W tej smutnej i trudnej sytuacji są pewne świadczenia i uprawnienia, które mogą Ci przysługiwać.

Prawo przewiduje pewne świadczenia z tytułu śmierci ojca dziecka, nawet jeżeli nie byliście małżeństwem. Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, jeżeli ojciec dziecka był ubezpieczony (a w Twoim przypadku, skoro pracował legalnie, na pewno był), dziecko ma prawo do renty rodzinnej. Jeżeli ojciec dziecka pracował za granicą, trzeba skierować się do ZUS, który zajmuje się realizacją umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Co do wydatków na rzeczy dla dziecka, niestety prawo nie przewiduje świadczeń na tzw. "layette", jeżeli ojciec dziecka nie żyje.

Jednak zgodnie z art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, osobom w trudnej sytuacji materialnej przysługuje prawo do jednorazowej pomocy w formie świadczeń rzeczowych lub pieniężnych. W Twojej sytuacji, najrozsądniej będzie zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej i opisać swoją sytuację. Warto również pamiętać, że od 1 lipca 2016 r. działa program "Rodzina 500 plus", który przewiduje świadczenia na dzieci od pierwszego dziecka bez względu na dochód rodziny.

Ponadto, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, przysługuje Ci prawo do zasiłku macierzyńskiego, który wynosi 100% Twojego poprzedniego wynagrodzenia, a jego wysokość nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Jeżeli byłaś w związku partnerskim z ojcem dziecka, zgodnie z art. 915 kodeksu cywilnego, mogą Ci przysługiwać również środki z tytułu tzw. zasiedzenia, jeżeli spełnione są pewne warunki.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci poradzić sobie z tą trudną sytuacją.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka