Tak, można uznac ze to jedno i to samo. Sąd wzywa cię abyś ustosunkowała się do wniosku, czyli złożyła pismo przygotowawcze. To jak je podpiszesz nie ma znaczenia, ale zazwyczaj takie pismo tytułuje się „odpowiedz na wniosek”, oczywiście możesz tez zatytutułowac je jako „pismo przygotowawcze” (sąd nie ma obowiązku posługiwać się tym określeniem w wezwaniu).
Jeśli wnioskodawca złoży takie pismo do akt to zakładając ze nie masz profesjonalnego pełnomocnika to w takiej sytuacji powinien złożyć je w 2 egzemplarzach i następnie sąd doręczy Ci jeden egzemplarz.
Postępowanie jest nieprocesowe. Tak jeśli doszło do rozwodu i ustania wspólności majątkowej a następnie małżonek wniósł o zniesienie współwłasności to jest to tak naprawdę podział majątku wspólnego
[quote]Pismo przygotowawcze złożone bez zarządzenia podlega zwrotowi, dlatego istotne było dla mnie nazewnictwo. Zatem mam rozumieć (dla pewności), że:"Pismo Przygotowawcze" to innymi słowy "ustosunkowanie się "
i w zamian tytułu "ustosunkowanie się" może zostać użyty termin "Pismo Przygotowawcze"
Zobowiązanie do ustosunkowania się = Zarządzenie złożenia pisma przygotowawczego.
Zgadza się?[/quote]
Przepis o którym Pani pisze dotyczy sytuacji gdy strona postępowania składa w jego trakcie pismo mimo, że sąd jej do tego nie wzywał (tytuł pisma nie ma znaczenia, może być zatytułowane jako „pismo przygotowawcze”, „stanowisko strony”, „ustosunkowanie się”, „replika do odpowiedzi na pozew/wniosek”) liczy się sam fakt złożenia go bez wezwania Sądu.
A zatem to jak Pani zatytułuje pismo nie ma najmniejszego znaczenia, liczy się jego treść - musi się Pani ustosunkować do wniosku zgodnie z wezwaniem Sądu.
Zawsze gdy jest składany pozew lub wniosek to Sąd wzywa drugą stronę do zajęcia stanowiska. To jest standard (lub do złożenia sprzeciwu/zarzutów gdy jest wydany nakaz zapłaty na skutek pozwu). Natomiast w dalszym etapie to czy Sąd wezwie strony do dalszych pism to już zależy od jego uznania. Gdy tego nie zrobi a przykładowo druga strona chciałaby odpowiedzieć na Pani pismo, które teraz Pani złoży to dopiero w takiej sytuacji pismo podlega zwrotowi.
Podsumowując, może Pani dowolnie zatytułować pismo, choć najczęściej w takim przypadku tytułuje się je jako „odpowiedź na wniosek”. Liczy się to aby treść tego pisma była właściwa czyli zawierała Pani ustosunkowanie się do twierdzeń zawartych we wnioski oraz ewentualne wnioski dowodowe.