Spłata długu po zmarłym.

Witam mam pytanko jak to jest, moja mama zmarła, a wiem że ma kredyty nieubezpieczone, spłacała regularnie ale zostaje do spłaty jeszcze 20 tys. zł. Rata wynosi 850 zł, mnie nie stać żeby spłacać bo mam swoje kredyty, sama wychowuje córkę i nie jest mi za łatwo. Czy wystarczy jeśli pójdę do notariusza i zrzeknę się wszystkiego czy będą mnie ścigać? Czy mam iść do banku i doręczyć akt zgonu czy nie?
anonim cytuj
24-01-2024
Najważniejsze pytanie, kiedy Twoja mama zmarła?
Zgodnie z art. 1015 k.c.
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
§ 1(1). Do zachowania terminu, o którym mowa w § 1, wystarcza złożenie przed jego upływem wniosku do sądu o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.
Jeżeli nie upłynął jeszcze 6 miesięczny termin, który przywołałam powyżej, to możesz jeszcze przed notariuszem odrzucić spadek.
Jeżeli jednak termin na odrzucenie już upłynął, to zgodnie z obowiązującym prawem, przyjęłaś spadek z dobrodziejstwem inwentarza (to znaczy, że odpowiadasz za długi spadkowe, tylko do wysokości stanu czynnego spadku). W takim przypadku najlepiej udać się do komornika, który wykona spis inwentarza (będziesz dokładnie wiedzieć, co wchodzi w skład spadku - jakie długi i jakie, ewentualne aktywa).
 
anonim cytuj
24-01-2024
Mama zmarła w tym miesiącu.
 
anonim cytuj
24-01-2024
Wystarczy notariusz, dla ciebie. Natomiast po tym, jak ty odrzucisz spadek, spadkobiercą ustawowym staje się twoja córka (oraz ewentualne inne twoje dzieci, o których nie wspomniałaś). Córka ma na odrzucenie spadku sześć miesięcy od dnia, kiedy ty spadek odrzucisz, a jeśli jest niepełnoletnia (rozumiem, że jest, skoro piszesz, że ją wychowujesz), to odrzucić spadek w jej imieniu musisz ty albo inny jej opiekun prawny. Tylko że w przypadku osoby niepełnoletniej przed odrzuceniem przez nią spadku należy uzyskać na to zgodę sądu rodzinnego, a te sprawy trochę trwają. Dlatego niezwłocznie po tym, jak odrzucisz spadek u notariusza, załóż w sądzie rodzinnym sprawę o umożliwienie odrzucenia spadku przez córkę. Jeśli córka nie odrzuci spadku przed upływem sześciu miesięcy od dnia, kiedy spadek odrzucisz ty, to automatycznie nabędzie go ustawowo z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z długami (wprawdzie tylko do wartości spadku, ale po co użerać się z wierzycielami, skoro nie trzeba).
 
anonim cytuj
24-01-2024
To co piszesz, nie jest już aktualne - 15 listopada 2023 roku zmieniły się przepisy w tym zakresie. Obecnie przy odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego przez jego opiekunów prawnych, nie jest już wymaga uprzednia zgoda Sądu Rodzinnego.
Do autorki wątku: odrzuć najpierw spadek w swoim imieniu , a potem w imieniu swojej córki, w jednym akcie notarialnym u notariusza. Sprawa do załatwienia w tzw. 15 minut.
 
anonim cytuj
24-01-2024
Dziękuję za informację. Z jednej strony ta zmiana jest przydatna, z drugiej może chyba prowadzić do pewnych nadużyć ze strony opiekunów prawnych.
 
anonim cytuj
24-01-2024

Sugerowane Tematy

Nie może naliczać mi stawki wg nowych wyliczeń bo nie podpisałam aneksu, Jestem na L4
Zrezygnowałam z urlopu wychowawczego ponieważ jestem w ciąży. Z dniem powrotu do pracy mam wystawione L4, od dziś do 30 grudnia. Księgowa najpierw mówiła, że nie muszę składać wniosku o rezygnację z urlopu.. a kiedy już ten wniosek złożyłam zadzwoniła do mnie z pretensjami, że nie może naliczać mi stawki wg nowych wyliczeń bo nie podpisałam aneksu (nie było mnie ani jeden dzień w pracy, z dniem powrotu l4) Czy jeśli po tych 30 dniach grudnia wr...
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.
Sytuacja miała miejsce w sierpniu 2020. Zostałem pobity kilka dni przed wylotem. Policja, karetka i obdukcja. Kilka dni później miałem wylatywać na wycieczkę. Ze względu na zły stan zdrowia (obrażenia głowy) postanowiłem skorzystać z ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (TU Europa). Po bardzo długim procesie, odwołaniach itd itd. Środki nie zostały zwrócone. Powód? Policja wykazała że w momencie zderzenia byłem pod wpływem alkoholu. Uważam że nie...
Rozwiązanie umowy przez pracodawcę.
Pracowaliśmy w dwójkę na stanowisku które musiało być zabezpieczone od godz.6.00 do 18.00 ( jedna osoba pracuje 6-14, druga 10-18 ). Mamy takie same obowiązki, za to samo odpowiadamy. Poprosiłem szefa o możliwość przejścia na 1/2 etatu, zgodził się i od czerwca pracuję krócej. W międzyczasie ( w maju ) zatrudnili następną osobę na to samo stanowisko co my - pracuje z nami, a w połowie lipca czwartą osobę ( w ogłoszeniu były wyszczególnione obowią...
Medycyna pracy.
Czy po nie przejściu badań wstępnych do pracy, pracodawca może żądać zwrotu kosztu badań? Oraz czy może żądać podania powodu odrzucenia przez lekarza ?...

Wyszukiwarka