Rezygnacja z kupna działki budowlanej.

Dzień dobry, zdecydowałem się na kupno działki budowlanej. Z właścicielem działki ustaliliśmy już cenę. Mieliśmy też ustalony termin podpisania umowy notarialnej. Wszystko było w zasadzie gotowe. Niestety z przyczyn osobistych musiałem zrezygnować z kupna tej działki. Właściciel grozi mi sądem za to, że zrezygnowałem, a się "umawialiśmy" i że przeze mnie "stracił ponad tydzień czasu". Czy w związku z tym, właściciel będzie miał prawo podać mnie do sądu i żądać jakiegokolwiek odszkodowania albo będę musiał jednak kupić tą działkę budowlaną? Żadnej umowy przedwstępnej nie podpisywaliśmy. Wszystko było jedynie ustalane telefonicznie.
anonim cytuj
31-08-2023
Moim zdaniem nic Ci nie grozi.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Po prostu zastanawiałem się czy w tym przypadku nie doszło do zawarcia ustnej umowy przedwstępnej. Jak myślicie?
Jeżeli zawarliście wszystkie elementy takiej umowy w formie ustnej, do doszło do jej zawarcia.

A jakie to są elementy? Ale jak rozumiem mimo to, dalej nie zobowiązuje mnie to do podpisania umowy przyrzeczonej u notariusza? W końcu formą umów (przedwstępna i przyrzeczona) jest inna.
Jeżeli nie płaciłeś zadatku, to sprzedający najprawdopodobniej machnie ręką na całą sprawę. Jeżeli tak - będzie mógł chcieć go zatrzymać.
Elementów umowy przedwstępnej poszukaj w internecie. Nie ma sensu, bym je wszystkie tutaj wypisywał.

Zadatek nie był płacony. Z tego, co czytam to nie wszystkie elementy umowy przedwstępnej zostały zawarte. Poza tym powód rezygnacji z kupna nie jest moją winą. A w ogóle to w takich sprawach odszkodowania mogą być wysokie czy raczej symboliczne?
Koszty te musi w sądzie udowodnić sprzedający. Tu nie ma cennika i będzie mu bardzo ciężko coś skubnąć.

"Koszty" - czyli jak rozumiem, wysokość ewentualnego odszkodowania ogranicza się do kosztów poniesionych przez sprzedającego w celu przygotowania do sporządzenia umowy przyrzeczonej? Czyli mam tu na myśli opłaty za wydanie jakiś dokumentów urzędowych, które są niezbędne do sporządzenia umowy notarialnej? A co jeżeli teraz nie będzie mógł znaleźć nowego kupującego? Czy to jest dla niego strata, której zadośćuczynienie może żądać?
Żądać to sobie może, ale musi to udowodnić.

Jeśli nie miałeś żadnej umowy to nic ci nie zrobi, ze strony prawnej nic mu nie przysługuje, co do umów na telefon, na słowo w takim przypadku - zawsze możesz zmienić zdanie.
 
anonim cytuj
31-08-2023

Sugerowane Tematy

Kontakty z dzieckiem.
Witam grupę, mam taka sprawę, rozszedłem się z partnerką nie byliśmy po ślubie, jakiś czas po naszym rozstaniu dowiedziałem się, że ona jest w ciąży i ja jestem ojcem dziecka (wszystkie znaki na niebie i Ziemi mówią że to moje dziecko). Chce się dowiedzieć jak wyglądają kontakty ojca z tak małym dzieckiem, Jak w takich sprawach decydują sądy w kwestii kontaktu i opieki nad dzieckiem w stosunku do ojca...
Jak wygląda najem okazjonalny dla obywateli z Ukrainy?
Witam. Jak wygląda najem okazjonalny dla obywateli z Ukrainy?...
Zbyt wysokie koszty adwokackie dla oskarżyciela posiłkowego.
Mój znajomy miał sprawę o niewielką kradzież, poddał się karze na podstawie 387 kpk., żeby skrócić postępowanie i dostał bardzo niskie zawiasy. Na rozprawę stawił się pokrzywdzony z adwokatem, który działał jako oskarżyciel posiłkowy. Rozprawa trwała max. 40 minut, sąd go skazał i zasądził od niego dla pokrzywdzonego 2300 zł kosztów adwokackich. To chyba lekka przesada. Co znajomy może zrobić ?...
Reklamacja towaru
Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie reklamacji towaru. W dniu 04.01 wysłałam zgodnie z formularzem reklamacyjnym uszkodzony produkt. Został dostarczony do magazynu pośrednika sprzedaży OleOle 05.01 (zgodnie z internetowym potwierdzeniem dostarczenia) natomiast maila, że sprzęt został przyjęty do weryfikacji dostałam 12.01. Jednocześnie OleOle przekazało informacje, że ze względu na covid rozpatrzenie reklamacji może trwać dłużej. Moje pyt...

Wyszukiwarka