Umowa o prace i zlecenie u innego pracodawcy

Witam . Jak wyglada sytuacja gdy jestem na umowie prace i zarabiam więcej niż najniższa krajowa, a jestem zatrudniona dodatkowo na umowę zlecenie U INNEGO PRACODAWCY i chciałbym odprowadzać składki chorobowe czy jest taka możliwość ? Czy ktoś ma na to jakiś przepis ? Czy możliwość odprowadzania tej składki jest zależna od tego ile wynosi wynagrodzenie na umowie o prace ? Podkreślam ze jest wyższe niż minimalne wynagrodzenie.
anonim cytuj
10-08-2023
Sytuacja, w której pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę u jednego pracodawcy i dodatkowo na umowę-zlecenie u innego pracodawcy, jest możliwa w polskim prawie pracy. Jeśli chodzi o odprowadzanie składek chorobowych z tytułu umowy-zlecenie, kluczowe są następujące kwestie:

Osoba zatrudniona na umowę o pracę jest automatycznie ubezpieczona w ZUS od wszelkich składek, w tym chorobowej. Dlatego też, jeżeli pracownik jest zatrudniony na pełen etat i chce odprowadzać składki chorobowe z tytułu umowy-zlecenie, może to zrobić.

Składka chorobowa w przypadku umów-zleceń nie jest obowiązkowa. Oznacza to, że jeśli zleceniobiorca chce być objęty ubezpieczeniem chorobowym, musi wyrazić taką wolę poprzez zawarcie stosownego zapisu w umowie-zlecenie lub zgłosić się do ZUS z wnioskiem o objęcie go ubezpieczeniem chorobowym z tego tytułu.

Wysokość wynagrodzenia z umowy o pracę nie wpływa na możliwość odprowadzania składek chorobowych z tytułu umowy-zlecenie.

W świetle przepisów prawa, kluczowym jest art. 8 ust. 6a Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który mówi, że zleceniobiorca, który wykonuje umowę zlecenie i nie jest z tego tytułu ubezpieczony w zakresie ubezpieczenia chorobowego, może zgłosić się do ubezpieczenia na własne życzenie.

W Twoim przypadku, jeśli chcesz odprowadzać składki chorobowe z umowy-zlecenie, powinieneś zawrzeć stosowny zapis w tej umowie lub zgłosić się do ZUS z odpowiednim wnioskiem. Wysokość Twojego wynagrodzenia z umowy o pracę nie ma wpływu na tę decyzję.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeśli zdecyduję się na odprowadzanie składek chorobowych z umowy-zlecenie, to czy będzie to miało wpływ na moją zdolność kredytową w banku? W końcu z tego co wiem, banki patrzą na dochody, a składki będą obniżać moje miesięczne przychody. Czy ktoś się orientuje?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Decyzje banków odnośnie do udzielania kredytu opierają się przede wszystkim na analizie dochodów i wydatków potencjalnego kredytobiorcy. Wpłat składek na ubezpieczenie chorobowe z tytułu umowy-zlecenie de facto obniżą Twój miesięczny dochód netto, który bank bierze pod uwagę przy analizie zdolności kredytowej.

Kolejnym aspektem jest fakt, że banki zwracają uwagę nie tylko na sam dochód, ale także na jego stałość i przewidywalność. Umowy-zlecenia są często postrzegane jako mniej stabilne niż umowy o pracę, co może wpłynąć na ocenę Twojej zdolności kredytowej.

Co ważne, nie ma jednolitej praktyki wśród banków, jak dokładnie traktują dochody z umowy-zlecenie przy ocenie zdolności kredytowej. Każdy bank może stosować własne kryteria.

