Spłata długu po zmarłym.

Witam mam pytanko jak to jest, moja mama zmarła, a wiem że ma kredyty nieubezpieczone, spłacała regularnie ale zostaje do spłaty jeszcze 20 tys. zł. Rata wynosi 850 zł, mnie nie stać żeby spłacać bo mam swoje kredyty, sama wychowuje córkę i nie jest mi za łatwo. Czy wystarczy jeśli pójdę do notariusza i zrzeknę się wszystkiego czy będą mnie ścigać? Czy mam iść do banku i doręczyć akt zgonu czy nie?
anonim cytuj
24-01-2024
Najważniejsze pytanie, kiedy Twoja mama zmarła?
Zgodnie z art. 1015 k.c.
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
§ 1(1). Do zachowania terminu, o którym mowa w § 1, wystarcza złożenie przed jego upływem wniosku do sądu o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.
Jeżeli nie upłynął jeszcze 6 miesięczny termin, który przywołałam powyżej, to możesz jeszcze przed notariuszem odrzucić spadek.
Jeżeli jednak termin na odrzucenie już upłynął, to zgodnie z obowiązującym prawem, przyjęłaś spadek z dobrodziejstwem inwentarza (to znaczy, że odpowiadasz za długi spadkowe, tylko do wysokości stanu czynnego spadku). W takim przypadku najlepiej udać się do komornika, który wykona spis inwentarza (będziesz dokładnie wiedzieć, co wchodzi w skład spadku - jakie długi i jakie, ewentualne aktywa).
 
anonim cytuj
24-01-2024
Mama zmarła w tym miesiącu.
 
anonim cytuj
24-01-2024
Wystarczy notariusz, dla ciebie. Natomiast po tym, jak ty odrzucisz spadek, spadkobiercą ustawowym staje się twoja córka (oraz ewentualne inne twoje dzieci, o których nie wspomniałaś). Córka ma na odrzucenie spadku sześć miesięcy od dnia, kiedy ty spadek odrzucisz, a jeśli jest niepełnoletnia (rozumiem, że jest, skoro piszesz, że ją wychowujesz), to odrzucić spadek w jej imieniu musisz ty albo inny jej opiekun prawny. Tylko że w przypadku osoby niepełnoletniej przed odrzuceniem przez nią spadku należy uzyskać na to zgodę sądu rodzinnego, a te sprawy trochę trwają. Dlatego niezwłocznie po tym, jak odrzucisz spadek u notariusza, załóż w sądzie rodzinnym sprawę o umożliwienie odrzucenia spadku przez córkę. Jeśli córka nie odrzuci spadku przed upływem sześciu miesięcy od dnia, kiedy spadek odrzucisz ty, to automatycznie nabędzie go ustawowo z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z długami (wprawdzie tylko do wartości spadku, ale po co użerać się z wierzycielami, skoro nie trzeba).
 
anonim cytuj
24-01-2024
To co piszesz, nie jest już aktualne - 15 listopada 2023 roku zmieniły się przepisy w tym zakresie. Obecnie przy odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego przez jego opiekunów prawnych, nie jest już wymaga uprzednia zgoda Sądu Rodzinnego.
Do autorki wątku: odrzuć najpierw spadek w swoim imieniu , a potem w imieniu swojej córki, w jednym akcie notarialnym u notariusza. Sprawa do załatwienia w tzw. 15 minut.
 
anonim cytuj
24-01-2024
Dziękuję za informację. Z jednej strony ta zmiana jest przydatna, z drugiej może chyba prowadzić do pewnych nadużyć ze strony opiekunów prawnych.
 
anonim cytuj
24-01-2024

Sugerowane Tematy

Ugoda alimentacyjna z partnerką.
Zawarłem ugodę alimentacyjną z partnerką. (Bez notariusza, mediatora) napisała wniosek, ja podpisałem I złożyliśmy po prostu do sadu. Wkrótce się rozstaliśmy I wyrzuciła mnie z mieszkania. Niedawno przyszło pismo z sadu, ze w ów wniosku są braki formalne. W związku z czym mam pytanie czy te alimenty są ustalone czy nie? Do tej pory płaciłem, lecz przy samodzielnym utrzymaniu nie stać mnie płacić tak wysokich alimentów jak na ugodzie tj. 1100 zł. ...
Zwolnienie na zasiłku rehabilitacyjnym.
Moja mama wykorzystała maksymalny okres zwolnienia chorobowego 182 dni po czym przeszła na 6 miesięczny okres zasiłku rehabilitacyjnego. Po 3 miesiącach zasiłku rehabilitacyjnego zgodnie z kodeksem mama została zwolniona bez okresu wypowiedzenia. Jest to pracodawca zatrudniający do 20 pracowników, mama tydzień przed zwolnieniem osiągnęła wiek emerytalny. Czy biorąc pod uwagę, że mama została zwolniona przez pracodawcę do 20 pracowników nie należ...
Pożyczka wzięta dla kogoś.
Mam taki problem ponieważ kilka miesięcy temu wziąłem pożyczke dla kolegi. Nie spisalismy żadnej umowy. Pożyczka w wysokości 1000 zł do spłaty 1900 w prowidencie. po pewnym czasie przestał się odzywać i mnie unikał. Dał mi tylko na 1 ratę i mam takie pytanie chce iść zgłosić to zajście na policję. Czy np. Takie smsy mogą w czymś pomóc : " JESTEŚ MOIM WAFLEM BO SPŁACIŁEŚ MI PROWIDENTA FAJO"... Lub " A TY JESTEŚ TAKI PUSTY ŻE ZA MNI...
Przeniesienie prawa własności.
Potrzebuję porady, siostra mojej babci chce przepisać na mnie swój dom. Nie posiada już żadnej rodzin, nie miała dzieci. Jak to jest z podatkiem od darowizny nieruchomości? Jeśli będę musiała zapłacić to jaki procent?...

Wyszukiwarka