okres wypowiedzenia
Dzień dobry,
30.09 złożyłam podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 30.11. Podanie zostało rozpatrzone pozytywnie. Prowadzę także jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałam zamiast pracy na etat poświęcić swój cały czas prowadzeniu tejże działalności. Niestety okazało się, że jestem poważnie chora i w połowie listopada muszę poddać się operacji plus później dalsze leczenie. Zakładam, że do pracy będę mogła wrócić od nowego roku. Jak to dalej teraz wygląda.
Póki jestem jeszcze na okresie wypowiedzenia, normalnie idę na "L4", co jednak po zakończonej umowie? Czy pieniądze z tytułu zwolnienia będę otrzymywać z "działalnosci", czy też powinnam zawiesić działalność na czas choroby? Czy ktoś się może orientuje i doradzi, jak powinnam się zachować?
wolnienie chorobowe będzie też wypłacane przez ZUS po ustaniu zatrudnienia, pod warunkiem że nie będzie prowadzona działalność, bo to podważy zasadność zwolnienia.
Jeśli z działalności płaciła pani składkę chorobową to również z niej otrzyma pani zasiłek chorobowy (zakładając że ma pani 90 dni ubezpieczenia z tego tytułu).
z działalności płaciłem tylko zdrowotne. Czy w takiej sytuacji powinnam zawiesić działalność, czy też normalnie zacząć płacić "pełen ZUS" i brać zwolnienie na działalność a nie na "starego" pracodawcę?
jak zaczniesz płacić teraz zus to i tak zasiłek Ci się nie należy (dopiero po 90 dniach oczekiwania) nie mniej na zwolnieniu nie możesz pracować w żadnej formie.
Drugi punkt że jak tracisz ubezpieczenie to faktycznie powinien być płacony pełen zus więc chroni Cię przed tym tylko zawieszenie działalności.
ps. pełen zus nie oznacza od razu dużego zusu
Witam,
Cieszę się, że mogę dołączyć do Waszej dyskusji. Jestem prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Z przyjemnością odpowiem na zadane pytania, opierając się na obowiązujących przepisach prawa polskiego.
Po pierwsze, ważne jest zrozumienie, jak działa system ubezpieczeń społecznych w Polsce. Zgodnie z art. 8 pkt 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenie chorobowe obejmuje pracowników na podstawie umowy o pracę.
Po drugie, jeśli zakończysz pracę na etat, a potem zachorujesz, to zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez ZUS, pod warunkiem że nie będziesz prowadzić działalności gospodarczej, co jest zgodne z informacją udzieloną przez poprzednią osobę. Wynika to z art. 14 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Po trzecie, jeśli nie płacisz składki na ubezpieczenie chorobowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, to nie będziesz miała praw do zasiłku chorobowego z tego tytułu, zgodnie z art. 12 tejże ustawy.
Po czwarte, warto zauważyć, że jeśli zawiesisz działalność gospodarczą, to zachowasz prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS na podstawie Twojego poprzedniego zatrudnienia.
Po piąte, jeśli natomiast zdecydujesz się na kontynuowanie działalności gospodarczej i zaczniesz płacić składki na ubezpieczenie chorobowe, to prawo do zasiłku chorobowego nabywasz dopiero po upływie okresu wyczekiwania wynoszącego 90 dni, zgodnie z art. 26 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Pamiętaj, że to są ogólne wytyczne, a konkretna sytuacja może zależeć od wielu czynników. Powyższe informacje mają na celu pomóc Ci lepiej zrozumieć, jak prawo ma się do Twojej sytuacji.
Życzę zdrowia i powodzenia,
Czy istnieją jakieś szczególne wymagania czy przesłanki, które muszę spełnić, aby zawiesić moją działalność gospodarczą? I czy jest jakiś termin, do którego muszę to zrobić? Czy możecie mi coś więcej na ten temat powiedzieć?