Sprecyzowanie wniosku a pismo przygotowawcze.

Witam
Ponieważ otrzymuję sprzeczne informacje, uprzejmie proszę (zdezorientowana i sfrustrowana) o pomoc przez udzielenie odpowiedzi na pytania:
Czy zobowiązanie wobec sądu do ustosunkowania się do wniosku (z określonego dnia) jest jednoznaczne z zarządzeniem sędzi do złożenia pisma przygotowawczego? i w odpowiedzi ustosunkowanie się może zostać określone jako "Pismo Przygotowawcze"?
Czy sędzia zarządzający złożenie pisma przygotowawczego powinien w treści zarządzenia zastosować termin "pismo przygotowawcze"?
Jeśli do akt sprawy zostało dołączone pismo tytułowane "pismo przygotowawcze wnioskodawcy" to jako strona powinnam zostać poinformowana o złożeniu takiego pisma?
Czy postępowanie w sądzie na skutek wniosku o zniesienie współwłasności jest to postępowanie procesowe, czy nieprocesowe?
Czy odpowiedź na sądowe zobowiązanie do ustosunkowania się do treści pisma przygotowawczego powinnam określić "pismo procesowe" lub inaczej, np. "Ustosunkowanie się" (zobowiązanie dotyczy sprawy w toku w związku ze wnioskiem o zniesienie współwłasności)
Czy wniosek o zniesienie współwłasności po rozwodzie jest ekwiwalentem podziału majątku?
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
anonim cytuj
14-08-2023
Tak, można uznac ze to jedno i to samo. Sąd wzywa cię abyś ustosunkowała się do wniosku, czyli złożyła pismo przygotowawcze. To jak je podpiszesz nie ma znaczenia, ale zazwyczaj takie pismo tytułuje się „odpowiedz na wniosek”, oczywiście możesz tez zatytutułowac je jako „pismo przygotowawcze” (sąd nie ma obowiązku posługiwać się tym określeniem w wezwaniu).
Jeśli wnioskodawca złoży takie pismo do akt to zakładając ze nie masz profesjonalnego pełnomocnika to w takiej sytuacji powinien złożyć je w 2 egzemplarzach i następnie sąd doręczy Ci jeden egzemplarz.
Postępowanie jest nieprocesowe. Tak jeśli doszło do rozwodu i ustania wspólności majątkowej a następnie małżonek wniósł o zniesienie współwłasności to jest to tak naprawdę podział majątku wspólnego
Pismo przygotowawcze złożone bez zarządzenia podlega zwrotowi, dlatego istotne było dla mnie nazewnictwo. Zatem mam rozumieć (dla pewności), że:"Pismo Przygotowawcze" to innymi słowy "ustosunkowanie się "
i w zamian tytułu "ustosunkowanie się" może zostać użyty termin "Pismo Przygotowawcze"
Zobowiązanie do ustosunkowania się = Zarządzenie złożenia pisma przygotowawczego.
Zgadza się?

Przepis o którym Pani pisze dotyczy sytuacji gdy strona postępowania składa w jego trakcie pismo mimo, że sąd jej do tego nie wzywał (tytuł pisma nie ma znaczenia, może być zatytułowane jako „pismo przygotowawcze”, „stanowisko strony”, „ustosunkowanie się”, „replika do odpowiedzi na pozew/wniosek”) liczy się sam fakt złożenia go bez wezwania Sądu.
A zatem to jak Pani zatytułuje pismo nie ma najmniejszego znaczenia, liczy się jego treść - musi się Pani ustosunkować do wniosku zgodnie z wezwaniem Sądu.
Zawsze gdy jest składany pozew lub wniosek to Sąd wzywa drugą stronę do zajęcia stanowiska. To jest standard (lub do złożenia sprzeciwu/zarzutów gdy jest wydany nakaz zapłaty na skutek pozwu). Natomiast w dalszym etapie to czy Sąd wezwie strony do dalszych pism to już zależy od jego uznania. Gdy tego nie zrobi a przykładowo druga strona chciałaby odpowiedzieć na Pani pismo, które teraz Pani złoży to dopiero w takiej sytuacji pismo podlega zwrotowi.
Podsumowując, może Pani dowolnie zatytułować pismo, choć najczęściej w takim przypadku tytułuje się je jako „odpowiedź na wniosek”. Liczy się to aby treść tego pisma była właściwa czyli zawierała Pani ustosunkowanie się do twierdzeń zawartych we wnioski oraz ewentualne wnioski dowodowe.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Czy zobowiązanie wobec sądu do ustosunkowania się do wniosku (z określonego dnia) jest jednoznaczne z zarządzeniem sędzi do złożenia pisma przygotowawczego?

Tak, zobowiązanie to oznacza, że sąd oczekuje od strony reakcji na określone twierdzenia lub okoliczności przedstawione w wniosku. W praktyce oznacza to złożenie pisma, które może być uznane za pismo przygotowawcze.

Czy sędzia zarządzający złożenie pisma przygotowawczego powinien w treści zarządzenia zastosować termin "pismo przygotowawcze"?

Nie ma przepisu, który by wymagał od sędziego używania konkretnego terminu w treści zarządzenia. Ważne jest, aby zawartość zarządzenia była jednoznaczna i zrozumiała dla strony.

Jeśli do akt sprawy zostało dołączone pismo tytułowane "pismo przygotowawcze wnioskodawcy" to jako strona powinnam zostać poinformowana o złożeniu takiego pisma?

