Sprecyzowanie wniosku a pismo przygotowawcze.

Witam
Ponieważ otrzymuję sprzeczne informacje, uprzejmie proszę (zdezorientowana i sfrustrowana) o pomoc przez udzielenie odpowiedzi na pytania:
Czy zobowiązanie wobec sądu do ustosunkowania się do wniosku (z określonego dnia) jest jednoznaczne z zarządzeniem sędzi do złożenia pisma przygotowawczego? i w odpowiedzi ustosunkowanie się może zostać określone jako "Pismo Przygotowawcze"?
Czy sędzia zarządzający złożenie pisma przygotowawczego powinien w treści zarządzenia zastosować termin "pismo przygotowawcze"?
Jeśli do akt sprawy zostało dołączone pismo tytułowane "pismo przygotowawcze wnioskodawcy" to jako strona powinnam zostać poinformowana o złożeniu takiego pisma?
Czy postępowanie w sądzie na skutek wniosku o zniesienie współwłasności jest to postępowanie procesowe, czy nieprocesowe?
Czy odpowiedź na sądowe zobowiązanie do ustosunkowania się do treści pisma przygotowawczego powinnam określić "pismo procesowe" lub inaczej, np. "Ustosunkowanie się" (zobowiązanie dotyczy sprawy w toku w związku ze wnioskiem o zniesienie współwłasności)
Czy wniosek o zniesienie współwłasności po rozwodzie jest ekwiwalentem podziału majątku?
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
anonim cytuj
14-08-2023
Tak, można uznac ze to jedno i to samo. Sąd wzywa cię abyś ustosunkowała się do wniosku, czyli złożyła pismo przygotowawcze. To jak je podpiszesz nie ma znaczenia, ale zazwyczaj takie pismo tytułuje się „odpowiedz na wniosek”, oczywiście możesz tez zatytutułowac je jako „pismo przygotowawcze” (sąd nie ma obowiązku posługiwać się tym określeniem w wezwaniu).
Jeśli wnioskodawca złoży takie pismo do akt to zakładając ze nie masz profesjonalnego pełnomocnika to w takiej sytuacji powinien złożyć je w 2 egzemplarzach i następnie sąd doręczy Ci jeden egzemplarz.
Postępowanie jest nieprocesowe. Tak jeśli doszło do rozwodu i ustania wspólności majątkowej a następnie małżonek wniósł o zniesienie współwłasności to jest to tak naprawdę podział majątku wspólnego
Pismo przygotowawcze złożone bez zarządzenia podlega zwrotowi, dlatego istotne było dla mnie nazewnictwo. Zatem mam rozumieć (dla pewności), że:"Pismo Przygotowawcze" to innymi słowy "ustosunkowanie się "
i w zamian tytułu "ustosunkowanie się" może zostać użyty termin "Pismo Przygotowawcze"
Zobowiązanie do ustosunkowania się = Zarządzenie złożenia pisma przygotowawczego.
Zgadza się?

Przepis o którym Pani pisze dotyczy sytuacji gdy strona postępowania składa w jego trakcie pismo mimo, że sąd jej do tego nie wzywał (tytuł pisma nie ma znaczenia, może być zatytułowane jako „pismo przygotowawcze”, „stanowisko strony”, „ustosunkowanie się”, „replika do odpowiedzi na pozew/wniosek”) liczy się sam fakt złożenia go bez wezwania Sądu.
A zatem to jak Pani zatytułuje pismo nie ma najmniejszego znaczenia, liczy się jego treść - musi się Pani ustosunkować do wniosku zgodnie z wezwaniem Sądu.
Zawsze gdy jest składany pozew lub wniosek to Sąd wzywa drugą stronę do zajęcia stanowiska. To jest standard (lub do złożenia sprzeciwu/zarzutów gdy jest wydany nakaz zapłaty na skutek pozwu). Natomiast w dalszym etapie to czy Sąd wezwie strony do dalszych pism to już zależy od jego uznania. Gdy tego nie zrobi a przykładowo druga strona chciałaby odpowiedzieć na Pani pismo, które teraz Pani złoży to dopiero w takiej sytuacji pismo podlega zwrotowi.
Podsumowując, może Pani dowolnie zatytułować pismo, choć najczęściej w takim przypadku tytułuje się je jako „odpowiedź na wniosek”. Liczy się to aby treść tego pisma była właściwa czyli zawierała Pani ustosunkowanie się do twierdzeń zawartych we wnioski oraz ewentualne wnioski dowodowe.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Czy zobowiązanie wobec sądu do ustosunkowania się do wniosku (z określonego dnia) jest jednoznaczne z zarządzeniem sędzi do złożenia pisma przygotowawczego?

Tak, zobowiązanie to oznacza, że sąd oczekuje od strony reakcji na określone twierdzenia lub okoliczności przedstawione w wniosku. W praktyce oznacza to złożenie pisma, które może być uznane za pismo przygotowawcze.

Czy sędzia zarządzający złożenie pisma przygotowawczego powinien w treści zarządzenia zastosować termin "pismo przygotowawcze"?

Nie ma przepisu, który by wymagał od sędziego używania konkretnego terminu w treści zarządzenia. Ważne jest, aby zawartość zarządzenia była jednoznaczna i zrozumiała dla strony.

Jeśli do akt sprawy zostało dołączone pismo tytułowane "pismo przygotowawcze wnioskodawcy" to jako strona powinnam zostać poinformowana o złożeniu takiego pisma?

Tak, strona ma prawo zapoznać się ze wszystkimi materiałami zgromadzonymi w aktach sprawy. Jeżeli pismo wpłynęło od drugiej strony postępowania, należy je doręczyć stronie przeciwnej.

Czy postępowanie w sądzie na skutek wniosku o zniesienie współwłasności jest to postępowanie procesowe, czy nieprocesowe?

Postępowanie o zniesienie współwłasności jest postępowaniem nieprocesowym. Reguluje je Kodeks postępowania cywilnego w księdze trzeciej, tytuł XI.

Czy odpowiedź na sądowe zobowiązanie do ustosunkowania się do treści pisma przygotowawczego powinnam określić "pismo procesowe" lub inaczej, np. "Ustosunkowanie się"?

Może Pani określić to pismo jako "Ustosunkowanie się", "Odpowiedź na wniosek" czy też "Pismo przygotowawcze". Kluczowa jest treść pisma, a nie jego tytuł.

Czy wniosek o zniesienie współwłasności po rozwodzie jest ekwiwalentem podziału majątku?

Tak, wniosek o zniesienie współwłasności po rozwodzie jest jednym ze sposobów uregulowania kwestii majątkowych między byłymi małżonkami. W praktyce, wnioskując o zniesienie współwłasności, jedna ze stron dąży do podziału wspólnie posiadanego majątku.

Zobowiązanie do ustosunkowania się = Zarządzenie złożenia pisma przygotowawczego. Zgadza się?

Tak, zobowiązanie do ustosunkowania się w praktyce oznacza wezwanie przez sąd do złożenia pisma przygotowawczego w odpowiedzi na określone twierdzenia lub okoliczności.

Mam nadzieję, że powyższe odpowiedzi przyczynią się do rozjaśnienia Państwa wątpliwości.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Witajcie ponownie,

Nie chcę robić błędów, więc jeszcze raz upewnię się (na pewno nie jestem jedyną osobą z tym problemem).

Może Pani określić to pismo jako "Ustosunkowanie się", "Odpowiedź na wniosek" czy też "Pismo przygotowawcze". Kluczowa jest treść pisma, a nie jego tytuł.


Czyli jeśli dobrze rozumiem, oczekując mojego ustosunkowania do wniosku, sąd nie będzie patrzył na nazwę mojego pisma, ale skupi się na jego treści? A jeżeli pomyłkowo zatytułuję pismo inaczej, niż powinnam, ale merytorycznie się odniosę do wszystkich punktów wniosku - sąd nie będzie miał zastrzeżeń?

I jeszcze jedno - jeśli wnioskodawca złożył już "pismo przygotowawcze", to czy powinnam zawrzeć w moim piśmie bezpośrednie odniesienia do jego argumentów? Czy wystarczy, jeśli samoistnie przedstawię swoje stanowisko w sprawie, bez odnoszenia się do konkretnych twierdzeń wnioskodawcy?

Dziękuję za Waszą cierpliwość i wsparcie w tej kwestii.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Dokładnie tak, kluczowa jest treść pisma. Tytuł pisma jest mniej istotny. Jeśli zawartość pisma adekwatnie odpowiada na wniosek i zawiera wszystkie niezbędne informacje oraz argumenty, które chce Pani przedstawić, wówczas brak odpowiedniego tytułu nie powinien mieć wpływu na postępowanie. Ważne, by odpowiedź na wniosek była kompletna i zrozumiała dla sądu. Sąd skupia się przede wszystkim na meritum sprawy oraz treści pism składanych przez strony.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Uporczywe nękanie ze strony brata.
Od roku jestem w konflikcie z bratem. Mieszkamy na jednej posesji jednak każdy w swoim odrębnym domu, współwłasność ułamkowa. Brat ciągle uprzykrza mi życie, czepia się o wszystko nawet, że mój pies za głośno szczeka na kuriera. W święta wparował z awanturą, że moje dorosłe już dzieci biorą narkotyki, są ćpunami i że w moim domu jest patologia. Synowie oczywiście nie biorą żadnych narkotyków, pracują, są odpowiedzialnymi ludźmi. Brat przyniósł na...
Wymeldowanie się z miejsca zamieszkania.
Czy żyjąc bez meldunku (wymeldowując się wcześniej) skutkuje to jakimiś konsekwencjami?...
Własność rzeczy.
Dwóch współlokatorów żyło ze sobą wspólnie przez parę lat, bardziej na zasadzie konkubinatu. Kupowali wspólne rzeczy itp. itd. Parę miesięcy temu, jeden z współlokatorów wyprowadził się - zostawiając wszystko. (Nie chciał niczego). Teraz jednak przypomniało mu się, że jednak chce. Pytanie: Czy ma teraz prawo do tych rzeczy nadal? I w jaki sposób może to być rozwiązane? Albo czy są jakieś regulacje prawne w kontekście tego?...
Zmiana nazwiska/numeru PESEL.
Witam, chciałbym zapytać czy przy zmianie nazwiska oraz dodaniu drugiego imienia powstaje nowy akt urodzenia? Jeśli tak to czy na jego podstawie mogę wnioskować o nadanie nowego numeru PESEL? Bardzo zależy mi na nowym numerze PESEL, jeśli nie jest możliwa taka zmiana to czy wystarczającym powodem do zmiany numeru PESEL będzie bezprawne posługiwanie się nim (moim numerem PESEL) przez osoby trzecie?...

Wyszukiwarka