Czy zobowiązanie wobec sądu do ustosunkowania się do wniosku (z określonego dnia) jest jednoznaczne z zarządzeniem sędzi do złożenia pisma przygotowawczego?
Tak, zobowiązanie to oznacza, że sąd oczekuje od strony reakcji na określone twierdzenia lub okoliczności przedstawione w wniosku. W praktyce oznacza to złożenie pisma, które może być uznane za pismo przygotowawcze.
Czy sędzia zarządzający złożenie pisma przygotowawczego powinien w treści zarządzenia zastosować termin "pismo przygotowawcze"?
Nie ma przepisu, który by wymagał od sędziego używania konkretnego terminu w treści zarządzenia. Ważne jest, aby zawartość zarządzenia była jednoznaczna i zrozumiała dla strony.
Jeśli do akt sprawy zostało dołączone pismo tytułowane "pismo przygotowawcze wnioskodawcy" to jako strona powinnam zostać poinformowana o złożeniu takiego pisma?
Tak, strona ma prawo zapoznać się ze wszystkimi materiałami zgromadzonymi w aktach sprawy. Jeżeli pismo wpłynęło od drugiej strony postępowania, należy je doręczyć stronie przeciwnej.
Czy postępowanie w sądzie na skutek wniosku o zniesienie współwłasności jest to postępowanie procesowe, czy nieprocesowe?
Postępowanie o zniesienie współwłasności jest postępowaniem nieprocesowym. Reguluje je Kodeks postępowania cywilnego w księdze trzeciej, tytuł XI.
Czy odpowiedź na sądowe zobowiązanie do ustosunkowania się do treści pisma przygotowawczego powinnam określić "pismo procesowe" lub inaczej, np. "Ustosunkowanie się"?
Może Pani określić to pismo jako "Ustosunkowanie się", "Odpowiedź na wniosek" czy też "Pismo przygotowawcze". Kluczowa jest treść pisma, a nie jego tytuł.
Czy wniosek o zniesienie współwłasności po rozwodzie jest ekwiwalentem podziału majątku?
Tak, wniosek o zniesienie współwłasności po rozwodzie jest jednym ze sposobów uregulowania kwestii majątkowych między byłymi małżonkami. W praktyce, wnioskując o zniesienie współwłasności, jedna ze stron dąży do podziału wspólnie posiadanego majątku.
Zobowiązanie do ustosunkowania się = Zarządzenie złożenia pisma przygotowawczego. Zgadza się?
Tak, zobowiązanie do ustosunkowania się w praktyce oznacza wezwanie przez sąd do złożenia pisma przygotowawczego w odpowiedzi na określone twierdzenia lub okoliczności.
Mam nadzieję, że powyższe odpowiedzi przyczynią się do rozjaśnienia Państwa wątpliwości.