W tej smutnej i trudnej sytuacji są pewne świadczenia i uprawnienia, które mogą Ci przysługiwać.
Prawo przewiduje pewne świadczenia z tytułu śmierci ojca dziecka, nawet jeżeli nie byliście małżeństwem. Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, jeżeli ojciec dziecka był ubezpieczony (a w Twoim przypadku, skoro pracował legalnie, na pewno był), dziecko ma prawo do renty rodzinnej. Jeżeli ojciec dziecka pracował za granicą, trzeba skierować się do ZUS, który zajmuje się realizacją umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego.
Co do wydatków na rzeczy dla dziecka, niestety prawo nie przewiduje świadczeń na tzw. "layette", jeżeli ojciec dziecka nie żyje.
Jednak zgodnie z art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, osobom w trudnej sytuacji materialnej przysługuje prawo do jednorazowej pomocy w formie świadczeń rzeczowych lub pieniężnych. W Twojej sytuacji, najrozsądniej będzie zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej i opisać swoją sytuację. Warto również pamiętać, że od 1 lipca 2016 r. działa program "Rodzina 500 plus", który przewiduje świadczenia na dzieci od pierwszego dziecka bez względu na dochód rodziny.
Ponadto, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, przysługuje Ci prawo do zasiłku macierzyńskiego, który wynosi 100% Twojego poprzedniego wynagrodzenia, a jego wysokość nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Jeżeli byłaś w związku partnerskim z ojcem dziecka, zgodnie z art. 915 kodeksu cywilnego, mogą Ci przysługiwać również środki z tytułu tzw. zasiedzenia, jeżeli spełnione są pewne warunki.
Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci poradzić sobie z tą trudną sytuacją.
Podkreśliłem wcześniej, że ZUS jest odpowiedzialny za świadczenia rodzinne, ale warto dodać, że niektóre świadczenia są dostępne tylko dla osób, które spełniają określone kryteria składkowe. Na przykład, aby ubiegać się o świadczenie pogrzebowe, musisz być uprawniony do świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego. Jeśli ojciec dziecka nie spełniał tych wymagań, może to wpłynąć na Twoje możliwości uzyskania tych świadczeń.
Może się zdarzyć, że będziesz musiała skierować swoje roszczenia do odpowiedniego urzędu ubezpieczeń społecznych w Holandii, ponieważ ojciec dziecka pracował w tym kraju. Przepisy Unii Europejskiej regulują, jakie prawa przysługują osobom pracującym za granicą, więc warto sprawdzić, jakie prawa mogą Ci przysługiwać w tym kontekście.
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, jeśli ojciec dziecka nie żyje, możesz mieć prawo do alimentów od jego najbliższych krewnych (na przykład rodziców), ale tylko wtedy, gdy jesteś w trudnej sytuacji materialnej i nie jesteś w stanie samodzielnie utrzymać dziecka (art. 128 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Jeśli martwisz się o finanse, może warto zwrócić się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Tam możesz być uprawniona do różnych form pomocy, takich jak zasiłek macierzyński, becikowe, zasiłek rodzinny, czy specjalny zasiłek dla samotnej matki. Każde z tych świadczeń ma swoje własne kryteria kwalifikacji, więc warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
Nie zapomnij o możliwości skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej. Możesz skorzystać z porad prawnych udzielanych przez adwokatów, radców prawnych, aplikantów adwokackich oraz aplikantów radcowskich podczas dyżurów w ramach bezpłatnych porad prawnych. Taka pomoc może być nieoceniona, szczególnie gdy musisz poruszać się po skomplikowanym terenie prawa ubezpieczeń społecznych.