Tak, strona ma prawo zapoznać się ze wszystkimi materiałami zgromadzonymi w aktach sprawy. Jeżeli pismo wpłynęło od drugiej strony postępowania, należy je doręczyć stronie przeciwnej.

Czy postępowanie w sądzie na skutek wniosku o zniesienie współwłasności jest to postępowanie procesowe, czy nieprocesowe?

Postępowanie o zniesienie współwłasności jest postępowaniem nieprocesowym. Reguluje je Kodeks postępowania cywilnego w księdze trzeciej, tytuł XI.

Czy odpowiedź na sądowe zobowiązanie do ustosunkowania się do treści pisma przygotowawczego powinnam określić "pismo procesowe" lub inaczej, np. "Ustosunkowanie się"?

Może Pani określić to pismo jako "Ustosunkowanie się", "Odpowiedź na wniosek" czy też "Pismo przygotowawcze". Kluczowa jest treść pisma, a nie jego tytuł.

Czy wniosek o zniesienie współwłasności po rozwodzie jest ekwiwalentem podziału majątku?

Tak, wniosek o zniesienie współwłasności po rozwodzie jest jednym ze sposobów uregulowania kwestii majątkowych między byłymi małżonkami. W praktyce, wnioskując o zniesienie współwłasności, jedna ze stron dąży do podziału wspólnie posiadanego majątku.

Zobowiązanie do ustosunkowania się = Zarządzenie złożenia pisma przygotowawczego. Zgadza się?

Tak, zobowiązanie do ustosunkowania się w praktyce oznacza wezwanie przez sąd do złożenia pisma przygotowawczego w odpowiedzi na określone twierdzenia lub okoliczności.

Mam nadzieję, że powyższe odpowiedzi przyczynią się do rozjaśnienia Państwa wątpliwości.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Witajcie ponownie,

Nie chcę robić błędów, więc jeszcze raz upewnię się (na pewno nie jestem jedyną osobą z tym problemem).

Może Pani określić to pismo jako "Ustosunkowanie się", "Odpowiedź na wniosek" czy też "Pismo przygotowawcze". Kluczowa jest treść pisma, a nie jego tytuł.


Czyli jeśli dobrze rozumiem, oczekując mojego ustosunkowania do wniosku, sąd nie będzie patrzył na nazwę mojego pisma, ale skupi się na jego treści? A jeżeli pomyłkowo zatytułuję pismo inaczej, niż powinnam, ale merytorycznie się odniosę do wszystkich punktów wniosku - sąd nie będzie miał zastrzeżeń?

I jeszcze jedno - jeśli wnioskodawca złożył już "pismo przygotowawcze", to czy powinnam zawrzeć w moim piśmie bezpośrednie odniesienia do jego argumentów? Czy wystarczy, jeśli samoistnie przedstawię swoje stanowisko w sprawie, bez odnoszenia się do konkretnych twierdzeń wnioskodawcy?

Dziękuję za Waszą cierpliwość i wsparcie w tej kwestii.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Dokładnie tak, kluczowa jest treść pisma. Tytuł pisma jest mniej istotny. Jeśli zawartość pisma adekwatnie odpowiada na wniosek i zawiera wszystkie niezbędne informacje oraz argumenty, które chce Pani przedstawić, wówczas brak odpowiedniego tytułu nie powinien mieć wpływu na postępowanie. Ważne, by odpowiedź na wniosek była kompletna i zrozumiała dla sądu. Sąd skupia się przede wszystkim na meritum sprawy oraz treści pism składanych przez strony.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Kontakt dziecka z ojcem.
Dziecko nie chce jechać do ojca czy w takim wypadku musi gdy kontakty są ustanowione sądownie. Wiem, że kiedyś matka miała obowiązek zachęcać dziecko, ale chyba coś się zmieniło w TK. Nie do końca wiem co......
Koniec umowy a L4.
Za chwilkę kończy mi się 3 miesięczny okres próbny którego nie chce przedłużać, umowę mam podpisana do 16, zaś 12 grudnia mam zabieg i prawdopodobne będę musiał iść na l4 teraz pytanie czy mam obowiązek uprzedzić szefostwo o takiej sytuacji czy mogę iść na l4 a od 16 grudnia moja umowa automatycznie wygaśnie. Moje szefostwo i ja wspólnie zdecydowaliśmy że dalsza współpraca nie ma sensu....
Przebywam na urlopie wypoczynkowym. Czy po wystawieniu L4 urlop się przerwie?
Przebywam na urlopie wypoczynkowym do połowy września po urlopie macierzyńskim. Aktualnie jestem chora i wybieram się do lekarza. Czy gdy lekarz wystawi mi zwolnienie L4 to mój urlop się przerwie? I co dalej? Czy automatycznie się przedłuży czy po zwolnieniu będę musiała wrócić do pracy?...
zwrot kosztów za stawienie sie w sądzie świadka
Jeżeli zostałam wezwana w charakterze świadka na rozprawę sądową w powództwie czy Sąd ma prawo zwrócić mi koszty dojazdu? Dostalam taką informacje od osoby której dotyczy ta sprawa, a czeka mnie daleka wyprawa. Zostaje mi jedynie możliwość wynajęcia auta bo obecnie zadnego nie posiadam. Był ktoś moze w podobnej sytuacji? czy faktycznie moge liczyć na zwrot kosztów? A jesli nie to do której ze storn powinnam się zwrócić o pokrycie dojazdu...

Wyszukiwarka