Sytuacja, w której pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę u jednego pracodawcy i dodatkowo na umowę-zlecenie u innego pracodawcy, jest możliwa w polskim prawie pracy. Jeśli chodzi o odprowadzanie składek chorobowych z tytułu umowy-zlecenie, kluczowe są następujące kwestie:

Osoba zatrudniona na umowę o pracę jest automatycznie ubezpieczona w ZUS od wszelkich składek, w tym chorobowej. Dlatego też, jeżeli pracownik jest zatrudniony na pełen etat i chce odprowadzać składki chorobowe z tytułu umowy-zlecenie, może to zrobić.

Składka chorobowa w przypadku umów-zleceń nie jest obowiązkowa. Oznacza to, że jeśli zleceniobiorca chce być objęty ubezpieczeniem chorobowym, musi wyrazić taką wolę poprzez zawarcie stosownego zapisu w umowie-zlecenie lub zgłosić się do ZUS z wnioskiem o objęcie go ubezpieczeniem chorobowym z tego tytułu.

Wysokość wynagrodzenia z umowy o pracę nie wpływa na możliwość odprowadzania składek chorobowych z tytułu umowy-zlecenie.

W świetle przepisów prawa, kluczowym jest art. 8 ust. 6a Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który mówi, że zleceniobiorca, który wykonuje umowę zlecenie i nie jest z tego tytułu ubezpieczony w zakresie ubezpieczenia chorobowego, może zgłosić się do ubezpieczenia na własne życzenie.

W Twoim przypadku, jeśli chcesz odprowadzać składki chorobowe z umowy-zlecenie, powinieneś zawrzeć stosowny zapis w tej umowie lub zgłosić się do ZUS z odpowiednim wnioskiem. Wysokość Twojego wynagrodzenia z umowy o pracę nie ma wpływu na tę decyzję.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka