okres wypowiedzenia

Dzień dobry,
30.09 złożyłam podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 30.11. Podanie zostało rozpatrzone pozytywnie. Prowadzę także jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałam zamiast pracy na etat poświęcić swój cały czas prowadzeniu tejże działalności. Niestety okazało się, że jestem poważnie chora i w połowie listopada muszę poddać się operacji plus później dalsze leczenie. Zakładam, że do pracy będę mogła wrócić od nowego roku. Jak to dalej teraz wygląda.
Póki jestem jeszcze na okresie wypowiedzenia, normalnie idę na "L4", co jednak po zakończonej umowie? Czy pieniądze z tytułu zwolnienia będę otrzymywać z "działalnosci", czy też powinnam zawiesić działalność na czas choroby? Czy ktoś się może orientuje i doradzi, jak powinnam się zachować?
anonim cytuj
02-11-2020
wolnienie chorobowe będzie też wypłacane przez ZUS po ustaniu zatrudnienia, pod warunkiem że nie będzie prowadzona działalność, bo to podważy zasadność zwolnienia.
Jeśli z działalności płaciła pani składkę chorobową to również z niej otrzyma pani zasiłek chorobowy (zakładając że ma pani 90 dni ubezpieczenia z tego tytułu).
 
anonim cytuj
02-11-2020
z działalności płaciłem tylko zdrowotne. Czy w takiej sytuacji powinnam zawiesić działalność, czy też normalnie zacząć płacić "pełen ZUS" i brać zwolnienie na działalność a nie na "starego" pracodawcę?
 
anonim cytuj
02-11-2020
jak zaczniesz płacić teraz zus to i tak zasiłek Ci się nie należy (dopiero po 90 dniach oczekiwania) nie mniej na zwolnieniu nie możesz pracować w żadnej formie.
Drugi punkt że jak tracisz ubezpieczenie to faktycznie powinien być płacony pełen zus więc chroni Cię przed tym tylko zawieszenie działalności.
ps. pełen zus nie oznacza od razu dużego zusu
 
anonim cytuj
02-11-2020
Witam,

Cieszę się, że mogę dołączyć do Waszej dyskusji. Jestem prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Z przyjemnością odpowiem na zadane pytania, opierając się na obowiązujących przepisach prawa polskiego.

Po pierwsze, ważne jest zrozumienie, jak działa system ubezpieczeń społecznych w Polsce. Zgodnie z art. 8 pkt 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenie chorobowe obejmuje pracowników na podstawie umowy o pracę.

Po drugie, jeśli zakończysz pracę na etat, a potem zachorujesz, to zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez ZUS, pod warunkiem że nie będziesz prowadzić działalności gospodarczej, co jest zgodne z informacją udzieloną przez poprzednią osobę. Wynika to z art. 14 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Po trzecie, jeśli nie płacisz składki na ubezpieczenie chorobowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, to nie będziesz miała praw do zasiłku chorobowego z tego tytułu, zgodnie z art. 12 tejże ustawy.

Po czwarte, warto zauważyć, że jeśli zawiesisz działalność gospodarczą, to zachowasz prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS na podstawie Twojego poprzedniego zatrudnienia.

Po piąte, jeśli natomiast zdecydujesz się na kontynuowanie działalności gospodarczej i zaczniesz płacić składki na ubezpieczenie chorobowe, to prawo do zasiłku chorobowego nabywasz dopiero po upływie okresu wyczekiwania wynoszącego 90 dni, zgodnie z art. 26 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Pamiętaj, że to są ogólne wytyczne, a konkretna sytuacja może zależeć od wielu czynników. Powyższe informacje mają na celu pomóc Ci lepiej zrozumieć, jak prawo ma się do Twojej sytuacji.

Życzę zdrowia i powodzenia,
 
anonim cytuj
04-08-2023
Czy istnieją jakieś szczególne wymagania czy przesłanki, które muszę spełnić, aby zawiesić moją działalność gospodarczą? I czy jest jakiś termin, do którego muszę to zrobić? Czy możecie mi coś więcej na ten temat powiedzieć?
 
anonim cytuj
04-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna nieruchomości ze służebnością osobistą.
Czy jeśli moją siostra otrzymała darowizną cały majątek rodziców z domem włącznie, ale rodzice mieli tam dożywotnią służebność, a ja opłacałam większość opłat związanych z domem jak i leki jak i żywność to czy oprócz zachowku mogę skutecznie wezwać siostrę do zwrotu tych nakładów? Dokładałam się do remontu domu gdy piec wybuchł oraz do zmiany dachu. Czy mogę wezwać siostrę do zwrotu poniesionych kosztów za opłaty za dom kiedy mieszali tam rodzi...
zwrot pieniędzy w szkole
Witam, jak mogę rozwiązać spór o zwrot pieniędzy w szkole. W marcu b.r. zapłaciłam za dwójkę dzieci 180 zł za wyżywienie w szkole. Po tygodniu wybuchła pandemia więc szkoły zamknięto. Od września moje dzieci zmieniły szkołę, więc zaczęłam się domagać zwrotu pieniędzy za wyżywienie z marca lub przeniesienie tej opłaty do bieżącej szkoły. Dyrektor szkoły odmówiła mi zwrotu, gdyż twierdzi, że przenosząc dzieci do innej szkoły tracę ten zwrot. Natomi...
Dopłata za wodę.
Mam problem ponieważ wynajmuje mieszkanie z chłopakiem od 01.07.2023 roku. W dniu dzisiejszym właściciel poinformował nas że musimy zapłacić dopłatę za wodę ponad 530zl. Zaliczka na wodę jest w czynszu spółdzielni. Przed wynajmem prosiłam właściciela by zgłosił 2 osoby zamieszkałe w tym mieszkaniu ponieważ wcześniej mieszkała w nim tylko jego córka. Nie rozumiem tej kwoty dopłaty ponieważ w pisemnej informacji z rozliczenia jest adnotacja że w zw...
Rozliczenie PIT.
Dzień dobry mam bardzo ważne pytanie odnośnie rozliczenia pit na dzieci. Jestem po rozwodzie 2 lata Ale mieszkamy z byłym mężem i dziećmi w jednym mieszkaniu ponieważ ja nie mam gdzie iść on też. Płaci mi na dzieci alimenty w kwiecie 900zl i tylko tyle,ja gotuje osobno on osobno każdy robi sobie zakupy itp Ja robię wszystkie rachunki itp opłaty w szkołach,ubrania on tylko 900zl nic więcej go nie interesuje Ale chodzi mi o to jak będzie z roz...

Wyszukiwarka