Renta / alimenty dla nienarodzonego dziecka

Witam , proszę o pomoc.

Jestem w 7 miesiacu ciazy, natomiast ojciec dziecka popełnił samobójstwo… nie wiem co zrobić, poniewaz aktualnie nie pracuje. Nie byliśmy małżeństwem i nie wiem czy należą mi się jakieś świadczenia na zapomogę dziecka.. Partner pracował za granica - Holandia, Legalnie- przez agencje pracy. Z tego co czytałam przysługuje renta… gdzie najlepiej się udać dowiedzieć co w tej sytuacji ? ZUS ? Chodzi również o to ze jeżeli ojciec dziecka żyje kobieta ma prawo do alimentów przed narodzinami dziecka na wydatki związane z kupnem rzeczy dla dziecka… co w mojej sytuacji jeżeli partner nie żyje …? Nie mam środków na zakup dziecku podstawowych rzeczy .
anonim cytuj
05-08-2023
W tej smutnej i trudnej sytuacji są pewne świadczenia i uprawnienia, które mogą Ci przysługiwać.

Prawo przewiduje pewne świadczenia z tytułu śmierci ojca dziecka, nawet jeżeli nie byliście małżeństwem. Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, jeżeli ojciec dziecka był ubezpieczony (a w Twoim przypadku, skoro pracował legalnie, na pewno był), dziecko ma prawo do renty rodzinnej. Jeżeli ojciec dziecka pracował za granicą, trzeba skierować się do ZUS, który zajmuje się realizacją umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Co do wydatków na rzeczy dla dziecka, niestety prawo nie przewiduje świadczeń na tzw. "layette", jeżeli ojciec dziecka nie żyje.

Jednak zgodnie z art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, osobom w trudnej sytuacji materialnej przysługuje prawo do jednorazowej pomocy w formie świadczeń rzeczowych lub pieniężnych. W Twojej sytuacji, najrozsądniej będzie zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej i opisać swoją sytuację. Warto również pamiętać, że od 1 lipca 2016 r. działa program "Rodzina 500 plus", który przewiduje świadczenia na dzieci od pierwszego dziecka bez względu na dochód rodziny.

Ponadto, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, przysługuje Ci prawo do zasiłku macierzyńskiego, który wynosi 100% Twojego poprzedniego wynagrodzenia, a jego wysokość nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Jeżeli byłaś w związku partnerskim z ojcem dziecka, zgodnie z art. 915 kodeksu cywilnego, mogą Ci przysługiwać również środki z tytułu tzw. zasiedzenia, jeżeli spełnione są pewne warunki.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci poradzić sobie z tą trudną sytuacją.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Podkreśliłem wcześniej, że ZUS jest odpowiedzialny za świadczenia rodzinne, ale warto dodać, że niektóre świadczenia są dostępne tylko dla osób, które spełniają określone kryteria składkowe. Na przykład, aby ubiegać się o świadczenie pogrzebowe, musisz być uprawniony do świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego. Jeśli ojciec dziecka nie spełniał tych wymagań, może to wpłynąć na Twoje możliwości uzyskania tych świadczeń.

Może się zdarzyć, że będziesz musiała skierować swoje roszczenia do odpowiedniego urzędu ubezpieczeń społecznych w Holandii, ponieważ ojciec dziecka pracował w tym kraju. Przepisy Unii Europejskiej regulują, jakie prawa przysługują osobom pracującym za granicą, więc warto sprawdzić, jakie prawa mogą Ci przysługiwać w tym kontekście.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, jeśli ojciec dziecka nie żyje, możesz mieć prawo do alimentów od jego najbliższych krewnych (na przykład rodziców), ale tylko wtedy, gdy jesteś w trudnej sytuacji materialnej i nie jesteś w stanie samodzielnie utrzymać dziecka (art. 128 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Jeśli martwisz się o finanse, może warto zwrócić się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Tam możesz być uprawniona do różnych form pomocy, takich jak zasiłek macierzyński, becikowe, zasiłek rodzinny, czy specjalny zasiłek dla samotnej matki. Każde z tych świadczeń ma swoje własne kryteria kwalifikacji, więc warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Nie zapomnij o możliwości skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej. Możesz skorzystać z porad prawnych udzielanych przez adwokatów, radców prawnych, aplikantów adwokackich oraz aplikantów radcowskich podczas dyżurów w ramach bezpłatnych porad prawnych. Taka pomoc może być nieoceniona, szczególnie gdy musisz poruszać się po skomplikowanym terenie prawa ubezpieczeń społecznych.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

Wniosek o podwyższenie alimentów.
1.wniosek o podwyższenie alimentów napisałam i złożyłam samodzielnie. 2. jest już odp. pozwanego, którą uzyskałam z czytelni. Sąd nie podjął jeszcze kroków w naszej sprawie. 3. pozwany ma pełnomocnika, w odpowiedzi kłamstwa, oczernianie mojej osoby i twierdzenia, że żyję w dostatku, mam wątpliwości co do zarobków, które są podane w odpowiedzi. Nie wspomnę już o podważanie moich kosztów, które na prawdę uczciwie policzyłam. moje pytanie: Czy m...
Jak wcześniej rozwiązać umowę o pracę?
Jeśli pracownik ma miesięczny okres wypowiedzenia i chce wcześniej rozwiązać umowę bo znalazł inną pracę, ale pracodawca nie zgadza się na wcześniejsze rozwiązanie umowy, to czy jest jakieś rozwiązanie, żeby wybrnąć z takiej sytuacji? (L-4 nie wchodzi w grę) Czy np. pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu bezpłatnego?...
Uznanie ojcostwa.
Urodziłam dziecko w sierpniu. Zarejestrowałam dziecko w urzędzie, nadałam małej imię oraz otrzymała moje nazwisko. Mój były partner chciałby jednak dziecko uznać - między nami była wojna ale teraz obydwoje zrozumieliśmy, że to dziecko jest najważniejsze. Czy musimy kierować wniosek do sądu o uznanie ojcostwa? Czy jest może jakaś inna droga - wystarczyłoby, ze pójdzie do urzędu i się wpisze jako ojciec? Nie chce wnosić żadnych spraw o alimenty i...
Odszkodowanie/Odprawa.
Witam, Miałam umowę o pracę na czas określony od 17-02-2022 do 31-10-2022 oraz następna umowa u tego samego pracodawcy od 1-11-2022 już na czas nieokreślony. Rozwiązałam w dniu dzisiejszym 25.09.2923r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Czy należy mi jakieś odszkodowanie albo odprawa? Jeśli tak to za ile miesięcy odszkodowanie albo odprawa?...

Wyszukiwarka