Podsumowując, choć odprowadzanie składek chorobowych z umowy-zlecenie obniży Twój dochód netto, to jego wpływ na zdolność kredytową będzie zależał od indywidualnej polityki banku. Aby uzyskać dokładne informacje na ten temat, warto zwrócić się bezpośrednio do wybranego banku i przedyskutować tę kwestię z doradcą kredytowym.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Dziękuje bardzo za odpowiedzi ?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Witam . Jak wyglada sytuacja gdy jestem na umowie prace i zarabiam więcej niż najniższa krajowa, a jestem zatrudniona dodatkowo na umowę zlecenie U INNEGO PRACODAWCY i chciałbym odprowadzać składki chorobowe czy jest taka możliwość ? Czy ktoś ma na to jakiś przepis ? Czy możliwość odprowadzania tej składki jest zależna od tego ile wynosi wynagrodzenie na umowie o prace ? Podkreślam ze jest wyższe niż minimalne wynagrodzenie.


Możliwość odprowadzania składek chorobowych z umowy zlecenie nie jest związana z wysokością wynagrodzenia z umowy o pracę. Co do zasady, osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Jeśli zdecydujesz się na odprowadzanie składek chorobowych z umowy zlecenie, musisz wyrazić taką wolę, co można zrealizować na dwa sposoby:

a) Zawrzeć odpowiedni zapis w umowie zlecenie.
b) Zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z wnioskiem o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym z tytułu umowy zlecenie.

Kluczowy jest tu art. 8 ust. 6a Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z tym przepisem zleceniobiorca, który wykonuje umowę zlecenie i nie jest z tego tytułu ubezpieczony w zakresie ubezpieczenia chorobowego, może zgłosić się do ubezpieczenia na własne życzenie.

Jeśli zdecyduję się na odprowadzanie składek chorobowych z umowy-zlecenie, to czy będzie to miało wpływ na moją zdolność kredytową w banku? W końcu z tego co wiem, banki patrzą na dochody, a składki będą obniżać moje miesięczne przychody. Czy ktoś się orientuje?


Odprowadzanie składek chorobowych z umowy zlecenie obniża Twój dochód netto, co może wpłynąć na ocenę Twojej zdolności kredytowej przez bank. Banki biorą pod uwagę nie tylko wysokość dochodów, ale także ich stabilność. Umowy-zlecenia są postrzegane jako mniej stabilne w porównaniu z umowami o pracę. Każdy bank może stosować własne kryteria oceny zdolności kredytowej, dlatego warto skonsultować się bezpośrednio z doradcą kredytowym w konkretnym banku, by dowiedzieć się, jakie konsekwencje finansowe będzie miało odprowadzanie składek chorobowych z umowy zlecenie w Twoim przypadku.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Wyłudzenie na blika.
Dzień dobry, zostałem oszukany na blika, dostałem email od olx z fałszywym likiem i potwierdzeniem danych, zalogowałem się do banku zostałem poproszony o numer blik, podałem go i w tej samej chwili pobrało mi 3tys ,zgłosiłem sprawę na policję i olx, bank nie uznał mi reklamacji, napisali, że ja wszystko potwierdziłem a oni w niczym nie zawinili . Czy mogę się jakoś odwołać i jest szansa na to ze bank odda mi stracone pieniądze ? Blik został wysł...
Umowa dożywocia.
Czy jeśli osoba, która ma podpisaną umowę dożywocia na mieszkanie, umrze przed osobą, którą ma utrzymywać do śmierci umrze przed nim? Dzieci dziedziczą umowę dożywocia czy wchodzi to do spadku ?...
Z jakiego powodu można ubezwłasnowolnić?
Ojciec zagroził babci że zabierze jej dowód osobisty i poda babcie 90 lat do sądu o ubezwłasnowolnienie żeby brać jej pieniążki z emerytury. Schowałam babci dowód u mnie w domu żeby go nie dostał . Zagroził mi ojciec że poda mnie na policję o przywłaszczenie dowodu osobistego babci. Czy coś mi grozi ? Ja chcę dla babci jak najlepiej....
Podwyższenie alimentów.
Mam takie pytanie na dniach czeka mnie mediacja o podwyższenie alimentów przez mojego byłego męża który zamieszkuje z naszym synem i żąda 1.000zł alimentów miesięcznie na niego. Ile może wywalczyć ? Dodam ze jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku i wychowuje sama młodszego syna z innego związku....

Wyszukiwarka