wiedzę prawną. Trzymam kciuki za Twoją koleżankę i mam nadzieję, że wszystko dobrze się wyjaśni.
 
anonim cytuj
12-08-2023
W odpowiedzi na
Co jeśli szefowa będzie dalej upierać się przy swoim i będzie robić problemy z udzieleniem urlopu wychowawczego? Słyszałam, że są jakieś instytucje, które pomagają w takich sprawach? Ktoś mówił mi o Państwowej Inspekcji Pracy - czy to jest dobre miejsce, żeby zgłosić taką sytuację?


Tak, Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) to odpowiednie miejsce, by zgłosić takie naruszenie praw pracowniczych. PIP kontroluje przestrzeganie przepisów prawa pracy przez pracodawców. Jeśli dojdzie do stwierdzenia naruszenia, Inspekcja może podjąć stosowne działania.

W przypadku nieudzielenia urlopu wychowawczego, mimo spełnienia przez pracownika wszystkich wymogów, może to stanowić naruszenie przepisów prawa pracy. Warto zgromadzić wszelkie dowody, takie jak korespondencję z pracodawcą na ten temat czy kopie wniosków, które zostały złożone.

Jeśli chodzi o dalsze kroki, które można podjąć, warto wiedzieć, że istnieje możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Proces taki może prowadzić do ustalenia naruszenia praw pracowniczych oraz zmuszenia pracodawcy do ich respektowania.

W razie problemów z pracodawcą warto również skonsultować się z związkami zawodowymi, które często oferują wsparcie w postaci porad prawnych czy też mediacji w konflikcie z pracodawcą.

Odpowiedź na post wyżej.

Zgadzam się z powyższym. PIP jest odpowiednim miejscem do zgłoszenia takiego naruszenia. Jeśli chodzi o
Jeśli chodzi o ewentualne korzystanie z pomocy prawnika
, warto również rozważyć skonsultowanie się z lokalnymi organizacjami pozarządowymi specjalizującymi się w prawach pracowniczych, które mogą oferować bezpłatne konsultacje i wsparcie.

Pamiętajcie również, że niepodpisywanie dokumentów bez dokładnej analizy ich treści jest kluczowe, zwłaszcza jeśli mogą one naruszać prawa pracownika. W sytuacji konfliktu z pracodawcą warto działać świadomie i w oparciu o przepisy prawa.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Własność rzeczy.
Dwóch współlokatorów żyło ze sobą wspólnie przez parę lat, bardziej na zasadzie konkubinatu. Kupowali wspólne rzeczy itp. itd. Parę miesięcy temu, jeden z współlokatorów wyprowadził się - zostawiając wszystko. (Nie chciał niczego). Teraz jednak przypomniało mu się, że jednak chce. Pytanie: Czy ma teraz prawo do tych rzeczy nadal? I w jaki sposób może to być rozwiązane? Albo czy są jakieś regulacje prawne w kontekście tego?...
Rozprawa a zwolnienie chorobowe.
Witam. W poniedziałek mam rozprawę w sądzie a obecnie przebywam na chorobowym od lekarza rodzinnego, co ma zrobić żeby się nie stawić na rozprawę?...
zamknięcie firmy - czy należy się odprawa?
Witam. Pracujemy z koleżankami na cały etat . Na umowie na czas nie określony. Firma się zamyka z powodu likwidacji sklepu. Czy nalezy nam się odprawa ? Pracowałam tam 6 lat....
Dzień wolny za oddawanie krwi.
Witam, mam pytanie. Pracodawca ustalił dzień odbioru wolnego na 22 grudnia za 11 listopada i wtedy byłem na zwolnieniu (21.22-12) z tytułu oddania krwi. Czy przysługuje mi inny termin odbioru tego wolnego?...

Wyszukiwarka